Czarter jachtów na Sycylii

Żegluj wśród wulkanów!

Etna z zaśnieżonym szczytem

Etna z zaśnieżonym szczytem

Czarteruj jacht na Sycylii i korzystaj ze słońca, poznawaj wyjątkową kulturę i historię i obserwuj z bliska wulkany i ich aktywność. Sycylia to ojczyzna Etny, najwyższego i najbardziej aktywnego wulkanu w Europie, a przecież to nie jedyny aktywny wulkan w tym rejonie!

Czarter jachtu na Sycylii to również idealne miejsce na pełen przygód urlop żeglarski, miejsce historycznych i malowniczych miast i miasteczek. Historia Sycylii jest bogata i zróżnicowana, swoje ślady pozostawili tu kolejni najeźdźcy – Grecy, którzy założyli Syrakuzy w 734 r p.n.e., Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie i Hiszpanie – teraz możemy w sycylijskich miastach podziwiać tę fascynująca mieszankę wpływy kulturowe – na przykład unikatowa architektura arabsko-normańska w Palermo. Wyczarteruj katamaran lub jacht żaglowy na Sycylii i odwiedź Wyspy Liparyjskie, albo Egady na zachodzie. Jeśli planujesz rejs na dwa tygodnie – zdążysz opłynąć Sycylię dookoła, bardziej ambitni i zdyscyplinowani żeglarze zdążą nawet w tym czasie odwiedzić Maltę!

Najpopularniejsze bazy czarterowe na Sycylii:

  • Marina Portorosa w Tonarella, Marina Capo d’Orlando i Milazzo – miejsca startu na Wyspy Liparyjskie
  • Palermo oraz Trapani i Marsala – doskonałe porty wypadowe na Egady,

Czarterując jacht na Sycylii, odwiedź koniecznie Wyspy Liparyjskie

Stromboli, Wyspy Liparyjskie

Stromboli, Wyspy Liparyjskie

Wyspy Liparyjskie (Isole Eole lub Isole Lipari – po włosku lub Eolian Islands – po angielsku) to archipelag niewielkich wysp pochodzenia wulkanicznego położony u północnego wybrzeża Sycylii. Wyspy przyciągają poszukiwaczy mocnych wrażeń – archipelag został utworzony przez aktywność wulkaniczną, a dwie wyspy nadal są czynnymi wulkanami. Wielu przyciąga dramatyczna sceneria, gorące kąpiele błotne i możliwość wędrowania do kraterów czynnych wulkanów Vulcano i Stromboli. Wyspy są zaliczone do światowe dziedzictwo UNESCO.

LIPARI – główna wyspa, z pewnością najbogatsza w historii, zamieszkała od epoki paleolitu. Charakterystyczne dla wyspy są: kamieniołomy pumeksu Porticello, które nadają plaży i otaczającym wodom osobliwy biały kolor; Faraglioni na południe od Vulcano; tętniący życiem plac Marina Corta; Sottomonastero lub Marina Lunga, miejsce do lądowania.

VULCANO – wyspa źródeł termalnych, kąpieli błotnych i zapierających dech w piersiach widoków – na przykład widok na okoliczne wyspy i przesmyk łączący Vulcano z Vulcanello. Najpiękniejsze miejsca: La Grotta del Cavallo, basen Venere, plaże na południu i liczne jaskinie na zachodzie.

STROMBOLI – to jeden z aktywnych wulkanów we Włoszech. Koniecznie zobacz „Strombolicchio”, gdzie klify na północ wznoszą się stromo do 56 metrów nad Morzem Tyrreńskim oraz „Sciara del Fuoco” – pionowa przepaść schodzi w dół do morza, niosąc ze sobą materiał wulkaniczny. Ten ostatni jest lepiej widoczny nocą i można do niego dotrzeć tylko drogą morską. Wokół piaszczystego punktu „Lena” znajduje się mała wioska, do której można dotrzeć lądując w Ficogrande lub San Vincenzo.

SALINA – wyspa ze stromą, nierówną linią brzegową jest najbardziej dziewiczą na Wyspach Liparyjskich. Wyspę tworzą dwa wymarłe wulkany: Monte Fossa delle Felci i Monte dei Porri, od których wywodzi się starożytna nazwa wyspy Dydime – bliźniaki. Salina ma wiele małych, naturalnych zatok, w tym Pollara z plażami i opuszczonymi domkami rybackimi, bardzo malowniczymi o zachodzie słońca i Rinella z czarnymi grotami, które zostały przekształcony w mały port.

