Liguria – czarter jachtu na Włoskiej Riwierze

Riomagiorre - Cinque Terre

Riomaggiore – Cinque Terre (fot. M. Koczewska)

Wybrzeże Liguryjskie rozciągające się na północ od wybrzeża Toskanii aż do granicy z Francją słynie z malowniczej mieszanki kolorowych domów, zielonych wzgórz, skalistych klifów, poprzecinanych zatoczkami i zawsze lazurowego Morza Liguryjskiego.

Genua jest głównym portem, gdzie rozpocząć można rejs wynajętym jachtem, a do dyspozycji żeglarzy jest ponad 300 kilometrów wybrzeża ze wspaniałymi miejscami, które zapierają dech w piersiach zarówno miłośnikom naturalnych krajobrazów, jak i tym, którzy lubią penetrować zabytki i ślady historii. Na wschód od Genui rozciąga się Riwiera di Levante, czyli „wybrzeże wschodzącego słońca”. Na zachodzie jest Riviera di Ponente lub „wybrzeże zachodzącego słońca”, które ciągnie się aż do Monako. To tu, na liguryjskicm wybrzeżu przycupnęły miastecka Cinque Terre – Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore, możesz je odwiedzić, jeśli wyczarterujesz jacht w Ligurii. Jeśli interesują Cię także inne włoskie akweny,  zajrzyj do artykuł o Włoszech.

Dopłyń jachtem do w Cinque Terre i odkrywaj inne skarby liguryjskiego wybrzeża!

Liguria Cinque Terre - Manarola

Cinque Terre – Manarola o zachodzie słońca (fot. M. Koczewska)

Cinque Terre (Pięć ziem) to niegdyś ubogie osady  rybackie, dostępne jedynie od strony wody lub  górską ścieżką, możliwa do pokonania przez  ludzi i muły. Obecnie można dojechać tu pociągiem, co wpłynęło na rozwój turystyki i tchnęło nowe życie w ten niegdyś ubogi i zapomniany rejon. Przypływając do Cinque Terre jachtem,  zyskujemy możliwość obejrzenia wszystkich pięciu miasteczek od strony morza. Potem warto zakotwiczyć przy porcie Vernazza, zwiedzić to malownicze miasteczko i przejechać się do sąsiednich miejscowości pociągiem. Polecam szczególnie zachód słońca w Manaroli, widok miasteczka w promieniach zachodzącego słońca to prawdziwa uczta dla oczu. Po Cinque Terre możńa poruszac się także pieszo, np. z Vernazza do Monterosso lub w przeciwnym kierunku – do Corniglia. Nie wybierajcie się na szlak w klapkach, solidne buty są konieczne!
Podczas rejsu po liguryjskim wybrzeżu warto zarezerwować czas na zwiedzenie Genui. To port morski z wielkimi tradycjami, spacerując labiryntem ulic bez trudu się dostrzega, że miasto od dawna się bogaciło na morskim handlu. Kamienice są wysokie i pełne zdobień, jest wiele pałaców i interesujących budowli. Warto przejeść się po słynnej ulicy Via Galibardi i spędzić czas przy Piazza de Ferrari – to jest serce Genui. Stolica Ligurii jest gospodarzem największych targów żeglarskich w basenie Morza Śródziemnego – Salone Nautico Genova. We wrześniu 2019 odbyła się 59. edycja imprezy. Obecnie Genua to nadal ważny europejski port – miasto tętni życiem i rozciąga się na znacznym obszarze, z racji bliskości gór rozbudowuje się na boki – wzdłuż wybrzeża.

Wybrzeże Liguryjskie to parada przepięknych plaż. Wśród najpiękniejszych jest bez wątpienia San Fruttuoso  w malutkiej, pięknej zatoce, do której można dotrzeć tylko ścieżką lub łodzią. Zacumuj w Portofino i odwiedź zatokę Paraggi, znaną jako raj na ziemi. Następnego dnia popłyń do portu Varigotti i udaj się do Zatoki Saracen – krystalicznie czysta woda słynie z czystości i pięknego życia morskiego, dzięki czemu jest idealnym miejscem do snorkowania podczas czarteru jachtu w Ligurii.

Czarter w Ligurii? Sprawdź pogodę!

temperatura powietrza, morza, liczba godzin słonecznych, opady - Genua

temperatura powietrza, morza, liczba godzin słonecznych, opady – Genua

Sezon czarterów jachtów trwa w Ligurii od maja do końca października. Rejon Morza Liguryjskiego leży w strefie klimatu podzwrotnikowego z suchym latem i wilgotną zimą. Zimą może być mroźnie. Latem dominuje wiatr NW, chociaż na wielu obszarach wieją także bryzy lądowe i morskie.

Warto zauważyć, że w ostatnich latach zaobserwowano tendencję do silnego sztormu w Morzu Liguryjskim późną jesienią.

Na kanale VHF 68 nadawane są ciągłe prognozy pogody (głos komputerowy). Najpierw są podawane w języku włoskim, a następnie w języku angielskim. Prognoza obejmuje siłą i kierunek wiatru w ciągu następnych 12 godzin, a także stan morza.

Czarterujesz jacht w Ligurii – sprawdzaj systematycznie morską prognozę pogody dla Ligurii: https://www.passageweather.com/  

Portofino, Liguria

Zapłyń koniecznie do Portofino podczas rejsu w Ligurii (fot M. Koczewska)

Planujesz czarter w Ligurii – pomyśl o trasie rejsu

Liguria (Genua, Cinque Terre), 7 dni 98 Mm

Dzień 1. Genoa – Camogli (10 Mm)

Pierwszego dnia tego rejsu wynajętym jachtem wypłyniemy z Genui, położonej mniej więcej w centrum Riwiery Włoskiej i kierujemy się na wschód. Poznamy część wybrzeża znaną jako Riviera di Levante. Płyniemy do Camogli, małej wioski rybackiej, która ma również mnóstwo kolorowych pałaców wzdłuż wybrzeża.

Dzień 2. Camogli – Sestri Levante (14 Mm)

Żeglujemy na południe i kierujemy się do Sestri Levante. Po drodze przekroczymy Zatokę Tigullio, podziwiając widoki małych miasteczek. Będąc w Sestri Levante, możemy wybrać wrzosowiska na północ lub na południe od przesmyku. Jeśli udamy się na południe, pozostaniemy jachtem w Zatoce Ciszy, która oferuje piękne krajobrazy.

Dzień 3. Sestri Levante – Monterosso al Mare (16 Mm)

Trzeciego dnia żeglujemy dalej na południe i wkraczamy do Parku Narodowego Cinque Terre. Odwiedzimy Monterosso al Mare, najbardziej wysuniętą na północ wioskę z pięciu, które tworzą ten obszar. Jest to również miejsce z największymi plażami, dzięki czemu możemy odpocząć w wyjątkowym otoczeniu. Warto tu zapłynąć podczas czarteru w Ligurii i odwiedzić piękną miejską plażę z lazurową wodą zachęcającą do kąpieli.

Dzień 4. Monterosso al Mare – Portovenere (10 Mm)

Opuścimy Cinque Terre, aby tam wrócić później i dotrzemy do Portovenere, najbardziej wysuniętego na południe przystanku naszej trasy rejsu. Portovenere to punkt, który łączy Zatokę Genui i Zatokę La Spezia. Z morza można podziwiać jego pałace, kościoły i zamki.

Dzień 5. Portovenere – Cinque Terre (ok. 8 Mm)

Kierujemy się wynajętym jachtem z powrotem na północ i poświęcimy dzień na żeglowanie po Cinque Terre. To jedno z najcenniejszych turystycznie miejsc Ligurii. Możemy wybrać jedną z pięciu wiosek: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore i cieszyć się widokami lub zakotwiczyć i zwiedzić wybrane miasteczka.

Dzień 6. Cinque Terre – Portofino (25 Mm)

Opuszczamy Cinque Terre i kończymy dzień w Portofino. Ta wioska należy do gminy Camogli, którą odwiedziliśmy drugiego dnia. Portofino ma uprzywilejowaną lokalizację między górami, a roślinnością i jest miejscem, którego nie można ominąć podczas wakacyjnych wakacji na Riwierze Włoskiej. Przy okazji czarteru w Ligurii warto też popatrzeć na sąsiednie Rapallo.

Dzień 7. Portofino – Genua (15 Mm)

Siódmego i ostatniego dnia tego rejsu żeglarskiego w Ligurii wrócimy do Genui i spędzimy popołudnie w tym mieście. Oferta rekreacyjna jest zróżnicowana, można odwiedzić muzea, pałace, spacerować po starym mieści lub Porto Antico lub delektować się najbardziej typową włoską kuchnią. Można czarter w Ligurii poszerzyć o wycieczkę lądową i spędzić w Genui nieco więcej czasu.

Przykładowe oferty jachtów żaglowych i motorowych w bazach czarterowych w Ligurii
T
ermin – majówka 2020


Okres: 2020-04-25 – 2020-05-02

Hanse 400 (Pepita)

Typ: Żaglówka

Rok: 2009

Kraj: WŁOCHY

Baza: Fezzano di Portovenere / La Spezia/Marina del Fezzano

Długość: 12.19 m

Koje: 8 (6+2)

Kabiny: 3

WC/Prysznic: 2

Cena: 2 200,00 €

Wczesna rezerwacja: -25,00%

Cena: 1 650,00 €

więcej informacji

Wymagany patent skippera
Obowiązkowe, dodatkowo płatne:

Sprzątanie końcowe: 110,00 € za jacht

Kaucja: 2 200,00 €


Okres: 2020-04-25 – 2020-05-02

Oceanis 41.1 (Artica)

Typ: Żaglówka

Rok: 2019

Kraj: WŁOCHY

Baza: La Spezia/Porto Mirabello

Długość: 12.43 m

Koje: 8

Kabiny: 3

WC/Prysznic: 2

Cena: 2 800,00 € 

więcej informacji

Wymagany patent skippera
Obowiązkowe, dodatkowo płatne:

Sprzątanie końcowe: 100,00 € za jacht

Kaucja: 2 500,00 €


Okres: 2020-04-25 – 2020-05-02

Oceanis 45 (Baltica)

Typ: Żaglówka

Rok: 2017

Kraj: WŁOCHY

Baza: La Spezia/Porto Mirabello

Długość: 13.94 m

Koje: 10 (8+2)

Kabiny: 4

WC/Prysznic: 2 electric

Cena: 3 400,00 € 

więcej informacji

Wymagany patent skippera
Obowiązkowe, dodatkowo płatne:

Sprzątanie końcowe: 120,00 € za jacht

Kaucja: 3 000,00 €


Okres: 2020-04-25 – 2020-05-02

Lagoon 40 (Vega)

Typ: Katamaran

Rok: 2019

Kraj: WŁOCHY

Baza: Genova/Marina di Porto Antico

Długość: 11.74 m

Koje: 10 +2

Kabiny: 4 +1 +2

WC/Prysznic: 4 +1

Cena: 4 100,00 €

Wczesna rezerwacja: -10,00%

Cena: 3 690,00 €

więcej informacji

Wymagany patent skippera
Obowiązkowe, dodatkowo płatne:

Szyper: 180,00 € za dzień

Sprzątanie końcowe: 180,00 € za jacht


Okres: 2020-04-25 – 2020-05-02

Azimut 50 (Azimut)

Typ: Jacht motorowy

Rok: 2009

Kraj: WŁOCHY

Baza: La Spezia

Długość: 16.80 m

Koje: 6

Kabiny: 3

WC/Prysznic: 2

Cena: 8 650,00 € 

więcej informacji

Wymagany patent skippera
Obowiązkowe, dodatkowo płatne:

Sprzątanie końcowe more than 1 bath: 200,00 € za jacht

Szyper: 200,00 € za jacht

Kaucja: 3 000,00 €


  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów na Sardynii
502 386 503 Magda Koczewska

Obejrzyj galerię zdjęć – te piękne miejsca możesz odwiedzić czarterując jacht w Ligurii:

Sprawdź inne akweny czarterowe we Włoszech: