Czarter jachtów na Sardynii – relacja z podróży

Coraz więcej osób pyta o czarter jachtów na Sardynii, aby więc zapewnić im wiedzę z pierwszej ręki postanowiłam sprawdzić jachty i czarterowe bazy osobiście. Tylko poprzez bezpośredni kontakt z obsługą firm czarterowych tam na miejscu, osobiste wizyty na łódkach i w marinach można zyskać wiedzę pozwalającą w pełni doradzać wybór jachtu. Odbyłam na Sardynię dwie podróże i zapraszam do zapoznania się z poniższą relacją.

Marina cala dei Sardi - czarter jachtów Sardynia

Cala dei Sardi to wyjątkowa marina – niewielka i urocza, zapewnia pełny relaks!

Costa Smeralda na pólnocy i spokojne południowe wybrzeża Sardynii

Kiedy byłam wiosną w południowej części Sardynii, było dla mnie oczywiste, że wrócę tam, by poznać często wspominaną północną część wyspy. Słyszałam od przedstawicieli firmy czarterowej, którzy mnie zaprosili na kilkudniowy pobyt w rejonie Carloforte – „Sardynia południowa jest równie piękna, jak północna, ale cicha, spokojna i nie tak zatłoczona”. Rzeczywiście, ujęta wspaniałą gościnnością naocznie mogłam się przekonać o urokach skalistych wysepek, pięknych plaż i kameralnego miasteczka Carloforte. Zachwyciła mnie długa plaża Poetto w Cagliari, flamingi i dzikość przyrody. Teraz, jesienią, poleciałam na Sardynię, aby zobaczyć mityczne szmaragdowe wybrzeże i centrum żeglarstwa w północno–wschodniej części Sardynii i mieć pełny obraz tego, co oferuje żeglarzom ta włoska wyspa.

Czarter jachtów na Sardynii – wiele opcji lotniczych połączeń na Sardynię

Jest kilka opcji dolotu z Polski na Sardynię, w tym dwie bezpośrednie: z Krakowa do Cagliari i z Warszawy oraz z Katowic do Alghero. Połączenia do Alghero są sezonowe – obejmują wakacje i kończą się w połowie września. Ja leciałam w ostatnich dniach września, więc wybrałam lot przez Bergamo, dla mnie wygodny, bo z Wrocławia. Jest też lot Berlin – Olbia obsługiwany przez EasyJet i to jest moim zdaniem bardzo ważne połączenie dla żeglarzy.

Pracowita sobota w Marinie Portisco

czarter jachtów Sardynia

Ciasteczka mostaciolli, nieco podobne do pierników czekają na żeglarzy na każdym jachcie armatora Boomerang

Trzy godziny zajął mi przeskok wypożyczonym samochodem z lotniska Alghero do Mariny Portisco. Nieco więcej, niż zakładałam, ale mimo to zdążyłam na lunch, na który zaprosiła mnie Caterina z jednej z czarterowych firm. Pizza i pasta w pudełkach plus woda pod namiotem z widokiem na jachty przy pirsie nr 7. Byli obecni wszyscy: dziewczyny z biura, obsługa techniczna, szefowie. Zamieniliśmy kilka słów przegryzając pizzę i już za chwilę wszyscy z powrotem rozeszli się do swoich zająć. Jedna z dziewczyn pracujących na co dzień w biurze przy ofertach i umowach zajęła się obsługą kolejnych klientów, a dwie pozostałe poszły rozwozić pościel na jachty. Potem widziałam szefa poprawiającego takielunek na jednej z łódek. Była godzina trzecia, a na tablicy pokazującej stan zaawansowania prac na każdej z jednostek tej firmy zauważyłam, że tylko dwie z nich nie są jeszcze posprzątanie.

Czarter jachtów Sardynia - Marina Portisco

Marina Portisco

Miałam wrażenie, że rano padła komenda „wszystkie ręce na pokład” i każdy dokładnie wie, co ma robić. Monia mnie uświadomiła, że w każdą sobotę zaczynają o godzinie 07:00, a praca kończy się, gdy ostatnia załoga przejmie swój jacht.
Ja także udałam się do pracy, bo firm czarterowych w Marinie Portisco jest w sumie 6, a miałam w planie przyjrzeć się łódkom, w jakim są stanie, jak przygotowane i w jakim stylu pracują załogi poszczególnych firm.

Niepowtarzalna atmosfera Mariny Cala dei Sardi i marina w Cannigione położona wśród gór

Po zwiadzie w Marinie Portisco krótki wyjazd stromo pod górkę i zaraz ostry zjazd do jedynej w swoim rodzaju zacisznej i gościnnej mariny Cala dei Sardi, gdzie można zalec na doskonale utrzymanych trawnikach lub na rozłożonych tu i ówdzie materacach-workach sako. Są i kafejki, aby wypić i przekąsić z widokiem na jachty przycumowane przy pirsie w kształcie litery T. Ba, można się też rozłożyć na leżakach na pływającym pomoście. W takich warunkach oczekiwanie na czarter jachtu na Sardynii to prawdziwy relaks i chillout. A w tym czasie można jeszcze podjąć decyzję o wynajęciu dodatkowych zabawek, jak SUP (Stand Up Paddling) czy kajak.

Czarter jachtow na Sardynii - Cannigione

Cannigione – swój czarter jachtu na Sardynii możesz rozpocząć w górskim krajobrazie

Nieco dalej na północ od Portisco jest jeszcze jedna marina z jachtami do czarteru. Marina w Cannigione jest położona wprost bajecznie, bo niemal z każdej strony marinę otaczają wysokie góry. Rozpoczynanie rejsu w takiej scenerii musi być ekscytujące! Swoje jachty ma tutaj partner LEO Yachting, posiadający czarterowe bazy także na innych włoskich akwenach. Współpracujemy od lat i mamy za sobą wiele udanych czarterów.

Czarter jachtów na Sardynii – elegancka marina w Olbii

Czarter jachtów na Sardynii

SUPy, kajaki i butle gazowe – tak wygląda pomost w sobotę – dzień zmiany załóg

Marina Portisco ma żeglarską atmosferę i wiele udogodnień, Marina cala dei Sardi sprzyja relaksowi, a Marina Olbia to eleganckie miejsce odpowiednie dla drogich jachtów, lśniące i nieco onieśmielające. Ale dwie firmy czarterowe znalazły swoja bazę właśnie tu, a ich jednostki cumują w tym dostojnym towarzystwie. Jachty jednokadłubowe różnej wielkości i katamarany, ale po przyjrzeniu się im z bliska już wiem, że nie wszystkie jednostki mogę polecić. To dziwne, bo znam ceny czarteru oferowane przez jedną z tych firm i wcale nie są one najniższe. Po raz kolejny przekonałam się, jak wiele zależy od ludzi, którzy jachty sprzątają i utrzymują oraz tych, co flotą zarządzają. Jeśli na drogich katamaranach są rdzawe zacieki, to w jakim stanie jest to, co niewidoczne?

Spotkania w biurach armatorów – dużo pytań i odpowiedzi

Sobota to nie był dobry dzień, aby spokojnie porozmawiać, dlatego z kilkoma firmami umówiłam się na poniedziałek w ich biurach w Olbii. To tam na co dzień wykonywana jest papierkowa robota, wysyłane oferty, szykowane umowy, tam pracują zarządy lokalnych firm. Miałam przygotowanych szereg szczegółowych pytań dotyczących wyposażenia, dodatkowych opłat oraz ubezpieczenia kaucji. Wiele rozmawialiśmy o tym, dlaczego kaucje są w tym rejonie tak wysokie, jakie są oferowane opcje ich redukcji i jak wiele poszczególne firmy notują uszkodzeń jachtów. Pytałam też o ekspresy do kawy, pościel i ręczniki, a także o to, czy za check-in w niedzielę trzeba dodatkowo płacić. To ostatnie pytanie wynika z mojego zdziwienia, kiedy okazało się, że na Sycylii firmy czarterowe każą sobie za to dopłacać i to niemało. Na szczęście czarter jachtów na Sardynii oferuje to bezpłatnie, a to ważne dla tych, co przylatują EasyJetem z Berlina – lądowanie jest późnym wieczorem.

Moje wrażenia z wizyty na Sardynii

Spędziłam na tej pięknej wyspie trzy pracowite dni wypełnione spotkaniami, rozmowami, oglądaniem jachtów, fotografowaniem ich. Kolejne trzy dni to był fotograficzny plener – szukałam ujęć, aby utrwalić na zdjęciach, jak piękna jest Sardynia. Odwiedziłam podczas tego wyjazdu cztery mariny (Portisco, Cala dei Sardi, Olbia i Cannigione), a wiosną dwie – w Cagliari i w Carloforte. Spotkałam przedstawicieli 10 firm czarterowych. Mam dużo nowej wiedzy i wiele wrażeń na temat czarteru jachtu na Sardynii.

czarter jachtów Sardynia - Marina Portisco

Udogodnienia w Marinie Portisco – bankomaty

Co mi się podobało:

  • życzliwość i gościnność Sardyńczyków, jakiej doświadczyłam,
  • zaangażowanie załóg firm czarterowych w perfekcyjne przygotowanie jachtów,
  • briefingi dla skiperów rozpoczynające czarter jachtów na Sardynii z instrukcjami i poradami dotyczącymi akwenu,
  • atrakcyjny akwen pełen zatok i dzikich miejsc – zarówno na północy, jaki na południu Sardynii, wspaniałe jedzenie, ciekawa kultura, historia i zabytki

Mniej podobało mi się to, że są na Sardynii także jachty gorzej przygotowane lub nie warte ceny czarteru, jaką wystawiają armatorzy. Na szczęście już wiem, które to firmy słabiej dbają o jachty i nie zawaham się wykorzystać tej wiedzy doradzając wybór jachtu do czarteru.

Czarter jachtów na Sardynii – o czym warto pamiętać

  • To rejon dla doświadczonych żeglarzy, dla tych, co nie ufają w pełni GPS-owi i ploterom map na jachcie, ale korzystają ze wszystkich dostępnych źródeł informacji i prowadzących stałą obserwację.
  • Tutaj trzeba wcześniej rezerwować jacht, bo akwen jest bardzo atrakcyjny i przyciąga wielu chętnych. 2. października 2017 jedna z firm czarterowych, z którą rozmawiałam miała już 100 zarezerwowanych tygodni na sezon 2018!
  • Moim zdaniem biorąc pod uwagę czarter jachtu na Sardynii bezwzględnie trzeba mieć ubezpieczenie kaucji. Propozycje redukcji odpowiedzialności proponowane przez armatorów są niewystarczające.

Powyżej opisałam jedynie część z moich sardyńskich doświadczeń, osobom zainteresowanym służę praktyczną wiedzą pomocną w organizacji rejsu na Sardynii –  jak dolecieć na Sardynię, gdzie robić zakupy, dokąd płynąć, a jakich miejsc unikać, na co uważać. Zapraszam do rozmowy,  tel. 502386503

Magdalena Koczewska

Czartery jachtów i katamaranów na Sardynii – zapytaj o ofertę, zadzwoń! 502 386 503

Lub napisz, jakiego jachtu na Sardynii szukasz:

Imię i nazwisko

Adres e-mail (wymagane)

Telefon kontaktowy (proszę podać preferowane godziny kontaktu)

Treść zapytania - termin czarteru/lokalizacja/jacht: liczba kabin, liczba osób (dorośli/dzieci), typ grota, jacht nie starszy niż..., czy wymagane są: ster strumieniowy, platforma kąpielowa, elektryczne toalety, redukcja kaucji, inne oczekiwania:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na to zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.

Ostatnie oferty specjalne – czarter jachtów na Sardynii:

 

 

Skontaktuj się z nami:

Imię i nazwisko

Adres e-mail (wymagane)

Telefon kontaktowy

Zapytanie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na to zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.