Dokumenty niezbędne podczas podróży do Grecji

Co przyda się do odbioru jachtu i co zmieniło się z powodu COVID-19?

Przygotowując się do podróży można zapomnieć o różnych drobiazgach, ale brak kluczowego dokumentu przysporzy nam największych problemów. Dlatego zawsze sprawdzam dwa razy, czy mam wszystko.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

EKUZ pozwala korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jeśli podczas podróży potrzebna będzie konsultacja lekarska lub zabieg medyczny, dzięki EKUZ wykonamy je bezpłatne albo w niższej cenie. Trzeba pamiętać, że obowiązują zasady udzielania pomocy lekarskiej w kraju odwiedzanym, mogą się różnić od polskich. Sprawdź zasady, na jakich działa EKUZ https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego-ekuz

Oprócz EKUZ  warto mieć ubezpieczenie!

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą

ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą

Mój agent ubezpieczeniowy, jak tylko się dowiedział o moim wyjeździe zatelefonował do mnie i polecił mi dobre ubezpieczenie chroniące mnie na wypadek nieszczęśliwych wypadków i zachorowania – także zachorowania na Covid-19.
Jesteśmy umówieni, że kiedy tylko będzie konieczne skorzystanie z leczenia, zadzwonię od Pawła , a on mi powie, jakie podjąć dalsze kroki. Warto mieć takiego zaufanego agenta jak Paweł.

Pawle, dziękuję!

Dowód osobisty  i paszport

Żeby dostać się do Grecji wystarczy dowód osobisty (warto sprawdzić jego ważność już na etapie planowania podróży!), ale zawsze zabieram ze sobą także paszport, który wkładam w inne miejsce w bagażu. Podczas jednej z moich wypraw ukradziono mi portfel ze wszystkimi dokumentami i to właśnie pozostawiony w hotelu paszport pozwolił mi bez problemu wrócić do kraju.

Lot – zalecana jest odprawa online

Do Grecji lecę Lufthansą, w tych liniach można się odprawić na lot dzień przed podróżą. Zalecana jest odprawa online, aby uniknąć formalności na lotnisku i niepotrzebnych kontaktów z obsługą. Przy odprawie wymagane było zatwierdzenie oświadczenia, że w ciągu 14 dni nie zdiagnozowano u mnie Covid-19, nie miałam objawów w ciągu ostatnich 8 dni i nie podlega kwarantannie w okresie obejmującym datę mojego lotu.  Kartę pokładową można wydrukować, ale ja zawsze mam ją aplikacji i to zawsze dobrze działa. Oczywiście na lotnisko wybieram się z naładowanym telefonem, a pod ręką mam powerbank.

Passenger Locator Form – nowy formularz konieczny przy wjeździe do Grecji

Z powodu COVID-19 Grecja nałożyła na przyjezdnych obowiązek rejestracji za pośrednictwem specjalnego formularza, trzeba to zrobić co najmniej 48 godzin przed przylotem. Już to zrobiłam – formularz zawiera pytania dotyczące wcześniejszych podróży, miejsca wylotu i adresu docelowego w Grecji. Wypełniony dokument będę miała ze sobą w trakcie lotu i na miejscu – w moim telefonie.
Link do formularza rejestracji: https://travel.gov.gr/#/

Dokumenty czarteru jachtu

Żeby odebrać zarezerwowany warto zabrać ze sobą BORD PASS przekazany przez agencję, choć w Grecji nie zawsze jest on wystawiany. Warto mieć ze sobą także umowę czarterową, ale szczerze powiedziawszy nic się nie stanie, jak tych dokumentów zapomnimy zabrać. Zazwyczaj wystarczy podać nazwisko i uśmiechnąć się, by przekonać się, że czekają na nas!

Ubezpieczenie kaucji za jacht

Wszystkie czarterowane jachty mają wykupione ubezpieczenie kasko i OC. Udział własny w ubezpieczeniu kasko to jest własnie kaucja, którą każdy czarterujący zobowiązany jest zdeponować przed odebraniem łódki. Wysokość kaucji w Grecji to najczęściej 2 – 3 tys., kwota niemała. Rekomenduję wykupienie UBEZPIECZENIA KAUCJI  – u armatora albo w niezależnej ubezpieczalni. To uchroni przed dużą stratą w sytuacji szkody.

PROJEKT GRECJA

2-10.07.2020

Mamy mało wiedzy o postcovidowej rzeczywistości, stąd  niepewność, czasem lęk. Jadę do Grecji by sprawdzić na własnej skórze, jak jest. Śledź moje relacje tutaj, na instagramie i na facebooku, będziesz mieć informacje z pierwszej ręki!

Wyślij do mnie wiadomość whatsappem, podpowiedz co sprawdzić, o co zapytać na miejscu, w Grecji

Czytaj inne wpisy z kategorii Projekt Grecja:

  

Chcesz wiedzieć więcej ?
Zadzwoń:
502 386 503
pon. – pt.; 09:00-18:00

zrób zakupy online przed wyjazdem