Czarter jachtów i katamaranów w Chorwacji

Co nas przyciąga nad Adriatyk

Dobrze rozwinięte wybrzeże z niezliczonymi wyspami, półwyspami i zatokami, starannie odrestaurowane zabytki, stosunkowo bliskie położenie – to tylko niektóre z powodów, dla których wybieramy czarter jachtów w Chorwacji.

Chorwacja jest jedną z najczęściej wybieranych przez czarterujących jachty destynacji na świecie. Długość linii brzegowej wynosi niemal 6 tysięcy km. Wybrzeże jest wyjątkowe w skali światowej poprzez położenie licznych wysp równolegle do linii brzegowej – ten typ to wybrzeże dalmatyńskie – nazwa oczywiście pochodzi od Dalmacji! Jest tu wiele przepięknych  zatok i ponad tysiąc wysp i wysepek, z których większość jest niezamieszkanych. Długa i urozmaicona linia brzegowa, duża liczba baz czarterowych, portów i marin – dzięki tym czynnikom każdy rejs w Chorwacji może być inny. Niewątpliwym atutem czarteru jachtów w Chorwacji jest mała odległość między wyspami i portami, co umożliwia znalezienie schronienia w przypadku nagłej zmiany pogody. Żeglarską przygodę na wyczarterowanym jachcie można rozpocząć na północy w rejonie półwyspu Istria i wyspiarskiego rejonu Kwarner lub bardziej na południu – w Dalmacji Północnej (okolice Zadaru) lub Dalmacji Południowej (rejon Splitu i Trogiru). Na samym południu znajduje się przepiękne miasto, które każdy musi zobaczyć – Dubrownik.

W Chorwacji ma swoje bazy 40% wszystkich jachtów dostępnych na świecie do czarteru!

Powiązane artykuły

Parki narodowe, piękne miasta i doskonała infrastruktura dla żeglarzy

Czarter w Chorwacji - Skradin i rzeka Krka

Skradin – (fot. M. Koczewska)

Z przyrodniczych atrakcji warto odwiedzić Park Narodowy Krka, który można podziwiać na piechotę lub z pokładu jednego z turystycznych statków, a w przerwie wykąpać się pod wodospadem Skradinski Buk. Rozpoczynając rejs w Szybeniku lub w Zadarze – mamy szansę odwiedzić dzikie wyspy Parku Narodowego Kornati. Warto także odwiedzić bardziej na południe położony Park Narodowy Mljet – jest to zawsze zielona wyspa z piaskowymi zatoczkami i bogatym światem podwodnym.

Chorwacja kusi zarówno świetnymi warunkami dla żeglarzy, wspaniałą przyrodą jak również zabytkami. Warto wspomnieć choćby przepięknie odrestaurowaną Katedrę w SzybenikuPałac Dioklecjana w Splicie czy starówkę w Trogirze. Czarterując jacht w Chorwacji zyskujemy niesamowitą okazję poznania nie tylko historii, ale także gościnnych mieszkańców, kultury i obyczajów. Kraj ten obfituje również w liczne wydarzenia kulturalne np. lipcowy Festiwal Filmowy w Puli, Festiwale Rycerskie w Korculi w czerwcu i w lipcu, czy Letni Festiwal w Dubrowniku odbywający się w okresie od lipca do sierpnia. Jest to święto folkloru, muzyki, opery i teatru, a wiele przedstawień można oglądać się pod gołym niebem.

Będąc w Chorwacji koniecznie koniecznie trzeba nie spróbować regionalnych potraw takich jak burek (placek nadziewany mięsem lub serem), ćevapczići (mielone mięsne kiełbaski z grilla), czy ryby i owoce morza. Warto skusić się także na prszut (suszoną szynkę wieprzową), paszki sir (rodzaj sera owczego z wyspy Pag), świeże figi i  rakiję.

Czarter jachtu w Chorwacji to żeglowanie pomiędzy wyspami na Adriatyku, po doskonałym akwenie zarówno dla początkujących jak i bardziej wytrawnych żeglarzy. Bogactwo zabytków, parków narodowych, restauracji (konob) i klimat małych przybrzeżnych miasteczek sprawia, że chce się tam wracać. Żaglarze, którzy wybrali czarter jachtu w Chorwacji docenią ten rejon także ze względu na bogatą sieć doskonale wyposażonych marin.

Wyczarteruj jacht w Chorwacji i doceń walory tego rejonu, jako idealnego akwenu na rejs z rodziną czy przyjaciółmi o każdej porze roku!

Czarterujesz jacht w Chorwacji? Śledź prognozy pogody!

pogoda w Chorwacji - temperatura i opady

Temperatura powietrza, wody, liczba godzin słonecznych, opady w Chorwacji – Split

Sezon czarterowy trwa w Chorwacji od kwietnia do października, ale Polacy żeglują tu także w marcu i w listopadzie, a nawet na przełomie grudnia i stycznia, kiedy na sylwestrowych rejsach można spotkać w Chorwacji wiele wesołych polskich załóg. Wprawdzie wiosną woda w Adriatyku bywa chłodna, ale za to jesienią długo utrzymuje temperaturę po upalnym lecie.

W sezonie żeglarskim jest sucho, opady są krótkotrwałe, choć zdarzają się burze. Wskazana jest obserwacja, aby dostrzec w porę symptomy zbliżającego się silnego i niebezpiecznego wiatru bora. Inny groźny wiatr to jugo, wiejący z południa.

Śledź prognozy pogody i bieżące ostrzeżenia dla żeglarzy: http://meteo.hr/

Więcej o pogodzie i o wiatrach w Chorwacji >>

Jak zaplanować trasę rejsu?

Czarter w Chorwacji - kanał św. Ante

Kanał św. Ante, Szybenik (fot. M. Koczewska)

Wszystko zależy od tego, gdzie planujesz rozpocząć swój rejs, w jakim porcie czarterujesz jacht. Jeśli rozpoczynasz żeglarskie wakacje w Sukosanie, Zadarze lub w Biogradzie, możesz wybrać tak:
Trasa 7-dniowa Zadar – Zadar, 185 Mm
Ta trasa prowadzi od wspaniałego Zadaru, o którym sam Alfred Hitchcook powiedział kiedyś, że ma najpiękniejsze zachody słońca, przez ”księżycową wyspę” Pag i Park Przyrody Telesćica, aż do archipelagu wysp Kornati, które nazywane są rajem żeglarzy i nurków ze względu na krystalicznie czystą wodę i świat podwodny. George Bernard Shaw napisał o Kornatach: „W ostatnim dniu tworzenia Bóg chciał ukoronować swoje dzieło i stworzył Kornaty z łez, gwiazd i oddechu”.
Dzień 1: Zadar – Novalja

Dzień 2: Novalja – Rab

Dzień 3: Rab – Telesćica

Dzień 4: Telesćica – wyspa Levrnaka w Parku Kornati

Dzień 5: P.N. Kornati – Zirje

Dzień 6: Zirje – Skradin

Dzień 7: Skradin – Zadar

Więcej propozycji tras w Chorwacji >>

Wszystkie bazy czarterowe w Chorwacji położone są nad Adriatykiem

Bazy czarterowe w Chorwacji - Szybenik

Szybenik – tutejsza Marina Mandalina to ważna baza czarterowa w Dalmacji Środkowej (fot. M. Koczewska)

Półwysep Istria i Kwarner

Pula
Mali Losinj
Medulin
Pomer
Punat

Dalmacja Północna – rejon Zadaru

Zadar
Sukosan
Biograd
Pirowac

Dalmacja Środkowa

Trogir
Split
Kastela
Primosten
Murter
Pirovac
Szybenik
Zaton
Vodice
Rogoznica

Dalmacja Południowa

Dubrownik
Slano

  

Masz pytania? Zadzwoń!
Porozmawiajmy o czarterach jachtów
502 386 503 Magda Koczewska