Czarteruj jacht na Sardynii

najpiękniejszej włoskiej wyspie!

Park La maddalena - czarter jachtów na Sardynii

Czarterując jacht na Sardynii nie omiń Parku La Maddalena (fot. M. Koczewska)

Wybór Sardynii jako miejsce czarteru jachtu to doskonała decyzja – ta włoska wyspa jest uznawana za piękniejszą od Sycylii, słynie z cudownych piaszczystych plaż, parku La Maddalena, ze spektakularnej Cieśniny Boniffacio wciskającej się pomiędzy północny brzeg Sardynii a francuską Korsykę.

Sardynia z racji swojego kształtu nazywana dawniej „Sandalon” – ślad pozostawiony przez boską stopę. Przy okazji pobytu na Sardynii warto się zainteresować śladami pierwotnej cywilizacji nuragijskiej – nuragi, groby gigantów i inne archeologiczne pozostałości warto odwiedzić przy okazji żeglarskiego rejsu. Pozostałości wymarłych cywilizacji są na Sardynii setki, wizyta w jednym z wielu parków archeologicznych na Sardynii świetnie urozmaici żeglarskie wakacje na Sardynii.

Czarter jachtów na Sardynii pozwala odkryć, że to wyspa kolorowa i pełna życia, znajdziemy tam przepiękne rafy koralowe, cudne zatoki i słynne piaszczyste plaże – do wielu z nich dotrzeć można jedynie od strony wody, z lądu są niedostępne. Jest wiele wysp wartych zobaczenia, a jacht daje najlepszą sposobność by je zwiedzić.  Jeśli decydujesz się na czarter katamaranu na Sardynii, zastanów się, czy chcesz żeglować wzdłuż słynnego Szmaragdowego Wybrzeża (Costa Smeralda), czy poznawać mniej tłoczne, a równie piękne południe wyspy.

Uważaj na podwodne skały! Kaucja za jacht na Sardynii jest zazwyczaj wyższa, niż w Grecji czy w Chorwacji, lepiej nie ryzykować utraty dużej sumy na koniec czarteru, a przecież kaucję potrącą nam także wtedy, gdy szkoda nie jest zawiniona – będziemy się czuć spokojniej, mając wykupione ubezpieczenie kaucji.

Costa Smeralda, La Maddalena, Cieśnina Bonifacio…

Czarter jachtow na Sardynii - Cannigione

Cannigione – swój czarter jachtu na Sardynii możesz rozpocząć własnie tu

Północno-wschodnia Sardynia to jeszcze niedawno był najbiedniejszy, rolniczy rejon z mało urodzajna glebą. Odkryty dla turystyki w drugiej połowie dwudziestego wieku przez wizjonera, który dostrzegł potencjał urozmaiconych wybrzeży z lazurową wodą, stał się mekką turystów z całej Europy i lokalizacją wakacyjnych willi wielu światowych celebrytów.  Niech to nie zraża żeglarzy szukających ciszy i spokoju – można ją znaleźć na Sardynii, wystarczy omijać centra luksusowego jachtingu i zacumować w zacisznych zatokach lub mniejszych portach. Żeglarze szukający zabawy i luksusu nie będą zawiedzeni, ciszę i zabawę można sobie podczas rejsu wzdłuż wybrzeży północnej Sardynii dawkować w dowolnych proporcjach!

Podczas czarteru jachtu na północnej Sardynii ważnym celem dla szukających dzikiej przyrody są parki narodowe: La Maddalena, Tavolara i Boniffacio na pobliskiej Korsyce. Także poza parkami znajdzie się tu wiele spektakularnych widoków i miejsc dostępnych wyłącznie od strony wody – możliwości wybory trasy rejsu na Sardynii jest naprawdę wiele!

Bazy czarterowe, skąd możesz zacząć swój rejs wzdłuż wybrzeży północnej Sardynii:

  • Marina Portisco, Marina Cala dei Sardi w Portisco;
  • Olbia;
  • Cannigione;
  • Golfo Aranci

Bez tłumu turystów i blisko natury

Czartery jachtów na Sardynii - Pan di Zucchero

Czartery jachtów na Sardynii – Pan di Zucchero

Czarter jachtu na południu Sardyni to wybór jednej z dwóch dostępnych baz – Cagliari lub Carloforte. Będąc w stolicy Sardynii, warto odwiedzić długą na 16 km plażę Poetto, wzdłuż niej rozciągają się saliny w których żerują flamingi. Warto także zajrzeć na targ i na miejscu popróbować lokalnych serów – nie tylko pecorino sardo w różnych odmianach, ale też lokalną ricotę i wiele innych produktów serowarskich.

Godne polecenia jest  urocze miasteczko Carloforte  – liczne restauracje i bary serwują typowe dania włoskie ale dominują owoce morza i tuńczyk. Podaje się go na nieskończoną ilość sposobów, bo ta ryba jest tu bardzo popularna – to właśnie wzdłuż wybrzeży południowej Sardynii tuńczyki mają swój szlak z Atlantyku wgłąb Morza Śródziemnego. Żeglując jachtem zobaczymy na powierzchni morza przezroczyste żagielki niebieskawych meduz velella – to przysmak tuńczyków.

Ciekawostką historyczną jest dialekt, którym posługują się mieszkańcy Carloforte – to język tabarchini. Takim samym dialektem mówią jeszcze tylko mieszkańcy Ligurii. Jeśli wybierzemy czarter jachtu na południu Sardynii, w Cagliari lub w Carloforte, będziemy mieli piękne plaże, malownicze klify i skaliste wyspy oraz… dużo więcej spokoju, niż po północnej stronie wyspy.

Sprawdź inne rejony żeglarskie we Włoszech:

SYCYLIA

TOSKANIA

LIGURIA

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów na Sardynii
502 386 503 Magda Koczewska