Zatoka Sarońska i Argolidzka

Doskonały wybór na pierwszy rejs w Grecji!

Poznaj bogate dziedzictwo klasyczne, romantyczną atmosferę i doskonałe jedzenie oferowane przez piękne wyspy Zatoki Sarońskiej i sąsiedniej Zatok Argolidzkiej. Zobacz zachowane kamienne domy, wspaniałe zabytki, zaciszne plaże i setki pięknych zatok. Ciesz się wyjątkowymi przystankami podczas rejsu i możliwością obserwacji naprawdę wyjątkowych arcydzieł archeologicznych. Wszystko w zasięgu ręki! 

Wyspy Sarońskie, Grecja

Wyspy Sarońskie, Grecja

Zatoka Sarońska  zapewnia najbardziej relaksujące doświadczenia żeglarskie. Oznacza to podróżowanie na krótszych dystansach z jednej wyspy na drugą i znacznie większe prawdopodobieństwo, że nie doświadczysz silnych wiatrów, które spotyka się podczas rejsu na Cykladach. Choć wiele osób słyszało o Cykladach i chciałoby odwiedzić Santorini, warto zaznaczyć, że Wyspy Sarońskie są równie piękne. Zatoka Sarońska to doskonały wybór, jeśli rozważamy spokojne rodzinne wakacje pod żaglami czy rejs z przyjaciółmi. To dobry akwen, gdy mamy ograniczony czas i nie możemy sobie pozwolić na dwutygodniowy rejs, a także wtedy, gdy szukamy schronienia, bo na Cykladach wieje zbyt mocno.

Wschodnie wybrzeże Peloponezu oraz wyspy rozsiane po wodach Zatoki Sarońskiej  i Argolidzkiej to popularne cele turystyczne w pobliżu Aten. Wyspy Salamina, Egina, Angistri, Poros, Hydra i Spetses mogą zaoferować swoim gościom niezapomniane wrażenia, które obejmują widoki na piękne lądy i krajobrazy morskie. Możesz tu żeglować w swoim pierwszym greckim rejsie, ale nie znudzisz się, gdy tu wrócisz i odwiedzisz ulubione zakątki, a potem odkryjesz nowe zachwycające miejsca, zaciszne zatoki, kameralne miasteczka albo nowe tawerny.

Bazy czarterowe na Zatoce Sarońskiej

Centrum żeglarzy czarterujących jachty to bezsprzecznie Marina Alimos (znana także pod nazwą Marina Kalamaki) – z tysiącem jachtów do czarteru jest miejscem rozpoczęcia większości rejsów po Zatoce Sarońskiej. Marina Alimos nie jest jedyna, w granicach Wielkich Aten lub bliskiej okolicy możemy rozpocząć rejs także z innych marin:

 • Marina Agios Kosmas
 • Marina Delta Kalithea
 • Marina Zeas
 • Nea Peramos
 • Salamis Yachting Club na wyspie Salamina

Możemy także wyruszyć z Lavrion w pobliżu Przylądka Sounion. To tradycyjnie doby punkt startu do rejsu po Cykladach, ale można także stąd wyczarterować jacht z Lavrio i pożeglować na Zatokę Sarońską. Jachty do czarteru są w jednej z dwóch lokalizacji:

 • Port Lavrio
 • Marina Olympic

Poznaj wyspy archipelagu i miejsca warte poznania – Sporady Północne

Egina – wyspa Pistacji

Egina, Zatoka Sarońska

Egina, Zatoka Sarońska

Według mitów wyspa wzięła swoją nazwę od nimfy – córka boga rzeki Asoposa, w której zakochał się Zeus i zabrał ze sobą na wyspę. Egina to pierwsza wyspa, na jaką trafiamy po wypłynięciu z Mariny Alimos na wody Zatoki Sarońskiej. Od Aten dzieli ją tylko 17 mil morskich (27 km) i jest to miejsce często wybierane przez Ateńczyków na weekendowy wypoczynek. Wyspa ma wiele do zaoferowania także żeglarzom i turystom.

Można zacząć poznawanie Eginy od północno-wschodniego narożnika wyspy i odwiedzić Agia Marina, skąd już tylko krótki spacer dzieli nas od Świątyni Afai – jedną najlepiej zachowanych starożytnych greckich świątyń. To klejnot Eginy, a ze wzgórza, na którem stoi, dostrzec można nie tylko ateński Akropol, ale  i świątynię Posejdona na przylądku Sounion. Co ciekawe, kiedy narysujemy na mapie linię łączącą te trzy świątynie, uzyskamy trójkąt równoramienny, tak zwany „święty trójkąt” starożytności! To nie jest przypadek. Takich trójkątów jest w Grecji więcej. Swiątynia Afai to najcenniejszy zabytek wyspy Egina wybudowany ok. 500 r. p.n.e.

