Czarnogóra – jak tam naprawdę jest

Czartery jachtów w Czarnogórze stają się coraz bardziej popularne, postanowiłam więc na miejscu sprawdzić akwen i lokalne firmy czarterowe oraz oferowane jachty. Akwen jest niepowtarzalny, wspaniały dla szukających spokojnych wód, atrakcji do zwiedzania i krótkich dziennych przelotów. Do tego owoce morza i grilowane mięsiwa w wielkim wyborze i przystępnych cenach. Poniżej opis portów i ciekawych miejsc odwiedzonych podczas mojego rejsu we wrześniu 2018. Wybierz czarter w Czarnogórze, bo naprawdę warto przeżyć żeglowanie wśród gór o wysokości ponad tysiąca metrów, wspiąć się na mury Kotoru, przespacerować się po murach starego miasta w Budwie, zwiedzić Stary Bar, zobaczyć półwysep Święty Stefan, który był planem do filmu Casino Royale, poczuć niepowtarzalną atmosferę Ulcinj, gdzie piekarnie są czynne całą dobę.

Czartery Jachtów Czarnogóra

Wyspa Matki Boskie na Skale, na drugim planie – Wyspa Św. Jerzego. Zatoka Kotorska (fot M. Koczewska)

41°55.349’N   |   19°12.205’E

Cumowanie w Ulcinj

Miejska keja to bardzo wysokie nabrzeże bezpieczne tylko przy słabym wietrze, najbezpieczniej jest stanąć na kotwicy w zatoce tuż przy starym mieście z widokiem na Małą Plażę.

Warto zobaczyć

Ponad 60% mieszkańców tego miasta położonego blisko granicy to Albańczycy, a dominującą religią jest tu islam. W krajobrazie miasta dominują minarety, a nazwy miejscowości na drogowskazach zduplikowane są w języku albańskim.

Polecam wycieczkę na Wielką Plażę – dojazd z centrum regularnie kursującym busem. Warto zobaczyć nie tylko najdłuższą nad Adriatykiem plażę (13 km), ale także by obejrzeć rybackie sieci ustawione na pobliskiej rzece Buna. Wyglądają jak gigantyczne podbieraki z mechanizmami do ich podnoszenia i opuszczania, a  wszystko to pordzewiałe i dziwaczne oraz fascynujące zarazem przypominało mi scenerię filmu Mad Max – być może jego twórcy czerpali stąd inspirację.

Z Wielkiej Plaży do Ulcinj można wrócić pieszo ścieżką wzdłuż brzegu, podziwiając z wysokości klifu lazurową wodę i skalne zatoczki. Czas przejścia od Wielkiej Plaży do starego miasta – ok 40-50 minut.

AD MARINA BAR

42º 05’ N, 19º 05’ E
www.marina-bar.me
VHF 09
USŁUGI: Woda, prąd, stacja benzynowa, toalety, restauracja, kawiarnia, Wi-Fi

Bar to największy czarnogórski port handlowy i promowy (połączenia promowe z Bari i Anconą), w tutejszej marinie jest jedna z baz czarterowych, z którą współpracuje LEO Yachting.

Warto zobaczyć w Barze

Będąc w Barze warto wybrać się do Starego Baru, gdzie najstarsza część miasteczka, opuszczona po trzęsieniu ziemi w 1979 roku, jest obecnie dostępna do zwiedzania jako trwała ruina. To warowne miasto położone pięknie wśród gór tworzy ciekawą urbanistyczną całość zabudowaną budynkami o różnorodnym przeznaczeniu i różnym stopniu zniszczenia. Dojazd do Starego Baru a Baru lokalnym autobusem – przystanek znajduje się tuż obok dworca autobusowego koło minimarketu (autobus jeździ co godzinę – niestety, gdy tam byłam we wrześniu 2018 roku, rozkład jazdy nie był dostępny).

Bar to stacja początkowa słynnej linii kolejowej do Belgradu, zwanej „koleją snów”, na której trasie znajduje się najwyższy na świecie wiadukt (200 m wysokości).

DUKLEY MARINA, BUDVA

42º 16′ N, 18º50′ E
www.dukleymarina.com
VHF 8/16, +382 33 453 276
USŁUGI: woda, prąd, stacja paliw, Wi-Fi, sanitariaty

Podejście do marny w Budvie oznakowane jest zielonymi i czerwonymi pławami – trzymanie się znaków powala ominąć podwodną rafę. Pirsy mariny wychodzą bezpośrednio na deptak, blisko jest do restauracji, ale daleko do łazienek, które znajdują się na cyplu koło miejskiej plaży. Od pirsu M, przy którym stał nasz jacht to solidny kawałek drogi dookoła całej mariny. Wejście do łazienek i na pirs przy użyciu karty magnetycznej. Marina wypełniona jest luksusowymi jachtami motorowymi, te najbardziej okazałe stoją od strony starego miasta. Cena za postój jachtu 45-stopowego ok. 80 EUR.

Budwa to przede wszystkich tętniące życiem miasto turystyczne. Tętni szczególnie nocą, a muzyka okolicznych dyskotek i klubów milknie grubo po północy. W dzień można już spokojnie odwiedzić wspaniale zachowane stare miasto, polecam spacer po murach miasta (2 EUR). Poczułam się tu trochę, jak w Dubrowniku, jednak stare miasto w Budwie jest mniejsze, ale wcale nie brzydsze. Z murów, pochodzących z czasów, gdy Budwa należała do Republiki Weneckiej, można podglądać życie uliczek i patrzeć z góry na pokryte czerwona dachówką dachy domów. Można jeszcze zwiedzić Cytadelę (2 EUR) i popatrzeć z góry z stronę morza i wyspy Św. Mikołaja.

SVETI STEFAN

Z Budwy jest bardzo blisko do półwyspu Sveti Stefan z kamiennymi domkami ściśniętymi gęsto na niewielkiej powierzchni. Obecnie to hotel z dość drogim noclegiem, ale popatrzeć można i zrobić zdjęcie tego miejsca, będącego swoistą ikoną Czarnogóry, bez opłat. Można tez rzucić kotwicę i pływać wpław, a nawet zostać na noc. Płytka woda w tym rejonie (6-13 m) to miła odmiana po głębokich na 30 m zatoczkach Boki Kotorskiej. W przerwach między kąpielami można wspominać odcinek serii z Jamesem Bondem Cassiono Royale, do którego sceny kręcono właśnie tu.

BIGOVA

Małe miasteczko w głębokiej zatoce pomiędzy Budvą i Tivatem. Do dzisiejszego dnia głównym zajęciem mieszkańców jest rybołówstwo. Miejsce to, osłonięte od fal i wiatru, jest często odwiedzane przez żeglarzy. Cumowanie do boi albo kotwiczenie i obowiązkowa wizyta w rybnej konobie!

BŁĘKITNA GROTA

Błękitna Grota (Plava Spilja) położona jest około 4 Mm od Herceg Novi. Można do niej wpłynąć pontonem, można też pływać tutaj wpław. Grotę warto odwiedzić w słoneczny dzień, bo wtedy efekt „niebieskości” jest najlepszy – woda w wyniku załamania świata uzyskuje turkusowy kolor, a ciała pływających osób wydają się niebieskawe. Z powodu sporej głębokości nie ma możliwości kotwiczenia przed grotą.

MARINA HERCEG NOVI

42°27’N 18°32’E
www.porthercegnovi.com
USŁUGI: woda, prąd, stacja paliw, toalety w konobie.

Nabrzeże dla jachtów to po prostu pojedynczy pirs prostopadły do linii brzegowej. Można też stawać na kotwicy. Na końcu pirsu jest konoba, w której bywa, że głośna muzyka gra całą noc.

Warto zobaczyć w Herceg Novi

Herceg-Novi – miasto u wejścia do Zatoki Kotorskiej. Charakterystyczny rys nadają miasteczku schody – zamiast płaskich uliczek tutaj mamy uliczki – schody, można się naprawdę zgubić  w ich labiryncie. Na szczęście miasteczko jest niewielkie, więc ze znalezieniem dwóch tureckich twierdz nie ma kłopotu. Wstęp do Kanli Kula i Forte Mare kosztuje po 2 EUR (dla grup od 10 osób – 1 EUR).  Warto wejść, bo widoki z góry na Bokę Kotorską są przepiękne. Urocze jest także stare miasto w Herceg Novi, bardzo ładnie odrestaurowane. Zwraca uwagę efektowna wieża zegarowa. Warto zatrzymać się na Herceg Stjepana, nazywanym również Belavista, skąd roztacza się wspaniały widok na Bokę Kotorską.

TUNELE

Płynąc z Herceg Novi wgłąb Zatoki Kotorskiej jeśli trzymać się prawego brzegu, można zaobserwować tunele wykute w skale po drugiej wojnie światowej, gdy Zatoka Kotorska uznana była za ważny strategicznie obiekt. Z trzech tuneli najdłuższy ma 300 m, mógł zmieścić 2 łodzie podwodne.

TIVAT

Marina Portomontenegro
42˚26.03’N 018˚41.33’ E
www.portomontenegro.com
+382 32 661 061 VHF 71 (wymagane jest zgłoszenie przed wejściem)
USŁUGI: Pełen serwis i to na najwyższym poziomie

Porto Montenegro to luksusowa marina gotowa przyjąć super jachty do 250 m długości, ale można tu także przypłynąć i zacumować zwykłym jachtem czarterowym. W nowych i czystych sanitariatach ciekawe rozwiązanie – korzysta się z samodzielnej autonomicznej łazienki z umywalką, WC i natryskiem, takich kabin w naszym pawilonie przy pirsie O było aż 14. Podobne rozwiązanie było w Budwie, ale na znacznie niższym poziomie i tamtejsze 3 kabiny to zdecydowania za mała liczba na całą marinę. Portier przy wejściu wita z uśmiechem, w otoczeniu mariny luksusowe butiki i restauracje, rzeźby wojowników sumo, fontanny… Marina jest zaliczana do topowej piętnastki światowych marin dla super jachtów.

Wchodząc z tej błyszczącej i luksusowej mariny do miasteczka atmosfera robi się luźniejsza i swojska, wybraliśmy konobę Teodorus i nie zawiedliśmy się. Ja wybrałam owoce morza i byłam zadowolona: zupa pomidorowa na zimno i półmisek różnorodnych owoców morza z blitwą znaną mi dobrze z Chorwacji oraz z czarnym ryżem, a do tego lokalne piwo.  Miła atmosfera, sympatyczny kelner, jedzenie palce lizać! Mój rachunek – 20 EUR .

PERAST

Małe miasteczko mające 300 domów i niewielu więcej mieszkańców. Jest pięknie położone w północnej części Zatoko Kotorskiej naprzeciwko cieśniny Verige. Tuz obok niego dwie wyspy: Sveti Đorđe (Wyspa św. Jerzego) i Gospa od Škrpjela (Wyspa Matki Boskiej na Skale). Ta ostatnia jest wyspą sztuczną, powstałą w oparciu o niewielką wystająca z morza skałę. Można przybić tu nabrzeża, ale chyba tylko wcześnie rano i wieczorem, gdyż zazwyczaj cumują tu jednostki przywożące turystów.

KOTOR

MARINA KOTOR

42º 25´ N, 18º 47´ E
+382 32 325573, VHF 16
USŁUGI: woda, prąd, stacja paliw. Nautica Club zapewnia dostęp do internetu, informację turystyczną, prysznice, bar.

MARINA PRCANJ
42° 26΄ 39΄΄ N 18° 45′ 13” E
marinaprcanj.me
USŁUGI: prąd, woda, WiFi

Kotor jest uznawany za najpiękniejsze miasto w Czarnogórze. Góry wznoszące się nad miastem sięgają aż 1089 m n.p.m. Warto przespacerować się wąskimi, krętymi uliczkami starego miasta, odwiedzić targ usytuowany wzdłuż drogi pod murami miejskimi, a wreszcie wspiąć się na twierdzę św. Jana i popatrzeć z wysokości 260 m. na miasto i Zatokę Kotorską (wstęp na twierdzę 8 EUR, płaci się przy wejściu na schody już na dole, dobrze mieć ze sobą zapas wody).

Magdalena Koczewska
wrzesień 2018

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów na Sardynii
502 386 503 Magda Koczewska

Zapytaj o czarter jachtu w Czarnogórze

    Imię i nazwisko

    Adres e-mail (wymagane)

    Telefon kontaktowy

    Zapytanie

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na to zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.

    Ostatnie oferty specjalne w Czarnogórze: