Jachty i katamarany na Karaibach

Doskonałe wakacje w promieniach słońca!

Czarter jachtów Karaiby

Karaiby BVI

Zimowy czarter katamaranów? Karaiby dadzą Ci wszystko, o czym marzysz – ciepło, słońce, regularny wiatr, dziewicze plaże, gościnne kotwicowiska i egzotyczną scenerię. To tropikalny rejon – doskonały na skąpane w słońcu zimowe wakacje.

Szczególnie polecane do czarteru na Karaibach są katamarany:

  • mają niewielkie zanurzenie, więc podejście blisko plaży nie jest problemem;
  • na martwej fali na kotwicowisku łagodnie się unoszą bez przechyłów;
  • zapewniają dużo miejsca na pokładzie dla całej załogi.

Wyspy Karaibskie oferują pociągającą mieszankę historii i piękna natury – zarówno tej skrytej w wodach Morza Karaibskiego, jak i bogactwo fauny i flory we wnętrzach wysp.

Karaiby to spotkania z otwartymi i uśmiechniętymi tubylcami, którzy w wielu portach i zatokach witać nas będą przypływając na swoich barwnych łódkach. Możemy kupić od nich owoce, ciasto bananowe, bagietki i wyroby rękodzieła. Pamiętaj o targowaniu, jest dobrze widziane na Karaibach – targuj się kupując jedzenie i pamiątki oraz przed wycieczkami w głąb lądu. Jest na Karaibach wiele ciekawych atrakcji we wnętrzu wysp, warto je poznać.

Widoki wspaniałych plaż i palm zwieszających się do wody nigdy się nie nudzą, ale uważaj, gdy kładziesz się po kokosową palmą – upadek kokosa może być bardzo bolesny i mieć poważne konsekwencje!

Na Karaibach znajdziesz wiele miejsc do snorkowania i nurkowania, do latania kitem i żeglowania surfingiem. Możesz łowić ryby lub zdać się na miejscowych kucharzy w lokalnych knajpkach. No i oczywiście możesz żeglować odwiedzając kolejne wyspy. Już dziś zacznij planować swoje cudowne wakacje na wyspach karaibskich!

Wyspy Karaibskie – mozaika barw i żeglarskich możliwości

Czarter na Karaibach - Tobago Cays

Tobago Cays, Grenadyny (fot. M. Koczewska)

Wyspy na Morzu Karaibskim, nazwane jeszcze przez Kolumba Indiami Zachodnimi, mają bogatą przeszłość kolonialną. Ślady tych czasów dostrzec można spotykając tubylców, w kolorowym krajobrazie, zwyczajach i nawet w lokalnej kuchnii, dlatego tak ciekawy jest czarter na Karaibach. Obecnie wiele tutejszych krajów jest niepodległych, ale jest też wiele terytoriów zależnych – Martynika i Gwadelupa to departamenty zamorskie Francji, Anguilla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI), Kajmany, Montserrat, Turks i Caicos to terytoria zależne Wielkiej Brytanii, Portoryko to państwo stowarzyszone z USA, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych są terytorium zależnym od USA, a Antyle Holenderskie i Aruba to autonomiczne terytoria Holandii. Pełną niezależność mają Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Dominika, Dominikana, Grenada, Haiti, Jamajka, Kuba, Saint Christopher i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago.

Większość wymienionych krajów i terytoriów jest dostępna dla żeglarzy, którzy wybrali czarter jachtu na Karaibach i często podczas jednego rejsu w tym rejonie przekracza się kilka granic. Wymaga to za każdym razem dopełnienia formalności i wniesienia stosownych opłat, zabiera to nieco czasu, ale na Karaibach przecież nikt się nie spieszy.

Najczęściej wybierane akweny na Morzu Karaibskim:

Martynika – dobrze skomunikowana z Europą, żeglarze mają do wyboru wiele bezpośrednich połączeń lotniczych z Paryża; z Martyniki można pożeglować na południe w kierunku Grenadynów lub na północ na Dominikę i Gwadelupę 

Gwadelupa ma także szereg połączeń lotniczych z Paryżem, z Gwadelupy można popłynąć na północ w kierunku Montserratu, Antiguy i Barbudy, Anguillii czy nawet na Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze – warto tam dotrzeć i doświadczyć zróżnicowanych krajobrazów – od surowych wulkanicznych gór Tortoli po płaskie rafy koralowe i wapienie Anegady, to rejon idealny na wakacyjny rejs po Karaibach

Kuba

Bahamy

Wymagane uprawnienia i warunki żeglarskie – czarter jachtów Karaiby

Czarter na Karaibach - Mustique

Mustique – St. Vincent i Grenadyny (fot. M. Koczewska)

Karaiby to akwen odpowiedni dla bardziej doświadczonych kapitanów i armatorzy sprawdzają to podczas rezerwacji czarteru. Dobrze, gdy kapitan posiada żeglarski patent, ale liczy się przede wszystkim jego doświadczenie i staż. Każdy skiper wybierający czarter na Karaibach wypełnia przy rezerwacji czarteru formularz „sailing resume”, zawierający pytania dotyczące m.in. stażu w charakterze załogi i kapitana oraz wcześniej prowadzonych rejsów z podaniem modelu jednostki i akwenu. Załogom, które nie mają w swoim gronie wystarczająco doświadczonego kapitana, oferujemy czarter jachtów ze skiperem. Dla tych, którzy oczekują największej wygody i swobody podczas wakacji na wyspach karaibskich mamy duży wybór jednostek z pełną obsługą w składzie skiper, hostessa i kucharz.

Jeśli chodzi o wiatr, Karaiby oferują idealne warunki żeglarskie. Pasat wieje z północnego wschodu z siłą od 3 do 5 B. Należy jednak mieć na uwadze sezon huraganowy. Trwa od czerwca do końca października, z największym prawdopodobieństwem burz tropikalnych w sierpniu i wrześniu. Wielu żeglarzy unika tego czasu. Szczyt sezonu przypada na święta Bożego Narodzenie i Sylwester oraz miesiące od stycznia do marca. Czarter  w listopadzie i w pierwszej połowie grudnia to dobra alternatywa dla szukających korzystniejszych cen wynajmu jachtu.

Czarter na Karaibach – wakacje pod znakiem rumu, owoców i owoców morza

czarter jachtu na karaibach

Rum – alkohol z Wysp Karaibskich

Rum to trunek królujący na Karaibach, wytwarza się go na bazie trzciny cukrowej, a po destylacji napój leżakuje w dębowych beczkach. Rum rozcieńczony wodą, często z dodatkiem soku z limonki i cukru to grog, a koktajle na bazie rumu Mojito, Cuba Libre, czy Pina Colada znane są na całym świcie. Na Karaibach można spróbować znacznie więcej odmian koktajli rumowych i z pewnością rum to trunek królujący na pokładach podczas rejsów jachtem po Karaibach.

Kuchnia karaibska jest tak różnorodna, jak różnorodne są karaibskie kraje. Każda z wysp posiada swój własny styl przyrządzania potraw i własne receptury. Zaobserwować tu można wpływ rdzennych mieszkańców z wpływami afrykańskimi, europejskimi, azjatyckimi i amerykańskimi. Podstawowe produkty to ryż i słodkie ziemniaki, kokosy i inne owoce, świeże owoce morza i ryby, ale także mięso, najczęściej kurczak. Podstawowe przyprawy to chili i kolendra. Dodatkiem do mięs bywa często abricot – lokalny owoc, nieznany w Europie, oraz owoc drzewa chlebowego. Można zjeść pyszne placki z manioku, podawane zarówno w wersji wytrawnej jak i słodkiej i wiele innych ciekawych potraw lokalnej kuchni . Pyszne, urozmaicone, aromatyczne potrawy to niezaprzeczalnie jedna z wielu atrakcji dla spędzających wakacje na Karaibach!

Magda Koczewska

Sprawdź także inne rejony egzotyczne: 

TAJLANDIA

SESZELE

MAURITIUS

MALEDIWY

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach na Karaibach!
502 386 503 Magda Koczewska