Inną opcją jest Perdika na południowym zachodzie w tym popularnym wśród żeglarzy porcie znajdziemy wiele tawern, gdzie spróbować można wszelkich specjałów greckiej kuchni.

Koniecznie trzeba zawinąć do Eginy – stolicy wyspy. Mało kto ma świadomość, że po rewolucji greckiej od 1.11.1827 r. do 3.10.1829 r. Egina pełniła funkcję stolicy młodego państwa greckiego. W powszechnej świadomości pierwszą stolicą nowożytnej Grecji był Napflion, ale gubernator kraju,  Ioannis Kapodistrias, uznał, że to właśnie w Eginie będzie jego rezydencja i urzędy administracji państwowej. Dopiero po kilku latach stolicą faktycznie stał się Napflion.

Ponadto na Eginie warto zobaczyć:

 • Kościół i klasztor św. Nectarios
 • Wzgórze Kolona – wzgórze z jedną kolumną, będącą ostatnia pozostałością doryckiej świątyni Apolla zbudowanej w 520 r p.n.e.
 • Świątynia Zeusa Hellaniosa – jest XIIIiwieczny bizantyjski kościół, zbudowany na ruinach starożytnej świątyni Zeusa Hellaniosa z IV wieku p.n.e.
 • Paleochora – czarujące wzgórza usiane jest pozostałościami bizantyjskiej wioski.
 • Rezydencja gubernatora Kapodistriasa położona w mieście Egina, była oficjalną rezydencją i głównym miejscem pracy Ioannisa Kapodistriasa, pierwszej głowy państwa współczesnej republiki greckiej (1826-1827).
 • Muzeum Archeologiczne
 • Muzeum historii i folkloru

Plaże Eginy

Egina ma wiele różnych plaż, zorganizowanych lub odosobnionych, wszystkie są łatwo dostępne. Dla tych, którzy preferują tętniącą życiem, zorganizowaną plażę, idealna jest piękna piaszczysta plaża Klima. Na północno-wschodnim wybrzeżu Agia Marina jest największą zorganizowaną plażą z mnóstwem barów plażowych. Na zachodnim i południowym wybrzeżu mamy piaszczyste plaże Aeginitsa i Marathonas z barami plażowymi. Jeśli szukasz czegoś odległego z dzikim pięknem, warto odwiedzić Kavouropetra. Souvala Beach to urocza plaża słynąca z gorących i zimnych źródeł.

Wyspa Egina jest otoczona przez wiele mniejszych wysp, jedną z nich jest Moni, przy której warto zakotwiczyć i przespacerować się, by spotkać jej mieszkańców – pawie, jelenie rodyjskie czy dzikie kozy.

Skosztuj na Eginie

Dziś Egina najbardziej znana jest z pistacji, uznawanych za doskonałą na arenie międzynarodowej, a zasługą jest lokalny, wyjątkowo suchy klimat oraz wulkaniczna gleba. Tak więc na pewno warto skosztować deseru z pistacjami, samych pistacji, a potem kupić kilka torebek jako doskonały gift dla przyjaciół czy rodziny. A jeśli żeglujesz po Zatoce Sarońskiej we wrześniu, wpadnij na Egina Fistiki! Już od 13 lat w połowie września trwa festiwal, gdzie pistacja jest głównym bohaterem.

Poros – 35 Mm od Aten

Poros, Zatoka Sarońska

Poros, Zatoka Sarońska

Naprzeciwko Peloponezu, oddzielona jedynie niewielkim kanałem morskim, leży Poros, jedna z najciekawszych wysp Zatoki Sarońskiej. W starożytności uważano, że wyspa była domem Posejdona, boga mórz.

Miasto Poros jest stolicą i głównym portem wyspy. To piękne miasteczko, które podkreślają bielone wąskie uliczki z bugenwillami i hibiskusami w jasnych kolorach.

Poros powstało po erupcji Methany, w wyniku której powstały dwie główne wyspy: Sferia (stolica i port) i Kalawria -wyspa gęsto porośnięta drzewami, które z daleka tworzą przepiękny obraz zielonego wzgórza łączącego się z morzem. Zamknięty port pomiędzy wyspą Poros a górami Troizinia uważany jest przez wielu za najbardziej przyjazne miejsce dla jachtów w Grecji. Długa miejska keja jest gościnna dla żeglarzy, a wzdłuż nadmorskiego deptaku znajdziesz ogromny wybór greckich tawern.

