Morze Jońskie – zachodnie wybrzeże Grecji od wyspy Korfu, przez Paksos, Lefkadę, Itakę i Kefalonię, aż po Zakintos. Przyroda jest cudowna, pełna drzew w niezliczonych zatokach każdej wyspy. Turkusowy kolor morza w zatokach, plaże i białe klify pozostawiają niezapomniane wspomnienia…
Wiatr na Morzu Jońskim
Warunki wiatrowe i żeglarskie na Morzu Jońskim są idealne i przewidywalne. Od maja do września wieje Mistral – wwiatr NW o sile 2-5 B, startując około południa, „zasypia” o zmierzchu. Wiatr jest łagodny, a popołudnie daje możliwość żeglowania przez kilka godzin. Jońskie sztormy zdarzają się, ale są dobrze prognozowane i nie trwają długo.
Górzysty charakter Wysp Jońskich oznacza, że występuje wiele lokalnych efektów, ponieważ wiatr zbiega się i rozchodzi wokół przylądków, kieruje się w dół kanałów lub jest całkowicie blokowany, tworząc obszary spokoju i nagłych podmuchów. Wiatry katabatyczne są również powszechne na kotwicowiskach u podstawy klifów.
Żeglując na Morzu Jońskim sprawdzaj prognozę pogody każdego ranka!
Sezon żeglarski na Wyspach Jońskich
Sezon żeglarski rozpoczyna się na początku maja i kończy pod koniec października. W tym okresie pogoda jest odpowiednia i bezpieczna do żeglowania.
Maj – czerwiec | Nieco chłodniejsze powietrze i temperatura wody w maju, ocieplenie w czerwcu. Ponieważ nie są to wakacje szkolne, łatwiej jest znaleźć miejsce przy nabrzeżu. Na początku maja jest nieco większe prawdopodobieństwo deszczu, ale zwykle nie utrzymuje się on długo.
Lipiec – sierpień | Najwyższa temperatura powietrza i wody w morzu. Zazwyczaj noce są bardzo spokojne, bardzo małe prawdopodobieństwo deszczu, istnieje ryzyko sporadycznych burz z piorunami.
Wrzesień – październik | Temperatura powietrza spada wraz ze zbliżaniem się października, jednak woda jest nadal bardzo ciepła, wieczorami będziesz potrzebować swetra i długich spodni. Wiatr jest zazwyczaj silniejszy, niż w szczycie sezonu, a ryzyko lekkich opadów deszczu i burz większe. Według wielu osób maj i październik to najlepsze pory na żeglowanie po Morzu Jońskim.
Bazy czarterowe na Wyspach Jońskich
Korfu
Marina Gouvia na Korfu to główna baza na tej wysuniętej na zachód greckiej wyspie, setki jachtów i katamaranów czekają tu na żeglarzy, jest także kilka mniejszych portów z jachtami do czarteru na wyspie. Wiele dogodnych połączeń lotniczych z polskich miast oraz szybki dojazd z lotniska do mariny sprawiają, że podróż nie jest męcząca. W tygodniowym rejsie możemy odwiedzić wyspę Korfu, Paxos i Antypaxos oraz klimatyczne porty na stałym lądzie. Podczas dwutygodniowego możemy rozkoszować się żeglowaniem na Lefkadę, Kefalonię, Itakę, Zakintos…
Wschodnie Wyspy Jońskie – Lefkada i inne porty
- Marina Lefkas na Wyspa Lefkada z ogromną ofertą dla żeglarzy czarterujących jachty to główna baza we wschodniej części Wysp Jońskich. Jachty do czarteru stacjonują także w kilku innych portach na wyspie.
- Marina Preveza i Marina Cleopatra – dwie mariny w Prewezie zlokalizowane w niewielkiej odległości od lotniska Preweza
- Bazy czarterowe na Kefalonii, Zakintos i w Palairos uzupełniają ofertę jachtów i katamaranów we wschodniej część Wysp Jońskich
Poznaj najważniejsze Wyspy Jońskie
Korfu – najbardziej wysunięta na zachód spośród greckich wysp
Pokryta gajami oliwnymi bujna wyspa Korfu jest drugą co do wielkości spośród Wysp Jońskich. Korfu ma surowe wybrzeża i jednocześnie wiele pięknych, piaszczystych plaż. Poprzednie włoskie, francuskie i brytyjskie rządy zostawiły do dziś widoczne ślady, nie tylko w architekturze, ale także w lokalnej kuchni, której nie powinien przegapić żaden wymagający podróżnik! Pozostałości starożytności rozsiane po miastach zaciekawią tych, którzy interesują się architekturą i historią. Korfu jest najbardziej wysuniętą na północ spośród siedmiu Wysp Jońskich i jest idealnym punktem wyjścia do eksploracji skąpanego w słońcu Morza Jońskiego. Mieszanka osłoniętych miejsc przybrzeżnych i otwartych odcinków błękitnej wody sprawia, że wody dookoła Korfu są idealnym akwenem dla żeglarzy o różnych umiejętnościach.
Warte zwiedzenia w stolicy Korfu:
- Pałac Achillion, dawne miejsce zamieszkania księżniczki Sissi z Austrii
- Pałac Mon Repos gdzie urodził się Filip, mąż królowej Elżbiety II,
- Klasztor Vlacherna i wyspa Pontikonisi (Mysia)
- Łuk Kokkini – „brama” prowadząca do imponującej, labiryntowej dzielnicy Campiello
- Wiatrak Anemomylos – zdobi obszar o tej samej nazwie w zatoce Garitsa , zaledwie kilka metrów od centrum miasta Korfu
- Spianada – największy plac w Grecji i na całych Bałkanach!
Wyspa słynie również z jednej rzeczy w szczególności: jedzenia ! Gastronomia wyspy, oparta na mięsie, rybach, makaronach i ziołach, zachwyci miłośników dobrego jedzenia. Doskonałe restauracje i tradycyjne tawerny to najlepsze miejsca, aby spróbować lokalnych przysmaków!
Porty i najbliższe wyspy:
Marina Mandraki – doskonała marina, dobrze chroniona, lekkie fale promów, niezbyt niepokojące. Bardzo dobra obsługa. Najlepsze miejsce do zwiedzenia starej fortecy i starego miasta, cudownie ciche i marzycielskie. Polecana jest także kawiarnia/restauracja w marinie. Wymaga wcześniejszej rezerwacji. Cena cumowania jachtu 43 stopy: 50 euro/noc w maju 2024
Kassiopi – rybacka wieś na Korfu z widokiem na wybrzeże Albanii, z nieco włoskim klimatem. Dogodne położenie i morski handel przyczynił się przez wieki do bogactwa tej wioski, obecnie największej w północno-wschodniej części Korfu. Teraz spotkamy tu turystów, tętniące życiem tawerny i bary oraz sklepy. Warto zajrzeć do pozostałości bizantyjskiego zamku.
Sidari – urocze nadmorskie miasteczko położone na północnym wybrzeżu Korfu. Słynie z pięknych plaż, krystalicznie czystej wody i tętniącego nocnego życia, nocnego życia. Dla doświadczonych żeglarzy, jego osłonięte porty, bezpieczne kotwicowiska i rozbudowane udogodnienia sprawiają, że jest to idealne miejsce do czarteru bez załogi i ze sternikiem. Największą lokalną atrakcją jest Canal d’Amour. W mieście znajdują się liczne tawerny, oferujące tradycyjną grecką kuchnię.
Agios Stefanos – głęboko wcięta zatoczka w Cieśninie Korfu, oddzielającym Korfu od Albanii. Wiele tawern, miejsce warte, by zostać tu na noc.
Kerasia – otwarta zatoka na wschodnim wybrzeżu Korfu. Zielony krajobraz, czysta woda i białe kamyki na plaży. Liczne tawerny.
Wyspa Paxos – w mitologii greckiej Paksos oddzielił się od południowej części Korfu, gdy Posejdon zanurzył tam swój trójząb i stał się gniazdem miłości dla niego i Amfitryty. Jego trójząb pozostaje oficjalnym emblematem wyspy. Obecnie na Paxos przypływa wiele żeglarzy i turystów, którzy cieszą się krystalicznie czystą wodą i atmosferą małych, nadmorskich wiosek. Laka, Logos i Gaios to trzy wioski-porty, pomiędzy którymi znajdują się małe zatoczki, gdzie ciemna zieleń drzew oliwnych miesza się z błękitem morza, tworząc zadziwiającą i piękną kombinację.
Wyspa Antipaxos – niedaleko na południe od wyspy Paxos znajdujemy raj na ziemi. Vrika, Mesavrika i Voutoumi należą do najpiękniejszych plaż tej planety i w żeglarskim rejsie nie wolno ich ominąć! Wyspę Antipaxos tworzy kilkanaście nieruchomości, nie ma samochodów ani dróg, nie ma wiosek, a jedynie piękno natury. Turkusowy kolor morza jest na Atypaksos wyjątkowy!
Parga – położona na zachodnim wybrzeżu Epiru, jest popularniejszym miejscem wypoczynkowym w tym rejonie, z widokiem na wyspy Paksos i Antipaksos. Średniowieczny zamek i największa część starego miasta dosłownie wiszą nad morzem.
Plaże na Korfu
- Paleokastritsa
- Sidari
- Issos
- Ipsos
- Dassia
- Porto Timoni
Lefkada słynie ze wspaniałych plaż
Lefkas (lub Lefkada) leży w środkowej części Morza Jońskiego. Wyspa jest położona blisko lądu, i jest połączona z lądem groblą i pływającym mostem, co zapewnia łatwy dostęp dla odwiedzających. Lefkas ma pagórkowaty teren i liczne białe klify, które stały się inspiracją dla jej nazwy, oznaczającej „biały”. Najwyższym punktem wyspy jest Góra Stavrota, która wznosi się na wysokość 1158 metrów. Lefkada ma około 22 000 mieszkańców, a większość zamieszkuje stolicę wyspy, miasto Lefkas.
Lefkada słynie ze wspaniałych plaż, krystalicznie czystej wody i malowniczych krajobrazów, co czyni ją popularnym celem podróży turystów i żeglarzy. Liczne bazy czarterowe w tym rejonie – w Lefkas i w Prewezie oferuję wielki wybór jachtów do czarteru.
Dla żeglarzy szczególnie interesujące są wschodnie i południowe wybrzeża Lefkady z portami jachtowymi i osłoniętymi kotwicowiskami. Zachodnie wybrzeże ma bardzo atrakcyjne plaże i rybackie wioski, brakuje jednak bezpiecznych portów dla jachtów.
Na południu leży wyspa Scorpios – przez dekady ta wyspa była własnością słynnej rodziny Onasisów, a w 2013 roku wyspa zmieniła właściciela, kiedy to kupił ją rosyjskiemu przedsiębiorca, Dimitrij Rybołowlew (właściciel m.in. klubu piłkarskiego AS Monaco).
Porty warte odwiedzenia na Lefkadzie:
- Nikiana – mały port z czterema pomostami, głębokości wahają się od 2,5 do 4 metrów wzdłuż zewnętrznej części falochronu. Choć port zapewnia ogólnie dobre schronienie, żeglarze powinni uważać na późne popołudniowe wiatry wiejące z kierunku NNE-NE, które mogą powodować dyskomfort. Urok gościnności małej wioski z tawernami i targowiskami.
- Nidri wita żeglarzy możliwością zacumowania przy nabrzeżu, choć często jest tu tłoczono, szczególnie latem. W godzinach szczytu można zakotwiczyć przy południowym krańcu nabrzeża. Dno morskie składające się z błota i chwastów zapewnia niezawodne trzymanie. Na południe od nabrzeża miejskiego jest kilka pomostów i pontonów. Chociaż dwoma pontonami zarządzają firmy czarterowe, miejsca do cumowania mogą być dostępne w zależności od ruchu jachtów. Nidri to tętniące życiem miasto z tawernami serwującymi przepyszną lokalną kuchnię i z tętniącymi życiem targowiskami.
- Vlikho
- Sivota na południowo-wschodnim wybrzeżu – wejście do portu jest dostępne w każdych warunkach pogodowych, chociaż dostrzeżenie go z daleka może być trudne. Gdy się zbliżysz, na zboczach po obu stronach wejścia stanie się widocznych kilka domów, co ułatwi nawigację. Nabrzeże wzdłuż zachodniej i południowej strony oferuje głębokości 2 – 3 m. Niektóre pomosty oferują bezpłatne miejsce do cumowania, zwłaszcza przed Taverną Stavros, 12 Gods Taverna i Taverna Delphinia. Jednakże konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca przy kei i stołu w tawernie.
