Genua – stolica Ligurii i śródziemnomorskich targów żeglarskich

Koniec lata oznacza rozpoczęcie sezonu targów żeglarskich. W styczniu pisałam o targach BOOT w Duesseldorfie (tutaj relacja),  największej imprezie targowej w tej branży. Skala niemieckich targów jest imponująca, jednak jachty najprzyjemniej ogląda się w ich naturalnym otoczeniu – na wodzie. W tym celu wybrałam się do Genui na 59. już edycję Salone Nautico. Przy tej okazji nie tylko zobaczyłam największe włoskie targi w branży żeglarskiej, ale także samą Genuę, przyjrzałam się z bliska lokalnym firmom czarterowym i spenetrowałam wybrzeże Ligurii, które ma wiele zachwycających miejsc, do których można dopłynąć jachtem. O tym na pewno będzie oddzielna relacja.

Targi żeglarskie Salone Nautico w Genui

Salone Nautico Genua – największe żeglarskie targi na wodzie w basenie Morza Śródziemnego

Tereny targowe „Fiera di Genova” to fragment portu, który jest w tym mieście ogromny, wszak Genua to największy włoski port morski. Dominującą część ekspozycji Salone Nautico stanową jacht motorowe i żaglowe na wodzie. W pawilonach prezentowane są riby, silniki, osprzęt. liny, elektronika i wszystko to, co związane z jachtami.

Jachty i łodzie motorowe na tragach w Genui

Jachty i łodzie motorowe na tragach w Genui

Jachty i łodzie motorowe w Genui to istny motorowy zawrót głowy! Od ribów z niewielkimi silnikami przyczepnymi, poprzez jednostki z kilkoma silnikami aż do luksusowych jachtów – długich, z wieloma pokładami i wszelkimi wygodami, jakich oczekiwać może najbardziej wymagający właściciel. Wśród wystawianych jednostek były motorówki, jakie spotkać możemy we flotach czarterowych, jednak odniosłam wrażenie, że w tym sektorze dominują jednostki dla prywatnych właścicieli oraz czarterowe wyższej klasy, dostępne tylko z profesjonalna załogą (opcja crewed) – skiper, hostessa, chef.

Przepłynąć się łódką z wybranym silnikiem przed zakupem? Takie rzeczy są oczywiście możliwe na targach w Genui. Próby silników Suzuki cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Bardziej niż jednostki motorowe, ciekawiły mnie katamarany. Nie zawiodłam się, były obecne w Genui wszystkie znaczące marki: Lagoon, Catana, Fontaine Pajot, Naututech. Był też na wystawie bardzo interesujący Excess 12 z ciekawym wykończeniem i nowatorskim podejściem do organizacji i zabudowy pokładu. Jestem przekonana, że Excess może się podobać żeglarzom oczekującym wysmakowanych rozwiązań. Model ten dostępny jest już do czarteru w Chorwacji

Targi żeglarskie Genua - pokazywane były wszystkie modele jachtów czarterowych

Na targach obecne były wszystkie wiodące marki jachtów czarterowych

Stocznie budujące jachty żaglowe także dopisały – z marek znanych nam z czarterowych flot obecne były: Beneteau, Jeanneau, Dufour, Hanse, Bavaria, Grand Soleil, Elan…

Piękny jacht Jeanneau 64

Piękny jacht Jeanneau 64

Nie sposób wejść na każdą łódkę, było ich w genueńskiej marinie naprawdę wiele, ale nie można opuścić pięknej jednostki Jeanneau 64. Wkrótce napiszę więcej o tym jachcie i pokażę materiał fotograficzny. Model dostępny już w czarterze w Grecji i w Turcji, w opcji z profesjonalną załogą (crewed) oraz do samodzielnego prowadzenia (bareboat).

Motorowa wersja katamaranu Bali 4.3

Motorowa wersja katamaranu Bali 4.3

Motorowa wersja katamaranu Bali 4.3 – to nowość ze stoczni Catana. Jednostka oparta na kadłubie żaglowego katamaranu Bali 4.3, bardzo starannie wykończona ze skórzaną tapicerką i ciekawymi detalami. Jeszcze nie mam informacji, która firma ma ten model w swojej flocie, ale będę śledzić losy tego modelu, bo czarter takiej jednostki to ciekaw opcja dla motorowodniaków szukających przestrzennych jednostek dla większej załogi.

Dream Yacht Charter – globalny operator z wielkimi ambicjami jest obecny na każdej znaczącej imprezie, stoisko DYC jest też i w Genui. Jesteśmy w stałym kontakcie, wielu klientów LEO Yachting wybiera do czarteru ich jednostki i wszystkie trzy strony są ze współpracy zadowolone. Dream Yacht Charter ma już w ofercie ponad 1000 jachtów i ta flota stale rośnie, bo przybywa prywatnych inwestorów, na których bazuje DYC. Liczba akwenów z jachtami do czarteru to już ponad 50, z czego większość to akweny tropikalne, położone poza Morzem Śródziemnym.

Stop zanieczyszczaniu morza plastikiem

Stop zanieczyszczaniu morza plastikiem

Na targach w Geniu inie zabrakło akcentów związanych z zanieczyszczeniem morza plastikiem. Plastiki pływają po powierzchni i unoszą się w morskiej toni, są połykane przez ryby i żółwie, powodując śmierć morskich zwierząt w męczarniach. Każdy z nas, żeglarzy może przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia morza. Każdy z nas może podjąć własne zobowiązanie. Gorąco zachęcam do tego!

Autorka artykułu na stoisku Lagoon na Salone Nautico w Genui

Autorka artykułu na stoisku Lagoon na Salone Nautico w Genui

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów na Sardynii
502 386 503 Magda Koczewska

Jesienne targi żeglarskie

  • Southampton Boat Show, Southampton – 13-22.09.2019
  • Salone Nautico, Genua, 19-24.09.2019
  • Grand Pavois, La Rochelle – 18-23.09.2019
  • Interboot, Friedrichchafen – 21-29.09.2019
  • MYS Monaco Yacht Show, Monaco, 25-28.09.2019
  • Salon Nautico, Barcelona 9-13.10.2019
  • Biograd Boat Show, 17-20.10.2019
  • Boot & Fun, Berlin, 21-24.11.2019
  • Nautic, Paryż, 7-15.12.2019

Zapraszam do galerii zdjęć z Salone Nautico w Genui