Zatoka Neapolitańska i Wybrzeże Amalfitańskie

Zapraszam do żeglowania po wodach Kampanii!

Czarter jachtów Capri

Wybrzeże Amalfitańskie jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Na południe od tętniącego życiem i czarującego Neapolu, rozciąga się niezwykłe i znane Wybrzeże Amalfitańskie – z wyspami Capri, Ischia i Procida oraz słynnymi nadmorskimi klejnotami Positano, Sorrento i Amalfi. Rejon ten zachowuje w stanie nienaruszonym nieodparty urok, który przyciąga turystów od czasów Cesarstwo Rzymskiego.

Wybrzeże Amalfitańskie zachwyca krajobrazem o wyjątkowej wartości kulturowej –nieskażona natura harmonijnie łączy się tu z rezultatami działalności człowieka. W krajobrazie widoczne są obszary skaliste, lasy i makia, ale także gaje cytrusowe i winnice, uprawiane wszędzie tam, gdzie człowiek może znaleźć skrawek odpowiedniego miejsca. Dzięki tym walorom Wybrzeże Amalfitańskie jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na tym akwenie:

 • przeważa wiatr WSW (zachodnio-południowo-zachodni)
 • znajdziemy tu dużo kultury, piękne wyspy i naprawdę ładne porty
 • należy liczyć się z wysokimi opłatami za cumowanie i koniecznością ich wcześniejszej rezerwacji
 • niewiele bezpiecznych zatoczek, aby spędzić noc na kotwicy

Najważniejsze bazy czarterowe w rejonie Zatoki Neapolitańskiej i Wybrzeża Amalfi

Wybrzeże Amalfitańskie

Wybrzeże Amalfitańskie

Z tych marin możemy rozpocząć rejs na wyczarterowanym jachcie:

 • Castellamare di Stabia
 • Salerno
 • Procida

Odległości między kluczowymi miejscami

 • Procida – Ischia 30 Mm
 • Ischia – Capri 17 Mm
 • Capri – Amalfi 12 Mm
 • Amalfi – Salerno 10 Mm
 • Salerno – Positano 18 Mm
 • Positano – Sorrento 15 Mm
 • Sorrento – Procida 10 Mm
 • Sorrento – Capri 6 Mm

Proponowane trasy i opisy wysp – Zatoka Neapolitańska i Wybrzeże Amalfitańskie

Pompeje u stóp Wezuwiusza

Pompeje u stóp Wezuwiusza – bardzo blisko od Castellamare di Stabia, ważnej bazy czarterowej w Zatoce Neapolitańskiej

Trasa wokół Zatoki Neapolitańskiej – 95 Mm

(Z Castellamare di Stabia lub z Procida)

To łatwa i relaksująca trasa.

Start w Castellammare di Stabia, będącego najlepszym punktem wypadowym do Pompei i Herkulanum.

Możesz popłynąć swoim jachtem w kierunku Castel dell’Ovo w Zatoce Neapolitańskiej i zacumować w porcie Borgo Marinaro w Neapolu. Stąd pieszo można dotrzeć do najbardziej atrakcyjnych miejsc Neapolu: nadbrzeża Mergellina, placu Plebiscito z Pałacem Królewskim, Maschio Angioino i Borgo S. Lucia.

Następnie możesz odwiedzić wyspę Procida i spojrzeć na fascynujące wybrzeże Posillipo, z parkiem Virgilian i jego skalnymi brzegami Gaiola (niebezpieczeństwo oznakowane przez połundniową boję kardynalną), Nisida, Pozzuoli, Baia, Capo Miseno.

Następnie przeskok na uroczą wyspę Ischia z Zamkiem Aragońskim i górą Epomeo, portem Casamicciola, portem Sant’Angelo.

Koniecznie popłyń na Capri, najbardziej znaną z wysp w Zatoce Neapolitańskiej, elegancką i wyrafinowaną. Podziwiaj zapierające dech w piersiach widoki z morza i niepowtarzalne widoki z lądu.

Z Capri można wrócić do Castellammare di Stabia, zahaczając o port i małe miasteczko Sorrento.

Trasę tę można pokonać także z wyspy Procida, jeśli jacht czarterujemy właśnie z tej bazy.

Czarter jachtów Procida

Procida – baza czarterowa w Zatoce Neapolitańskiej

Zatoka Neapolitańska i Wybrzeże Amalfitańskie – ok. 120 Mm

(Z Castellamare di Stabia lub z Procida)

Możesz opłynąć zatokę Neapolitańską odwiedzając wyspy Ischia, Capri i Procida (jak na trasie Wokół Zatoki Neapolitańskiej – 95 Mm), a następnie popłynąć w kierunku małych fascynujących miasteczek położonych na wybrzeżu Amalfitańskim – Positano i Amalfi.

