Marina Alimos

Największa marina w Grecji

Marina Alimos jest strategicznie położona w południowo-zachodniej części Aten, 15 km od centrum miasta, 8 km na południe od portu w Pireusie i 30 km od międzynarodowego lotniska El. Venizelos. Szerszy obszar obsługiwany jest przez gęstą sieć komunikacyjną tramwajów, autobusów i taksówek.

Pomosty w Marinie Alimos mają długość 1170 m, jest tu 1100 stałych miejsc do cumowania z dostępem prądu i wody. Maksymalna głębokość wynosi 6,5 m. W marinie do dyspozycji żeglarzy jest niemal 1000 jachtów do czarteru.

W dniu 1 stycznia 2021 roku nowy właściciel mariny rozpoczął jej przebudowę, a ma się ona  zakończyć w styczniu 2025 roku. Żeglarze ciągle narzekają na niedoskonałości tej przystani (przede wszystkim łazienki), ale bezsprzecznie jej lokalizacja jest znakomita i pozwala wypłynąć na dwa, bardzo atrakcyjne akweny (Zatokę Sarońską i Cyklady), a poprzez Kanał Koryncki można dotrzeć na Morze Jońskie.

Udogodnienia dla żeglarzy w Marinie Alimos

  • łazienki,
  • przechowalnia bagażu (czynna od maja do października w godzinach 10:00-18:00, Isoboxach A54 i A56)
  • restauracja  Dia Noche i bar z przekąskami Porto Spyros,
  • bankomat,
  • tankowanie paliwa dostępne jest z cystern.

Zobacz plan Mariny Alimos

Jak dotrzeć do Mariny Alimos

Lot do Aten to oczywisty wybór każdego żeglarza, który planuje rozpocząć rejs w Marinie Alimos. Jest wiele połączeń lotniczych w polskich miast w soboty i w inne dni tygodnia.

Do dyspozycji żeglarzy jest kilka dróg dotarcia do mariny – szybka, tania i przez centrum (jeśli planujemy przed rejsem zwiedzanie Aten).

  • Prywatny transfer zamówiony w agencji czarterowej lub taksówka – to najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do mariny, czas przejazdu ok. 40 minut (może być dłuższy, gdy są korki);
  • Autobus publiczny X96 – bezpośredni dojazd do mariny sprzed hali przylotów na lotnisku, opłata za przejazd w jedną stronę wynosi 6 euro za osobę, czas przejazdu 1,5 godziny. Przystanek docelowy: „1st Kalamaki” lub „EDEM”. Od „1st Kalamaki” wystarczy przejść przez ulicę, aby dotrzeć do wejścia do przystani. Z „Edem” przejdź z powrotem do sygnalizacji świetlnej, następnie przejdź przez ulicę w kierunku stacji benzynowej Shell, aby dotrzeć do wejścia do mariny.
  • Metro i tramwaj – metrem do stacji Syntagma w centrum Aten, a następnie tramwajem w kierunku Mariny Alimos do przystanku Edem. 90-minutowy bilet obowiązuje na wszystkie linie komunikacji miejskiej w Atenach.

Zakupy przed rejsem 

W pobliżu Mariny Alimos jest kilka dobrze zaopatrzonych supermarketów, nie ma więc problemu z zaopatrzeniem na rejs. Można także zamówić przed rejsem zakupy online z dostawą na jacht.

Marina Alimos – początek rejsu po Zatoce Sarońskiej lub po Cykladach

Zatoka Sarońska

Odwiedź wyspy Egina, Poros, Hydra i Spetses, a także porty na wybrzeżu Peloponezu  Epidauros, Metana, Ermioni, Porto Heli. Obszar Zatoki Sarońskiej jest chroniony przed silnym wiatrem, dlatego ten akwen polecany jest do spokojnej żeglugi rodzinnej lub na pierwszy rejs w Grecji. Jest szczególnie rekomendowana w lipcu i sierpniu, kiedy nad Cykladami wieją potężne północne wiatry „Meltemi”. Ze względu na stosunkowo krótki czas potrzebny na przebycie dystansu pomiędzy portami, Zatoka Sarońska sprawdza się przy rejsach tygodniowych. Jełśi planujesz dłuższy rejs, nie martw się, nie zabraknie pięknych zatoczek i portów w okolicy, bo zawsze możesz ruszyć na eksplorowanie kolejnej zatoki pełnej uroczych miejsc – Zatoka Argolidzka czeka na odkrywanie swojego piękna!

Na Zatoce Sarońskiej i sąsiedniej – Zatoce Argolidzkiej zobaczysz dziewicze kotwicowiska, historyczne świątynie, zamki bizantyjskie, urocze porty rybackie i kosmopolityczne, zapierające dech w piersiach miasteczka. Wokół wyspy Poros i półwyspu Methana północno-północno-zachodni Meltemi osiąga siłę nie większą niż 4 -5 st. B. Często występują łagodne wiatry S lub SE, szczególnie w pobliżu wybrzeża Peloponezu.

Cyklady słyną na całym świecie z oszałamiającego piękna surowego, skalistego środowiska, które łączy się z lazurowym morzem, bielonymi domami i wiatrakami. Kilka wysp słynie z tętniącego życia nocnego – wśród nich Mykonos i Ios. Na innych znajdziesz spokój i ciszę. Wszystkie zachwycają swoim naturalnym pięknem, interesującą historią i uroczymi miasteczkami. Zacumuj w portach wysp Kea, Amorgos, Naxos, odkryj termalne źródła na Kythnos, zwiedź stolicę archipelagu Ermoupolis na wyspie Syros, zachwyć się cudami natury na Milos, poznaj Delos – cała wyspa jest stanowiskiem archeologicznym. Każda wyspa na Cykladach to sekretny skarb, który tylko czeka na odkrycie!

Wiatr na Cykladach, szczególnie w lipcu i sierpniu, może osiągnąć siłę 6-7 st. B, podczas gdy średnia siła wynosi 4-5 st. B, przeważający kierunek to NW. To akwen odpowiedni dla żeglarzy z wysokim poziomem wiedzy i doświadczenia.

  

Masz pytania? Zadzwoń!
Porozmawiajmy
o jachtach w Marinie Alimos.
Magda Koczewska 502 386 503

Magda-Mykonos-e1667593991429.jpg

Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować

Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska

Więcej o mnie
  

Masz pytania? Zadzwoń!
Porozmawiajmy
o jachtach w Marinie Alimos
Magda Koczewska
502 386 503

Cumowanie w Marinie Alimos

Marina Alimos