Carloforte

Koniecznie zatrzymaj się tu podczas rejsu wzdłuż brzegów południowej Sardynii!

W archipelagu Sulcis, na południowo-zachodnim krańcu Sardynii, leży piękne miasteczko założone przez rodziny liguryjskie – to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek wyspiarskich na Sardynii. Carloforte zachowuje język i kulturę jej założycieli, rodzin rybaków pochodzących z Pegli (miejscowość sąsiadująca z Genuą), którzy opuścili swoje miasto w XVI wieku by osiąść na wyspie Tabarka u wybrzeży Tunezji.

Carloforte na wyspie San Pietro

Poranek w Carloforte, Sardynia

Następnie po dwóch wiekach 30 rodzin trudniących się wydobyciem koralowców opuściło Tabarkę i osiadło na wyspie San Pietro, w owym czasie nie zamieszkałą.
Nazwa miejscowości Carloforte pochodzi od imienia Carlo Emanuele III, króla Sardynii, który pozwolił na osiedlenie się rybakom w tym miejscu. Jego marmurowy pomnik zobaczymy nad brzegiem morza.

Do dnia dzisiejszego mieszkańcy Carloforte posługuje się odmianą języka liguryjskiego zwaną tabarchìn, dialekt ten jest nauczany w szkołach na wyspie.
Wybrzeża wyspy San Pietro to ciąg poszarpanych skał i zatok:

  • rzuć kotwicę na północy w romantycznej Cala Vinagra;
  • zachwyć się głębokim fiordem, który zamyka urokliwa Cala Fico;
  • odkryj na zachodzie imponujący Capo Sandalo, zdominowany przez dziewiętnastowieczną latarnię morską, to najdalej wysunięty na zachód punkt we Włoszech;
  • na południu leży malownicza plaża La Bobba oraz plaża Conca ze stromymi klifami;
  • koniecznie zrób zdjęcie Le Colonne – to dwa ostańce wystające z wody, będące symbolem Carloforte, po sąsiedzku podziwiać możemy wysokie i majestatyczne klify Mezzaluna

Na stołach Carloforte króluje tuńczyk, a na przełomie maja i czerwca odbywa się tu międzynarodowe wydarzenie gastronomiczne o nazwie Girotonno. Festiwal promuje lokalne specjały poprzez konkursy kulinarne i pokazy gotowania na żywo. Tuńczyk powraca w pomysłowych przepisach. Nie mniej fascynujący jest malowniczy Festiwal Tabarchino Kuskus, odbywający się w kwietniu.
Koniecznie odwiedź multimedialne Muzeum Torre San Vittorio, to interaktywny przegląd historii wyspy San Pietro i wspaniały punk widokowy na najwyższym piętrze wieży.

Magda Koczewska na Sporadach
  

Zadzwoń!
Porozmawiajmy o czarterach
jachtów na Sardynii
502 386 503 Magda Koczewska