Czartery jachtów na Sardynii – najpiękniejszej włoskiej wyspie!

Park La maddalena - czarter jachtów na Sardynii

Czarterując jacht na Sardynii nie omiń Parku La Maddalena (fot. M. Koczewska)

Wybór Sardynii jako miejsce czarteru jachtu to doskonała decyzja – ta włoska wyspa jest uznawana za piękniejszą od Sycylii, słynie z cudownych piaszczystych plaż, parku La Maddalena ze spektakularnej Cieśniny Boniffacio wciskająca się pomiędzy północny brzeg Sardynii a francuską Korsykę.    

Wyczarteruj jacht na Sardynii, zobacz na własne oczy szmaragd Costa Smeralda

Sardynia z racji swojego kształtu nazywana dawniej „Sandalon” – ślad pozostawiony przez boską stopę. Przy okazji pobytu na Sardynii warto się zainteresować śladami pierwotnej cywilizacji – nuragi spotykane wyłącznie tutaj. To niewysokie budowle kamienne zbudowane bez użycia spoiwa. Są ich tutaj setki, a może nawet tysiące i do dziś nie wyjaśniono do końca, w jakim celu powstały. Na wybrzeżu, dobrze widoczne od strony morza, stoją dumnie inne, znacznie młodsze budowle – to dawne wieże obserwacyjne, które są charakterystycznym elementem sardyńskiego krajobrazu.

Czarter jachtów na Sardynii pozwala odkryć, że to wyspa kolorowa i pełna życia, znajdują się tam przepiękne rafy koralowe i interesujące zwierzęta morskie. Jest wiele wysp wartych zobaczenia, a jacht daje najlepszą sposobność by je zwiedzić. Najlepiej na tych wodach sprawdzi się wielokadłubowiec. Jeśli decydujesz się na czarter katamaranu na Sardynii, wynajmij go w Olbii, w Portisco lub w Cannigione – w jednej z trzech głównych baz na Costa Smeralda. Jest tu wiele modeli do wyboru, od Lagoon 380, poprzez Bali 4.1 aż po najlepiej wyposażone katamarany w opcji bareabot – Lagoon 450 i Bali 4.5.

Północno-wschodnia Sardynia to jeszcze niedawno był najbiedniejszy, rolniczy rejon z mało urodzajna glebą. Odkryty dla turystyki w drugiej połowie dwudziestego wieku przez wizjonera, który dostrzegł potencjał urozmaiconych wybrzeży z lazurową wodą, stał się mekką turystów z całej Europy i lokalizacją wakacyjnych willi wielu światowych celebrytów.  Niech to nie zraża żeglarzy szukających ciszy i spokoju- można ją znaleźć na Sardynii, wystarczy omijać centra luksusowego jachtingu.

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów na Sardynii
502 386 503 Magda Koczewska

restauracje na Sardynii czekają na gości, by zachwycić smakiem włoskich potraw

Czas na kolację z widokiem na Capo Caccia – Alghero (fot. M. Koczewska)

Podczas czarteru jachtu na północnej Sardynii ważnym celem dla szukających dzikiej przyrody są parki narodowe: La Maddalena, Tavolara i Boniffacio na pobliskiej Korsyce. Także poza parkami znajdzie się tu wiele spektakularnych widoków i miejsc dostępnych wyłącznie na jachtach od strony wody. Uważaj na niebezpieczne,  podwodne skały! Wybrzeże Sardynii to akwen dla doświadczonych żeglarzy, nie wolno polegać tu wyłącznie na elektronicznych mapach dostępnych na jachtowych ploterach, dobrze jest mieć mieć dodatkowo własną nawigację i prowadzić ciągła obserwację.

Zwróć uwagę, że jachty na Sardynii mają wysoką kaucję, nawet 4 500 EUR. Bywa, że ubezpieczenie kaucji nie jest przez armatorów oferowane, a jeśli jest w ofercie, to warunki takich ubezpieczeń nie zawsze są korzystne. Zalecam wykupienie niezależnego ubezpieczenia kaucji.

Czarter jachtu na południu Sardynii – spokojnie i blisko natury

Fantastyczne klify w rejonie wtsoy San Pietro na południu Sardynii

Klify na wyspie San Pietro, południowa Sardynia (fot M. Koczewska)

Czarter jachtu na południu Sardyni to wybór jednej z dwóch dostępnych baz – Cagliari lub Carloforte. Będąc w stolicy Sardynii, warto odwiedzić długą na 16 km plażę Poetto, wzdłuż niej rozciągają się saliny w których żerują flamingi. Warto także zajrzeć na targ i na miejscu popróbować lokalnych serów – nie tylko pecorino sardo w różnych odmianach, ale też lokalną ricotę i wiele innych produktów serowarskich.

Godne polecenia jest  urocze miasteczko Carloforte  – liczne restauracje i bary serwują typowe dania włoskie ale dominują owoce morza i tuńczyk. Podaje się go na nieskończoną ilość sposobów, bo ta ryba jest tu bardzo popularna – to właśnie wzdłuż wybrzeży południowej Sardynii tuńczyki mają swój szlak z Atlantyku wgłąb Morza Śródziemnego. Żeglując jachtem zobaczymy na powierzchni morza przezroczyste żagielki niebieskawych meduz velella – to przysmak tuńczyków.

Ciekawostką historyczną jest dialekt, którym posługują się mieszkańcy Carloforte – to język tabarchini. Takim samym dialektem mówią jeszcze tylko mieszkańcy Ligurii. Jeśli wybierzemy czarter jachtu na południu Sardynii, w Cagliari lub w Carloforte, będziemy mieli piękne plaże, malownicze klify i skaliste wyspy oraz… dużo więcej spokoju, niż po północnej stronie wyspy. 

.