Zabytki i muzea na Poros

 • W Muzeum Archeologicznym znajdują się znaleziska ze świątyni Posejdona i z wykopalisk w sąsiednich obszarach Peloponezu.
 • Święty Klasztor Zoodochos Pigi znajduje się 4 km na wschód od głównego miasta wyspy Poros. Klasztor zbudowany jest na zboczu lasu sosnowego. Został założony w 1720 roku przez arcybiskupa Aten. W 1828 roku Jan Kapodistrias założył pierwszy sierociniec wyzwolonego narodu greckiego dla sierot walczących o wolność.
 • Świątynia Posejdona – to , co pozostało do dziś, to zwykłe ruiny. Uważa się, że pochodzi z 520 r. p.n.e.
 • Wieża zegarowa Poros to pierwsza rzecz, którą widzisz po wejściu do portu. Wieża zegarowa została zbudowana w 1927 roku na najwyższym szczycie wzgórza.

Poznaj Poros 

Przejdź się główną ulicą i obserwuj cumujące po drodze jachty, zatrzymaj się i zjedz obiad w jednej z wielu restauracji dostępnych nad brzegiem morza i na koniec wróć do miasta na pełen wrażeń wieczór! Poros tętni życiem nocą i oferuje atrakcje, którymi można się cieszyć wieczorem. Tych, którzy nie są zainteresowani fantazyjnymi wieczorami imprezowymi, zachęcamy do skosztowania koktajlu w jednym z wielu barów lub kawiarni z widokiem na morze. Wykorzystaj w pełni wakacje na jachcie!

A za dnia przespaceruj się w Lesie Cytrynowym, położonym naprzeciwko portu Poros. Lemon Forest to piękne wzgórze pełne drzew cytrynowych i pomarańczowych. To idealne miejsce dla tych, którzy kochają przyrodę i lubią spacery.

Wynajmij samochód lub quad i poznaj okolicę

Naszą ogólną i przyjazną radą dla wszystkich naszych gości żeglujących na jachcie jest poznanie esencji każdego miejsca. Oznacza to, że prawdziwego ducha i piękno wysp można odnaleźć w ludziach, jedzeniu, historii i zabytkach, co zapewnia znacznie bogatsze przeżycie na pokładzie jachtu. Poros ma ładne drogi, które pozwalają odwiedzić większość miejsc i rozkoszować się aromatami całej naturalnej okolicy. Ponadto, zapewniając dostęp do niesamowitych widoków i ukrytych klejnotów rozsianych po całej wyspie.

Kotwicowiska na Poros

Zatoka Rosyjska – bardzo dobrze chroniona przed północnymi wiatrami, z wyjątkową scenerią, mnóstwem pięknych sosen i piękną spokojną wodą. Naprawdę malownicza zatoka o znaczeniu historycznym.

Zatoka Miłości – jak sama nazwa wskazuje, jest to bardzo romantyczna okolica ze szmaragdowymi wodami otoczona setkami sosen! Zdecydowanie jedna z najlepszych plaż nurkowania lub pływania.

Płynąc w stronę wyspy Poros, nie sposób przegapić Daskaleio. Wysepka położona na środku morza, a na niej mały biały kościół zahipnotyzuje Cię swoim pięknem.

Skosztuj na Poros

Świetne ryby – każdego ranka rybacy z Poros gromadzą się w porcie, aby sprzedać swoje połowy z prosto z pokładu łodzi.

Sok z pomarańczy – owoce cytrusowe pochodzą z wyspy i są obecne w sokach serwowanych w wielu kawiarniach i restauracjach w mieście. Do wyboru jest także szeroki wybór innych pysznych owoców.

Hydra – nietknięta przez czas piękna dama sarońska

Hydra, Zatoka Sarońska

Hydra, Zatoka Sarońska

Marzysz o wyspie bez samochodów z pięknymi neoklasycznymi rezydencjami zbudowanymi na nabrzeżu portu? Nie szukaj dalej, przypłyń na Hydrę. Wyspa ta znana jest z przyciągania artystów takich jak Wilhelm Muller i Leonard Cohen, a także celebrytów, którzy chcą się tu zrelaksować, takich jak Sophia Loren, Jackie Onassis, Mick Jagger i wielu innych, regularnie odwiedzających wyspę. Hydra ma mały port i ograniczone miejsca do cumowania dla jachtów, ale zdecydowanie warto tę wyspę odwiedzić. Kiedy tylko postawisz stopę na Hydrze, jej spokojna atmosfera i niesamowite piękno na zawsze zostaną odciśnięte w twoim umyśle.

Naprawdę wyjątkowa wyspa, ​​wszędzie można dotrzeć pieszo lub na osiołku (główny środek transportu publicznego na wyspie). Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokoju, szczególnie podczas wakacji z małymi dziećmi lub starszymi gośćmi. Słynie ze spokoju za dnia i tętniącego życia nocnego, którym można cieszyć się wieczorami.

