Zmiany w Grecji

aktualizacja 28.04.2020

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis przedstawił plan stopniowego zniesienia środków ograniczających, które pozwolą na wznowienie codziennych działań i odzyskanie zniszczonej gospodarki.

Plan zostanie przeprowadzony etapami – od 4 maja do połowy czerwca. W zależności od bieżącej sytuacji, plan będzie korygowany.

4 maja – otwarcie małych sklepów detalicznych i salonów fryzjerskich. Nastąpi również zniesienie zakazu przemieszczania się osób w obrębie ich prefektury zamieszkania, ale nie na zewnątrz. Kościoły otworzą się ponownie, aby ludzie mogli się modlić samotnie, z surowymi zasadami dotyczącymi maksymalnej liczby osób w kościele jednocześnie.

11 maja starsi licealiści będą mogli wrócić do szkół, a wszystkie sklepy zostaną ponownie otwarte.

17 maja kościoły będą mogły wznawiać nabożeństwa i sakramenty, ale będą musiały przestrzegać ścisłych zasad dystansu społecznego.

18 maja szkoły zostaną otwarte dla niższych klas szkół średnich. Tego samego dnia stanowiska archeologiczne zostaną otwarte dla zwiedzających.

1 czerwca – centra handlowe, kawiarnie i restauracje (tylko z miejscem siedzącym na zewnątrz) powrócą do pracy, zgodnie z zasadami dystansu społecznego.

Mitsotakis zauważył, że stopniowe ponowne otwieranie będzie sprawdzane co 24 godziny przez panel ekspertów.

Do poniedziałkowego popołudnia Grecja oficjalnie potwierdziła 2 534 zakażenia i 136 zgonów, jeden z najniższych w Europie (niepotwierdzone liczby we wtorek podniosły liczbę ofiar śmiertelnych do 138). Czterdzieści trzy osoby były leczone na oddziałach intensywnej terapii po zarażeniu wirusem, a 65 opuściło OIOM. Do poniedziałku władze służby zdrowia przeprowadziły łącznie 66 094 testów.

Według najnowszego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) grecka gospodarka odnotuje w bieżącym roku 10-procentową recesję w wyniku wstrząsów makroekonomicznych spowodowanych pandemią koronawirusa. Raport mówi, że po recesji nastąpi wzrost o 5,1 procent w 2021 r.

Źródło: www.ekathimerini.com/

  

Chcesz wiedzieć więcej ?
Zadzwoń:
502 386 503
pon. – pt.; 09:00-18:00