Czy jest nadzieja na chorwacki sezon turystyczny? Chorwacja pierwszym wyborem sąsiadów

aktualizacja 11.05.2020

Minister turystyki Gari Cappelli powiedział, że w wielu krajach istnieje duże zainteresowanie otwarciem granic dla turystów i że trwają intensywne rozmowy na ten temat.

W rozmowie z prasą przed spotkaniem rządu Cappelli powiedział, że w ciągu ostatnich trzech dni z Włoch przybyło ponad 100 000 zapytań, biorąc pod uwagę, że jego mieszkańcy mieli rezerwacje na sierpień, których nie chcieli anulować.

„Włosi wciąż mają nadzieję przyjechać do Chorwacji. Słoweńcy, Austriacy, a nawet Czesi, tym bardziej” – powiedział, dodając, że nie było większych odwołań w lipcu i sierpniu, a połowa z nich w czerwcu została anulowana.

Powiedział, że ci goście również mogą „wrócić do gry”, jeśli granice zostaną otwarte w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni.

Zapytany o sposób otwarcia granic w UE, Cappelli powiedział, że zostanie to uzgodnione dwustronnie.

Powiedział, że planowane jest otwarcie granicy z Bośnią i Hercegowiną

Chorwacja może ponownie otworzyć granicę ze Słowenią 1 czerwca, a następnie z Czechami, Słowacją, Węgrami i Austrią 15 czerwca

Ponowne otwarcie będzie podlegać ciągłemu sukcesowi w kontrolowaniu koronawirusa, zarówno w Chorwacji, jak i w innych krajach.

Otwarcie granic oznaczałoby nieoficjalny koniec intensywnych działań antypandemicznych, które podjęła Chorwacja po swoim pierwszym potwierdzonym uczuciu pod koniec lutego. Kraj wycofał już zamówienia na pobyt w domu, a firmy z branży turystycznej zostaną ponownie otwarte w następny poniedziałek.

Byłby to również jeden z pierwszych krajów, który zezwoli na przemieszczanie się z innych państw członkowskich w ramach bloku. Unia Europejska najwyraźniej pozwoli członkom dyktować politykę graniczną na podstawie umów dwustronnych, a nie jednolitych protokołów.

Chorwacja jak dotąd wyjątkowo dobrze poradziła sobie z pandemią koronawirusa. Czy to może w końcu wzbudzić nadzieję na chorwacki sezon turystyczny w 2020 roku?

Chorwacki Adriatyk jest niezwykle popularnym kierunkiem i jest zazwyczaj pierwszym wyborem na wakacje dla większości Słoweńców, Węgrów i Polaków, ale także Czechów, Niemców i Austriaków. Pomimo całkowitego zamknięcia kraju w wyniku pandemii koronawirusa, nawet Włosi, którzy zostali najmocniej uderzeni w Europie, nie porzucili tego pomysłu.

Biorąc pod uwagę, że obraz epidemiologiczny w Chorwacji jest obecnie dobry, coś może się wydarzyć podczas tegorocznego sezonu turystycznego w Chorwacji, zgodnie z raportem z Vecernji List.

„To, oraz fakt, że do Chorwacji można dojechać samochodem, zapewnia korzyści, które mogłyby przynieść nam trochę ruchu w drugiej części sezonu z Niemiec, ponieważ ostrzeżenie rządu niemieckiego o podróżach zagranicznych obowiązuje do 14 czerwca. Z trzech milionów Niemców, którzy odwiedzili Chorwację w zeszłym roku, prawie 1,5 miliona przybyło w sierpniu i później. Jeśli będziemy mogli wówczas podróżować, a jeśli połowa z nich przyjedzie tak jak w zeszłym roku, uratujemy część chorwackiego sezonu turystycznego, powiedział szef niemieckiego oddziału Chorwackiej Organizacji Turystycznej Romeo Draghicchio.

Słoweńcy odpowiadają za większość korzystania z domków i wynajętych miejsc kempingowych w Chorwacji, a nasi sąsiedzi na północy z pewnością planują przyjechać, ale naiwnością byłoby porównanie tych potencjalnych danych za 2020 r. Z rekordowymi 11 milionami noclegów, które zostały osiągnięte w ubiegłym roku, wyjaśnił dyrektor słoweńskiego biura Chorwackiej Krajowej Rady Turystycznej Metka Bradetic.

„Jeśli granice zostaną otwarte, Chorwacja będzie numerem jeden wśród zagranicznych miejsc docelowych dla Węgrów”, powiedziała Ivana Herceg, dyrektor Chorwackiej Rady Turystycznej na Węgrzech.

Najnowsze prognozy wskazują, że czescy turyści najpierw wybiorą się do Austrii i Słowacji, a następnie do Chorwacji i niektórych innych krajów. Hiszpanii, Francji i Włoch nie ma na liście, ujawnił dyrektor Chorwackiej Rady Turystycznej Republiki Czeskiej Dubravko Miholic.

Najważniejszym czynnikiem wydaje się łatwość dojazdu samochodem do Chorwacji, a zarazem stabilność obrazu epidemiologicznego. Zostało to potwierdzone przez Kristijan Stanicic z Chorwackiej Krajowej Izby Turystycznej, który pomimo kryzysu koronawirusowego „optymistycznie patrzy na lato” i wspomniał o ewentualnych promocjach na bliskich rynkach Chorwacji, do których można dojechać samochodem.

Źródło:

https://www.total-croatia-news.com/

https://mint.gov.hr/

  

Chcesz wiedzieć więcej ?
Zadzwoń:
502 386 503
pon. – pt.; 09:00-18:00