Hydra to najpiękniejszy grecki port ze wspaniałą architekturą – kamienne rezydencje są obecne wszędzie, co przekłada się na malowniczą atmosferę, która Cię zachwyci. Miasto zbudowane jest na wzór pierścienia wokół mariny, łącząc w doskonałej harmonii swoje naturalne piękno i architekturę. Dla Greków Hydra pozostaje na szczycie listy, gdy decydują o wyborze na korzystanie z wysp i morza. Nie tylko Greków przyciąga romantyczna atmosfera i wyjątkowa architektura Hydry.

Wybierz się na pieszą wycieczkę do klasztoru proroka Eliasza

Hydra to doskonałe miejsce do pieszych wędrówek, zachęcam do wycieczki do klasztoru proroka Eliasza, położonego na szczycie jednego z najwyższych wzgórz na wyspie. Zbudowany w 1813 roku przez mnichów i przetrwawszy wszelkiego rodzaju wydarzenia historyczne, pozostaje nienaruszony do dziś. Jeden ze słynnych greckich bohaterów Theodoros Kolokotronis był tu więziony przez pewien czas podczas rewolucji przeciwko Turkom w 1821 roku.  Dotarcie do klasztoru nie jest łatwym zadaniem (2 godziny wędrówki) i jest polecane miłośnikom pieszych wędrówek, którzy szukają odrobiny wyzwanie. Koniecznie zabierz ze sobą trochę wody, bo po drodze nie ma gdzie się napić.

Odwiedź Hydronettę

Po doświadczeniu piękna portu i zwiedzeniu wyspy być może będziesz szukać miejsca, w którym będziesz mógł obejrzeć zachód słońca. Nie szukaj dalej niż Hydronetta, bar położony na skałach z widokiem na morze. Jest znane jako jedno z najlepszych miejsc w Grecji do oglądania zachodu słońca! Gdy już zacumujesz, wpadnij tu, delektuj się pysznym koktajlem, obserwując zachód słońca. Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i patrz, jak słońce znika w morzu, podczas gdy cudowna śródziemnomorska bryza wieje we włosach!

Wybierz się na przejażdżkę na osiołku bocznymi uliczkami za nabrzeżem

Na Hydrze rzuca się w oczy jedna rzecz – nie ma samochodów! Jedynym sposobem poruszania się jest pieszo lub na osiołku. Wynajmij osła i poruszaj się po mieście jak miejscowi! Ulice za portem może nie mają olśniewającego wyglądu pocztówki, ale z pewnością są bardzo interesujące pod względem krajobrazu i niedrogich restauracji. Przejażdżka na osiołku może zaprowadzić Cię dalej, w głąb wzgórz Hydry, wśród drzew i natury.

Plaże na Hydrze i w okolicy

Plaża Bisti – jedna z najpiękniejszych na Hydrze. Położona na południu Bisti to kolorowa zatoka z krystalicznie czystą wodą i piękną scenerią. Jeśli zakotwiczysz swój jacht żaglowy lub katamaran w porcie Hydra, możesz rozważyć złapanie taksówki wodnej, która przewiezie Cię do Bisti i z powrotem.

Plaża Limioniza – kolejną słynącą ze swego piękna plażą, położoną po północnej stronie wyspy jest Limioniza. Bardziej dostępna na pokładzie jachtu żaglowego lub katamaranu, ale także podczas przejażdżki na osiołku z miasta. W dowolnym momencie pobytu możesz odwiedzić tę cudowną plażę z dziewiczą wodą.

Plaże na wyspie Dokos – jedno z najsłynniejszych naturalnych piękności greckich mórz. Dokos była kiedyś wykorzystywana przez marynarkę wojenną jako strategiczne miejsce podczas buntu w 1821 roku. Obecnie wyspa Dokos jest naprawdę wyjątkowym miejscem ze spokojnymi wodami, idealnym na nocleg na pokładzie i słuchanie jedynie wiatru i ptaków. Wyspa jest zamieszkana przez nielicznych mieszkańców, idealna do nurkowania i poznawania dna morskiego. Słynie także z najstarszego wraku statku na świecie, który został odkryty na dnie morza w 1975 roku. Eksperci datowali go na około 2700-2100 r. p.n.e., znaleziska z wraku można podziwiać w Muzeum Spetses. Dokos jest z pewnością koniecznością!

Skosztuj na Hydrze

Słodycze migdałowe – Hydra słynie z deserów zawierających migdały, a produkcja słodyczy migdałowych sięga dawnych czasów – przepisy są pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Polecamy spróbować najlepszych migdałowych przysmaków w Grecji!
Świeża ryba – jak można sobie wyobrazić, niemożliwe jest, aby wyspa słynąca z rybaków nie dostarczała doskonałych, świeżych ryb. Różnorodność wysokiej jakości owoców morza i ryb jest naprawdę wyjątkowa i zdecydowanie warta spróbowania spośród wielu oferowanych produktów.
Degustacja wina w klubie żeglarskim – nie jest to typowy klub winiarski, ale raczej wyśmienita restauracja, która serwuje wysokiej jakości posiłki i ekskluzywne wina. Tutaj możesz skosztować różnorodnych doskonałych win, łącząc je z najwyższej jakości daniami rybnymi i innymi wysokiej klasy posiłkami. Minimalistyczny wystrój lokalu komponuje się z otoczeniem, a z patio roztaczają się niesamowite widoki na Zatokę Sarońską.

Spetses urzeka krajobrazem i plażami

Spetses  to jedna z najpiękniejszych wysp znajdujących się w archipelagu Sarońskim.  Zapach natury, wielokolorowe neoklasyczne rezydencje, bogata historia i wspaniałe zatoki, do których można dotrzeć jachtem czynią Spetses wyjątkowym przystankiem podczas żeglarskiego rejsu.

Spacer do Dapii

Relaksujący spacer po wyspie to jedna z najbardziej bezstresowych atrakcji dostępnych podczas żeglarskich greckich wakacji. Jeśli zakotwiczyliście w starym porcie, gorąco zachęcamy do spaceru stamtąd do Dapii, uważanej za najbardziej tętniący życiem obszar wyspy. Obserwuj dworki i zrelaksuj się w jednej z licznych kawiarni zlokalizowanych na nabrzeżu. Następnie udaj się do słynnego hotelu Poseidon znajdującego się na końcu nowego portu, gdzie możesz zjeść śniadanie w pięknym ogrodzie. Olśniewający widok na Zatokę Sarońską to bonus to tego miłego doświadczenia.

Przejedź się powozem konnym i odwiedź stocznię

Wypożyczenie bryczki w Spetses jest naprawdę wspaniałym przeżyciem. Tego typu przejażdżki szczególnie upodobały sobie dzieci. Powóz zabierze Cię wśród najbardziej kolorowych alejek na wyspie, a woźnica pokaże Ci ważne budynki i udzieli ciekawych informacji historycznych. Po powrocie do starego portu proponujemy odwiedzić stocznie Spetses, gdzie tradycja spotyka się ze sztuką. Wciąż aktywni szkutnicy specjalizują się w łodziach drewnianych i mogą produkować łodzie o różnych rozmiarach, zgodnie z otrzymanymi zamówieniami. Spetses to jeden z największych ośrodków stoczniowych w Grecji i jeden z niewielu działających do dziś.

Plaża SPETSOPULA

Spetsopoula to przepiękna, gęsto zielona wyspa na południowy wschód od Spetses. Należy do rodziny Stavros Niarchos, która była potentatem żeglugowym. Wprawdzie nie można odwiedzić wyspy, ale można popatrzeć i jest to naprawdę wspaniały widok!

DWÓR LASKARINY BOUBOULINY

Laskarina Bouboulina była grecką dowódczynią marynarki wojennej i bohaterką greckiej wojny o niepodległość. Urodziła się na wyspie Spetses i jest najsłynniejszą kobietą w historii współczesnej Grecji. Była odnoszącą sukcesy bizneswoman, filantropką i strategiem morskim, zapamiętaną ze swoją odwagę w dowodzeniu siłami greckimi przeciwko Imperium Osmańskiemu podczas greckiej wojny o niepodległość. Udzieliła także wsparcia finansowego sprawie greckiej, będąc pierwszą kobietą dowodzącą okrętem wojennym na Morzu Śródziemnym.

JASKINIA BEKIRIS

Jedna z najpiękniejszych atrakcji na wyspie, trudno dostępna, ale dostępna łodzią, będziesz miał okazję wejść i zwiedzić jedną z najpiękniejszych jaskiń w Grecji. Stalaktyty, stalagmity i krystaliczna woda wypełniają wnętrze i są widokiem, który warto zobaczyć. Mówi się, że jaskinia ta służyła do ukrywania kobiet i dzieci przed tureckimi najeźdźcami. Niektórzy wierzą też, że jeśli dwoje kochanków napije się z jej wód, będą w sobie zakochani na zawsze.

LATARNIA MORSKA STAREGO PORTU

Jest to jedna z najstarszych latarni morskich w Grecji, po raz pierwszy została zapalona w 1837 roku, była wtedy zasilana ropą. Od 1986 roku jest zautomatyzowana i działa do dziś. Znajduje się po prawej stronie starego portu i jest otoczony pięknymi sosnami. Sugerujemy obejrzenie latarni morskiej i wspaniałego widoku na miejsce, w którym się ona znajduje.

FESTIWAL ARMATY

Festiwal Armata to coroczne święto odbywające się we wrześniu dla upamiętnienia greckiej wojny o niepodległość. Ważna bitwa miała miejsce 8 września 1822 roku pomiędzy flotą grecką i osmańską . Podczas festiwalu miasto Spetses świętuje paradą, muzyką na żywo, tradycyjnym greckim jedzeniem i uroczystościami. Jednym z głównych widowisk jest odtworzony specjalnie na tę okazję drewniany statek. Następnie miejscowi podpalili tę łódź na pamiątkę tego historycznego zwycięstwa Grecji.

