Jachty i katamarany na Karaibach

Doskonałe wakacje w promieniach słońca!

Czarter jachtów Karaiby

Brytyjskie Wyspy Dziewicze – spełnienie marzeń o Karaibach

Zimowy czarter katamaranów? Karaiby dadzą Ci wszystko, o czym marzysz – ciepło, słońce, regularny wiatr, dziewicze plaże, gościnne kotwicowiska i egzotyczną scenerię. To tropikalny rejon – doskonały na skąpane w słońcu zimowe wakacje.

Szczególnie polecane do czarteru na Karaibach są KATAMARANY:

  • mają niewielkie zanurzenie, więc podejście bliżej plaży nie jest problemem;
  • na martwej fali na kotwicowisku łagodnie się unoszą bez przechyłów;
  • zapewniają dużo miejsca na pokładzie dla całej załogi.

Karaiby to kilka akwenów do wyboru:

MARTYNIKA – dobrze skomunikowana z Europą, żeglarze mają do wyboru wiele bezpośrednich połączeń lotniczych z Paryża; z Martyniki można pożeglować na południe w kierunku Grenadynów lub na północ na Dominikę i Gwadelupę;, duża oferta katamaranów w głównej bazie, Marinie Le Marin. 

GWADELUPA ma także szereg połączeń lotniczych z Paryżem, z Gwadelupy można popłynąć na północ w kierunku Montserratu, Antiguy i Barbudy, Anguillii czy nawet na Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI) – warto tam dotrzeć i doświadczyć zróżnicowanych krajobrazów – od surowych wulkanicznych gór Tortoli po płaskie rafy koralowe i wapienie Anegady, to rejon idealny na wakacyjny rejs po Karaibach – wyspy leżą blisko jedna od drugiej, czyli nie ma długich męczących przelotów.

KUBA – akwen jest przepiękny, ale bardzo ograniczony – można żeglować w wyznaczonych granicach i zawijać tylko do wskazanych portów, trudności z zaopatrzeniem w niektóre produkty spożywcze, ograniczona oferta katamaranów.

BAHAMY archipelag szczyci się najczystszą wodą na naszej planecie, przezroczystość wody sięga 60 metrów. Akwen doskonały dla rodzin i nie wymaga wielkiego żeglarskiego doświadczenia.

Wyspy Karaibskie oferują pociągającą mieszankę historii i piękna natury – zarówno tej skrytej w wodach Morza Karaibskiego, jak i bogactwo fauny i flory we wnętrzach wysp.

Karaiby to spotkania z otwartymi i uśmiechniętymi tubylcami, którzy w wielu portach i zatokach witać nas będą przypływając na swoich barwnych łódkach. Możemy kupić od nich owoce, ciasto bananowe, bagietki i wyroby rękodzieła. Pamiętaj o targowaniu, jest dobrze widziane na Karaibach – targuj się kupując jedzenie i pamiątki. Targuj się także, gdy podpłynie do burty lokalny operator turystyczny z ofertą wycieczki wgłąb lądu – a warto poznawać wnętrze karaibskich wysp!

Na Karaibach znajdziesz wiele miejsc do snorkowania i nurkowania, do latania kitem i żeglowania surfingiem. Możesz łowić ryby lub zdać się na miejscowych kucharzy w lokalnych knajpkach. No i oczywiście możesz żeglować odwiedzając kolejne wyspy. Już dziś zacznij planować swoje cudowne wakacje na wyspach karaibskich! Widoki wspaniałych plaż i palm zwieszających się do wody nigdy się nie nudzą, ale uważaj, gdy kładziesz się po kokosową palmą – upadek kokosa może być bardzo bolesny i mieć poważne konsekwencje!

Wyspy Karaibskie – mozaika barw i żeglarskich możliwości

Czarter na Karaibach - Tobago Cays

Tobago Cays, Grenadyny (fot. M. Koczewska)

Wyspy na Morzu Karaibskim, nazwane jeszcze przez Kolumba Indiami Zachodnimi, mają bogatą przeszłość kolonialną. Ślady tych czasów dostrzec można spotykając tubylców, w kolorowym krajobrazie, zwyczajach i nawet w lokalnej kuchnii, dlatego tak ciekawy jest czarter na Karaibach. Obecnie wiele tutejszych krajów jest niepodległych, ale jest też wiele terytoriów zależnych – Martynika i Gwadelupa to departamenty zamorskie Francji, Anguilla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI), Kajmany, Montserrat, Turks i Caicos to terytoria zależne Wielkiej Brytanii, Portoryko to państwo stowarzyszone z USA, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych są terytorium zależnym od USA, a Antyle Holenderskie i Aruba to autonomiczne terytoria Holandii. Pełną niezależność mają Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Dominika, Dominikana, Grenada, Haiti, Jamajka, Kuba, Saint Christopher i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago.

Większość wymienionych krajów i terytoriów jest dostępna dla żeglarzy, którzy wybrali czarter jachtu na Karaibach i często podczas jednego rejsu w tym rejonie przekracza się kilka granic. Wymaga to za każdym razem dopełnienia formalności i wniesienia stosownych opłat, zabiera to nieco czasu, ale na Karaibach przecież nikt się nie spieszy.

Wymagane uprawnienia i warunki żeglarskie – czarter jachtów Karaiby

Czarter na Karaibach - Mustique

Mustique – St. Vincent i Grenadyny (fot. M. Koczewska)

Karaiby to akwen odpowiedni dla bardziej doświadczonych kapitanów. Armatorzy sprawdzają ich doświadczenie przed rozpoczęciem rejsu – każdy skiper wybierający czarter na Karaibach wypełnia przy rezerwacji czarteru formularz „sailing resume”, zawierający pytania dotyczące m.in. stażu żeglarskiego oraz wcześniej prowadzonych. Dobrze, gdy kapitan posiada żeglarski patent, ale liczy się przede wszystkim jego doświadczenie i staż.  Załogom, które nie mają w swoim gronie wystarczająco doświadczonego kapitana, oferujemy czarter jachtów ze skiperem. Dla tych, którzy oczekują największej wygody i swobody podczas wakacji na wyspach karaibskich mamy duży wybór jednostek z pełną obsługą w składzie skiper, hostessa i kucharz.

Karaiby oferują idealne warunki żeglarskie. Pasat wieje z północnego wschodu z siłą od 3 do 5 B. Należy omijać sezon huraganowy, który trwa od czerwca do końca października, z największym prawdopodobieństwem burz tropikalnych w sierpniu i wrześniu. Szczyt sezonu na Karaibach przypada na święta Bożego Narodzenie i Sylwester oraz miesiące od stycznia do marca. Czarter  w listopadzie i w pierwszej połowie grudnia to dobra alternatywa dla szukających korzystniejszych cen wynajmu jachtu.

Czarter na Karaibach – wakacje pod znakiem rumu, owoców i owoców morza

czarter jachtu na karaibach

Rum – alkohol z Wysp Karaibskich

Rum to trunek królujący na Karaibach, wytwarza się go na bazie trzciny cukrowej, a po destylacji napój leżakuje w dębowych beczkach. Rum rozcieńczony wodą, często z dodatkiem soku z limonki i cukru to grog, a koktajle na bazie rumu Mojito, Cuba Libre, czy Pina Colada znane są na całym świcie. Na Karaibach można spróbować znacznie więcej odmian koktajli rumowych i z pewnością rum to trunek królujący na pokładach podczas rejsów jachtem po Karaibach.

Kuchnia karaibska jest tak różnorodna, jak różnorodne są karaibskie kraje. Każda z wysp posiada swój własny styl przyrządzania potraw i własne receptury. Zaobserwować tu można wpływ rdzennych mieszkańców z wpływami afrykańskimi, europejskimi, azjatyckimi i amerykańskimi. Podstawowe produkty to ryż i słodkie ziemniaki, kokosy i inne owoce, świeże owoce morza i ryby, ale także mięso, najczęściej kurczak. Podstawowe przyprawy to chili i kolendra. Dodatkiem do mięs bywa często abricot – lokalny owoc, nieznany w Europie, oraz owoc drzewa chlebowego. Można zjeść pyszne placki z manioku, podawane zarówno w wersji wytrawnej jak i słodkiej i wiele innych ciekawych potraw lokalnej kuchni. Pyszne, urozmaicone, aromatyczne potrawy to niezaprzeczalnie jedna z wielu atrakcji dla spędzających wakacje na Karaibach!

Magda Koczewska

Sprawdź także inne rejony egzotyczne: 

TAJLANDIA

SESZELE

MAURITIUS

MALEDIWY

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach na Karaibach!
502 386 503 Magda Koczewska