Sporady

Rejs jesienią z bazy Volos lub Skiatos

Dwie bazy czarterowe na Sporadach

Kiedy wybierzesz czarter jachtu na Sporadach, możesz swój rejs rozpocząć w jednej z dwóch głównych baz czarterowych na tym akwenie – Wolos albo Skiatos.

Do Wolos łatwiej dojechać – to duże portowe miasto leżące na stałym lądzie, dobrze skomunikowane z Salonikami i z Atenami. Rozpoczynając rejs w Wolos, możesz odkrywać uroki Zatoki Pagasyjskiej i jej ukrytych zatoczek i małych portów. Dopiero po wypłynięciu przez cieśninę szerokości 4 km dotrzesz na Sporady – na wyspy Skiatos, Skopelos i Alonissos.

Dotarcie do Skiatos drogą lądową wymaga przeprawy promowej – to kolejny etap w podróży, ale jak już jesteśmy na miejscu w bazie czarterowej, to Sporady są na wyciągnięcie ręki, a właściwie jesteśmy w samym ich sercu.

Do każdej z wymienionych miast, gdzie możemy wyczarterować jacht na rejs po Sporadach,  dotrzemy także drogą powietrzną. Zarówno Wolos, jak i Skiatos mają swoje międzynarodowe lotniska. Najwięcej połączeń znajdziemy pośród greckich lotów krajowych z Aten oraz z Salonik.

Wyspy są soczyście zielone i oblane szmaragdowym morzem

Bujne i soczyste lasy sosnowe wyróżniają Sporady spośród innych greckich archipelagów. Są też na wyspach obszary śródziemnomorskiej makii – formacji roślinnej charakterystycznej dla całego basenu Morza Śródziemnego. Tworzą ją najczęściej dęby i Oleo-Ceratonion – roślina nie występująca w polskim klimacie, za to bardzo popularna w klimacie podzwrotnikowym. Spotyka się niewielkie lasy dębów ostrolistnych, drzewa owocowe i oczywiście gaje oliwne.

Wyspa Skyros leży nieco na uboczu i ma rozległe plaże na północy oraz skaliste góry na południu. To na tej wyspie umarł mityczny Tezeusz, a nimfa Tetyda ukryła swojego syna Achillesa, by uchronić go przed śmiercią w wojnie trojańskiej. Z tej wyspy pochodzi wielobarwny marmur, którym starożytni Rzymianie ozdabiali swoje rezydencje.

Skopolos – ta wsypa zyskała na popularności dzięki filmowi Mamma Mia, w którym ukazano najpiękniejsze fragmenty tej niewielkiej wyspy. Cechą charakterystyczną Skopelos są wąskie kręte uliczki Chory – stolicy wyspy oraz oślepiająco białe domy pokryte czerwoną dachówką. Punktem obowiązkowym wyprawy na wyspę jest malowniczo położony na wysokiej skale kościół Agios Ioannis, w którym miał miejsce filmowy ślub. Obecnie ta kaplica stała się popularnym miejscem ślubów. Na szczęście wyspa zachowała swój naturalny styl, którego nie zaburzają natrętne nawiązania do tego filmu.

Niedaleko od Skopelos leży Alonissos, wyspa, którą oblewają najczystsze wody w całej Grecji. Przylegają do niej mniejsze, malownicze wysepki – Alefoi, Siora czy Kyra Panagios. Żeglarze lubią wypoczynku ich liczne zatoki i przybrzeżne. Od 1992 roku znajduje się tu park wodny, który objął szczególną ochroną mniszkę śródziemnomorską – niezwykle rzadko występujący gatunek foki. Wyspa Alonissos jest uważana za najpiękniejszą na Sporadach.

Skiatos czyli „pozostająca w cieniu góry Athos” jest niewielką wyspą z pięknymi plażami. Najsłynniejszą jest Koukounaries. Jej nazwa pochodzi od szyszki drzew piniowych, które licznie porastają całą wyspę. Plażę pokrywa piasek, który dzięki dużej zawartości kwarcu w niezwykły sposób odbija promienie słoneczne. Turystów przyciągają tu także charakterystyczne łuki skalne i bajecznie turkusowa woda.

  

Masz pytania? Zadzwoń!
Porozmawiajmy
o czarterze na Sporadach
Magda Koczewska 502 386 503

Wolos – baza czarterowa nad Zatoką Pagasyjską

Wolos znajduje się w centrum wybrzeża Grecji kontynentalnej, nad Zatoką Pagasyjską i dopiero po jej pokonaniu jachtem docieramy do Sporadów. Jako, że dojazd do Wolos jest stosunkowo prosty, port ten stał się popularną bazą wypadowa na Sporady.

Położenie Wolos – 320 km na północ od Aten i 219 km na południe od Salonik – sprawia, że mamy większy wybór lotów. Z Aten lub Salonik mamy dwie opcje dotarcia do Wolos:

  • Publiczna komunikacja autobusowa (KTEL)
  • Prywatny transfer

Publiczny autobus Ateny – Wolos lub Saloniki –  Wolos (KTEL)

  • Z Aten autobus do Wolos odjeżdża co ok 2 godziny z dworca „Liosion-Athens” (100 Kifissos Ave.), czas przejazdu ok. 4 godziny, 12 kursów dziennie.
  • Z Salonik autobus rusza z dworca autobusowego „Macedonia”, czas przejazdu ok 2,5 godziny, jest 10 kursów dziennie.

Port w Wolos zlokalizowany jest w odległości kilkuminutowego spaceru od dworca autobusowego.

Prywatny transfer Ateny – Wolos lub Saloniki –  Wolos

Transfer prywatny to dobra opcja dla wymagających większej wygody – samochód/bus podstawiany jest na lotnisku i dowozi gości bezpośrednio na pirs w sąsiedztwie jachtu.

  • Odległość z Portu Lotniczego Ateny do Wolos wynosi ok. 346 km (3 godz. 8 min),
  • Odległość z Portu Lotniczego Saloniki do Wolos – 235 km (2 godz. 24 min.).

Podaj szczegóły swojego przyjazdu i liczbę osób, a my przedstawimy ofertę transferu.

Lot do Wolos

W Wolos wprawdzie jest Port Lotniczy Nea Anchialos Wolos, ale trudno znaleźć korzystne połączenie.

Baza Czarterowa w Wolos

Baza czarterowa mieści się w porcie Wolos w samym sercu miasta, w otoczeniu sklepów i lokali gastronomicznych dostępnych w odległości krótkiego spaceru. W okolicy jest duży wybór miejsc noclegowych.

Późny przyjazd przed czarterem

Obsługa firmy czarterowej czeka na gości zazwyczaj do 19:00. Jeśli godzina Twojego przyjazdu jest późniejsza, cała załoga może wejść na jacht, który będzie otwarty i zanocować na jachcie, check-in odbędzie się następnego dnia rano. Należy z wyprzedzeniem podać porę przyjazdu. Za check-ion w niedzielę może być pobrana dodatkowa opłata.

Sklepy i zaopatrzenie w Wolos

Supermarkety zlokalizowane są bardzo blisko i dostarczają zakupy pod sam jacht bez pobieranie dodatkowych opłat. Czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 08:30 – 21:00. W niedziele nieczynne. Zapłata kartą jest akceptowana. Można także zlecić z wyprzedzeniem zaopatrzenie z dostawą na jacht. W sobotę można kupić ryby bezpośrednio z rybackich łodzi zacumowanych przy pirsie w zachodniej części portu.

Infrastruktura w porcie Wolos

Baza czarterowa w Wolos jest zlokalizowana w porcie, nie jest to de facto marina, nie ma tu łazienek i toalet. Prąd i woda dostępne na nabrzeżu. Do miasta jest 5 minut spacerem, a w okolicy jest duży wybór restauracji i kafejek. Stacja benzynowa jest na miejscu.

Skiatos - Sporady

Skiatos – Sporady

Skiatos – baza czarterowa w sercu Sporadów

Skiatos jest stolicą wyspy Skiatos. Zaczynając czarter w tej bazie jesteśmy w centrum Sporadów.

Opcje dotarcia do Skiatos:

  • prom z Wolos lub z Agios Konstantinos
  • lot z Aten

Samolotem na Skiatos

Samolot to najwygodniejsza forma dotarcia do Skiatos, a najłatwiej znaleźć korzystne połączenie z lotniska Ateny. Transfer a lotniska Skiatos do portu zajmuje ok 5-7 minut. Ciekawostka – podejście dla samolotów lądujących na lotnisku Skiatos przebiega nad kotwicowiskiem przy porcie.

Baza Czarterowa w Wolos – lokalizacja, zaopatrzenie, infrastruktura

Miasto Skiathos ma dobre opcje zaopatrzenia. Bezpośrednio przy marinie znajduje się mały, dobrze zaopatrzony supermarket, a drugi, nieco większy jest się kilkaset metrów dalej na północ. Na targu rybnym (na południe od miasta) można kupić świeże ryby i owoce morza. Możliwe jest także zlecić z wyprzedzeniem zaopatrzenie wg listy i żywność będzie dostarczona na pokład.

Infrastruktura portowa w Skiatos

Jachty czarterowe cumują do pływającego pomostu w północnej części portu. W okolicy jest duży wybór restauracji i kafejek. Wzdłuż molo i w centrum miasta Skiathos znajdują się niezliczone restauracje, tawerny i bary otwarte w sezonie. Prąd dostępny na nabrzeżu. Nie ma urządzeń sanitarnych, paliwo dostarczane jest cysterną.

Atrakcje w Skiatos

Na starym mieście Skiathos znajdziesz wiele interesujących kościołów, imponujących domów i krętych uliczek, a na półwyspie Bourtzi znajdują się pozostałości z XIII wieku. Dziś jest to teatr na wolnym powietrzu, w którym odbywają się koncerty i wystawy sztuki.

Późny przyjazd do mariny – co wtedy?

Obsługa mariny czeka na gości zazwyczaj do 19:00. Jeśli godzina Twojego przyjazdu jest późniejsza, cała załoga może zanocować na jachcie, a check-in odbędzie się następnego dnia rano. Należy uprzedzić o takiej sytuacji zawczasu.

  

Masz pytania? Zadzwoń!
Porozmawiajmy
o czarterze na Sporadach
Magda Koczewska 502 386 503