- Vasiliki w pobliżu przylądka Doukato na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Biała latarnia morska na szczycie przylądka Dukato jest rzucającym się w oczy punktem orientacyjnym, prowadzącym żeglarzy do dużej zatoki. Nawigatorzy powinni uważać na silne podmuchy dominującego wiatru, zwłaszcza gdy wpływają do zatoki. Dno błotniste, co zapewnia niezawodne trzymanie. Pomimo wiatru wiejącego do portu, ogólnie zapewnia on dobre schronienie. Jachty mogą również kotwiczyć w zatoce podczas spokojnej pogody lub przy słabym wietrze północno-zachodnim, kotwicząc w pobliżu Pondi na głębokości od 2 do 5 metrów na piasku. W okolicy znajdują się liczne tawerny i wyjątkowe miejsca, z uroczymi targowiskami i tradycyjnymi prezentami dostępnymi pośród gęstej zieleni portu, tworząc niezapomniane wrażenia.
Cieśnina między Meganisi i Lefkas to jeden z najpiękniejszych kanałów na Morzu Jońskim. W okolicy znajduje się wiele zalesionych zatoczek i ładnych wiosek rybackich.
Kefalonia – największa i najbardziej górzysta wyspa Morza Jońskiego
Nagie skaliste zbocza poprzecinane są dolinami lasów sosnowych. Wyspa ma wiele malowniczych zatok, idealnych do rzucenia kotwicy i dostępnych tylko od strony morza. We wschodniej części Kefalonii, od Fiscardo do Poros, znajdziesz wiele plaż doskonałych do pływania wpław.
Fiscardo – w tej małej wiosce kolorowe domy nad brzegiem morza z pewnością skradną Twoje serce! Jest to jedna z najstarszych osad weneckich na wyspie, z zabytkowymi budynkami o wielkiej wartości historycznej, które przetrwały kilka katastrofalnych trzęsień ziemi. Choć malownicza architektura Fiscardo przeniesie Cię w przeszłość, w wiosce nie brakuje nowoczesnych udogodnień. Znajdziesz tu wiele tawern, kawiarni i sklepów, a wszystko to skonstruowane tak, aby pasowało do lokalnego stylu architektonicznego. Dachówki i żywe kolory, zielone lasy i turkusowa woda – ta mała wioska ma wszystko, czego potrzeba, aby stworzyć jeden z najpiękniejszych krajobrazów w okolicy!
Argostoli – jeśli chcesz doświadczyć pełnej gamy atrakcji Kefalonia, musisz odwiedzić miasteczko Argostoli. Jest to piękne nadmorskie miasto, otoczone małymi, malowniczymi wzgórzami, położone w zachodniej części Kefalonii.To centrum handlowe i administracyjne oraz największy port żeglugowy Kefalonii. Miasto jest stolicą wyspy od 1757 roku.
Historycznie rzecz biorąc, Wenecjanie okupowali Kefalonię przez wiele stuleci, podobnie jak reszta wysp Eptanisa (region administracyjny, do którego należy Kefalonia). Wyspy Eptanisa zostały później zajęte przez Francuzów i Brytyjczyków . Wszystkie te obce kultury i wpływy wywarły duży wpływ na Kefalończyków we wszystkich aspektach ich życia. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez trzęsienia ziemi w 1953 r.
Kilka atrakcji w okolicy Argostoli:
- Most De Bosset, zwany także „Mostem Devosetos”, ma około 700 metrów długości i jest najdłuższym kamiennym mostem nad morzem na świecie ! Jest to most dla pieszych łączący Argostoli z przeciwną stroną zatoki Argostoli. Dodatkowo most oddziela lagunę Koutavos od zatoki. Został zbudowany w 1813 roku przez szwajcarskiego inżyniera i ówczesnego angielskiego gubernatora Kefalonii, Charlesa de Bosseta , który nadzorował wiele projektów infrastrukturalnych na wyspie.
- Katavothres to fascynujące zapadliska w Argostoli. To jedno z najbardziej oszałamiających zjawisk geologicznych na ziemi – wody krasowe łączą Sinkholes w Argostoli ze źródłami Karavomilos w Sami i jeziorem lagunowym Melissani. W tych tzw. jaskółkach stale przepływa woda, której energia wykorzystywana była niegdyś (aż do wybuchu II wojny światowej) do zasilania młyna morskiego elektrowni i wytwórni lodu. Młyny wodne zostały zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1953 r., a obecnie zachowało się jedynie pojedyncze koło wodne, replika tych, które zostały zburzone.
- Latarnia morska św. Teodoroja (lub Fanari) to wyjątkowy budynek położony 3 km od Argostoli. Jest zbudowana na sztucznym półwyspie, ma okrągłą formę, sięgającą 8 metrów wysokości i podpartą dwudziestoma białymi kolumnami w porządku doryckim. Latarnia została zbudowana w 1928 roku, za rządów brytyjskiego administratora Charlesa Napiera. Została zniszczony przez trzęsienie ziemi, ale w 1964 roku został odbudowany według pierwotnego projektu. Kształt latarni wynika z tego, że w obawie przed częstymi trzęsieniami ziemi, Brytyjczycy aby podeprzeć konstrukcję, nadali budynkowi latarni niepowtarzalną formę.
- 5 km od Argostoli znajduje się wspaniałe miejsce – Starożytne Mury Cyklopowe, niektórzy porównują je do Wielkiego Muru Chińskiego. Nazywane są Cyklopowymi, ponieważ ludzie rzeczywiście uważali, że zostały zbudowane przez jednookich gigantów, Cyklopów. Są to mury z masywnych kamieni , datowane na VII lub VI wiek p.n.e., które służyły jako potężna fortyfikacja miasta. Mury mają ponad 2 kilometry długości. Miały chronić starożytne miasto Krani. W pobliżu można znaleźć pozostałości zabudowań miasta. Krani było jednym z miast Kefalonii, które stanowiły królestwo o nazwie Ancient Sami, które dominowało w Kelafonii przez ponad trzy tysiące lat. Złoty wiek tej wyspy przypadał na okres mykeński. Mury cyklopowe Kefalonii są dobrym przykładem starożytnej greckiej inżynierii.
- Razata była główną dzielnicą miasta w czasach mykeńskich . Po południowej stronie wzgórza ( Riza ) znajdowała się Nekropolia Kranis , jednego z 4 miast-państw Kefalonii, zwana Kefalianiki Tetrapolis . Znajdują się tu także ruiny świątyni doryckiej Demeter .
Assos – około 36 km na północ od Argostoli, leży malutka, ale urzekająca wioska Assos – ukryte, artystycznie piękne miejsce, które zapewni Ci bardzo relaksujące doświadczenie i które warto odwiedzić! Znajduje się na wzgórzu małego półwyspu Erissos. Choć jego powierzchnia jest niewielka, a liczba ludności nie przekracza 100 osób, jest to miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym, ze względu na swoje strategiczne położenie. Jest zbudowana nad wąskim przesmykiem o szerokości 50 metrów, a zatoka na północ od przesmyku pełni funkcję portu wioski. Piękna architektura kolorowych pastelowych domów, turkusowe Morze Jońskie, bujna roślinność i spokojne plaże – oto, dlaczego jest to miejsce słynące ze swojego piękna. Zachody słońca są po prostu zapierające dech w piersiach i spokojne. Główną atrakcją historyczną jest Zamek Assos , zbudowany przez Wenecjan w XIII-XVIII wieku, którzy rządzili wyspami Eptanisa. Wyspy Eptanisa to region administracyjny, do którego należy Kefalonia i składający się z siedmiu wysp, z których większość znajduje się na Morzu Jońskim. Wenecjanie okupowali je w okresie, który nazywamy enetokracją, i wywarli duży wpływ na wyspiarzy w kulturowych, ekonomicznych i społecznych aspektach ich życia.
Sami – w pobliżu Sami znajduje się jaskinia Mellisani’s Lake, która jest niesamowitym miejscem. Jeśli wybierasz się do jaskini nad jeziorem, staraj się być tam od 12 do 15.00. Wszystko wygląda ładniej w jaskini ze słońcem w najwyższym punkcie – jaskinia dostępna na piechotę z portu Sami. Inna jaskinia – Drogarati – jest nieco dalej, odkryta 300 lat temu i jeszcze do końca nie zbadana (dojechać taksówką lub wynajętym samochodem – jacht zostawić w Sami lub na wsch wybrzeżu).