Czarter jachtów Procida

Uroczy klimat wyspy Procida

WYSPA PROCIDA

Procida, obok wysp  Vivara, Ischia i Nisida, wchodzi w skład wysp Flegrejskich. Na szczęście jest najrzadziej odwiedzana przez turystów szukających luksusów.

Szerokie plaże oraz liczne zatoki, rozrzucone wzdłuż wybrzeża Procidy, oferują schronienie przed każdym kierunkiem wiatru.

PORTY PROCIDY

MARINA DI PROCIDA, wyposażona w miejsca do cumowania, prąd, wodę i prysznice. VHF 6. Pomoc pontonem przy cumowaniu. W miejscowości możliwość zaopatrzenia. Marina sąsiaduje z MARINA GRANDE, główną przystanią wyspy Procida – portem morskim dla promów i wodolotów, które łączą Procida z Pozzuoli, Neapolem i Ischią.

MARINA CHIAIOLELLA , to mały port turystyczny i rybacki na południu wyspy. Można tu znaleźć: stację benzynową, prywatne pomosty, miejsce do cumowania, prąd, wodę i prysznice. Wejście do portu nie jest łatwe przy silnym południowo-wschodnim wietrze.

KOTWICOWISKA PROCIDY

CALA CORRICELLA Zatoka otwarta na południe, bywa zafalowana nocą. Kotwiczenie na głębokości 5-10 m. Trawa morska i łachy piasku, jest też kilka skał. Warto zobaczyć wioskę rybacką Coricella, obowiązuje tu zakaz ruchu samochodów i skuterów. Port jest zarezerwowany dla łodzi rybackich, jest tu zbyt płytko, aby zacumować jachtem.

Reda Chiaia to ogromna zatoka po sąsiedzku z Cala Corricella, oferująca najlepsze miejsce do zakotwiczenia na wyspie Procida, szczególnie w nocy. Jest osłonięta od wiatrów z 3 i 4 kwadrantu i oferuje piękny widok na piaszczystą płytką wodę bogatą w posidonię (trawę morską).

Przy kotwiczeniu w innych miejscach warto sprawdzić na mapie Regno di Nettuno, jeśli chcesz żeglować i kotwiczyć z poszanowaniem granic parku przyrody, który obejmuje Procida, Vivara i Ischia.

Ostrzeżenia: PUNTA SERRA skalisty język rozciągający się na 200 m. RAFY w Punta Cottimo i Punta Lingua.

Czarter jachtów - Ischia

Ischia – główną atrakcją wyspy są wody termalne

WYSPA ISCHIA

Krajobraz wyspy Ischia przypomina klasyczną wioskę nad Morzem Śródziemnym, z kolorowymi domami, wąskimi uliczkami, sklepami z pamiątkami, lodziarniami, restauracjami i barami ze stolikami na zewnątrz. Główną atrakcją wyspy są jej wody termalne, ponieważ znajduje się ona pośrodku obszaru wulkanicznego, więc dlaczego nie odwiedzić basenu termalnego? Nie zapomnij o romantycznym spacerze w pobliżu zamku Aragońskiego: tutaj znajdziesz lokalne restauracje ze świeżo złowionymi rybami, zamów Biancolelli, typowe białego wino wyspy.

PORTY ISCHIA

PORTO d’ISCHIA (Marina Portosalvo)

To naturalna zatoka z nabrzeżami i całkowicie osłonięta od wiatru, ale jednocześnie zatłoczona żaglówkami, jachtami, superjachtami i promami, które łączą Ischia Porto z Pozzuoli i Neapolem oraz z Procida. Kanał UKF 74. Marina mająca opinię najdroższej na wyspie https://www.marinaischia.it/

ISCHIA CASAMICCIOLA

Port handlowy łączący Ischię z Pozzuoli, Neapolem i Procidą. To jednocześnie port turystyczny dla jachtów żaglowych, łodzi i superjachtów.  Zwróć uwagę na piaszczyste płytkie wody w samym centrum portu Ischia Casamicciola oraz na ruch promów i wodolotów, który łączy się z Neapolem, Pozzuoli i Procida. Cumowanie jest przyznawane przy przystani, jeśli skontaktujesz się z mariną Cala degli Aragonesi z miejskich nabrzeży i mariną znajdującą się po prawej stronie, tuż przy wejściu do portu.

Uważaj na wiatry wiejące z 1. ćwiartki.

MARINA FORIO

Bardzo duża marina, dużo miejsc do cumowania. Bardzo prymitywna toaleta, bez pryszniców. Do najlepszych term w basenie Morza Śródziemnego można dojechać taksówką w 10 minut: https://www.giardiniposeidonterme.com/  W wejściu do portu  kilka wystających skał, z których niektóre nie są sygnalizowane wzdłuż wejścia do linii z Punta Imperatore..

MARINA SANT’ANGELO

Angelo to ekskluzywne miejsce, uważane za wizytówkę wyspy Ischia. Mały, ale bardzo piękny port po południowej stronie wyspy Ischia. Mało miejsc do cumowania. Od strony południowej widać szeroką zatokę, idealną do spędzenia jednej nocy na redzie przy dobrej pogodzie. Jest tam piaszczyste dno i nie ma niebezpieczeństw. Nie przegap plaży termalnej, gdzie można zobaczyć „fumarole”.

Nie zapomnij: zatoka Santangelo, Sorgeto z naturalnymi źródłami wody, S. Francesco, Sammontana, zatoka Castello Aragonese i Cartaromana.

Ostrzeżenia: Forio z mieliznami i rafami wzdłuż zachodniej strony, rozciągająca się do 500 m od wybrzeża Ischii.

Czarter jachtów Capri

Faraglioni u wybrzeży Capri

WYSPA CAPRI

Capri z pewnością jest najbardziej znaną z wysp w Zatoce Neapolitańskiej, elegancką i wyrafinowaną. Zapierające dech w piersiach widoki z morza i niepowtarzalne widoki również z lądu. Nie przegap spacerów po schodach pełnych historii, które prowadzą z placu Capri do morza w Marina Grande z jednej strony, w Marina Piccola z drugiej. . .

Porty i kotwicowiska wyspy Capri

Port Capri, Marina Grande, jest podzielony na trzy obszary: Port Handlowy Capri (strona wschodnia), Port Turystyczny Marina di Capri i Darsena (strona zachodnia). Marina jest bardzo droga i wymaga rezerwacji (możliwa płatność online). Zatoka poza Marina Grande nie jest polecana ze względu na ogromny ruch handlowy.

Marina Piccola – całkowicie otwarta na południe, bardziej niż mariną jest zatoką, w której możliwe jest przybicie tylko na postój łodzi. Warto wiedzieć, że dno morskie, zmieszane z piaskiem i posidoną, wznosi się łagodnie od 70 metrów do 10 metrów. Wszystkim jachtom, żaglówkom i łodziom czarterowym polecamy zakotwiczyć w najbardziej wewnętrznej części zatoki, wchodząc do zatoki z lewej strony. Kotwicowiska we wszystkich innych zatokach nie są zalecane ze względu na wysokie i kamieniste dno.

Wycieczki

Południowa strona miasta Capri: Villa Krupp z otaczającym ją parkiem, wysoko nad klifami z widokiem na charakterystyczne skały z dziurą. Stamtąd ścieżka biegnie około 5 km w klifach wzdłuż wschodniej strony wyspy z powrotem do miasta/portu. Bardzo imponujące.

Anacapri (Wysokie Capri) dla pieszych: wzdłuż portu na zachód, trochę w górę głównej ulicy do schodów. Na końcu schodów skręć w prawo w główną drogę, aż dojdziesz do kolejnych schodów po lewej stronie. Prowadzi to do Anacapri obok Muzeum Axel-Munthe z zapierającymi dech w piersiach widokami na morze. Przybyliśmy do Obercapri, po 250 m skręć w lewo na Monte Solara, jest oznakowany. Możesz także skorzystać z kolejki linowej. Męczące 595 metrów wysokości wynagrodzi Cię wyjątkowym widokiem dookoła.

Nie przegap Faraglioni di Capri!

Faraglioni – formacje skalne wypiętrzające się z morza w pobliżu lądu. Przez erozyjną działalność wody i wiatru mają ostre kształty. Najbardziej znane są skały znajdujące się w pobliżu wyspy Capri, przy wejściu do Marina Piccola. Grupę trzech Faraglioni tworzą:

Stella – położona najbliżej wyspy skała o wysokości 109,0 m

Faraglione di mezzo o wysokości 81,0 m. W skale o długości 60,0 m znajduje się otwór przypominający bramę, przez który przepływają niewielkie stateczki wycieczkowe

Scopolo – najbardziej oddalony od wyspy o wysokości 104,0 m

Czarter jachtu Sorrento

Limoncello w Sorrento

SORRENTO

Sześć mil to odległość między Capri a Sorrento. Wybrzeże Sorrento to sekwencja skalistych zatoczek, pagórków na morzu, małych wiosek, plaż, willi i słynnych hoteli z widokiem na morze. Sorrento jest głównym ośrodkiem odwiedzanym w przeszłości przez Byrona, Stendhala, Verdiego, Goethego, Wagnera, królową Wiktorię, a w ostatnich czasach przez Caruso i Salvatora Dalli.

Sorrento to wspaniała wioska, z której roztacza się widok na Zatokę Neapolitańską i Capri z jej uroczymi uliczkami w historycznym centrum.

PRZYSTANIE I CUMOWANIE W SORRENTO

Port w Sorrento, zwany Marina Piccola, jest w całości otwarty na N-NE. Niemal wszystkie miejsca do cumowania są zajęte przez wodoloty i promy, które łączą wybrzeże Sorrento z Capri, Neapolem i Amalfi, podczas gdy kilka pozostałych miejsc dla łodzi jest często zajętych. Port w Sorrento nie jest zbyt bezpiecznym miejscem do cumowania, ale po prostu portem morskim, z którego można korzystać przy dobrej pogodzie. Poza portem piaszczyste dno sięga od 8 do 12 m.

Nie przegap limoni di Sorrento!

Te pachnące cytryny , znane również jako Limone di Massa Lubrense lub Massese Pochodzą z lokalnego ekotypu Ovale di Sorrento i są uprawiane w prowincji Neapol od czasów renesansu. Pierwsze drzewa cytrynowe posadzili jezuici w XVIII wieku. Wyrabia się z nich słynne Limoncello.

Nie przegap Gnocchi alla sorrentina!

To jedno z najbardziej popularnych dań, pochodzących z regionu Kampania. Połączenie sosu ze świeżych pomidorów, mozzarelli, cudownego aromatu bazylii oraz delikatnych klusek ziemniaczanych nie rozczaruje raczej nikogo.

Czarter jachtów Amalfi

Miasto Amalfi jest eleganckie i warto przespacerować się po jego uliczkach

AMALFI

Amalfi to starożytna nadmorska wioska w połowie drogi między Neapolem a Salerno. Amalfi położone na wzgórzu schodzi do morza i ten widok od strony morza jest niezwykle urzekający. Miasto Amalfi jest eleganckie i warto się przespacerować po jego uliczkach. Wychodząc z głównej ulicy, można znaleźć zaułki i schody prowadzące na tarasy, z których roztacza się zapierający dech w piersiach widok. Amalfi jest dobrą bazą wypadową na wycieczkę autobusem do Vietri, słynącego z ceramiki, oraz do znanych ośrodków Maiori i Ravello.

Wiatr SE może być niebezpieczny dla łodzi wpływających do portu. Wewnątrz portu, który jest przytulny, masz do dyspozycji miejsce do cumowania, prąd i wodę. Ogólnodostępne, ale nadal bardzo zadbane toalety naprzeciwko w publicznym parku i plaży, 100 m od wejścia do mariny (schody z żółtymi płytkami do góry), zimne prysznice na zewnątrz ze wspaniałym widokiem na morze.

Można bezpłatnie cumować na przystani promowej od godziny 20:00 do godziny 08:00, po czym przypływają pierwsze promy.

Dok, który dociera do plaży, jest szczególnie jasny w nocy, w rzeczywistości spacerując wzdłuż portu Amalfi, można zobaczyć przejrzystość wody i lekkie kamyki brzegu.

Wybierz się autobusem na wycieczkę do RAVELLO, niekwestionowanej damy Boskiego Wybrzeża. Spaceruj po tej spokojnej wiosce i podziwiaj najpiękniejsze widoki na okolicę. Udaj się do Villa Cimbrone, gdzie będziesz cieszyć się najbardziej spektakularnym i zapierającym dech w piersiach widokiem: Il Terrazzo dell’Infinito.

Nie zapomnij o wycieczce z Marina Grande na Monte Solaro kolejką krzesełkową, skąd można podziwiać najpiękniejszy widok na wyspę. Aperitif na Capri’s Piazzetta, a potem do późnych godzin nocnych fantastyczne lokalne restauracje i muzyka na żywo.

Nie przegap Conca dei Marini (wioska położna na zachód od Amalfi)!

Stąd w kilka minut dotrzesz do Szmaragdowej Groty (wstęp 6 EUR, 20 minut zwiedzania łódką z przewodnikiem). Obok Fiordo di Furore – klimatyczne miejsca na kąpiel, atrakcyjne także od strony morza z pokładu jachtu.

Nie przegap Delizia al Limone (Lemon Delight)!

Słodka przekąska w słynnej cukierni w historycznym centrum miasta

  

Masz pytania? Zadzwoń!
Porozmawiajmy o czarterach jachtów w Kampanii!
Magda Koczewska 502 386 503

Magda-Mykonos-e1667593991429.jpg

Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować

Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska

Więcej o mnie
  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów w Kampanii!
Magda Koczewska 502 386 503