Czarter jachtów Bahamy – odwiedź ten wyspiarski kraj rozkoszuj się spokojną żeglugą

Bahamy należą do najbardziej wyspiarskich państw świata, z 700 wysp (jedynie 26 jest zamieszkałych) podczas dwóch tygodni rejsu odwiedzić można zaledwie kilka z nich…. Archipelag szczyci się najczystszą wodą na naszej planecie, przezroczystość wody sięga 60 metrów. To właśnie do tego archipelagu, do wyspy San Salvador dotarł w 1492 roku Krzysztof Kolumb.

czarter jachtów Bahamy

czarter jachtów Bahamy

Nazwa “Bahamy” pochodzi od hiszpańskich słów “baja mar” – płytkie wody lub morza. Rzeczywiście to, co wyróżnia tej rejon ze wszystkich tropikalnych destynacji żeglarskich to nikła głębokość na całym obszarze, także w marinach. Zdecydowanie bardziej sprawdzi się tu więc katamaran ze swoim niewielkim zanurzeniem, niż jacht jednokadłubowy.

Z całej populacji 300 tys. mieszkańców, 2/3 mieszka na New Providence. W XVIII wieku na tej wyspie właśnie, w mieście Nassau, obecnej stolicy, swoje gniazdo mieli karaibscy piraci.

Łagodny pasat, tropiki, osłonięte wody sprawiają, że jest to akwen doskonały dla rodzin i nie wymaga wielkiego żeglarskiego doświadczenia. Wśród polskich żeglarzy Bahamy są jeszcze mało popularne, z pewnością z powodu konieczności posiadania amerykańskiej wizy, ale warto podjąć trud jej wyrobienia, żeby poznać ten niepowtarzalny i atrakcyjny żeglarski region.

Leje krasowe, turkusowa woda, rafy, plaże, bogate życie morza

Dean’s Blue Hole leżąca na zachód od Clarence Town na Long Island, jest najgłębszym na świecie lejem krasowym, do którego wejście znajduje się poniżej lustra wody. Jej głębokość przekracza 200 metrów. Ten i inne takie leje, zatopione hiszpańskie galeony, rafy koralowe i podwodne jaskinie sprawiają, że to wspaniała destynacja dla płetwonurków.

Nie brakuje też atrakcji dla żeglarzy. Główna baza czarterowa znajduje się w Marsh Harbour na wyspie Great Abacos skąpanej w olśniewająco turkusowych wodach. W Green Turtle Cay znaleźć można ukryte jaskinie i rozległe plaże, a Elbow Cay to doskonałe miejsce do snurkowania.

Abacos zwane jest żeglarską stolicą świata, może z perspektywy Europy to nieco na wyrost, faktem jednak jest, że rozciągający się tutaj cały łańcuch wysp i otaczające je wody to jedna z najlepszych tropikalnych destynacji dla żeglarzy. Linia brzegowa jest pełna zatok, jaskiń, bezpiecznych kotwicowisk i portów z marinami oferującymi wszelkie udogodnienia.

Świnie na Exumas

Na wyspie Exuma spotkać można świnie wylegujące się na plaży lub pływające w płytkiej wodzie. Te zwykłe domowe świnie żyjące tu wolno, są nie lada gratką dla miłośników spotkań ze zwierzętami – gdzie indziej na świcie możemy spotkać świnie na plazy? Nikt już dokładnie nie pamięta, czy plażujące świnie to potomkowie „zapasów” z jakiegoś pirackiego statku, czy sprowadzono je tu specjalnie jako atrakcję – niewątpliwie taką atrakcja obecnie są i przyciągają żeglarzy, którzy maja do tej wypy swobodny dostęp (inni zainteresowani muszą znaleźć sobie jakąś łódź, aby do świnek przypłynąć z wysp, gdzie są ośrodki turystyczne). Nie przychodźcie z pustymi rękami – świnki domagają się smakołyków!

Tylko kilka wysp można odwiedzić podczas jednego rejsu na Bahamach – które jeszcze wybrać?

Cat Island – zaciszna wyspa, gdzie można się oddać pełnemu relaksowi.

Acklins i Crooked Island – dwie najbardziej odosobnione wyspy, szukający spokoju na pewno tutaj go znajdą, a poza tym kilometry plaż, jaskinie, klify i pozostałości plantacji bawełny, na których pracowali niewolnicy.

Andros – królowa bahamskich wysp, jeśli chodzi o wyjątkową naturę. Tutaj znajdują się podwodne leje krasowe, które, jak twierdzą miejscowi, są domem dla mitycznego stworzenia Lusca, tutaj jest Język Oceanu – głęboka na milę otchłań, tętniąca morskim życiem i liczne gatunki flory i fauny. Ta wyspa to raj dla obserwatorów ptaków, wędkarzy i wielbicieli snurkowania.

Bimini – wyspa, którą Hemingway nazywał swoim letnim domem.

Eleuthera – długie białe plaże i połacie plantacji ananasowych. Pomiędzy nimi – zabudowa, w której odbicie ma styl brytyjskich lojalistów, którzy osiedlili się tu w XVIII w. Ten styl architektoniczny widoczny jest obecnie na całych Bahamach.

Inagua – dom dla 80000 flamingów

Długa na 80 mil Long Iland przedzielona na pół zwrotnikiem raka. Wschodnie wybrzeże bogate jest w dramatyczne klify i jaskinie, zachodnie brzegi opadają łagodnie do wód Zatoki Bahamskiej. To u wybrzeży tej wsypy jest umiejscowiony krasowy lej Dean’s Blue Hole.

Ragged Island- raj dla wędkarzy, a poszukujący pamiątek mogą tu nabyć wyroby miejscowego rzemiosła.

Wszędzie na brzegu czekają na żeglarzy gościnne restauracje z bahamskimi specjałami: koncha, smażony filet z granika (angielska nazwa tej ryby: grouper), ryż z groszkiem (peas ‘n’ rice), bahamski makaron z serem, ciasto z gujawy lub rumowe, Johnnycake, do picia Bahama mama, a do przekąszania gorące bahamskie paszteciki.

Zródła:

https://www.dreamyachtcharter.com
https://www.myoutislands.com
https://poznajnieznane.pl
http://www.sunsail.eu
https://www.bahamas.com
http://karaiby.net
http://podroze.onet.pl
https://turystyka.wp.pl
https://www.carnival.com
https://bahamasmarinas.com

Zapytaj o czarter jachtu na Bahamach:

Termin czarteru

Akwen, port rozpoczęcia/zakończenia

Jakiego jachtu szukasz - liczba kabin, osób w załodze, inne wymagania dotyczące wieku i wyposażenia:

Imię i nazwisko

Adres e-mail

Telefon kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na to zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.


Powiązane artykuły:

WSKAZÓWKI DLA ŻEGLARZY

 

Ostatnie oferty specjalne na Bahamach i w innych rejonach tropikalnych: