Czarter w Grecji

Praktyczne informacje dla żeglarzy

Wybierz czarter jachtu w Grecji, a będziesz mieć do dyspozycji rozległe i zróżnicowane akweny żeglarskie. Zachodnie wybrzeża Grecji oblewa Morze Jońskie, wschodnie – Morze Egejskie, a na nim jest do wybory kilka archipelagów: Wyspy Zatoki Sarońskiej, dalej na wschód Cyklady i  położony blisko Turcji archipelag Dodekanez.  W kierunku północnym, nieco na uboczu usadowiły się spokojniejsze Sporady. Warunki wietrzne na wymienionych akwenach są zróżnicowane, więc każdy żeglarz znajdzie coś dla siebie.

Czarter w Grecji – uprawnienia

Greckie tawerny czekają na żeglarzy

Zaciszne greckie porty i tawerny czekają na żeglarzy

Jakie uprawnienia są wymagane, aby prowadzić wyczarterowany jacht w Grecji?

  • jachtowy sternik morski – patenty wydawane przez Polski Związek Żeglarski są honorowane przez każdego greckiego armatora, jachtowy sternik morski może prowadzić w Grecji jachty i katamarany do 18 m długości;
  • kapitan jachtowy – wg wydawcy patentu posiadacz tego stopnia może prowadzić jachty żaglowe po wodach morskich bez ograniczeń, jednak greckie firmy czarterowe rzadko oddają do samodzielnego prowadzenia (bareboat) swoje największe jachty i katamarany; nieliczne firmy zgadzają się czasem udostępniać w opcji bareaboat swoje modele Lagoon 52, Saba 50, Dufour 56, Hanse 575, Jeanneau 58, większość operatorów tej wielkości jednostki czarteruje wyłącznie ze stałym skiperem lub załogą;
  • żeglarz jachtowy – jest uprawniony do prowadzenia jachtów do 12 m długości do 2 Mm od brzegu w porze dziennej, to niewystarczające uprawnienia do prowadzenia jachtu w Grecji, dla tych osób najlepszym rozwiązaniem jest czarter w Grecji z kapitanem (skiperem);
  • inne patenty – najlepiej upewnić się, czy jest ważny na dany akwen i wielkość jachtu poprzez przesłanie skanu do konsultacji.

Aby wyczarterować jacht lub katamaran w Grecji nie trzeba mieć patentu żeglarskiego

Ależ jak to, ktoś zapyta? Ano tak, że jeśli w załodze jest osoba z patentem, to właśnie ta osoba będzie odpowiedzialna za nawigację, a zawarcie umowy i wszelkie formalności przeprowadza czarterujący. To dość często stosowana praktyka wśród klientów LEO Yachting, jej plusem jest to, że ciężar organizacji rejsu i jego prowadzenia jest rozłożony na dwie osoby. Dla armatorów greckich jachtów to całkowicie naturalne.

Co-skipper obowiązkowy w Grecji

Niektóre greckie akweny są wymagające żeglarsko. Władze greckie wymagają, aby każdy skipper wyznaczył swojego zastępcę, który w razie konieczności doprowadzi samodzielnie jacht do portu. 1. oficer (co-skiper) musi posiadać doświadczenie żeglarskie, powinien też posiadać jakikolwiek żeglarski patent. Jeśli go nie ma – podpisuje stosowne oświadczenie przy odbiorze jachtu.

Czarter w Grecji na Morzu Egejskim – wietrznie na Cykladach, zacisznie na wyspach Zatoki Sarońskiej

Na Egejskim w końcu czerwca lub na początku lipca zaczyna wiać meltemi, pełnię siły osiąga w lipcu, a zamiera końcu września i na początku października. Jest to suchy wiatr opisywany od tysięcy lat. Bywa też określany innymi nazwami – Etesians albo Boreasz.  Może wiać szereg dni bez przerwy czasem osiąga też dużą siłę 7-8, a nawet 9°B. Taki sztorm trwa zwykle 3-4 dni, bywa, żeglarze podczas czarteru w Grecji są zmuszeni przez meltemi, pozostać w porcie dłużej, niż planowali. Najczęściej jednak wiatr ten osiąga siłę 3-4°B i cichnie o zmierzchu. Meltemi miło chłodzi żeglarzy i wypoczywających na plażach, wpływa też korzystnie na widoczność i obniżenie wilgotności powietrze. Wolisz spokojniejszy akwen w czasie czarteru w Grecji? Wybierz Zatokę Sarońską lub Sporady – to dwa zaciszniejsze akweny. Sporady są szczególnie rekomendowane na czarter z dziećmy i dla żeglarzy czarterujących jacht w Grecji po raz pierwszy.

Spokojny czarter w Grecji na Morzu Jońskim 

Na Jońskim wiatr i warunki żeglowania są zdecydowanie bardziej przewidywalne. Dominuje mistral NW i WNW, wiejący z siłą 2-5°B, który jest bardziej równomierny niż meltemi. Żeglarze planujący czarter w Grecji powinni uważać jednak na wiatry katabatyczne pojawiające się po zawietrznej stronie wysp z wysokimi brzegami, taki wiatr może osiągnąć siłę 5-6°B, ma zwykle kierunek NE. Dla każdego żeglarza, także podczas czarteru w Grecji, ważna jest obserwacja, bo i na Morzu Jońskim zdarza się niespotykanie silny wiatr.

Pływy i prądy morskie na Morzu Jońskim i Egejskim

Zmiany poziomu wody na skutek pływów na greckich wodach, jak i na całym Morzu Śródziemnym są małe i praktycznie podczas żeglowania na czarterowym jachcie w Grecji praktycznie pomijalne. Skok pływów  wynosi 10 – 50 cm, tyko w zatoce Evia i Zatoce Pagasitikos osiąga wiosną 80 cm, nie ma silnych prądów, przeciętna ich prędkość to 1,2 w.

Temperatura morza w Grecji

Morze na wyciągniecie ręki i możliwość pływania wpław – to przyciąga do Grecji żeglarzy, to jeden z powodów, dla których czarter w Grecji jest tak atrakcyjny. Woda w morzu w maju ma ok. 18°C i nagrzewa się przez kolejne miesiące, a najcieplejsza jest w sierpniu (25°C), po czym temperatura spada powoli, aby w listopadzie osiągnąć znowu 18°C. Morze jest chłodniejsze na zachodnich wybrzeżach wysp, przy wietrze N i NE, a cieplejsze przy wietrze S i na płyciznach.

Prognoza pogody i ostrzeżenia nawigacyjne w Grecji

Czarterując w Grecji bądź czujny i sprawdzaj prognozy pogody kiedy tylko jest to możliwe.

  • Prognozy pogody dla żeglarzy w Grecji w radiu: Korfu (kanał 02 UKF), Knossos (83 UKF), Rodos (63 UKF), Salamis (23 UKF), Pireus (86 UKF), Saloniki (23 UKF, Limnos (82 UKF), Kios (85 UKF) o godz: 06:00; 10:00; 16:00; 22:00 UTC (aby uzyskać czas lokalny należy dodać 2 godziny zimą i 3 godziny latem)
  • Prognozy pogody dla żeglarzy w Grecji w internecie: www.poseidon.hcmr.gr, www.windguru.cz/pl, www.weather.gr/gr/en

Mariny w Grecji

W Grecji nie ma tak wielu marin, jak np. w Chorwacji, najczęściej cumuje się w portach miejskich, gdzie często na kei są słupki z wodą i prądem. Najczęściej jednak bazy czarterowe są w marinach (nie zawsze – na Sporadach rejs na czarterowym jachcie możemy rozpocząć w Volos lub Skiatos – to porty, nie mariny)

Więcej o greckich marinach: www.greek-marinas.gr

Mariny w rejonie Aten

Marina Alimos www.alimos-marina.gr
Marina Agios Kosmas www.hellinikon.com
Marina Flisvos www.flisvosmarina.com
Marina Zea www.medmarinas.com
Olympcmarine http://olympicmarine.gr/

Mariny na Morzu Jońskim i na półwyspie Peloponez

Marina Gouvia (Korfu) www.medmarinas.com
Marina Lefkas (Lefkada) www.medmarinas.com
Marina Cleopatra (Preweza) www.cleopatra-marina.gr/
Marina Preveza https://greek-marinas.gr/en/marinas/preveza-marina/
Marina Kalamata www.medmarinas.com

Mariny na Morzu Egejskim i archipelagu Dodekanez

Marina Rhodes www.rhodesmarinas.com
Marina Kos www.kosmarina.gr
Marina Samos www.samosmarina.gr
Marina Leros www.lerosmarina.gr
Marina Mytilini www.mytilinimarina.com/

Mariny w Grecji Północnej

Marina Platamon www.marinaplatamon.gr
Marina Thessaloniki www.thesaloniki-marina.gr
Marina Sani https://www.sani-resort.com/en_GB/sani-marina

Lotniska międzynarodowe w pobliżu akwenów czarterowych, promy w Grecji, Kanał Koryncki

Międzynarodowe Lotnisko w Atenach – El. Venizelos: www.aia.gr
Międzynarodowe Lotnisko Korfu – Kapodistrias:
Lotnisko Aktion (Lefkas & Preveza): www.hcaa-eleng.gr/preveza.htm
Międzynarodowe Lotnisko Kos – Hippocrates: www.kosairportguide.com
Międzynarodowe Lotnisko Rodos – Diagoras: www.rhodes-airport.org

Promy w Grecji: www.aferry.pl
Kanał Koryncki: www.periandros.gr

Informacje praktyczne dla żeglarzy wybierających się na czarter w Grecji

Dokument podróży: paszport bądź dowód osobisty
Strefa czasowa: UTC +2
Waluta: Euro
Energia elektryczna: 220V, 50Hz
Ograniczenia prędkości na drogach: 50km/h teren zabudowany, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 110 km/h drogi szybkiego ruchu, 120 km/h autostrady, autostrady są płatne
Karty kredytowe: akceptowane w większości marin, restauracji, sklepów, liczne bankomaty na terenie całej Grecji
Woda z kranu: zdatna do picia
Numer alarmowy: 112 (w języku angielskim, francuskim i greckim)
Informacja: 11888
Policja: 100
Policja Portowa/Straż Przybrzeżna (Coast Guard): 108 (12UKF)
Straż Pożarna: 199
Numer alarmowy w nagłych przypadkach zdrowotnych: 166
Ubezpieczenie zdrowotne: posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą korzystać z publicznej służby zdrowia (przychodnie IKA i szpitale państwowe), zasady korzystania ze służby zdrowia są odmienne niże w Polsce i opisane są na stronach NFZ https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do/grecja. NFZ doradza zawarcie indywidualnego ubezpieczenia kosztów leczenia z granicą, które pokrywa m.in koszty współpłacenia, jakie ponosi pacjent w Grecji.

  

Masz pytania? Zadzwoń!
Porozmawiajmy o czarterach jachtów
w Grecji
Magda Koczewska 502 386 503