Plaże na Kefalonii
Kefalonia jest chwalona na całym świecie za wspaniałe krajobrazy swoich plaż. Najbardziej znaną plażą jest Myrtos. Krystalicznie czysta i jasnobłękitna woda czyni ją jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Jest to bardzo długa plaża położona w zatoce w kształcie półksiężyca i otoczona górami i klifami porośniętymi bujną roślinnością i drzewami.
- Plaża Antisamos jest również położona w zatoce i otoczona wszelkiego rodzaju kwitnącą zielenią. Gęsta roślinność wokół plaży odbija się w wodzie, nadając jej charakterystyczny niebiesko-zielonkawy odcień.
- Ten sam efekt można zaobserwować w Petani , piaszczystej plaży z krystalicznie czystą wodą. Znajdziesz tam wiele udogodnień, takich jak parasole, prysznice i tradycyjne tawerny.
- Skala łączy góry i morze dzięki gęstemu lasowi sosnowemu tuż przy wybrzeżu. Skala zdobyła certyfikat Błękitnej Flagi za krystalicznie czyste wody, które pozostają nieskażone.
- Plaża Xi jest dość rzadkim widokiem, ponieważ jest pokryty rzadkim, brązowo-pomarańczowym piaskiem. W pobliżu plaży znajdują się ogromne klify z białej gliny, gdzie wielu turystów korzysta z bezpłatnego zabiegu spa, pokrywającego ciało i twarz gliniastym błotem, które jest uważane za bardzo lecznicze i odżywcze dla skóry.
Kefalonia słynie z lokalnej kuchni, w której szczególne miejsce zajmują ciasta, mięso kozie i owoce morza
Itaka – ojczyzna Odyseusza
Itaka to kraina, w której wierna Penelopa dwadzieścia lat cierpliwie czeka na powrót męża z wojny trojańskiej. Mimo długiej i pełnej przygód podróży, Odyseuszowi udaje się powrócić do ukochanej Itaki, która stała się symbolem długiej i trudnej podróży życia oraz związanych z nią radości. Ta cudowna, zielona wyspa jest oddzielona od wyspy Kefalonia wąskim kanałem o szerokości zaledwie 3 km.
Wschodnie wybrzeże wyspy Itaka jest surowe i strome, co znacznie kontrastuje z zachodnim wybrzeżem, które jest zielone i łagodnie opadające do Morza Jońskiego. Wnętrze wyspy jest dość górzyste, porośnięte lasami sosnowymi, cyprysami, drzewami oliwnymi i winnicami. Czarujące zatoczki udoskonalają ten idylliczny krajobraz, czyniąc go prawdziwym rajem na ziemi.
Itaka nie została jeszcze zepsuta przez masową turystykę, głównie dlatego, że jest kierunkiem nieznanym i nie spełnia oczekiwań osób poszukujących na co dzień ekscytującego życia nocnego i dużych, zatłoczonych piaszczystych plaż, w pełni wyposażonych w leżaki i parasole. Itaka nie jest taką wyspą. Jest to spokojne i piękne miejsce, idealne dla tych, którzy szukają relaksu, spokojnych spacerów, kąpieli w szmaragdowych wodach, małych pojedynczych zatoczek otoczonych sosnami i drzewami oliwnymi – scenerii, gdzie można się w pełni zrelaksować.
Porty na Itace:
- Vathi – odwiedź Muzeum Folkloru i Żeglarstwa Itaki – mieści się w pięknym budynku, który niegdyś był elektrownią. To nowe muzeum prezentuje życie na Itace od XIX wieku do czasów współczesnych. Prezentuje w pełni zmontowaną sypialnię, kuchnię i salon oraz zdjęcia niszczycielskich trzęsień ziemi z 1953 roku.
- Kioni – najsłynniejsza wioska Itaki, ładne domy są przeplatane drzewami oliwnymi i sosnami, a pomiędzy nimi – brukowane uliczki. Cała wiosna zabudowana jest amfiteatralnie nad zatoką, gdzie cumują jachty, ponieważ port jest ciasny, staje się tu na długich cumach. Woda dowożona jest cysterną, liczne tawerny, sklepy
- Frikes – popularny cel podróży, ale dla żeglarzy cumowanie tu nie jest łatwe i często nie rekomendowane.
Plaże na Itace:
- Gidaki
- Filiatro
- Sarakiniko
- Agios Ioannis
Meganisi – wyspa, jak kwiat
Po północnej stronie Meganisi linia brzegowa wyspy jest ozdobiona małymi plażami, fiordami i zatokami. Po południowo-wschodniej stronie znajdziesz kilka jaskiń, z których najbardziej niezwykła jest Jaskinia Papanikolis. Należy pamiętać, że kotwiczenie i cumowanie po zachodniej stronie jest trudniejsze i wymaga doświadczenia. Na pewno znajdziemy na Meganisi beztroskie chwile i spokój.
Mała wyspa z wielką liczbą pięknych zatok. Naprawdę piękna wyspa, być może najpopularniejsza wśród żeglarzy. Na SW wybrzeżu jaskinia Papanikoli dostępna tylko od strony morza, można wpłynąć pontonem.
- Spilia – port osady Spatochori (tawerna Spilia oferuje pomoc w cumowaniu, dostęp do zasilania i prysznice – bezpłatnie, jeśli zjesz kolację w tawernie).
- Vathi – cumowanie w nowoczesnej marinie lub na kotwicy w jednej z licznych zatok wysp.
- Thilia – mała wysepka, gdzie znajdziesz spokój, pływanie i snorkowanie. Głębokość ok., 15 m, dno piaszczyste
- Atherinos – ulubione miejsce dla miejscowych z opcjami jedzenia i picia.
- Zatoka Abelakia – stawanie na długich cumach, można popływać, posnorkować, a potem zjeść kolację w tawernie. Dno muliste.
- Jaskinia Papanikolis – wyjątkowe miejsce, nazwane na cześć okrętu podwodnego. Pływanie w tej jaskini to wyjątkowe uczucie – woda jest krystalicznie czysta, a ze sklepienia wiszą stalaktyty. Woda jest zbyt głęboka, aby zakotwiczyć.
Kalamos i Kastos to dwie nieodległe wyspy, na których mieszka nie więcej niż 40-50 lokalnych mieszkańców. Popularne wśród żeglarzy, ale wciąż nieskażony turystyką. Idealne zatoki i plaże do pływania oraz najlepsze naturalne piękno, jakie można znaleźć na południowych wyspach Jońskich. Kalamos, jest największą z grupy małych wysp położonych w rejonie Lefkada. Dramatyczny krajobraz wyspy łączy wysokie szczyty o strome zbocza schodzące w dół wprost do morza. Znajdziesz tu przyjemne plaże i labirynty ścieżek. Kastos to długa, wąska wyspa porośnięta drzewami oliwnymi, urzeka malowniczymi portami rybackimi i tradycyjną architekturą.
Port Kalamos – jedna z dwóch osad na wyspie Kalamos. Doświadczysz tu poczucia spokoju i odprężenia – jeśli takich właśnie wrażeń szukasz – przypłyń do Kalamos
Porto Leone – dawny port wyspy na południu wyspy Kalamos, opuszczony po trzęsieniu ziemi w 1953 roku, które zniszczyło zaopatrzenie w wodę. Z ruin pozostał tylko kościół. Pielgrzymi przybywają tu 1.07 i 15.08.
Port Kastos – wieś na wschodnim wybrzeżu, w porcie głębokość 1,5 – 4 m. Tawerny, kafejki, minimarket.
Zadzwoń, porozmawiajmy |
Zobacz, jak piękne są Wyspy Jońskie:
Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować
Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska
Zadzwoń, porozmawiajmy |
Inne artykuły o Grecji:
GRECJA – 5 żeglarskich akwenów
Propozycje żeglarskich tras w GRECJI
GRECJA – praktyczne informacja dla żeglarzy
Sprawdź inne greckie akweny:
Nie zapomnij o UBEZPIECZENIU CZARTERU
ubezpieczenie kaucji
ubezpieczenie kosztów anulacji
OC skippera
koszty leczenia za granicą