PANAREA – klarowne wody, urwiska i fascynujące dno morskie ale także bogate życie nocne. Warto odwiedzić wioskę epoki brązu położoną na cyplu przylądka Milazzese, oraz Cala Junco, przepiękną zatokę z plażą – jedno z najpiękniejszych miejsc na wszystkich Wyspach Liparyjskich.

ALICUDI E FILICUDI – idealne miejsca dla osób poszukujących czystej przyrody i spokoju. Jego starożytna nazwa to Phoenicusa, ponieważ jest pokryta paprociami. Najpiękniejsze fragmenty, które można odkryć tylko żeglując: kolumnowa, skalista La Canna, podobne skalne wyspy Montenassari i Giafante, i czarująca grota Bue Marino.

Czarteruj jacht na Sycylii i wypoczywaj na Egadach, docenisz ich piękno i spokój

Sycylia, Pantelleria

Sycylia, Pantelleria

Egady (Isole Egadi w języku włoskim, Aegadian Islands w języku angielskim) to trzy wyspy u zachodniego wybrzeża Sycylii, w pobliżu Trapani i Marsali stanowiące atrakcyjny cel na wakacje. Egady mają swój urok, są łatwo dostępne i mniej zatłoczone niż Wyspy Liparyjskie czy Capri. Odwiedzający mogą wypić wino na malowniczej wyspie Favignana, zobaczyć prehistoryczne malowidła w jaskiniach na małej pocztówkowej wyspie Levanzo lub odpocząć od zgiełku świata na Marettimo. Wody przybrzeżne, wyspy z jaskiniami, wrakami statków i bogatym życiem morskim są chronione rezerwatem.

Egady nie są dobrze znane przybyszom spoza Włoch, a poza szczytem włoskiego okresu wakacyjnego nie jest tu tłoczno. Zachowała się bardzo autentyczna i przyjazną lokalną atmosfera. Stoiska z rybami, na których rybacy Favignany sprzedają swój połów, kawiarniane stoliki, szerokie place, gdzie dzieci bawią się na swoich rowerach, zachody słońca.

FAVIGNANA to największa z Wysp Egadzkich zawdzięcza swoją nazwę wiatrowi Favonio. Jej kształt przypomina motyla: dwa skrzydła to dwie równiny wyspy. Zachodnia częsć nazywa się il Bosco (las), a wschodnia – La Piana (równina). Wyspa słynie z połowów tuńczyka i co roku powtarza się tradycja z Tonnara i Mattanza. Jedynym zamieszkałym ośrodkiem jest Cala Principale, zatoka rozciągająca się od Punta Faraglione do Punta S. Nicola, a także port dobrze chroniony przed wiatrem z 2. i 3. kwadrantu, ale narażony na działanie wiatrów północnych. Brukowane uliczki, malowniczy plac Madrice z kawiarniami na świeżym powietrzu i urok starego portu sprawiają, że Favignana jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia.

LEVANZO jest najmniejszym z Egadi, z najmniejszą liczbą mieszkańców i niemal całkowitą nieobecnością pojazdów. Warto odwiedzić Grotta del Genovese ze śladami pierwszych osad ludzkich na tym terenie. Ludność koncentruje się w uroczej wiosce na południowym wybrzeżu wyspy, zatoce zwanej Cala Dogana. To miejsce lądowania jest jedyne, ale jest niezapomniane, choć chronione tylko przed wiatrem między W i N.

PANTALLERIA

Żeglując po wodach w zachodniej części Sycylii, możesz odwiedzić samotną wyspę Pantelleria. To jedna z najmłodszych wysp na Morzu Śródziemnym – typowa wyspa wulkaniczna z tarasowymi zboczami sprawia niezwykłe wrażenie dzikości. W środku krateru wulkanicznego można podziwiać jezioro w kształcie serca z turkusową wodą zasilane wodą deszczową i gorącymi źródłami. Odwiedź Montagna Grande (Wielką Górę) z grotą z naturalną gorącą sauną i wodami leczniczymi. Charakterystycznym elementem w architekturze wyspy Pantelleria jest „dammuso” – niewielkie domy zbudowane z kamienia wulkanicznego, często z dachem pełniącym rolę cysterny na wodę i przyległym ogrodem „pantesco”. Na wyspie wyrabia się słodkie wino passito wytwarzane z suszonych na słońcu winogron Zibibbo.

USTICA

Wyspa leży samotnie na północ od Palermo. Jest to w rzeczywistości wynurzający się szczyt podwodnego wulkanu.  Ustica jest jedną z głównych atrakcji Sycylii dla koneserów, którzy chcą odkrywać nowe krajobrazy. Ta mała wyspa wulkaniczna jest jednym z tych miejsc, w których natura wydaje się nieskażona ludzkim dotykiem. Na wyspie znajduje się zapierająca dech w piersiach zatoka, liczne okoliczne jaskinie i mnóstwo plaż. Skalisty brzeg jest idealnym miejscem dla osób lubiących robić zdjęcia. Jednym z najbardziej znanych miejsc dla pływaków jest skalista Piscina Naturale położona na zachodnim brzegu wyspy.

Wyspy Pelagijskie – stąd jest bliżej do Tunezji niż do Włoch!

Trapani, Sycylia

Trapani, Sycylia

Geograficznie Wyspy Pelagijskie należą do kontynentu afrykańskiego, archipelag tworzą wyspy Lampedusa, Linosa i Lampione. Na wyspach są miejsca lęgowe morskich żółwi Caretta caretta. W 2002 utworzono obszar ochronny pod nazwą Area Marina Protetta „Isole pelagie”, który obejmuje wszystkie trzy wyspy http://www.ampisolepelagie.it/

LAMPEDUSA

Jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Włoch i ma zdecydowanie afrykański wygląd. Sugestywnymi miejscami są Cala Pulcino, Cala Gatugia i Cala Galera. Widok lądu z morza jest niezapomniany, z domami przypominającymi budowle maghrebowe. Rzadka roślinność przypomina nam stepy. Plaża Conigli ma śnieżnobiały piasek z jasnoniebieskimi i zielonymi odcieniami, które czynią go wyjątkowym. Port Cala Salina to rozległa naturalna zatoka, która jest częściowo wyposażona w nabrzeże.

LINOSA

Widok, który ukazuje się naszym oczom, przypomina wioskę fantazji: lawa dosłownie zbudowała wyspę i plaże, skały i wysepki, zatoczki i klify oraz morze otaczające równie sugestywną naturę, z każdym tonem i odcieniem błękitu . Jedyna droga biegnąca przez wyspę między wielobarwnymi domami, jest porośnięta palmami i bugenwillami.

Pogoda na Sycylii

Pogoda na Sycylii - temperatura, wody, temperatura morza, przeważający kierunek wiatru

Temperatura powietrza i morza na Sycylii, kierunek wiatru

Na Sycylii, największej wyspie we Włoszech i w basenie Morza Śródziemnego panuje klimat śródziemnomorski z łagodnymi, umiarkowanie deszczowymi zimami i gorącymi, słonecznymi latami.

Najwyższą górą jest wulkan Etna o wysokości 3329 m npm. Szczyt, który znajduje się zaledwie 25 km od Katanii, zimą (a często także wiosną i jesienią), jest pokryty śniegiem.

Zimy są bardzo łagodne, a lata upalne. Region jest pod wpływem wiatru scirocco, który jest w stanie podnieść temperaturę o kilka stopni, ale także wiatru mistral, pochodzący z Sardynii. Latem, gdy przeważają słoneczne dni, morska bryza łagodzi upał. Północno-zachodnie miasta nadmorskie, które znajdują się w bardziej wyeksponowanych obszarach, od Mondello do Isola delle Femmine oraz od Terrasini do San Vito lo Capo, są nieco chłodniejsze i bardziej wietrzne latem, w rzeczywistości średnie maksymalne temperatury w lipcu i sierpniu wynoszą około 28/29 °C .

Opady deszczu wynoszą 615 milimetrów rocznie, z maksimum jesienią i zimą i minimum latem, kiedy prawie nigdy nie pada.

Morze oblewające Sycylię jest wystarczająco ciepłe, aby pływać wpław od czerwca do września.

Odległości między kluczowymi miejscami na Sycylii:

Sycylia, Wyspy Liparyjskie, Lipari

Sycylia, Wyspy Liparyjskie, Lipari

Levanzo – Favignana: 3 Mm
Levanzo – Marettimo: 10 Mm
Merettimo – Tunezja: 70 Mm
Trapani – Favignana: 9 Mm
Trapani  – Levanzo: 7 Mm
Trapani – Marettimo: 20 Mm
Trapani – Pantelleria: 73 Mm
Trapani – Ustica 50 Mm
Palermo – San Vito: 30 Mm
Palermo – Ustica: 35 Mm
Palermo – Cefalu: 31 Mm
Palermo – Lipari: 75 Mm
Palermo – Levanzo: 487 Mm
Pantelleria – Kelibia: 38 Mm
Pantelleria – Pelagie: 77 Mm
Pantelleria – Gozo: 110 Mm
Pantelleria – Lampeduza: 70 Mm
Portorosa – Lipari: 16 Mm
Siracusa – Malta: 70 Mm
Tropea – Panarea: 36 Mm

Sugerowane 7-dniowe trasy na Sycylii:

Rozpoczęcie rejsu w PALERMO
Trasa około 195 mil morskich

1. dzień: Zaokrętowanie od 17:00
2. dzień: Palermo – Cefalù 33 Mm
3. dzień: Cefalù – Vulcano 50 Mm
4. dzień: Vulcano – Lipari – Panarea 16 Mm
5. dzień: Panarea – Salina 12 Mm
6. dzień: Salina – Filicudi 15 Mm
7. dzień: Filicudi – Palermo 62 Mm
8. dzień: Wyokrętowanie w godzinach porannych

Rozpoczęcie rejsu w CAPO D’ORLANDO
Trasa około 102 mil morskich

1. dzień: Zaokrętowanie 17:00
2. dzień: Vulcano 19 Mm
3. dzień: Panarea 15 Mm
4. dzień: Stromboli 13 Mm
5. dzień: Salina 24 Mm
6. dzień: Lipari 9 Mm
7. dzień: Capo D’Orlando 22 Mm
8. dzień: Wyokrętowanie 09:00

Sugerowane 14-dniowe trasy na Sycylii:

Rozpoczęcie rejsu w PALERMO
Trasa około 238 mil morskich

1. dzień: Zaokrętowanie 17:00
2. dzień: Cefalù 32 Mm
3. dzień: Vulcano 50 Mm
4. dzień: Panarea 15 Mm
5. dzień: Panarea (wizyta na wyspie)
6. dzień: Stromboli 13 Mm
7. dzień: Lipari 25 Mm
8. dzień: Salina 9 Mm
9. dzień: Salina (wizyta na wyspie)
10. dzień: Filicudi 15 Mm
11. dzień: Alicudi 13 Mm
12. dzień: Cefalù 34 Mm
13. dzień: Cefalù (wizyta w mieście)
14. dzień: Palermo 32 Mm
15. dzień: Wyokrętowanie w godzinach porannych

Rozpoczęcie rejsu w CAPO D’ORLANDO
Trasa około 275 mil morskich

1. dzień: Zaokrętowanie 17:00
2. dzień: Vulcano 19 Mm
3. dzień: Alicudi 29 Mm
4. dzień: Filicudi 13 Mm
5. dzień: Salina 15 Mm
6. dzień: Stromboli 24 Mm
7. dzień: Panarea 13 Mm
8. dzień: Panarea (wizyta na wyspie)
9. dzień: Lipari 12 Mm
10. dzień: Lipari (wizyta na wyspie)
11. dzień: Giardini Naxos 68 Mm
12. dzień: Taormina (wizyta w mieście)
13. dzień: Milazzo 54 Mm
14. dzień: Capo D’Orlando 28 Mm
15. dzień: Wyokrętowanie w godzinach porannych

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów na Sycylii!
502 386 503 Magda Koczewska

Magda-Mykonos-e1667593991429.jpg

Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować

Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska

Więcej o mnie
  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów
na Sycylii!
502 386 503
Magda Koczewska

Ubezpieczenie-czarteru-1.jpg

Nie zapomnij o UBEZPIECZENIU CZARTERU

ubezpieczenie kaucji
ubezpieczenie kosztów anulacji
OC skippera
koszty leczenia za granicą

Więcej…