Morski Park Narodowy Alonisos - Sporady Północne

Najstarszy grecki park morski

Morski Park Alonissos Sporady Grecja

Alonissos, Sporady, Grecja

Narodowy Park Morski Alonisos Sporady Północne to pierwszy park morski w Grecji i największy chroniony obszar morski w Europie. Poza obszarem morskim, Park obejmuje wyspę Alonissos, sześć mniejszych wysp – Peristera, Kira Panaja, Giura, Psatura, Piperi i Skandzura) – a także 22 niezamieszkane wysepki. Z naukowego i kulturowego punktu widzenia jest to również obszar bardzo interesujący ze względu na znaleziska archeologiczne (osady, wraki statków i klasztory) datowane na epokę prehistoryczną, okres klasyczny czy Bizancjum.

Izolacja geograficzna obszaru, morfologia, ograniczona ingerencja człowieka oraz doskonały stan środowiska naturalnego sprawiają, że obszary krajobrazowe i morskie Parku są idealną ostoją dla wielu zagrożonych gatunków flory i fauny lądowej i morskiej. Skały wapienne, które przeważają na tym obszarze, tworzą strome klify oraz jaskinie, które są głównym siedliskiem foki śródziemnomorskiej.

Mniszka śródziemnomorska

Park utworzono w 1992 roku m.in. dla ochrony zagrożonej wyginięciem, mniszki śródziemnomorskiej (Monachus monachus) – ssaka z rodziny fokowatych. Samica tego gatunku rodzi młode w jaskini przy plaży i idealne warunki znajduje na wybrzeżu wyspy Piperi. Foka śródziemnomorska jest przedstawiona na starożytnych monetach greckich i wspominana we fragmentach Homera opisujących jej opalanie się na piaszczystych brzegach.

Kiedyś ten gatunek foki był szeroko rozpowszechniony na wszystkich wybrzeżach Morza Śródziemnego, od Morza Czarnego po wybrzeża Atlantyku, Maroka i Mauretanii. Obecnie foka śródziemnomorska jest najbardziej zagrożonym ssakiem morskim. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat gatunek ten wyginął w ponad 10 krajach. Ogółem szacuje się, że dziś żyje około 400 – 500 osobników, z czego w Grecji jest 2/3 całej populacji.

Teren Parku jest ważnym siedliskiem foki śródziemnomorskiej, a także innych cennych zwierząt – ryb (około 300 gatunków), ptaków (ponad 80 gatunków), gadów (żółwie morskie), a także ssaków. Żyją tu m.in. orzeł przedni (Hieraaetus fasciatus), maskonur (Puffinus yelkouan), koziorożec jurajski (Capra aegagrus), można spotkać delfiny i niektóre gatunki wielorybów.

Strefy Parku Morskiego Alonissos Sporady Północne

W parku wydzielono dwie strefy ochrony, co nie przeszkadza żeglować na tym obszarze. Wystarczy przestrzegać pewnych ograniczeń dotyczących zanieczyszczeń i kotwiczenia oraz opłacić wstęp (płatna jest tylko strefa A). Kilka obszarów, gdzie foki rodzą młode, jest objętych całkowitym zakazem żeglugi.

Strefa A

  • Możesz pływać i nurkować, robić zdjęcia i nagrywać filmy, zwiedzać, spacerować lub obserwować dziką przyrodę w tych miejscach, do których dostęp publiczny jest dozwolony. Głównie można odwiedzić wyspy Kira Panaja i Skandzura.
  • Wstęp do tej strefy jest płatny (opłatę za jacht i każdą osobę na jachcie wnosi się online https://alonissos-tickets.necca.gov.gr/checkout)
  • Nocne kotwiczenie dozwolone jest wyłącznie w zatokach Kira Panaja i Planitis (obie na wypie Kira Panaja).
  • Żegluga jest zabroniona w nast. obszarach:
  1. w pasie 200 m od brzegu wyspy Alonisos na odcinku od Akra Kalamos do Akra Amoni,
  2. w pasie 0,5 Mm od brzegów wyspy Giura
  3. w pasie 3 Mm od wyspy Piperi

Ograniczenia w strefie A i B

  • zabronione jest rozpalanie ognisk, pozostawianie śmieci i zrzucanie zanieczyszczeń do morza;
  • należy postępować zgodnie z zaleceniami strażników parku;
  • należy zgłaszać ranne lub martwe zwierzęta do Straży Przybrzeżnej lub do Ośrodka Ratowania Fok  (MOm Rescue Centre).

Rezerwacja biletów do Parku: https://alonissos-tickets.necca.gov.gr/checkout

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach na Sporadach!
Magda Koczewska 502 386 503

Magda-Mykonos-e1667593991429.jpg

Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować

Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska

Więcej o mnie
  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów
i katamaranów na Sporadach!

Magda Koczewska 502 386 503

Ubezpieczenie-czarteru-1.jpg

Nie zapomnij o UBEZPIECZENIU CZARTERU

ubezpieczenie kaucji
ubezpieczenie kosztów anulacji
OC skippera
koszty leczenia za granicą

Więcej…