Home/Czarnogóra
Czarnogóra 2018-09-28T18:49:06+00:00

Czarter jachtów w Czarnogórze nie jest jeszcze bardzo popularny, myśląc o Adriatyku, najczęściej wybieramy Chorwację. Zachęcam jednak, aby choć raz odwiedzić ten mały, górzysty kraj położony pomiędzy Chorwacją i Albanią. Jeżeli szukamy spokojnego i pięknego miejsca na odpoczynek pod żaglami – czarter jachtów Czarnogóra jest doskonałym wyborem!

Czarter-jachtów-Czarnogóra

Sveti Stefan – ikona Czarnogóry. Można kotwiczyć tuż obok i cieszyć się kąpielą w turkusowym Adriatyku

Dlaczego Czarnogóra

Górskie krajobrazy, wspaniałe wysepki, jedyny w swoim rodzaju Zalew Kotorski, przybrzeżne barwne miasteczka z bogatą historią, najdłuższa nad Adriatykiem plaża sprawią że doświadczymy tu wrażeń, jakich nie znajdziemy na żadnym innym akwenie. Czarter jachtu w Czarnogórze to również dobra okazja do zwiedzenia południowej części Chorwacji. Można też zrobić odwrotnie – odwiedzić Czarnogórę rozpoczynając swój rejs w Dubrowniku.

Zatoka Kotorska – góry i morze

Główną atrakcją dla żeglarzy w Czarnogórze jest Zatoka Kotorska (Boka Kotorska) przypominająca krajobraz norweskich fiordów i wcinająca się na  30 km wgłąb lądu. Wraz z miastami Kotor, Perast i Rosan zatoka została wpisana na listę światowego Dziedzictwa UNESCO. Z lotu ptaka zatoka przypomina usta i stąd nazwa Boka (od włoskiego słowa bocca – usta). Tworzą ją 4 mniejsze zatoki, a na nich rozrzucone jest 9 wysp.

Czarnogórskie wybrzeże – zatoki i różnorodność nadmorskich miasteczek

Czarnogóra ma 290 km wybrzeża. Warunki żeglarskie są tutaj bardzo dobre, wybrzeże jest zróżnicowane, a góry schodzą do samego morza, co sprawia, że krajobraz jest bardzo malowniczy. Jeżeli chodzi o mariny, mamy do wyboru Bar – dobra baza wypadowa nad Jezioro Szkoderskie, Budvę – klimat zabawy ze sporą ilością lokali, Kotor – wspaniała starówka i niesamowity widok z twierdzy, Herceg-Novi – leżący na granicy z Chorwacją, więc jest dobrym miejscem, aby wpaść do sąsiedniego kraju. Jest jeszcze ekskluzywny Port Montenegro w pobliżu Tivatu. Istnieje także możliwość kotwiczenia przy wyspie Sveti Stefan.

Jezioro Szkoderskie

Z pewnością przy okazji rejsu żeglarskiego warto odwiedzić największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim – Jezioro Szkoderskie. Znajdują się tam wyspy z zabytkowymi monastyrami, jezioro i jego brzegi są także siedliskiem ptaków, można też spotkać pelikany, kormorany, czaple. Jezioro nie jest akwenem żeglarskim, ale można odbyć tu wycieczkę motorową łodzią, aby z bliska doświadczyć uroków tego pełnego dzikości miejsca chronionego poprzez utworzenie parku narodowego.

Czarnogórka kuchnia

Kuchnia czarnogórska jest bardzo zróżnicowana, w górzystej części kraju króluje jagnięcina, ser owczy przygotowywany w oliwie z oliwek, wędzona szynka i kajmak – solona śmietana z gotowanego mleka przechowywana w drewnianych beczkach. Na wybrzeżu najczęściej można spotkać ryby (piotrosz, kielec, labraks, dorada) i owoce morza. Warto spróbować także przysmaków spotykanych na całym Półwyspie Bałkańskim i popularnych także w Czarnogórze – są to: burek (ciasto francuskie z mięsem lub serem), ćevapczići (smażone/grilowane kiełbaski z mięsa mielonego), sarma (mięso mielone z ryżem zawinięte w liście kiszonej kapusty lub winogrona). Czarnogóra słynie z bardzo dobrych win, które będą stanowiły idealny prezent dla rodziny lub przyjaciół. Najlepsze miejscowe wino to Vranac o ciemnym i bardzo intensywnym kolorze.


Powiązane artykuły:

TRASY REJSÓW

WSKAZÓWKI DLA ŻEGLARZY

Relacja z wizyty 2018 – opisy marin i miast

 

Skontaktuj się z nami:

Imię i nazwisko

Adres e-mail (wymagane)

Telefon kontaktowy

Zapytanie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na to zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest LEO Yachting Magdalena Koczewska, 50-010 Wrocław, Podwale 62.