Tajlandia - wskazówki dla żeglarzy

Pogoda, wiatr, pływy, informacje praktyczne

Czarter jachtów Tajlandia to żegluga w gorącym klimacie równikowym w strefie monsunowej. Warunki żeglarskie w rejonie Phuket są dobre dla żeglarzy przez cały rok, nie ma burz tropikalnych, cyklonów ani huraganów. Nie trzeba zabierać do Tajlandii ciepłych ubrań, bo przez cały rok temperatura powietrza i wody w morzu oscyluje w przedziale 28-30 st. C. Średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia: 7-9.

Tajlandia – wiatr, pływy, zafalowanie

Temperatura i wiatr

W Tajlandii zawsze jest gorąco – przez cały rok średnia temperatura wynosi: 28 – 30 st. C. W związku ze zmieniającym się monsunem rozróżniamy dwie pory roku z różną wilgotnością, opadami i wiatrem.

Czarter-Tajlandia-Phuket

Niezwykłe formy skalne w rejonie Phuket

Dwie pory roku w Tajlandii

Pory roku w Azji południowo wschodniej związane są ze zmieniającym się monsunem.

  • Monsun północno-wschodniego (pora sucha) trwa od listopada do kwietnia, jest suchy i słoneczny, wiatr NE 5-20 węzłów, do połowy stycznia można spodziewać się wiatru o prędkości do 25 węzłów z krótkimi szkwałami osiągającymi ponad 30 węzłów. W tym sezonie jest najsłoneczniej, w kwietniu jest  z największa liczba słonecznych godzin w ciągu dnia (9), a woda temperatura wody w morzu osiąga 30 st. C.
  • Monsun południowo-zachodni (pora deszczowa) trwa od maja do października, spodziewać się należy sporadycznych deszczy tropikalnych pomiędzy dłuższymi okresami słonecznymi oraz silniejszego wiatru SW (10-30 węzłów). Deszcz zwykle trwa 1-2 godziny po południu lub wczesnym wieczorem Najwięcej opadów jest we wrześniu – nawet 400 mm w ciągu miesiąca. 

Pływy w Tajlandii

Skok pływów: 1,5 – 3 m, na płytkich wodach pływy mogą tworzyć całkiem silne prądy. Przypływ zwykle kieruje się na północny wschód i odpływa na południowy zachód. Prądy pływowe są zróżnicowane i wzmagają się wokół przylądków oraz w kanałach. Zawsze należy zachować ostrożność podczas pływania wpław z łodzi stojącej na kotwicy. Zafalowanie – jeśli już jest – nie przekracza 1-2 m.

Kiedy najlepiej żeglować w Tajlandii

Październik – grudzień

Na początku sezonu północno-wschodniego wiatry są najsilniejsze i mamy doskonałe warunki żeglarskie. Wiatr 10-18 węzłów wieje równo przez cały dzień i opada wieczorem, dzięki czemu są dogodne warunki kotwiczenia. Wieczorem temperatura może spadać nawet do 18 st. C, a wciągu dnia do 27 st. C. W październiku mogą się zdarzyć burze, ale od połowy listopada prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest bardzo nikłe.

Czarter jachtów Tajlandia Phuket

Wysokie skalne ściany, tropikalna zieleń i łodzie długoogonowe

Styczeń – kwiecień

Najlepszy czas na rodzinne wakacje – błękitne niebo, bezdeszczowo, ciepła tropikalna pogoda i  trochę wiatru – wystarczająco, aby spokojnie żeglować. W styczniu temperatura rośnie, a w marcu wraca do 32 st. C w ciągu dnia. W miarę słabnięcie monsunu wiatr staje się mniej przewidywalny, ale dni, w których brak wiatru jest bardzo niewiele. W drugiej połowie sezonu można żeglować na zachodniej bryzie.

Maj – czerwiec

Maj to czas zmiany pór roku, warunki stają się mniej przewidywalne. Żeglować można na bryzie, która pojawia się po południu, słabnie przed wieczorem, więc można kotwiczyć w każdej zatoce.

Czerwiec – sierpień

To sezon „zielony” – w ciągu dnia występują popołudniowe deszcze. To najlepsza pora na eksplorację zatoki Phang Na.

Wrzesień – Październik

To najbardziej mokre miesiące, choć rzadko deszcz jest długotrwały. Pogoda nadal zapewnia wiele możliwości żeglowania, a wyspy tryskają energią – w wodospadach nie brakuje wody, a roślinność jest bujna i kolorowa.

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów Tajlandii!
502 386 503 Magda Koczewska

Tajlandia – nawigacja, wymagane uprawnienia

Czarterujący podpisując umowę czarteru oświadcza, że posiada kwalifikacje do prowadzenia wynajmowanego jachtu. Kwalifikacje poświadcza się poprzez wypełnienie CV żeglarskiego z opisem doświadczeń żeglarskich z wykazem prowadzonych dotychczas rejsów i poprzez okazanie patentu żeglarskiego. Podczas przekazywania jachtu na początek czarteru przedstawiciel armatora również ma sposobność, aby ocenić kwalifikacje żeglarskie czarterującego.

Nawigacja po wodach Tajlandii wymaga dużej uwagi, zwłaszcza, że morskie mapy nie dostarczają wystarczających informacji. GPS i plotery map należy używać wyłącznie jako wsparcia. Elektroniczne mapy nie są tak dokładne, jak papierowe, co jest szczególnie istotne na płytkich wodach i w miejscach niebezpiecznych.

Rambutany w Tajlandii

Rambutany w Tajlandii

Żeglowanie nocą jest zabronione na wodach Tajlandii i Malezji. Do kotwicowiska należy dotrzeć przed godziną 16:00 po południu. Dzień trwa od 6:00 do 18:00, po zachodzie słońca bardzo szybko zapada ciemność.

Uzupełnianie wody i paliwa

Możliwe jest tylko w marinach Phuket, w Chalong (na południe od Phuket) i na wyspie Phi Phi.

Aprowizacja

Można zamówić przed czarterem zaopatrzenie z dostawa na jacht lub zrobić samodzielnie. Na wyspie Phuket kupimy wszystko, co potrzebne na rejsie, zakupy możemy uzupełnić na Krabi. W zatoce Phang Nga można kupić świeże owoce morza – lokalni rybacy oferują żywność bezpośrednio ze swoich łodzi typu longtail. Podczas rejsu można zakotwiczyć na wielu dużych wyspach i zjeść posiłek w restauracji. Na niektórych wyspach, np. Phi Phi, można kupić świeże owoce, warzywa, ryby.

Tajlandia – strony internetowe z prognozą pogody i inne przydatne strony internetowe

Tajlandia – pogoda: https://www.tmd.go.th/en/
Phuket – pogoda: http://www.timeanddate.com/weather/thailand/bangkok
Wiatr, fale, opady, pływy Phuket: https://www.windguru.cz/310

Tajlandia – informacje praktyczne:

Dokument podróży: paszport ważny minimum 6 miesięcy w chwili wjazdu do Tajlandii
Wiza: Polacy nie muszą ubiegać się o wizę, jeśli pobyt w Tajlandii ma charakter turystyczny, jeśli przekraczamy granicę drogą inną niż lądowa, to pobyt bez konieczności posiadania wizy może trwać do 30 dni, należy okazać bilety potwierdzające opuszczenie Tajlandii w ciągu 30 dni i trzeba posiadać 10000 BHT/os.

Yacht Haven Marina

Yacht Haven Marina – możesz zamówić zaopatrzenie z dostawą na jacht

Strefa czasowa: UTC+7
Waluta: Baht BHT (1 BHT to ok. 0,11 PLN)
Energia elektryczna: 220V, 50Hz
Ograniczenia prędkości na drogach: 60km/h teren zabudowany, 90 km/- 120 km/h poza terenem zabudowanym, obowiązuje ruch lewostronny
Karty kredytowe: akceptowane w wielu sklepach, restauracjach itp., są liczne bankomaty na terenie całej Tajlandii
Woda z kranu: niezdatna do picia
Lód w kostkach: ten artykuł pierwszej potrzeby w Tajlandii występuje w odmianie spożywczej i technicznej, do spożycia nadają się tylko kostki z dziurką
Policja: 191 lub 195
Policja turystyczna: 1155
Straż Pożarna: 199
Ambulans: 1554
Pogotowie ratunkowe: 1669

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów Tajlandii!
502 386 503 Magda Koczewska

Magda-Mykonos-e1667593991429.jpg

Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować

Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska

Więcej o mnie
Ubezpieczenie-czarteru-1.jpg

Nie zapomnij o UBEZPIECZENIU CZARTERU

ubezpieczenie kaucji
ubezpieczenie kosztów anulacji
OC skippera
koszty leczenia za granicą

Więcej…
  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów Tajlandii!
502 386 503 Magda Koczewska