Czartery na Sardynii – informacje praktyczne dla żeglarzy

Żeglując wyczarterowanym jachtem po wodach Sardynii warto być dobrze przygotowanym, znać charakterystykę rejonu, a podczas czarteru śledzić prognozy pogody i prowadzić obserwację, bo pogoda może się zmienić dosłownie w ciągu minut.

Czarter jachtów Sardynia

Czarter jachtów na Sardynii – 300 dni słońca! (fot. M. Koczewska)

Pogoda na Sardynii

Temperatura: Czartery na Sardynii są możliwe przez cały rok, jednak najlepszy do tego czas to okres od maja do października. W maju średnia temperatura może osiągnąć 22°C, w sierpniu 30°C, a październiku 22°C. W lipcu i w sierpniu niemal bez opadów, najwięcej opadów notuje się w październiku. Najwięcej słonecznych godzin w ciągu dnia jest w lipcu: 12. W roku jest około 300 słonecznych dni. Lato na Sardynii jest gorące i suche.
Temperatura morza: Temperatura wody w maju może osiągnąć 21°C, w czerwcu 25°C, w lipcu 26°C, a w sierpniu 27°C. W październiku morze ciągle ma 20-24°C.

Wiatr: Dominującym wiatrem na wodach oblewających Sardynię jest mistral, zwykle suchy i łagodny, wieje z kierunku północno-zachodniego. Na Sardynii można spotkać także takie wiatry jak: Sirocco, Ponente i Levante. Ich siła: 8 – 12 węzłów. W ciągu dnia wieją bryzy. Najsilniejszego  wiatru można spodziewać się między Sardynią, a Korsyką.  Prognozy wiatrowe: www.windfinder.com; www.windguru.cz; www.ciaosardinia.com
Pływy: Zmiany poziomu wody wywołane pływami są stosunkowo małe. Wynoszą od 30 do 60 cm. Prądy również nie będą stanowiły problemu dla żeglarzy.
Prognoza pogody i ostrzeżenia nawigacyjne na Sardynii: Navtex 518 kHz Cagliari: prognozy pogody o godz. 07:10, 19:10, ostrzeżenia sztormowe o godz. 03:10, 07:10, 11:10, 15:10, 19:10, 23:10 po włosku i angielsku
Pogoda na Sardynii: www.meteoam.it; www.sar.sardegna.it/servizi/meteo; www.pogoda.gosardynia.pl; www.weatheronline.pl; www.accuweather.com

Jak się dostać na Sardynię

Lotnisko w Cagliari: www.cagliari-airport.com/
Lotnisko w Alghero: www.aeroportodialghero.it/
Lotnisko w Olbia: www.olbiaairport.com/
Czas przelotu: Polska – Sardynia: ok. 2,5 godz.

Bezpośrednie tanie loty:
Warszawa Chopin – Alghero (Wizzair)
Katowice – Alghero (Wizzair)
Warszawa Modlin – Cagliari (Ryanair)
Kraków – Cagliari (Ryanair)

Berlin Schoenefeld – Olbia (easyJet)
Wobec braku bezpośredniego z Polski połączenia lotniczego do Olbii, warto rozważyć dojazd kombinowany: lot do Cagliari, a następnie koleją lub wypożyczonym samochodem do Olbii.
Promy na Sardynię: www.aferry.pl, mobylines.promy.pl
Dokument podróży: dowód osobisty/paszport

Inne przydatne informacje o Sardynii

Strefa czasowa: GMT +1 (czas taki, jak w Polsce – należy dodać do GMT 1 godzinę zimą i 2 godziny latem).
Waluta: euro
Energia elektryczna: 220V, 50Hz, niepotrzebne są przejściówki do gniazdek elektrycznych
Karty kredytowe: akceptowane są w większości hoteli, marin, restauracji i sklepów. Liczne bankomaty na terenie całej wyspy
Ograniczenia prędkości na drogach: 50 km/h teren zabudowany, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 110 km/h drogi ekspresowe. Na Sardynii nie ma autostrad.
Stacje benzynowe: można z nich korzystać nawet, gdy są nieczynne – większość ma automatyczny system opłaty na gotówkę i kartę.
Woda z kranu: zdatna do picia na całej wyspie
Ambasada RP w Rzymie:  +39 06 362 04 204
Numer alarmowy: 112
Nagłe przypadki na morzu: 1530
Policja: 113
Straż Pożarna: 115
Pogotowie ratunkowe: 118
Ubezpieczenie zdrowotne: posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą korzystać z publicznej służby zdrowia, szczegóły organizacji opieki zdrowotnej we Włoszech dostępne są na stronach NFZ

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów na Sardynii
502 386 503 Magda Koczewska

Zapytaj o czarter jachtu na Sardynii:

    Treść zapytania - AKWEN / TERMIN / JACHT (liczba kabin, osób w załodze, inne wymagania, budżet):

    Imię i nazwisko

    Adres e-mail

    Telefon kontaktowy

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na to zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.