WYBIERZ AKWEN na swój kolejny czarter

Grecja, Chorwacja czy Włochy? Poznaj akweny z jachtami do czarteru

Minął sezon 2020 – najtrudniejszy w biznesie czarterowym.

Zamiast rozpocząć się w kwietniu, zaczął się w pierwszych dniach lipca. Granice wtedy zostały otwarte i linie lotnicze wznowiły loty.

Czartery wiosenne, zarezerwowane przed pandemią, sukcesywnie przekładaliśmy na jesień – wyszukiwałam klientom wolne terminy najczęściej we wrześniu, w sezonie o podobnej cenie, a armatorzy bezpłatnie przesuwali czartery, uznając wpłacone już zaliczki.

Nieznaczna liczba czarterów została przesunięta na przyszły rok. Największą elastycznością w tej mierze wykazywali się armatorzy greccy, którzy bez dyskusji spełniali każde życzenie klientów w kwestii wyboru nowego terminu.

Obecnie, gdy otrzymuję cenniki czarterów na przyszły sezon od armatorów znad Morza Śródziemnego, dostaję także opis warunków specjalnych, dotyczących możliwych przesunięć terminów czarterów. Będzie to dopuszczalne w sytuacji braku możliwości dojechania do kraju przeznaczenia lub wyjazdu z kraju rodzimego z powodu rządowych restrykcji – dokładnie tak, jak to miało miejsce w tym roku.

Największą popularnością cieszyły się w sezonie 2020 Chorwacja, Grecja, Sardynia i Sycylia. Włoskie wyspy mają stosunkowo niewielką liczbę zachorowań na Covid-19. Grecja także ma dobre statystyki, ale rygorystycznie są tam przestrzegane rządowe ograniczenia, dodatkowo Grecja broni się przed napływem turystów z krajów, gdzie jest duża liczba zachorowań poprzez wymóg okazania badań przy przekraczaniu granicy.

MORZE ŚRÓDZIEMNE

CZARTER-JACHTOW-GRECJA-1.jpg
CZARTER-JACHTOW-CHORWACJA-1.jpg
Czarter-jachtow-Sardynia-1.jpg
CZARTER-JACHTOW-SYCYLIA-2.jpg
CZARTER-JACHTOW-TOSKANIA.jpg
CZARTER-JACHTOW-BALEARY-1.jpg
CZARTER-JACHTOW-TURCJA.jpg
Czarter-jachtow-czarnogora-2.jpg
CZARTER-JACHTOW-SŁOWENIA.jpg
Czarter-jachtow-Wybrzeze-Hiszpanii.jpg

ATLANTYK

CZARTER-JACHTOW-KANARY-1.jpg

TROPIKI

CZARTER-JACHTOW-KARAIBY-1.jpg
CZARTER-JACHTOW-SESZELE-1.jpg
czartery-jachtow-Tajlandia-1.jpg

Na pierwszy rejs zazwyczaj wybierany jest czarter w Chorwacji lub w Grecji, potem, przychodzi czas na Włochy, które oferują przepiękne i bardzo zróżnicowane rejony: Toskania, Sardynia, Sycylia lub okolice Neapolu. Hiszpania kusi archipelagiem Balearów oraz czarterem jachtów z Barcelony lub Alicante. Turcja to wspaniałe zabytki, gorący klimat i wysoki poziom serwisu dla żeglarzy. Czarter w Słowenii daje możliwość odwiedzenia sąsiednich Włoch i Chorwacji, a w Czarnogórze można żeglować po Zatoce Kotorskiej, zwanej śródziemnomorskim fiordem. Żeglując dookoła Malty i Gozo można wypocząć we wspaniałej scenerii albo wyskoczyć na Sycylię i wspiąć się na Etnę.

Na Atlantyku najpopularniejsze i najlepiej komunikowane z Europą są Wyspy Kanaryjskie z bazami czarterowymi na Teneryfie, Gran Canarii i Lanzarote. Warto także pożeglować po Azorach, stosunkowo nowym akwenie dla żeglarzy czarterujących jachty. Wyspy Zielonego Przylądka – gorące i wietrzne są dobrym akwenem dla poszukujących prawdziwie żeglarskich wrażeń.

Kiedy myślimy o czarterze zimą, pierwsze na myśl przychodzą Karaiby. To bardzo zróżnicowany akwen z wieloma bazami m. in. na Martynice, Gwadelupie, na Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Kubie… bogactwo miejsc, krajów i wysp. Inne wspaniałe akweny tropikalne to Seszele, Tajlandia, Madagaskar, Malediwy

W ofercie LEO Yachting nadal pozostaje Bałtyk – tutaj wszak są nasze żeglarskie korzenie!