Idź na plażę

Spetses ma doskonałe miejsca do pływania! Dotyczy to szczególnie południowej części wyspy. Niezależnie od tego, czy szukasz skalistej zatoczki, piaszczystej plaży, czy turkusowej zatoki otoczonej sosnami, na pewno się nie zawiedziesz. Płynąc jachtem doświadczysz niesamowitych krajobrazów i nieskazitelnie czystych wód. Morze jest zwykle spokojne, podobnie jak wiatr, co czyni Spetsest doskonałą wyspą do odkrywania wszystkich jej tajnych zatoczek, prywatnych miejsc do pływania i plaż.

Skosztuj w Spetses

Lokalna ryba a la Spetsiota ze Spetses to pyszny, lokalny specjał, przyrządzany z filetów rybnych, m.in. lucjanu, dorsza, turbota, plamiaka itp. Filety rybne, suszone chłonnym papierem i posypywane mąką, marynowane są w soku z limonki i mielonym pieprzu przez blisko dwie godziny. Następnie filety panierowane w bułce tartej i polane świeżo przygotowanym sosem pomidorowym z podsmażonym czosnkiem i cebulą na oliwie z oliwek piecze się, od czasu do czasu polewając sosem.

Owoce morza to jedna ze specjalności wyspy, w Spetses znajduje się wiele tawern, oferujących różnorodne pyszne dania, od świeżych ryb i półmisków owoców morza po tradycyjne greckie przepisy, takie jak saganaki z krewetkami i smażone kalmary.

Amigdalota to tradycyjne greckie słodycze, przyrządzany z mielonych migdałów, cukru i białek jaj. Często podawane jest podczas ważnych wydarzeń, takich jak śluby, chrzciny i inne uroczystości. Ciasto wałkuje się na małe kulki, a następnie smaży w głębokim tłuszczu na złoty kolor. podaje się posypane lekko cukrem pudrem ze szklanką zimnej wody. To pyszny przysmak, którego nie można przegapić odwiedzając Spetses.

Epidauros – jedno z  najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Grecji

Miejsce, w którym krystalicznie błękitne wody Zatoki Sarońskiej  spotykają się z bujnymi, zielonymi lasami rozciągającymi się w dół gór. Tutaj znajdziesz Palaia Epidaurus, region znany głównie z najsłynniejszego teatru starożytnego świata. Jego najcenniejszą atrakcją jest słynny starożytny teatr, znany jako najlepiej zachowany teatr, jaki można zobaczyć w Grecji. 30 minut jazdy samochodem od portu (można dojechać taksówką lub autobusem), Atrakcja nawet dla tych, którzy nie interesują się archeologią.

Teatr ma niesamowitą akustykę, dzięki której występy słyszą wszyscy na widowni aż do ostatniego rzędu. Już sam jego rozmiar sprawił, że stał się tak powszechnie znany od czasów starożytnych aż po dzień dzisiejszy. Nie wspominając już o wyjątkowej architekturze.

Odwiedź starożytny teatr w Epidauros i sanktuarium Asklepiosa

Ten starożytny teatr, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znany jest także z podręczników historii i literatury. Będąc tu, możesz zobaczyć go na własne oczy, podziwiając jego akustykę i architekturę. Teatr jest jednym z obiektów Sanktuarium Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej w mitologii greckiej. Kuracjusze przybywali tu na leczenie, a oglądanie sztuk teatralnych było uważana przez starożytnych za jeden z istotnych elementów, przywracających zdrowie fizyczne i psychiczne. Sanktuarium Asklepiosa było jednym z najważniejszych ośrodków terapeutycznych czasów starożytnej Grecji. Historia pokazała, że ​​Asklepios stosował dobrze zorganizowane procedury medyczne, aby leczyć różne choroby w sposób holistyczny i naturalny, łącząc praktyki religijne z innymi metodami leczenia.

Zobacz mały teatr w Epidauros

Zbudowany w IV wieku p.n.e. teatr ten był poświęcony Bogu Dionizosowi i początkowo mógł pomieścić 2000 widzów. Był przykryty ziemią i został odkryty dopiero w 1970 roku. Obecnie w małym teatrze w Epidauros każdego lata odbywają się wydarzenia w ramach festiwalu Ateny i Epidauros, obejmujące koncerty i przedstawienia teatralne.

Zanurkuj, aby zobaczyć zatopione miasto Epidauros

W zatoce tuż obok miasta leży zatopione miasto czekające na odkrycie. Dla tych, którzy chcą zwiedzać, te podwodne konstrukcje są idealne. Zaledwie  dwa metry  poniżej poziomu morza , dobrze widoczne, po prostu załóż maskę i płetwy i rozpocznij przygodę.  Zbliżając się jachtem do tego obszaru, zachowaj ostrożność, ponieważ nie jest tu wystarczająco głęboko, aby podejść łodzią zbyt blisko.

Spacer po mieście Epidauros

Widoki z portu w Epidaurus mogą być niezwykle relaksujące i rewitalizujące po dniu spędzonym na słońcu i pływaniu w jednej z pięknych, naturalnych zatoczkach. Spacer po małych i urokliwych uliczkach może być bardzo przyjemny. Warto wyszukać tawernę na wieczorny posiłek. Jeśli przypłyniesz w sierpniu, organizowany jest festiwal zwany „Panigiri”, który jest naprawdę zabawnym i interesującym przeżyciem.

Skosztuj w Epidauros

Wracając teatru taksówką koniecznie kup pomarańcze! Pochodzą z lokalnych plantacji i sprzedawane są w kilkukilogramowych workach. Pomarańcze są pyszne, a jeszcze lepszy jest wyciśnięty z nich sok!

Nafplion – pierwsza stolica Grecji

Nafplio, Zatka Argolidzka, Grecja

Nafplio, Zatka Argolidzka, Grecja

Na krańcu Zatoki Argolidzkiej znajdziesz Nafplion (Nauplion) – wspaniałe miasto, które urzeknie zmysły i zabierze Cię w podróż w przeszłość. Nafplion jest stale zamieszkany od starożytności i pozostawał pod wpływem kultury mykeńskiej. Do XIII wieku Nauplion stanowił centrum handlowe i strategiczne wschodniego Peloponezu, po czym kilkukrotnie miasto przechodziło z rąk Republiki Weneckiej pod panowanie Imperium Osmańskiego i tak na zmianę.

W czasie powstania greckiego w 1821 roku, miasto stało się areną dramatycznych wydarzeń. Bohaterska wdowa Bouboulina Laskarina zorganizowała tu blokadę portu i miasta, odcinając siły tureckie od zaopatrzenia, a następnie wojska powstańcze dowodzone przez Theodorosa Kolokotronisa zdobyły miejscową twierdzę, zmuszając tym samym Turków do kapitulacji. Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości w latach 1829-1834 Nafplion pełnił funkcję stolicy nowożytnego państwa greckiego.

Na samym szczycie miasta znajduje się twierdza Palamidi, dominujący zamek zbudowany przez Wenecjan w XVIII wieku. Miłośnikom przygód i ćwiczeń polecamy wspiąć się po 999 schodach prowadzących z centrum miasta do twierdzy. Legenda głosi, że było tam 1000 stopni, lecz w dniu wyzwolenia koń Theodorosa Kolokotronisa, greckiego bohatera, zniszczył je na znak zwycięstwa (w rzeczywistości jest ich 857). Zamek sprawia wrażenie labiryntu ze swoimi małymi uliczkami, a kamienna średniowieczna architektura stwarza prowokacyjne wrażenie, które zapada w pamięć na lata. Ze szczytu zamku roztacza się niesamowity widok na centrum miasta aż do zamku Bourtzi i Morza Argolijskiego. Jeśli nie masz ochoty iść pieszo, rozważ możliwość podjazdu samochodem lub taksówką.

Naprzeciwko miasta Nafplion znajduje się niewielka wysepka, na szczycie której zbudowano zamek Bourtzi. Używany do ochrony przed najeźdźcami, piratami i innymi rodzajami wrogów, Bourtzi był symbolem Nafplion od przeszłości do chwili obecnej. Kiedyś służyło jako więzienie dla osób oczekujących na egzekucję w innych czasach jako hotel. Bourtzi zdecydowanie nie można przegapić podczas wizyty w tym pięknym mieście.

Koniecznie odwiedź także wiele pięknych uliczek, które zachwycą Cię i sprawią, że zakochasz się w Nafplion. Budynki pomalowane są na różne kolory, klasyczna architektura i piękne hotele tworzą wrażenie uroku i piękna. Wybierz się na spacer po mieście, zrelaksuj się podczas lunchu lub kolacji, w końcu wskocz na swój jacht żaglowy lub katamaran i popłyń do następnego celu na Wyspach Greckich.

Odwiedź twierdzę Palamidi

Położone 999 kroków od starego miasta Nafplion (lub 10 minut jazdy taksówką) jest to miejsce nr 1, które trzeba zobaczyć podczas wizyty. Zbudowany przez Wenecjan, którym nie udało się w pełni ukończyć budowli, mimo to robi ona do dziś ogromne wrażenie. Wyjątkowe widoki oferowane po dotarciu na szczyt, wraz z labiryntem alejek, tworzą prawdziwe poczucie romantyzmu podczas zwiedzania tego ciekawego miejsca, powodując, że odwiedzający wspominają życie i relacje, których ludzie doświadczyli w poprzednich stuleciach. Wybierając się pieszo do zamku, należy przygotować się na dość wyczerpujący spacer. Staraj się unikać wczesnych godzin popołudniowych (11:00-16:00) ze względu na intensywny upał, a także dostępność wody podczas podróży na górę.

Odwiedź wysepkę/zamek Bourtzi

Zamek Bourtzi przeniesie Cię w przeszłość i przywoła wspomnienia z filmu „The Rock” z Seanem Connerym. Położony naprzeciwko starego miasta Nafplion, opuszczony na małej wysepce z wieloma opowieściami i legendami wyrytymi w przeszłości. Ze starego miasta wypływa mała łódka i w ciągu 3 minut dociera do zamku. Daje ci możliwość zobaczenia, jak czuliby się żołnierze, gdy twierdza była używana do odpierania piratów, melancholijne uczucie, jak więźniowie byli tu kiedyś egzekuowani i wreszcie fascynujący widok twierdzy zajmującej prawie cały otaczający obszar tę wysepkę. Nie tak przereklamowany, jak reklamowano, ale z pewnością wizyty nie można przegapić.

Spacer po starym mieście Nafplion

Kolorowe i urocze stare miasto Nafplion jest doskonałym miejscem do zwiedzania i relaksu i jest jednym z najpiękniejszych małych greckich miast. Podziwiaj czerwone dachy, klasyczne rezydencje, kolorowe kwiaty i piękne wybrukowane alejki. Ciesz się intensywnym romantycznym przeżyciem podczas spaceru, apotem usiądź w ogródku tawerny by smakować pyszne dania i niepowtarzalną atmosferę miasta.

Kościół Agios Spiridonas

Wspaniały kościół i najważniejsza budowla religijna Nafplion. Ubrany we wspaniałe bizantyjskie obrazy o pięknych kolorach i niepowtarzalnych przedstawieniach. Kościół jest znany głównie dzięki incydencie, który miał miejsce w 1831 roku, kiedy Ioannis Kapodistrias, ówczesny pierwszy gubernator, został zamordowany przez dwóch mężczyzn podczas wizyty w kościele. Pierwsza kula, która nie zdołała go zabić, zachowała się do dziś w ścianie (w szklanej ramie). Było to pierwsze zabójstwo polityczne w Grecji.

Acronafplia

Acronafplia, niegdyś Akropol w Nafplionie, położona jest na wzgórzu, skąd z jednej strony roztacza się marzycielski widok na Zatokę Argolidzką, a z drugiej na centrum Nafplionu. Jeśli interesuje Cię romantyczna ścieżka, z pewnością będzie to opłacalne przedsięwzięcie, ponieważ znajduje się zaledwie 1 km od obiektu. Upewnij się, że masz pod ręką wodę, ponieważ po przyjeździe nie ma tam żadnych sklepów. Najlepiej byłoby odwiedzić to miejsce o zachodzie słońca lub wczesnym rankiem, aby uniknąć intensywnych upałów wczesnym popołudniem.

Budynek Bouleftikon

Pierwotnie zbudowany przez tureckiego władcę, ale z powodu trzęsienia ziemi, które miało miejsce w następnych latach, został zniszczony i ostatecznie opuszczony. W 1825 r. architekt Vallianos odrestaurował obiekt, w którym do wiosny 1826 r. mieścił się pierwszy grecki parlament. Następnie przez pozostałe lata służył jako więzienie. Dziś pełni funkcję sali konferencyjnej, a na parterze mieści się Miejska Galeria Sztuki.

Muzeum kompoloi”

W sercu miasta znajdziesz słynne muzeum Kompoloi (koraliki zmartwień). Zbudowane przez małżeństwo Evagelinou i do dziś uważane za najlepsze muzeum paciorków zmartwień na świecie, może dlatego, że jest jedynym, jakie istnieje. Założone w 1998 roku posiada ogromną kolekcję z całego świata (pochodzącą z lat 1700-1950), została stworzona, aby zwiększyć i zachować sławę koralików zmartwień.

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o Zatoce Sarońskiej
502 386 503 Magda Koczewska

Galeria zdjęć najpiękniejszych zakątków Zatoki Sarońskiej i Argolidzkiej

Magda-Mykonos-e1667593991429.jpg

Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować

Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska

Więcej o mnie
  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o Wyspach Sarońskich!

Magda Koczewska
502 386 503

Zobacz film z rejsu po Zatoce Sarońskiej i zainspiruj się przykładową trasą

Ubezpieczenie-czarteru-1.jpg

Nie zapomnij o UBEZPIECZENIU CZARTERU

ubezpieczenie kaucji
ubezpieczenie kosztów anulacji
OC skippera
koszty leczenia za granicą

Więcej…