Czartery w Czarnogórze

Żeglując w tym rejonie mamy wybór – Zatoka Kotorska zapewni spokojne żeglowanie bez zafalowania, a na wielbicieli nieosłoniętych wód czeka otwarty Adriatyk. Odległości pomiędzy portami czy kotwicowiskami są niewielkie, a woda jest krystalicznie czysta, jest to więc akwen idealny do spokojnego żeglowania w gronie rodzinnym. Pod względem krajoznawczym rejon jest atrakcyjny – Czarnogóra to pigułka Bałkanów, łączy w sobie surowe góry, morze, dziewiczą przyrodę i gościnnych mieszkańców. To kraj o burzliwej historii, a więc nie brak tu również ciekawych historycznie miejsc i zabytków.  

Czartery w Czarnogórze

Wyjście z zatoki Kotorskiej na otwarty Adriatyk – widok z twierdzy w Herceg Novi

Pogoda w Czarnogórze

Temperatura: W Czarnogórze panuje typowy klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się gorącym i suchym latem oraz łagodną i mokrą zimą. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą w ciągu dnia 29 °C. W maju i w październiku średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 21°C. Opady deszczu, o ile występują, są krótkie i obfite.

Temperatura morza: Morze Adriatyckie jest jednym z najcieplejszych mórz, temperatura wody w lipcu i sierpniu wynosi 25 °C. W maju raczej nie przekracza 18, a w październiku wciąż można się kąpać, bo ma około 21°C.

Wiatr: Najbardziej charakterystyczne to bora (NE), jugo (SE) i mistral (NW).  Bora jest wiatrem silnym, zimnym i porywistym, częściej wieje zimą niż latem. Tworzy nieregularne i strome fale oraz niesie ze sobą ładną pogodę. Mistral to codzienna bryza morska. Wieje od godziny 14 i jest idealny do żeglowania. Jugo jest suchy i gorący, wieje znad Afryki często niosąc piasek znad Sahary.

Pływy: W rejonie Czarnogóry są niewielkie (rzędu 30-40cm), nie mają raczej większego znaczenia dla żeglugi, natomiast mogą być istotne w przypadku postoju w płytkich miejscach.

Prognoza pogody i ostrzeżenia nawigacyjne w Czarnogórze: Bar 1720.4 kHz i Ch 16/24: ostrzeżenia sztormowe i prognozy pogody o 08:50, 14:20, 20:50 po serbsku i angielsku

Pogoda w Czarnogórzehttp://www.meteo.co.me/
http://www.aladin.info/vremenska-prognoza/crna-gora/

Inne przydatne informacje o Czarnogórze

Opis marin i atrakcji  >>

Informacje o aktualnym stanie dróg: www.amscg.org

Opłaty za korzystanie z dróg w Czarnogórze:
Jedyna opłata to opłata za Tunel Sozina na trasie od Podgoricy w kierunku morza. Opłata dla samochodów osobowych wynosi 2,5€ – http://www.schop-montexel.com/

Lotnisko w Podgoricy: http://www.montenegroairports.com/

Lotnisko w Tivat: http://www.montenegroairports.com/

Promy w Czarnogórze: http://ferryto.com/pl/montenegro.html

Podstawowe informacje o Czarnogórzehttp://www.montenegro.travel/en

Informacje praktyczne

Dokument podróży: dowód osobisty/paszport 
Strefa czasowa: GMT +1
Waluta: Euro €

Karty kredytowe: powszechnie akceptowane są w większości hoteli, marin, restauracji i sklepów. Jedynie małe sklepy nie posiadają terminali.
Energia elektryczna: 220V, 50Hz
Ograniczenia prędkości na drogach: 50 km/h teren zabudowany, 80 km/h poza terenem zabudowanym, 100 km/h drogi ekspresowe. Będąc w Czarnogórze należy pamiętać o posiadaniu „Zielonej karty”.
Woda z kranu: zdatna do picia w całym kraju
Ambasada RP w Podgoricy:  +382 20 608 321 lub +382 20 608 320
Numer alarmowy: 112
Informacja: 988
Policja: 122
Straż Pożarna: 123
Pogotowie ratunkowe: 124
Pomoc drogowa: 9807
Ubezpieczenie zdrowotne: elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) nie działa w Czarnogórze, warto przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie od kosztów leczenia za granicą.

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów na Sardynii
502 386 503 Magda Koczewska

Zapytaj o ofertę jachtu w Czarnogórze:

    Treść zapytania - AKWEN / TERMIN / JACHT (liczba kabin, osób w załodze, inne wymagania, budżet):

    Imię i nazwisko

    Adres e-mail

    Telefon kontaktowy

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na to zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.