Wybierasz się pierwszy raz na żeglarski rejs do Grecji, Chorwacji czy na inny akwen i nie wiesz, co ze sobą zabrać? A może to już kolejny raz, ale chce się dobrze przygotować i o niczym nie zapomnieć? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z listy rzeczy do zabrania, aby przy pakowaniu się na rejs o niczym nie zapomnieć. Taką listę w formacie pdf pobierz tu: Co zabrać na rejs

Pobierze pdf z listą rzeczy do zabrania na rejs

Co zabrać na rejs – pobierz pdf

Poza ubraniami i rzeczami osobistymi, musisz upewnić się, że spakowałeś kilka ważnych przedmiotów żeglarskich i niezbędnych rzeczy, których brak mogłyby okazać się podczas rejsu problemem.

Wcześniej upewnij się, jak wyposażony będzie Twój jacht, bo na rejs w Grecji i w Chorwacji nie trzeba zabierać śpiwora – armatorzy zapewniają koce, poduszki i bieliznę pościelową. Jest bardzo prawdopodobne, że nie trzeba pakować ręcznika, gdyż w Grecji i w egzotycznych rejonach (Karaiby, Seszele, Tajlandia) komplet dwóch sztuk dla każdego załoganta jest zazwyczaj dostarczony przez armatora jachtu, warto zabrać wtedy na rejs ręcznik plażowy. O ręcznik na łódkach w Chorwacji i na innych akwenach trzeba dopytać swojego agenta.

Nie zabieraj za dużo rzeczy na rejs, pamiętaj o limitach wagowych linii lotniczych. w miesiącach letnich wystarczy 10 kg bagażu i torebka/plecaczek/niewielka torba fotograficzna – to limit najczęściej dopuszczany przez linie lotnicze bez dopłaty za bagaż rejestrowany. To w zupełności wystarcza, jeśli pakujemy się na rejs w ciepłej porze roku.

 • Na pewno musisz zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty i patenty żeglarskie. Jeśli wystarczy dowód osobisty w kraju, w którym będziesz żeglować, nie potrzebujesz paszportu, ale pomyśl, czy paszport na pewni Ci się nie przyda. Zdarzyło się już lecieć załodze na czarter jachtu w Grecji i jeden rozkojarzony żeglarz nie miał paszportu, bo przecież w Grecji nie jest potrzebny. Lot był przez Ukrainę… Drogo go ta pomyłka kosztowała, musiał szybko szukać alternatywnego połączenia do Aten.
 • W co zapakować się na rejs w Grecji

  Na rejs żeglarski pakuj się w miękką torbę

  Jeśli masz leki na receptę, upewnij się, że zapakowałeś wszystkie i masz zapisane dawkowanie, a leki są podpisane.

 • Dobrym pomysłem jest zabranie etui na dokumenty do noszenia pod ubraniem, uważaj aby po wspaniałym rejsie w Grecji nie stracić portfela w ateńskim metrze, gdzie grasują kieszonkowcy.
 • Zapakuj się w miękką torbę lub plecak, twardy bagaż trudno zmieścić w szafkach na czarterowym jachcie.
 • Zabierz na rejs dobry bloker na słońce, najlepiej bez olejku, aby nie brudzić drewna na łodzi czy tapicerki. Podczas żeglowania w Grecji operacja słoneczna jest bardzo silna. Zalecany jest również balsam do ust z filtrem, przyda się środek odstraszający komary.
 • Weź na rejs szczelne torebki chroniące przed wilgocią na telefon i pieniądze.
 • Szampon podróżny, mydło, szczoteczka do zębów i pasta do zębów. Zalecane są również pęsety i obcinacze do paznokci. Pigułki lub plastry przeciwko chorobie morskiej są niezbędne dla tych, którzy chorują, a mogą się przydać tym, którzy nie wiedzą, czy chorują; zatyczki do uszu bywają pomocne, bo ściany na jachtach są cienkie.
 • Z odzieży na rejs w ciepłych miesiącach weź kilka koszulek, parę par krótkich spodni i strojów kąpielowych, wiatrówkę lub lekki płaszcz przeciwdeszczowy, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Jeśli planujesz żeglować w Grecji czy w Chorwacji w marcu i kwietniu lub w październiku przyda się cieplejsza odzież – polar, długie spodnie i sztormiak.  W przypadku butów zaleca się takie, które się nie ślizgają, a podeszwa nie brudzi pokładu. Zabierz na rejs także buty do chodzenia po kamienistej plaży chroniące przed kontaktem z jeżowcami.
 • Weź ulubioną muzykę na nośniku odpowiednim do wyczarterowanego jachtu – na starszych jednostkach będzie to CD, na nowszych MP3, dopytaj o typ sprzętu swoją agencję
 • pokrowce na rzeczy do zabrania na rejs

  Wykorzystaj do pakowania bagażu na rejs praktyczne i lekkie pokrowce podróżne

  Możesz zabrać na rejs także ulubione zioła i przyprawy w buteleczkach lub w woreczkach z zamkiem błyskawicznym, aby dodawać do prostych potraw szykowanych na pokładzie podczas rejsu.

 • Zabierz także na rejs różne inne przedmioty: zapałki, karty do gry, latarkę, małą torbę na wycieczki na plażę oraz mały notatnik do pisania notatek na temat podróży.

Rzeczy, których nie musisz zabierać na rejs:

 • przybory kuchenne
 • przybory nawigacyjne i mapy
 • apteczka – wszystkie łodzie mają je na pokładzie
 • panie niech zostawią w domu drogą biżuterię, nie trzeba zabierać także suszarki do włosów ani zbyt wiele kosmetyków do makijażu
 • nie zabieraj szpilek, to nie jest odpowiednie obuwie na jacht
 • pracuj w swoim biurze – nie zabieraj pracy ze sobą na rejs.
 • w domu zostaw także zmartwienia.
ładowarki warto zabrać na rejs

Nie zapomnij zabrać na rejs ładowarek do swojego sprzętu, weź też ładowarki na 12V

Możesz zabrać na rejs:

 • Małą polską flagę, aby nosić ją na salingu i pokazywać, skąd jest załoga, możesz także wziąć na rejs proporczyk klubowy
 • Hamaki i dmuchane pływające zwierzaki też są fajne i dają dużo zabawy dużym i małym załogantom!
 • Zapakuj się na rejs tak, aby łatwo utrzymać porządek w swoich rzeczach przez cały czas pobytu na jachcie. Skorzystaj z lekkich pokrowców podróżnych na odzież – mają zamki błyskawiczne i wygodnie mieszczą poszczególne części garderoby – oddzielne opakowanie na bieliznę, oddzielne na koszulki, spodnie, kabelki i ładowarki.

Panie – gorąco polecam zabrać na rejs sukienkę! Lekką i niegniotącą się. Doskonale się sprawdzi przy wyjściu do tawerny ale i na pokładzie jachtu.

  

Chcesz wiedzieć więcej ?
Porozmawiajmy o czarterach jachtów:
502 386 503
pon. – pt.; 09:00-18:00

Sprawdź inne ostatnie wpisy: