Czarterujesz jacht na Sardynii? Zaplanuj staranie trasę rejsu!

Podane niżej sugestie mogą się okazać pomocne czarterującym jachty na Sardynii przy tworzeniu własnej trasy rejsu, która zawsze zależy od preferencji załogi – czy chcemy zwiedzać, czy odwiedzać dzikie miejsca, czy dużo żeglować i pokonywać długie dystanse każdego dnia czy mniej, czy są z nami dzieci i w jakim wieku – ich potrzeby też przecież trzeba uwzględnić.

czartery jachtów na Sardynii

Koniecznie odwiedź Carloforte podczas czarteru jachtu na południu Sardynii (fot M. Koczewska)

Trasa rejsu w rejonie Sardynii północnej: Portisco – Portisco, czarter 7-dniowy, długość trasy 88,5 Mm

Żeglując jachtem po wodach wokół Sardynii trzeba zobaczyć przynajmniej kilka z wysp i wysepek Parku Narodowego La Maddalena. Park ten słynie z dzikiej, egzotycznej przyrody, skalistych brzegów i piaszczystych, białych plaż. Ciekawostką jest fakt, że na wyspie Caprera (również należącej do archipelagu La Maddalena) przez wiele lat mieszkała włoska legenda Giuseppe Garibaldi. Również na tej wyspie znajduje się jedna z najstarszych i największych szkół żeglarstwa we Włoszech – Centro Velico Caprera.

Dzień 1: Portisco – Palau

Dzień 2: Palau – Budelli/Santa Maria/Razzoli

Dzień 3: Budelli/Santa Maria/Razzoli – Bonifacio

Dzień 4: Bonifacio – Santa Teresa

Dzień 5: Santa Teresa – Porto Pollo

Dzień 6: Porto Pollo – Portisco

Dzień 7: Portisco

Inna trasa rejsu wzdłuż Costa Smeralda, w północno-wschodniej części Sardynii: Portisco – Portisco, czarter 7-dniowy, długość trasy 79 Mm

Budelli to jedna z wysp archipelagu Maddalena. Znajduje się tam Spiaggia Rosa czyli różowa plaża. Niestety nie można na nią wejść, ale warto ją zobaczyć choćby z pokładu jachtu. Kolor piasku zawdzięczamy licznym muszelkom i małym fragmentom czerwonych koralowców.  Porto Cervo to małe miasteczko z wielką przystanią jachtową. Symbolem miasta jest kościółek Stella Maris. Znajdziemy tu modne kluby, hotele, ekskluzywne butiki, a nawet pole golfowe.

Dzień 1: Portisco – Cala di Volpe – Porto Cervo

Dzień 2: Porto Cervo – Cannigione

Dzień 3: Cannigione – Palau

Dzień 4: Palau – Budelli – Santa Maria – Razzoli – Bonifacio

Dzień 5: Bonifacio – Lavezzi – Santa Teresa

Dzień 6: Santa Teresa – Porto Pollo – Palau

Dzień 7: Palau – Portisco

Zapanuj swoją trasę rejsu i uwzględnij atrakcyjne miejsca na wybrzeżu Costa Smeralda

Po opuszczeniu mariny Portisco pierwszym zalecanym krokiem jest zdecydowanie Porto Rotondo. To mała perła w Zatoce Congianus, bezpieczna i przyjazna przystań w geometrycznie idealnej zatoczce. Warto zatrzymać się na zwiedzanie sklepów w wiosce i zjeść lody na jednym z wielu placów.

Po wypłynięciu z Porto Rotondo na północnym wschodzie znajdziesz wyspy Mortorio i Soffi. Słynące z dziewiczej przyrody i płytkich, krystalicznie czystych wód, wyspy są obecnie całkowicie niezamieszkane, ale bliskość wybrzeża Costa Smeralda oraz pięknych plaż i przyrody czynią z nich popularne miejsca turystyczne. Są częścią Parku Narodowego Archipelagu La Maddalena, więc prosimy o przestrzeganie zasad parku.

Kilka minut na północ znajdziesz wspaniałą plażę “Cala di Volpe“. Po przybyciu do tej zatoki można zobaczyć wyjątkowe show, w którym morze obmywa jałowiec, a kwiaty na plaży stanowią oazę zieleni. W przypadku większych łodzi istnieje możliwość wykorzystania specjalnych boi cumowniczych, aby pomóc zachować piękno zatoki.

Kolejnym kluczowym krokiem jest Porto Cervo, serce Costa Smeralda. Ta mała wioska została stworzona w latach 60-tych przez księcia Karima Aga Kahna po tym, jak zafascynowało go naturalne piękno tego sardyńskiego zakątka. Zdecydował się założyć Konsorcjum Costa Smeralda w celu promowania tej ziemi. Porto Cervo udało się zdobyć odpowiednią pozycję na międzynarodowej scenie luksusu, a dziś jest prawdziwym symbolem statusu Costa Smeralda. Od VIP-ów po luksusową turystykę, od modnych klubów po jedne z najbardziej znanych restauracji, Porto Cervo jest znane na całym świecie. Dodatkowo ma również jeden z najbardziej znanych klubów jachtowych. Porto Cervo ma również jeden z największych portów w basenie Morza Śródziemnego.

Warto także zatrzymać się w Zatoce Poltu Quatu, położonej pomiędzy granitowymi skałami i otoczonej zieloną roślinnością śródziemnomorską. Port nadaje się do cumowania małych i średnich łodzi.

Kierując się na zachód, dotrzesz do Cannigione, starożytnej wioski rybackiej, oazy spokoju, komfortu i odpoczynku. Plaża Cannigione charakteryzuje się płytkimi wodami, dzięki czemu jest bezpieczna dla dzieci. Jezioro leżące na południe od zatoki jest siedliskiem lęgowym błotniaka stawowego, czapli czerwonej i purpurowej galuzy. Niesamowita gratka dla miłośników ptaków!

Żeglujących na północ, po pokonaniu kilku mil, zauważymy imponującą skałę, która “strzeże” wioski Palau – jest to słynna skała Niedźwiedzia. Palau jest znane jest tu przystań promowa – stąd wypływają promy na wyspę La Maddalena. Wzdłuż portu ciągnie się obszerny deptak z kilkoma lokalami gastronomicznymi i bardzo efektownym letnim rynkiem.

Następnym zalecanym krokiem jest Porto Rafael, a potem Porto Pollo i wyspa mew, idealne miejsce dla fanów windsurfingu, kitesurfingu i wszystkich sportów wodnych. Są tutaj też różne miejsca, w których można napić się dobrego koktajlu.

Porto Pozzo to nadmorska miejscowość położona w naturalnej zatoce, idealna dla rodzin dzięki płytkim plażom, gdzie dzieci mogą bezpiecznie pływać. Leży na północ od Porto Pollo.

Kilka mil dalej warto zatrzymać się w Santa Teresa di Gallura. Miejscowość znajduje się już w Cieśninie Bonifacio, jednej z najbardziej atrakcyjnych i fascynujących części Morza Śródziemnego. Zaleca się zawsze skonsultować prognozę pogody przed rozpoczęciem przekraczania cieśniny, ponieważ prądy morskie są silne i nieprzewidywalne. Port Santa Teresa znajduje się w naturalnej zatoce osłoniętej przed wszystkimi wiatrami i jest bezpieczny także dla promów, które codziennie kursują na Korsykę. Po minięciu latarni morskiej Capo Testa, która graniczy z Zatoką Santa Teresa, znajdujemy Santa Reparata, jasną zatokę, gdzie można podziwiać wyjątkowo piękny zachód słońca nad morzem. Tutejsze bogate dno morskie stanowi doskonałe miejsce do nurkowania.

Czarterując jacht na Sardynii trzeba tu być – Park La Maddalena

Żeglowanie pomiędzy wyspami archipelagu La Maddalena, na północno-wschodnim wybrzeżu Sardynii, będzie niezapomniane. Archipelag składa się z siedmiu głównych i kilku mniejszych wysp. Wszystkie są częścią “Parku Narodowego Archipelagu La Maddalena”, więc należy stosować się do zasad parku.

La Maddalena jest bardzo uroczym miastem, ma port rybacki i szczyci się różnorodnymi wpływami kulturowymi, które odcisnęły tu swój ślad. Jest tu wiele barów, restauracji i sklepów, a atmosfera jest bardzo przyjemna. Jest do wyboru kilka portów do cumowania. Najbardziej centralna jest Cala Gavetta, położona na południe od wyspy.  Pół mili dalej na wschód znajdujemy Cala Mangiavolpe. Niedaleko jest zupełnie nowy Marina Arsenale, używany podczas regat Pucharu Louis Vuitton w 2010 roku. Nawigując zalecamy zwracać szczególną uwagę na ruch promowy i pamiętać o obecności podwodnych skał.

Podczas żeglowania w kierunku wschodnim, napotkasz duży most, łączący wyspę La Maddalena z Caprera. Most został zbudowany przez włoską marynarkę wojenną. Niemożliwe jest przepłynięcie pod mostem jachtem. Kontynuując nawigację na północ, znajdujemy Cala Spalmatore, również dobre schronienie na noc na kotwicy. Piaszczyste dno umożliwia bezpieczne kotwiczenie, ale nie jest zalecane w przypadku wiatru z północnego wschodu.

Opuszczając tę ​​małą zatoczkę i kontynuując nawigację, dotrzesz do Porto Massimo, znanego ze strategicznego położenia, a także z licznych boi, przy których można się zatrzymać. Jeśli poruszasz się w tym obszarze od czerwca do września, spróbuj zjeść posiłek w nadmorskiej restauracji. Poza sezonem port jest oficjalnie zamknięty, ale możesz spędzić noc za darmo i cieszyć się fantastycznymi widokami i całkowitym spokojem.

Kontynuując żeglugę docieramy do Cala Francese, łatwo identyfikowalnej zatoczki, ponieważ jest to jedna z niewielu zatoczek na zachodnim wybrzeżu La Maddalena. Bądź ostrożny, ta zatoka oferuje schronienie przed wszystkimi wiatrami, z wyjątkiem wiatru z zachodu!

Na południu jest Caprera Porto Palma. Ta piękna zatoka jest domem dla szkoły żeglarskiej z Glénans – jednej z najbardziej znanych szkół żeglarskich Morza Śródziemnego. Sceneria jest piękna i zabawna i może się zdarzyć, że podczas kotwiczenia łódź może stać się boją do trenowania setek łodzi z kursantami. Uważaj na zatopione skały podczas podejścia.

Kontynuując nawigację na wschód wzdłuż wybrzeża, znajdziesz się przed Cala Portese. Ta zatoka jest bardzo dobrze chroniona przed wiatrem mistral, z wielkim piaszczystym dnem do kotwiczenia, ale nie jest polecana przy wiatrach z północy i z północnego-wschodu. Ma długą plażę i dużo miejsca i jest idealna na spędzenie nocy na kotwicy, być może po popołudniu spędzonym w Cala Coticio tylko 1,5 mil morskich na północ. Cala Coticcio jest znana jako “Mała Tahiti”. Ta piękna zatoka ukryta jest wśród skał, chociaż nie zaleca się kotwiczenia z wiatrem z południa / wschodu. Mała plaża jest odpowiednia dla małych dzieci ze względu na stosunkowo płytką wodę.

Na zachód od wyspy Caprera w końcu znajdujemy Cala Garibaldi, która bierze swoją nazwę od słynnego włoskiego bohatera, który zdecydował się spędzić ostatnie lata swojego życia na tej wyspie. Jest to jedna z najpiękniejszych zatok tego rejonu, charakteryzuje się głównie piaszczystym dnem i jest dobrym miejscem do kotwiczenia. Zalecamy wielką ostrożność w nawigacji ze względu na liczne skały. Miejscem wartym odwiedzenia tuż nad małą plażą jest dom-muzeum Garibaldiego.

Na zachód od wyspy La Maddalena znajdują się wyspy Spargi, Budelli, Razzoli i Santa Maria. Na wyspie Spargi, która znajduje się na południu, znajduje się Cala Corsara. Jest to jedna z najpiękniejszych zatok w Parku Narodowym La Maddalena. Wyłaniająca się z centrum plaża z drobnym piaskiem i skałami tworzy wspaniały obraz.

Budelli, Razzoli i Santa Maria są niemal niezamieszkałymi wyspami Parku, stanowią centrum najbardziej spektakularnej zatoki na Morzu Śródziemnym. Na wyspie Budelli znajdziemy osobliwą plażę Rosa, zbudowaną z koralowych szczątków. Dziś nie ma na te plaże wstępu – chroniony jest tu piasek i jego unikatowy sposób erozji. Sugerujemy trzy punkty do zakotwiczenia: pierwszy to wejście z zachodu, na środku trzech wysp. Piaszczyste dno czyni go bardzo bezpiecznym na noc, ale bądź ostrożny, ponieważ wiatr z zachodu może stać się niewygodny i niebezpieczny. Drugi, na wschodnim wybrzeżu Budelli, to miejsce, w którym można znaleźć pole boi kontrolowane przez Ente Parco, a zatem bardzo wiarygodne. Trzeci, to wejście do zatoki Santa Maria, gdzie zalecamy bardzo ostrożnie nawigować i zwracać uwagę na skaliste wychodnie. Radzimy trzymać się czerwonego światła po prawej stronie.

Czarter jachtu na południu Sardynii: Carloforte – Carloforte, trasa 7-dniowa, długość: 148 Mm

Ta trasa pozwoli nam zwiedzić stolicę Sardynii – Cagliari. Warto zobaczyć tu Stare Miasto, XII-wieczną katedrę Santa Maria ze wspaniałymi płaskorzeźbami i Torre dell’Elefante czyli Wieżę Słonia. Jeżeli komuś nie uda się zobaczyć kompleksu budowli z okresu cywilizacji Nuragów na własne oczy, można przynajmniej zobaczyć znaleziska z tych czasów w Muzeum Archeologicznym w Cagliari.

Dzień 1: Carloforte – Teulada – Rossa Island – S. Margherita di Pula
Dzień 2: S. Margherita di Pula – Nora – Cagliari
Dzień 3: Cagliari – Cavoli Island – Villasimius (22 nm)
Dzień 4: Villasimius – Capitana (15 nm)
Dzień 5: Capitana – Perd’e Sali (18 nm)
Dzień 6:: Perd’e Sali – Toro Island – S’ Antioco Island – Carloforte (42 nm)
Dzień 7: Carloforte

Uwaga, na całej Sardynii obowiązuje zakaz zbierania i wywożenia plażowego piasku! Wspaniałymi plażami ich jasnym drobnym piaskiem można się rozkoszować wyłącznie na miejscu. Próby wywożenia pojemników z piaskiem z sardyńskich plaż karane są grzywną.

Czartery jachtów i katamaranów na Sardynii – zapytaj o ofertę, zadzwoń! 502 386 503

Lub napisz, jakiego jachtu na Sardynii szukasz:

Imię i nazwisko

Adres e-mail (wymagane)

Telefon kontaktowy (proszę podać preferowane godziny kontaktu)

Treść zapytania - termin czarteru/lokalizacja/jacht: liczba kabin, liczba osób (dorośli/dzieci), typ grota, jacht nie starszy niż..., czy wymagane są: ster strumieniowy, platforma kąpielowa, elektryczne toalety, redukcja kaucji, inne oczekiwania:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na to zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.

Zapytaj o jachty w rejonie Sardynii:

Termin czarteru

Akwen, port rozpoczęcia/zakończenia

Jakiego jachtu szukasz - liczba kabin, osób w załodze, inne wymagania dotyczące wieku i wyposażenia:

Imię i nazwisko

Adres e-mail

Telefon kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na to zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.

Sprawdź ostatnie oferty specjalne na czartery jachtów na Sardynii: