Przed wylotem do Grecji wypełnij formularz online

Zabierz ze sobą plik, który otrzymasz - w postaci papierowej lub w smartfonie

Uwaga, od 3 października Polaków przylatujących do Grecji obowiązani są posiadać i okazać wynik testu na Covid-19. Badanie ma być zrobione nie wcześniej niż 72 godz. przed wjazdem do Grecji. Badanie powinno zostać wykonane w certyfikowanym laboratorium poprzez pobranie wymazu z gardła lub nosogardzieli. Zaświadczenie powinno być napisane w języku angielskim i zawierać imię i nazwisko oraz numer paszportu podróżnego. Certyfikaty, które nie spełniają powyższych kryteriów, nie będą akceptowane. Nadal obowiązuje powyżej opisana procedura wypełniania Passenger Locator Form i losowe badania.

Spotykam się z wieloma pytaniami, dotyczącymi nowych procedur przy przekraczaniu greckiej granicy i dlatego postanowiłam wyjaśnić w tym wpisie krok po kroku jakie obecnie dodatkowe czynności należy podjąć przed wylotem i czego oczekiwać na lotnisku. 

Grecja - PLF

Passenger Locator Form

Osobiście przekraczałam granicę Grecji na lotnisku w Atenach w dniu 2. lipca 2020, w drugi dzień obowiązywania nowych zasad, więc wszystko to, co tu opisuję znam z własnego doświadczenia.

Informację o obowiązku wypełnienia Passenger Locator Form otrzymałam od armatora jachtu, na którym miałam żeglować. Potem też przypomniały mi o tym linie Aegean, którymi leciałam na odcinku Frankfurt – Ateny. Formularz online należy wypełnić 48 godzin przed wylotem. Grecy dają sobie czas na wygenerowanie pliku, który następnie przesyłają mailem. W moi przypadku zajęło to ponad 24 godziny, formularz wypełniłam o godz. 14:00 29. czerwca, a plik z kodem dostałam mailem na drugi dzień około godziny 18tej. Tak więc nie dzieje się to od razu i bezpieczniej jest trzymać się zaleconych 48 godzin.

O jakie dane pytają w formularzu? Imię nazwisko, wiek, telefon, e-mail, nr dowodu osobistego, linie lotnicze, nr lotu, data przylotu, miejsce przekroczenia granicy, adres zamieszkania w PL, poprzednio odwiedzone kraje, adres w Grecji – ulica, nr, prowincja (podałam adres mariny).

Tutaj można zobaczyć, jak wygląda plik, który przychodzi mailem: PLF(1) PLF(2)

Badanie na lotnisku w Atenach

cztery stanowiska do badań na lotnisku w Atenach

W kodzie jest ukryta informacja, czy będziemy poddawani badaniu na lotnisku czy nie. Dobór osób do badania odbywa się losowo i nie ma tu znaczenia czy przybywamy z bardziej czy mniej zagrożonego epidemią obszaru.

Na lotnisku kody są skanowane i podróżni są kierowani na prawo (do wyjścia) i na lewo – do stanowisk , gdzie pobierane są wymazy. Osoby skierowane do badania (ok. 5-10 % wszystkich pasażerów z naszego samolotu) zaraz po pobraniu próbek idą po swoje bagaże i jadą na miejsce swojego zakwaterowania – tam gdzie planowali. Przez pierwsze 24 godziny w  oczekiwaniu na wynik jest zalecona obserwacja i stosowanie normalnych środków (maseczki, dystans społeczny). Jeśli w przeciągu doby nikt się z nimi nie skontaktuje, to znaczy, że wynik testu był negatywny i spokojnie można kontynuować wakacje.

Pod tym adresem można wypełnić formularz: https://travel.gov.gr/#/form

Przekraczanie granicy droga lądową – od 14 lipca Polaków obwiązuje test Covid-19 i wypełnienie formularza PLF.

Informacja ze strony greckiej skierowana do pasażerów

Witaj w Grecji!

badanie na lotnisku w Grecji

Stanowiska do pobierania próbek na lotnisku w Atenach

Począwszy od 1 lipca 2020 r. Rząd Grecji określił, w jaki sposób kraj będzie przyjmować podróżnych, przeprowadzi niezbędne badania diagnostyczne i zapewni wszystkim bezpieczeństwo przez cały sezon.

Formularz lokalizatora pasażerów (PLF) jest kluczowym elementem w planowaniu. Wszyscy podróżni muszą wypełnić formularz PLF do dnia poprzedzającego wjazd do kraju, podając szczegółowe informacje o miejscu wylotu, czasie trwania poprzednich pobytów w innych krajach oraz adresie pobytu w Grecji. W przypadku wielokrotnego pobytu należy podać adres przynajmniej przez pierwsze 24 godziny.

Po otrzymaniu PLF podróżni otrzymają wiadomość e-mail z potwierdzeniem.

Podróżni otrzymają PLF z unikalnym kodem Quick Response (QR) w dniu ich planowego przybycia do Grecji (o północy) i zostaną powiadomieni e-mailem (kod QR zostanie podany w linku w e-mailu z potwierdzeniem).

Podróżni wchodzący na pokład lub na pokład w dniu poprzedzającym przylot będą mogli to zrobić po okazaniu wiadomości e-mail z potwierdzeniem, ponieważ otrzymają kod QR podczas lotu lub podróży.

PLF można również znaleźć w aplikacji Visit Greece i na stronie travel.gov.gr.

Zdecydowanie zaleca się, aby wszyscy odwiedzający bezpłatnie pobrali aplikację Visit Greece (zgodną z RODO) przed przybyciem do Grecji.

Protokół przylotów lotniczych

Przy wypełnianiu formularza PLF potwierdza się znajomość tego protokołu

Przybycie do bramki wjazdowej.

Przenieś się do miejsca, w którym znajduje się personel kontroli. Podróżni proszeni są o pokazanie kodu QR na ekranie telefonu komórkowego lub w formie drukowanej. Jeśli wyjazd rozpoczyna się przed dniem przyjazdu, podróżni mogą wejść na pokład po okazaniu wiadomości e-mail z potwierdzeniem (niekoniecznie kodu QR, który ma przybyć podczas podróży).

W zależności od kodu QR / potwierdzenia podróżni są kierowani albo do obszaru kontroli, gdzie zostaną przetestowani pod kątem nowego koronawirusa SARS-CoV-2 przez przeszkolony zespół medyczny lub do wyjścia (do strefy odbioru bagażu lub kontroli paszportowej).

Po zakończeniu testu podróżni są kierowani w kierunku wyjścia (do strefy odbioru bagażu lub kontroli paszportowej).

Oczekuje się, że wyniki testu będą dostępne w ciągu 24 godzin. W tym czasie pasażerom poddawanym testom zaleca się stosowanie dystansu społecznego zgodnie z lokalnymi wytycznymi i samokontrolą pod kątem objawów, które mogą wskazywać na COVID-19. W przypadku takich objawów należy natychmiast zwrócić się o poradę medyczną i / lub skontaktować się z Centrum Operacyjnym Narodowej Organizacji Zdrowia Publicznego (EODY). Tylko w przypadku pozytywnego wyniku testu władze skontaktują się z nimi i będą postępować zgodnie z obowiązującym protokołem zdrowia. W przeciwnym razie mogą kontynuować wakacje, przestrzegając ogólnych wytycznych bezpieczeństwa zdrowia publicznego.

Jeśli podróżni planują mieć wiele międzylądowań w Grecji, muszą to zgłosić i zgłosić swój pierwotny cel podróży oraz plan podróży przez następne 7 dni.

Wszyscy podróżni muszą przestrzegać wszystkich niezbędnych środków higieny zapobiegawczej (stosowanie masek i dystans fizyczny) zgodnie z lokalnymi wytycznymi.

PROJEKT GRECJA

2-10.07.2020

Byłam w Grecji by sprawdzić na własnej skórze, jaka jest rzeczywistość postcovidowa.  Czytaj relacje tutaj, na instagramie i na facebooku, będziesz mieć informacje z pierwszej ręki!

Czytaj inne wpisy z kategorii Projekt Grecja:

  

Chcesz wiedzieć więcej ?
Zadzwoń:
502 386 503
pon. – pt.; 09:00-18:00