MORZE ŚRÓDZIEMNE – akweny z jachtami do czarteru

Morze Śródziemne – nieodległy akwen żeglarski z długim sezonem

Czarter jachtów i katamaranów na Morzu Śródziemnym to najwygodniejsza opcja dla żeglarzy poszukujących żeglowania po ciepłych wodach. Bliskie położenie i ta sama lub bardzo zbliżona  strefa czasowa, co w Polsce sprawia, że akweny Morza Śródziemnego są najczęściej wybierane na rejsy czarterowanymi jachtami. Łagodny podzwrotnikowy klimat sprawia, że sezon zaczyna się już w marcu, a kończy w listopadzie. Lato jest gorące, słoneczne i suche, a woda w morzu jest ciepła i przyjemna do pływania wpław jeszcze we wrześniu i w październiku.

Najpopularniejszy akwen czarterowy na Morzu Śródziemnym – Adriatyk

Najczęściej odwiedzany przez żeglarzy jest Adriatyk, a pierwsze miejsce pod względem popularności z bardzo bogata ofertą jachtów i katamaranów oraz łodzi motorowych zajmuje Chorwacja, mająca bardzo atrakcyjne i urozmaicone wybrzeże oraz doskonała infrastrukturę dla żeglarzy. Warto także wyczarterować jacht w Słowenii, skąd na każdej jednostce można odwiedzić sąsiednie kraje – Chorwację i Włochy. Czarnogóra położona na południe od Chorwacji ma niepowtarzalny krajobraz Zatoki Kotorskiej i jest krajem ciągle jeszcze spokojniejszym i tańszym od Chorwacji.

Grecja – czarter jachtów na wielu rozmaitych archipelagach

Czarterujący jachty w Grecji mają do wyboru Zatokę Sarońską lub Cyklady, mogą żeglować na spokojniejszych akwenach Morza Jońskiego lub Sporadów albo wybrać się bardziej na wschód, gdzie leży archipelag Dodekanez z wyspami Kos i Rodos.

Wschodnie rubieże Morza Śródziemnego – Turcja

Na wyciągnięcie ręki od greckich wysp na wschodnich krańcach Morza Egejskiego jest wybrzeże tureckie – stosunkowo nowy akwen dla żeglarzy czarterujących jachty z dobrze przygotowana infrastruktura dla żeglarzy na południowym wybrzeżu – od Bodrum do Fethiye.

Zachodnie Morze Śródziemne – Włochy, Francja, Hiszpania i Malta

Zachodnie Morze Śródziemne to bogata oferta jachtów na włoskich akwenach: Sardynia, Sycylia, Toskania, rejon Neapolu. Francja proponuje bogaty wybór jachtów i katamaranów do czarteru na Lazurowym Wybrzeżu i na Korsyce, a Hiszpania ma tysiące jednostek do czarteru na Balearach i skromniejszą ofertę na śródziemnomorskm wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego.