BOOT Dueseldorf – największe targi wodniackie na świecie
Tereny targowe w Dueseldorfie są tak wielkie, że potrzeba kilku dni, aby zobaczyć wszystkie wystawy rozlokowane w kilkunastu halach na ogromnym terenie Messe Duesseldorf. Targi BOOT obchodziły w 2019 roku swoje 50-lecie i odwiedzający dostrzec może, że impreza dopracowała się wielu ciekawych form aktywizowania widza i wciągania go w działania i nie jest to już tylko wystawa służąca do biernego oglądania.
Można więc obserwować pokazy ratownictwa wodnego, a tuż obok pożeglować optymistem, można zatrzymać się i porozmawiać o zanieczyszczeniu morza plastikiem, analizując zatrważające dane, można też zgłosić pomysły, jak morze chronić, można podziwiać stare, drewniane, pięknie utrzymane łodzie żaglowe i motorowe i obserwować pracę szkutników w warsztacie. największą powierzchnię zajmują i największe zainteresowanie odwiedzających budzą jachty i katamarany, na które można wejść i z bliska przyjrzeć się wszystkim technicznym nowinkom. To niezwykłe, że w targowych halach mieszczą się nawet takie olbrzymie kadłuby, jak Lagoon 46, który miał na tej imprezie swoją światowa premierę.
Targi BOOT Dueseldorf – miejsce spotkań dla osób z branży czarterów jachtów
Ze względu na ogrom imprezy musiałam staranne wybrać, co chcę zobaczyć i w czym uczestniczyć. Planując spędzić na targach BOOT Duesseldorf dwa dni (niestety tylko dwa!), zdecydowałam się na cztery hale mieszczące ekspozycję jachtów żaglowych, katamaranów, stoiska firm czarterowych i organizacji turystycznych promujących żeglarskie regiony. Poza rozmowami z przedstawicielami armatorów i oglądaniem jachtów, odbyłam też kilka spotkań zaaranżowanych telefonicznie z przedstawicielami firm czarterowych, które nie miały stoiska, ale – tak, jak ja – łączyły oglądanie targów ze spotkaniami i rozmowami o współpracy.
Nowe trendy w konstrukcjach jachtów i akweny czarterowe z przyszłością
Moim celem było poznanie najnowszych trendów w budowie jachtów marek najbardziej popularnych w czarterowych flotach: Beneteau, Jeanneau, Lagoon, Dufour, Catana, Fountaine Pajot, Nautitech, Elan, Hanse. Zobaczyłam różne modele chłodziarek do napojów instalowanych w stołach w kokpicie, wariacje na temat materacy słonecznych umiejscowionych w coraz to nowych pomysłowych miejscach na pokładach jachtów i katamaranów, coraz większe lodówki, obszerne kambuzy i coraz przestronniejsze kokpity na katamaranach, pomysłowe platformy kąpielowe i inne rozwiązania służące wygodzie załogi.
Jeśli chodzi o akweny czarterowe, to coraz mocniej reprezentowane są firmy czarterowe na Azorach – działa tam już kilka firm i jest coraz więszy wybór jachtów, kusi pięknymi marinami Andaluzja, a czarterową jasną przyszłość wróżę bliskiej nam Estonii i Łotwie. Gęstość marin na bałtyckim wybrzeżu w tych krajach jest imponująca. Obserwuje się powrót żeglarzy do Turcji, która ma żeglarzom wiele do zaoferowania.
Zanieczyszczenie morza plastikiem – nasza troska
Wiele dały mi do myślenia ekspozycje organizacji walczących o czystość środowiska. Coraz częściej słyszymy o przypadkach martwych morskich zwierząt znalezionych z żołądkami wypełnionymi plastikowymi odpadkami. Nam żeglarzom ten temat jest wyjątkowo bliski, bo cenimy uroki morza i lubimy wypoczywać na morzu, w morzu się kąpać i na morze patrzeć. I niestety przyczyniamy się do zanieczyszczenia tego środowiska, które tak kochamy. Już wkrótce rozpocznę propagowanie wśród żeglarzy czarterujących jachty w LEO yachting zachowań pro-środowiskowych, bo każdy z nas może przyczynić się do ochrony morskich wód, każdy z nas może wziąć na siebie zobowiązanie, które choć trochę zmniejszy ilość plastikowych odpadów.
Magdalena Koczewska
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych na targach BOOT w Duesseldorfie w dniach 22. i 23. stycznia 2019 (poniżej) oraz do galerii zdjęć katamaranu Bali 4.1 >>
![]() |
Zadzwoń, porozmawiajmy |