Czarteruj jacht na Azorach

i żegluj po wodach oceanu!

Czarter jachtów wyspy Azory - niebieskie hortensje

Hortensje – charakterystyczny element krajobrazu Azorów. To kwaśna wulkaniczna ziemia wpływa na niebieski kolor kwiatów.

Azory – ten archipelag na Oceanie Północnoatlantyckim jest mocno oddalony od innych lądów. Dzięki swemu położeniu Azory są doskonałym przystanek dla żeglarzy w drodze przez Atlantyk. 90% z nich zatrzymuje się w na wyspie San Miguel. Port w Horcie jego kultowa tawerna Peter’s Café Sport – najbardziej charyzmatyczna kawiarnia na północnym Atlantyku, często kojarzona z mariną i żeglarzami. Po raz pierwszy otworzyła swoje podwoje ponad 80 lat temu i od tamtej pory oferuje swoją gościnność, opowieści o morzu i gin z tonikiem. Na piętrze można odwiedzić Muzeum Sztuki Scrimshaw , które zawiera największą prywatną kolekcję przyborów i dzieł sztuki wyrzeźbionych lub wyrytych w kościach szczękowych i zębach kaszalotów.

Żeglarze czarterowi też mogą zakosztować tej atmosfery. Przylatując z Lizbony można w kilka godzin znaleźć się wśród żeglarzy i ich cruiserów mających za rufą tysiące mil. Kiedy sobie uświadomimy, jak daleko jest z Azorów na Karaiby, łatwiej będzie zdobyć się na pokonanie odległości pomiędzy azorskimi wyspami, a bywaja one spore – wyspę Corvo i Santa Maria dzieli 340 Mm.

Czarterując jacht na Azorach:

  • nie spotkamy tłumów ani turystów ani żeglarzy,
  • możemy liczyć na fascynujące krajobrazy i kontakt z dziką przyrodą,
  • doznamy oceanicznych warunków i długich przelotów między wyspami,
  • doświadczymy niepowtarzalnej atmosfery mariny w Horcie.

Azory są wyjątkowe i atrakcyjne turystycznie. W 2022 roku archipelag po raz trzeci z rzędu zdobył nagrodę World Travel Awards jako wiodący cel turystyki przygodowej w Europie. Ale to nie wszystkie osiągnięcia:
Azory w pierwszej dziesiątce najlepszych wysp w Europie 2022 – tytuł nadany przez czytelników Condé Nast Traveler;
– Azory kilkukrotnie znalazły się w pierwszej setce najbardziej zrównoważonych miejsc na świecie;
– Azory zostały uznane za najpiękniejszy cel turystyczny w Europie przez stowarzyszenie European Best Destination;
– European Best Destination uznała Azory za jedno z najpiękniejszych miejsc do obserwacji wielorybów w Europie.
Planując rejs w tym rejonie trzeba mieć świadomość, że to wymagający akwen, dlatego konieczne jest odpowiednie doświadczenie żeglarskie w  warunkach oceanicznych.

Rejs między wyspami to satysfakcjonujące doświadczenie. Krajobrazy są zróżnicowane, a każda wyspa ma swoją odrębną osobowość.

Dominujący kolor na całych Azorach to intensywna, przesycona zieleń. Ocean jest ciemnoniebieski, a linię brzegową wyznaczają ciemne wulkaniczne piaski. Ci, którzy szukają raju z dziewiczymi plażami pod słonecznym niebem, będą rozczarowani. Mżawka, deszcz, wilgoć. Pogoda jest zmienna, ale tam, gdzie jest jednocześnie deszcz i słońce, często obserwuje się tęczę.

Żegluga między wysokimi klifami i górami na wyspach niesie ze sobą bardzo niestabilne i nieprzewidywalne wiatry, a także mgły, przelotne opady i lokalne prądy. Niewiele jest miejsc, w których można rzucić kotwicę i nie można zostawić łodzi na kotwicy bez opieki na dłuż. Przystanie są jednak bardzo przyjazne i dobrze zorganizowane.

Wybierz wyspy, które odwiedzisz podczas rejsu po Azorach

czarter jachtów Azory - dolina Furnas

Wulkaniczny krajobraz Doliny Furnas

Czarterując jacht na Azorach trzeba dokonać trudnego wyboru – które wyspy odwiedzić. Każda jest piękna i ciekawa, ale odległości między nimi są na tyle znaczne, że w jednym rejsie nie zdołamy zajrzeć na każdą z nich.

Dziewięć wysp archipelagu Azorów zebranych jest w trzy odrębne grupy:

  • Grupa Wschodnia, utworzona przez wyspy Sao Miguel i Santa Maria;
  • Grupa Centralna z wyspami Faial, Pico, Sao Jorge, Terceira i Graciosa;
  • Grupa Zachodnia z wyspami Flores i Corvo.

TERCEIRA leży 21 Mm na wschód od Sao Jorge, 90 Mm na północny-zachód od Sao Miguel i 32 Mm na południowy wschód od Graciosa. Ludność – 56 437, powierzchnia 402 km2, długość 29 km, szerokość 18 km

Atrakcje: Miasto Angra do Heroísmo, główny ośrodek miejski wyspy. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na piękno jego renesansowych domów, kościołów i klasztorów; Algar do Carvao –  wulkaniczna jaskinia z wewnętrznym zbiornikiem wodnym

GRACIOSA – jest to najmniej górzysta wyspa z całego archipelagu, maksymalna wysokość nad poziomem morza to 402 metry. Krajobraz Graciosa jest niezwykle piękny, łącząc zielone pastwiska z białymi odizolowanymi domami i wioskami. Są tu płaskie, żyzne pola, na których uprawia się warzywa, owoce i wino. Na wyspie hoduje się bydło, które jest dziś głównym źródłem bogactwa wyspy.

Atrakcje: Furna do Enxofre – jaskinia lawowa; wysepka Baleia – miejsce obserwacji waleni

SAO MIGUEL znana jest jako Zielona Wyspa ze względu na bogatą roślinność i bogactwo pól uprawnych. To tutaj znajdują się jedne z najbardziej znanych cudów przyrody na Azorach: Sete Cidades i Laguna Fogo. Naturalne gorące baseny w dolinie Furnas z żelazową wodą przekształcają wioskę w otwarte spa otoczone bujną roślinnością. Miasto Ponta Delgada jest największym miastem archipelagu i jest dziś ważnym ośrodkiem miejskim, gospodarczym i kulturalnym.

Atrakcje: Sete Cidades – Zielone i Niebieskie Jezioro (Lagoa Verde i Lagoa Azul); Laguna Fogo – duże (2,5 na 3 km, głębokość do 30 m) jezioro w zawalonym kraterze wulkanu; Dolina Furnas

SANTA MARIA – trzecia co do wielkości na Azorach najbardziej na południe wysunięta wyspa archipelagu. Najwyższy szczyt to Pico Alto 590 m n.p.m. Santa Maria jest znana jako Złota Wyspa, faktycznie, rośnie tu obficie kwitnący na żółto kolcolist.

Atrakcje: Zatoki Maia i Sao Lourenco; Vila do Porto

FLORES – jest górzystą wyspą z gigantycznymi klifami. Jest często uważana za najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy. Jest jedną z najpiękniejszych wysp archipelagu, zdobi ją tysiące niebieskich hortensji, których pasma rosną wzdłuż dróg, na brzegach strumieni i stawów.

Atrakcje: Bordoes Rock; gorące źródła Aguas Quentes

CORVO to wygasły wulkan – Monte Gordo, zwieńczony ogromnym kraterem lokalnie zwanym Caldeirao. Jego obwód wynosi 3,7 km, a głębokość 300 m. Z punktu widokowego Caldeirao można zobaczyć rozległą dolinę wulkanicznego pochodzenia i cieszyć się ciszą i spokojem charakterystycznym dla tej odległej części archipelagu.

Główna atrakcja: Caldeirao

FAIAL – kosmopolityczne miasto Horta jest obowiązkowym portem dla wszystkich żeglarzy przekraczających Atlantyk. Obrazy, które malowane są na każdym skrawku betonu i kamienia mariny, są świadectwem przejścia Atlantyku. Mówi się, że załogi, które nie namalują obrazu, nie dotrą do celu.

Atrakcje: wulkan Caldeira; wulkan Capelinhos

SAO JORGE  wyróżnia się długim, wąskim kształtem i obecnością licznych zatoczek w których zlokalizowane są małe, urocze wioski.

Atrakcje: Faja i Caldeira de Santo Cristo; Ponta dos Rosais – cypel na północnym krańcu wyspy, znajduje się na nim latarnia morska o tej samej nazwie

PICO – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO krajobraz winnic wyspy Pico został wybrany jako jeden z 7 cudów przyrody Portugalii. Na wulkanicznej wyspie Pico można podziwiać bezkres Oceanu Atlantyckiego i zobaczyć wyspy Grupy Centralnej. Góra Pico osiąga wysokość 2351 m n.p.m., co czyni ją najwyższym szczytem Portugalii i trzecim na Atlantyku. Pico jest nie tylko wysoki – to jeden z najpiękniejszych wulkanów na świecie, co sprawia, że krajobraz wyspy Pico zapiera dech w piersiach.

Atrakcje: krajobraz z winnicami na wyspie Pico; muzea przemysłu wielorybniczego i wielorybnictwa

Pogoda na Azorach

Azory pogoda, temperatury, opady

Azory – temperatura powietrza, temperatura morza, opady

Azory znajdują się na tej samej szerokości geograficznej, co Morze Śródziemne, jednak wpływ oceanu sprawia, że klimat jest łagodniejszy, szczególnie w lecie, kiedy temperatura na Azorach jest niższa niż na wybrzeżach i wyspach Morza Śródziemnego.

Czarter jachtu na Azorach możliwy jest od marca do października. Na najcieplej jest w lipcu i w sierpnia, wrzesień jest nadal ciepły, ale nieco bardziej deszczowy. W czerwcu jest nieco chłodniej, niż we wrześniu i bardziej pochmurno. Latem temperatura powietrza waha się od 17/18 ° C w nocy do 24/26 ° C w ciągu dnia. Najwyższe temperatury na Azorach prawie nigdy nie osiągają 30 ° C, nawet w lecie. Z drugiej strony temperatury rzadko spadają poniżej 7/8 ° C w zimie.

Słynny wyż azorski, który sprowadza piękną pogodę do Europy Zachodniej i nad Morze Śródziemne, ma wprawdzie swoją nazwę od Azorów, ale, co ciekawe, pogoda na tych wyspach nie zawsze jest słoneczna. W rzeczywistości jesienią i zimą deszcze są częste, a na północno-zachodnich wyspach są również obfite. Dzięki temu krajobraz jest zielony i pełny kolorowych kwiatów. Najbardziej deszczowa i najbardziej wysunięta na zachód wyspa archipelagu nie bez powodu nazywa się Flores. Śnieg obserwuje się jedynie na zboczach Pico (2351 m. n.p.m.) – pojawia się zimą i pozostaje do wiosny.

Skok pływów na Azorach wynosi 1,2 do 1,5 m. Przeważający kierunek wiatru: W.

Pogoda na Azorach w internecie:
www.windguru.com
www.climaat.angra.uac.pt
www.passageweather.com
www.windguru.cz/88099

Czarter jachtu Azory – planowanie trasy rejsu

Czarter Azory - trasy rejsów

Azory to wymagający akwen, zaplanuj dokładnie swój czarter

Horta – Horta, wyspy środkowe i zachodnie, trasa 14 dniowa

Dzień 1. Żegluga z Horty na wyspę Flores 138 Mm

Przepłynięcie bezpośrednio do Flores to okazja, by cieszyć się oceanem. Na tym odcinku jest wielka szansa na spotkanie z delfinami i waleniami.

Dzien 2. Żegluga do Lajes das Flores (wyspa Flores)

Wyspa Flores ma bogate środowisko naturalne. W taki dzień jest okazja do obserwowania przybrzeżnych jaskiń, wodospadów i imponujących dolin. Lajes das Flores to przytulne schronienie, malownicze miasteczko i port rybacki, otoczone zielonymi polami. Wyspa Flores została uznana przez UNESCO za rezerwat biosfery w 2009 r.

Dzień 3. Wyspa Flores

Odkryj urocze miasteczka Lajes i Santa Cruz i ich naturalne piękno. Spacerując po wyspie, możesz odwiedzić jeden z najsłynniejszych pomników przyrody na Azorach, skałę Rocha dos Bordoes zbudowana z masywnego zestawu pionowych bazaltowych kolumn. Następnie odwiedź Fajazinha, typową wioskę nad morzem z malowniczymi ruinami młynów wodnych, w których można podziwiać wodospad Ribeira Grande. Weź cudowną kąpiel obok czarnych skał w naturalnym basenie Poco do Bacalhau i odwiedź ogromną jaskinię Gruta dos Enxaréus.

Dzień 4. i 5.  Okrągła wyspa Corvo i żegluga do Lajes do Pico na wyspie Pico 153 Mm

Ciesz się kolejnym pełnym dniem żeglugi i podziwiaj naturalne piękno szorstkiego południowego wybrzeża Pico, zanim wejdziesz do miejsca narodzin legendarnego przemysłu wielorybów – Lajes do Pico. Zacznij zwiedzać wyspę Pico od samego środka jej starożytnej kultury wielorybnictwa, odwiedzając Muzeum Wielorybników w Lajes do Pico.

Dzień 6. Odwiedź wyspę Pico

Jeden dzień na wizytę w Pico to minimum. Zacznij zwiedzać wyspę wzdłuż jej wybrzeża w kierunku unikalnego krajobrazu kultury winnic na wyspie Pico, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kontynuuj podróż wzdłuż wybrzeża, a będąc w Sao Roque do Pico, odwiedź Muzeum Wielorybnictwa i zacznij żeglować z powrotem do Lajes do Pico, zatrzymując się w lagunach na wysokości Capitao i Caiado.

Dzień 7. Żegluga do Angra Heroismo (wyspa Terceira) 54 Mm

Witaj w kolejnym pełnym dniu żeglugi i trzymaj kciuki za niesamowitą przejażdżkę – na pewno z delfinami i być może żółwiami i wielorybami!

Dzień 8. Wyspa Terceira

Będąc w Angra do Heroismo, zgub się w nieskazitelnych i dobrze zachowanych ulicach jednego z najbardziej historycznych miast Portugalii, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak Terceira nie kończy się na wyjątkowym uroku Angry. Musisz odwiedzić Algar do Carvao ze wspaniałymi stalagmitami, stalaktytami i jeziorem. A tak przy okazji, Terceira to kraina radości i zabawy. Jeśli w którejś z wielu wiosek odbywa się tradycyjna walka byków, nie omiń jej, nawet jeśli nie lubisz byków i walk. To lokalne wydarzenie towarzyskie, pełne regionalnych smaków.

Dzień 9 Żegluga do Praia da Graciosa (wyspa Graciosa) 45 Mm

Kolejny dzień żeglugi, kolejna okazja do obserwowania i cieszenia się obecnością naturalnych skarbów, takich jak delfiny, żółwie i wieloryby. Graciosa słynie z gościnności i tradycji.

Dzień 10 Wyspa Graciosa

Wyspa Graciosa, sklasyfikowana przez UNESCO jako rezerwat biosfery, jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu i jest wyjątkowym miejscem do nurkowania i wędkowania. Urocze miasteczko Santa Cruz z typowymi wiatrakami zapewnia wyjątkowe wrażenia. Caldeira da Graciosa i Furna do Enxofre, wspaniała jaskinia wulkaniczna, są najbardziej kultowymi atrakcjami przyrodniczymi wyspy. Słynna woda termalna Carapacho zaprasza do kąpieli leczniczych.

Dzień 11 Żegluga do Velas (Sao Jorge) 38 Mm

Twój cały dzień żeglugi odbywał się wzdłuż cudownego północnego wybrzeża wyspy S. Jorge, ze stromymi klifami. Po przybyciu do Velas Marina, zobacz wyjątkową przyrodę, otoczoną klifem o wysokości 200 m.

Dzień 12. Wyspa Jorge

Rozpocznij odkrywanie wyspy São Jorge, odwiedzając miasto Calheta i przejdź przez cienką (8 km), ale stromą wyspę (300 m), aby odwiedzić niektóre z jej fantastycznych fajas (niskie języki lawy na dnie stromych skał wulkanicznych), Cubres, Ouvidor, a zwłaszcza Santo Cristo, unikalny naturalny pierścień w kształcie laguny, który teraz staje się sanktuarium surfingu. Musisz odwiedzić: Miasto Calheta; Fajã dos Cubres, Fajã do Ouvidor i Fajã de Santo Cristo.

Dzień 13. Powrót do Horty 22 Mm

Przyjedź do Horta Marina i zdobądź zasłużoną noc na pokładzie wraz z mitycznym dżinem w Peter’s Café Sport, aby świętować dwa tygodnie żeglugi i odkrywania wspaniałych Azorów. Ale nie zapominaj, że Faial to nie tylko jachty, przystań i Horta. Nie opuszczaj nas przed zobaczeniem wulkanu Caldeira, głębokiego krateru o wymiarach 2000 x 400 metrów i wulkanu Capelinhos, prawie księżycowego i jałowego, o powierzchni 3 km kwadratowych.

Czarter jachtów Azory – bazy czarterowe i jak do nich dolecieć

czarter jachtów na wyspy Azory

Niebieskie hortensje – typowy element krajobrazu Wysp Azorskich

Różnica czasu UTC +O
Stolica: Ponta Delgada
Liczba mieszkańców: 246750

Jachty do czarteru na Azorach oferujemy w Horta (Faial), Ponta Delgada (Sao Miguel) i Angra do Heriosmo (Terceira)

Marina Horta

Zapewnia 300 miejsc do cumowania i znajduje się w tej samej lokalizacji, co główny port. Miasto znajduje się w odległości krótkiego spaceru od przystani, dzięki czemu zakupy, zwiedzanie i zaopatrzenie są bardzo łatwe i wygodne.

INFORMACJE I LOKALIZACJA

38 o 31´ 09´´N i 28 o 37´ 50´´W

Tel . +351 292 391693

Kanał UKF 10, 16

Godziny otwarcia: w sezonie: 08:00 – 20:00, poza sezonem: 08:00 – 17:00

USŁUGI

Darmowy WI-FI, prąd 220 V, woda, paliwo, łazienki i prysznice, pralnia samoobsługowa, bar i restauracja z tarasem, prognoza pogody. W pobliżu: wynajem samochodów, agencja turystyczna, supermarkety, sklepy żeglarskie.

Jak się dostać do Horta

Samolotem

Lizbona (LIS) → Horta (HOR), 2 godz. 30 min., linie Azores Airlines (www.azoresairlines.pt)

Ponta Delgada (PDL) → Horta (HOR), 50 min., linie SATA Air Azores (www.sata.pt)

Lotnisko Horta zlokalizowane jest w odległości 10 km od Mariny Horta. Przejazd taksówką zajmuje około 10 minut i kosztuje 14 euro.

Promem

Można skorzystać z regularnych linii promowych z Sao Miguel (Ponta Delgada) lub Terceira (Praia da Vitoria) w kierunku Horta (www.atlanticoline.pt) lub krajowych promów z Pico (Madalena lub Sao Roque) i Sao Jorge (Velas) (www.transmacor.pt).

Horta to przyjemne miasto do zwiedzania z wieloma starymi sklepami, kawiarniami i dobrymi restauracjami. Bar Peter Cafe Sport to kultowe miejsce znane jako miejsce spotkań podróżników i mieszkańców. Miasto ma kilka pięknych starych budynków i miało ogromne znaczenie ze względu na osłonięty port. Po ułożeniu pierwszych kabli transatlantyckich Horta była centralną stacją komunikacyjną i znajdowało się tutaj wiele biur firmy kablowej.

Marina Ponta Delgada

Marina Ponta Delgada zapewnia 670 miejsc do cumowania i znajduje się w centrum miasta, a sklepy i bary znajdują się w odległości spaceru od mariny, dzięki czemu zakupy, zwiedzanie i zaopatrzenie są bardzo łatwe i wygodne.

INFORMACJE I LOKALIZACJA

37 o 44´ 12´´N i 25 o 39´ 40´´W

Tel .: +351 296 281 510

Kanał VHF 16/72

Godziny otwarcia: w sezonie: 08/06:30; Poza sezonem: 08:00/05:30

USŁUGI

Darmowy WI-FI, prąd 220 V, woda, paliwo, łazienki i prysznice, pralnia samoobsługowa, bar i restauracja z tarasem, prognoza pogody. W pobliżu: wynajem samochodów, agencja turystyczna, supermarkety, sklepy żeglarskie.

Jak się dostać do Ponta Delgada

Do Ponta Delgada można dolecieć bezpośrednio z kilku miejsc w Europie i Ameryce Północnej. Alternatywnie można dolecieć do Ponta Delgada przez Lizbonę lub Porto:

Do Ponta Delgada (PDL) bezpośrednio z Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu, Londynu (Gatwick), Paryża (Orly), Amsterdamu, Madrytu, Las Palmas (Wyspy Kanaryjskie), Bostonu i Toronto (linie Azores Airlines); z Londynu (Stansted) linie Ryanair; z Dueseldorfu (linie Air Berlin).

Z Lizbony (LIS) do Ponta Delgada liniami Azores Airlines, TAP Air Portugal, easyJet, Ryanair (2 h 15 min)

Z Porto (OPO) do Ponta Delgada liniami Azores Airlines, TAP Air Portugal, Ryanair (2 h 10 min)

Lotnisko Ponta Delgada znajduje się zaledwie 6 km od przystani Ponta Delgada. Przejazd taksówką zajmuje około 8 minut i kosztuje 13 euro.

Promem – regularne linie promowe do Sao Miguel (Ponta Delgada) (www.atlanticoline.pt).

Ponta Delgada to największe miasto Azorów i jego regionalna stolica administracyjna. Obecnie jest to dynamiczne miasto, w którym tradycja żyje ze współczesnymi i kosmopolitycznymi nowymi trendami, miejsce ogrodów i pięknych budowli.

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów na Azorach!
502 386 503 Magda Koczewska

Magda Koczewska
  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów na Azorach!
502 386 503 Magda Koczewska

Galeria zdjęć z Azorów: