Sporady Północne

Skiatos, Skopelos, Alonissos i inne piękne wyspy

Skopelos - stolica wyspy Skopelos, Sporady, Grecja

Skopelos – stolica wyspy Skopelos, Sporady, Grecja

Sporady Północne leżą w północno-zachodniej części Morza Egejskiego. Region ten znajduje się poza głównym szlakiem meltemi, czyli północnego wiatru, który wieje nad Morzem Egejskim w miesiącach letnich. Jest więc tu o wiele spokojniej, niż na Cykladach. Wiatr wieje zwykle z siłą do 4-5 stopni w skali Beauforta, z kierunku północ – północny zachód. Nawet przy silnym wietrze fale są umiarkowane.

Natura obdarzyła ten archipelag najbardziej żywymi kolorami: szafirowe wody i zielone drzewa na wzgórzach sięgających poziomu morza tworzą magiczny krajobraz. Liczne zatoki, które zachwycają pięknem zieleni i skalnych klifów, niewielkie odległości między wyspami, piękne plaże, niektóre dostępne jedynie od strony morza – to wszystko sprawia, że Sporady Północne zaliczane są do najlepszych obszarów żeglarskich w Grecji.

Region jest sugerowany dla tych, którzy preferują spokojne wakacje, ponieważ życie nocne na wyspach nie jest zbyt bogate, z wyjątkiem wyspy Skiathos, bardzo kosmopolitycznego miejsca z młodzieżą z całej Europy.

Narodowy Park Morski Alonissos Sporady Północne (NMPANS)

To pierwszy park morskim założony w Grecji i obecnie jest największym morskim obszarem chronionym w Europie (2,265 km kw.). Oprócz obszaru morskiego Park obejmuje wyspę Alonissos, sześć mniejszych wysp (Peristera, Kira Panagia, Psathoura, Piperi, Skantzoura i Gioura), a także 22 niezamieszkane wysepki i wychodnie skalne.

Odwiedzający NMPANS jachtami mogą uzyskać informacje od Zarządu Portu Alonissos na kanale VHF 12. Łodzie patrolowe, które prawdopodobnie zbliżą się do Ciebie podczas pobytu w Parku, wykonują ważną pracę, monitorując przestrzegania przepisów obowiązujących na danym terenie, ale także informujących o nich. Stosowanie się do ich sugestii i udzielanie wszelkiej niezbędnej pomocy w ich pracy jest obowiązkiem każdego odwiedzającego.

Wyspa Kiria Panagia na kursie - wpływamy na wody Morskiego Parku Alonissos

Wyspa Kiria Panagia znajduje się w strefie „A” Morskiego Parku Alonissos – wymagana jest opłata od jachtu i od każdej osoby na pokładzie

W przypadku rannej lub martwej foki, delfina lub ptaka lub wykrycia zanieczyszczenia, odwiedzający powinni poinformować Zarząd NMPANS lub Zarząd Portu Alonissos. Niszczenie roślin oraz niepokojenie fok i innych zwierząt jest surowo zabronione. Śmieci powinny trafiać do pojemników na śmieci, należy mieć świadomość, że niektóre śmieci, takie jak plastikowe torby, mogą być śmiertelnymi pułapkami dla małych zwierząt.

Ze względu na duże zagrożenie pożarowe, szczególnie w miesiącach letnich, obowiązuje całkowity zakaz używania ognia. Na terenie całego Parku zabronione jest również bezpłatne biwakowanie. Warunkiem koniecznym obserwacji dzikich zwierząt w ich siedliskach jest unikanie hałasu. Należy unikać niepokojących dźwięków.

Na obszarach, gdzie dostęp publiczny jest dozwolony, odwiedzający mogą pływać, nurkować, obserwować dziką przyrodę z bezpiecznej odległości, robić zdjęcia, nagrywać filmy, zwiedzać zabytki kultury, wędrować itp.

Istnieją szczególne ograniczenia dotyczące wędkarstwa sportowego.

Najważniejsze bazy czarterowe na Sporadach Północnych

Z tych marin możemy rozpocząć rejs na wyczarterowanym jachcie:

  • Volos
  • Skiatos

Odległości między kluczowymi miejscami

  • Volos – wyspa Trikeri 15 Mm
  • Volos – Agia Kyriaki 18 Mm
  • Volos – Skiatos 40 Mm
  • Volos – Neo Klima (Skopelos) 45 Mm
  • Volos – Skopelos 58 Mm
  • Skiatos – Agia Kyriaki 22 Mm
  • Skiatos – Skopelos 22 Mm
  • Skiatos – Patitiri (Alonissos) 21 Mm
  • Skiatos – Loutraki 7 Mm
  • Skopelos – Patitiri (Alonissos) 7 Mm
  • Skopelos – Linaria (Skyros) 46 Mm
  • Skopelos – Agia Kiriaki
  • Patitiri (Alonissos) – zatoka Planitis (wyspa KyraPanagia) 20 Mm
  • Patitiri (Alonissos) – Linaria (Skyros) 40 Mm

Sporady Północne – proponowane trasy i opisy wysp 

Propozycje tras rejsu na Sporadach- start z Volos

Trasa 7 dni, 161 Mm

Port Volos u stóp masywu Pelion

Port Volos u stóp masywu Pelion, jedna z dwóch (obok Skiatos) baz czarterowych na Sporadach

Dzień 1. Volos – Agia Kiriaki 18 Mm

Dzień 2. Agia Kiriaki – Tsougra (kąpiel) – Panormos 29 Mm lub Agnontas 31 Mm

Dzień 3.  Limnonari (kąpiel) – Patitiri (Alonissos) 10 Mm

Dzień 4.  zatoka Steni Vala  (kąpiel) – zatoka Planitis (wyspa Kyra Panagia) 20 Mm

Dzień 5.  Kokkinikastro (kąpiel) – Skopelos 27 Mm

Dzień 6. Kościółek św. Jana (kąpiel) – Skiathos 15 Mm

Dzień 7. Stare Trikeri (lunch) – Volos 40 Mm

Trasa 7 dni, 139 Mm

Dzień 1. Volos – wyspa Trikeri 15 Mm

Dzień 2. Wyspa Trikeri – Koukounaries 23 Mm

Dzień 3.  Koukounaries – zatoka Tzortzi (Alonissos) 18 Mm

Dzień 4.  Zatoka Tzortzi – wyspa Kira Panagia 14 Mm

Dzień 5.  Kira Panagia – Skopelos 32 Mm

Dzień 6.  Skopelos – Agia Kiriaki 37 Mm

Dzień 7. Agia Kiriaki – Volos 18 Mm

Skiatos - tutaj także można rozpocząć żeglarski rejs po Sporadach

Skiatos – tutaj także można rozpocząć żeglarski rejs po Sporadach

WYSPA SKIATOS

Skiathos to najbardziej wysunięta na zachód wyspa Sporad Północnych i położona najbliżej Grecji kontynentalnej. Nie tylko z tego powodu jest to również centrum turystyczne archipelagu. Skiathos jest obsługiwany przez promy z Salonik, Vólos i Agios Konstantinos, ale można do niego również dotrzeć samolotem. Wyspa z zielonymi pasmami górskimi i niezwykle malowniczymi plażami. Główny port znajduje się tuż obok ładnego, turystycznego miasteczka Skiathos. Zapewnia dobrą ochronę w Meltemi i możesz załatwiać prawie wszystkie sprawy. Bliskość przystani promowej i lotniska jest korzystna, jeśli wybierzesz port jako punkt początkowy i/lub końcowy rejsu czarterowego.

Główny port Skiatos

Główny port – zwany także Nowym lub Dużym Portem – stanowi bazę dla wielu firm czarterowych. Ich łodzie zwykle zajmują pływający pomost na północy portu. Jachty odwiedzające Skiatos zazwyczaj płyną do zachodniego molo – niestety większość miejsc do cumowania zajmują tu jednostki wycieczkowe oferujące dzienne rejsy. Podmuchy, które zwykle występują podczas meltemi, nadchodzą tutaj z boku. Nawet przy umiarkowanych prędkościach wiatru powstaje znaczna fala.

Łańcuchy cumownicze biegną około 25 do 30 metrów przed pływającym pomostem. Niestety nie wszystkie miejsca do cumowania wyposażone są w muringi, dlatego często nie można obejść się bez własnej kotwicy.

W sezonie port może być całkowicie przepełniony, wtedy kotwiczysz na północy zatoki, bezpośrednio w kierunku lądowania lub startu lotniska, około dwóch mil morskich od progu pasa startowego. Zwróć uwagę na strefę zastrzeżoną dla lądującego samolotu.

Zanieczyszczenie hałasem w sezonie z restauracji położonych bezpośrednio przy promenadzie, emitujących muzykę z dyskotekową głośnością, jest znaczne. Zastępuje go rano około 5 rano początkiem hałasu ulicznego. Jeśli szukasz dobrego snu, powinieneś zakotwiczyć jak najdalej na północ (zwróć uwagę na strefę zastrzeżoną!) i unikać pomostów w pobliżu miasta. Cumowanie przy molo czarterowym jest tolerowane po konsultacji z firmami czarterowymi (w czwartek i piątek może nie być miejsca).

To miejsce ma najlepsze opcje zaopatrzenia. Paliwo dostarczane jest cysterną. W przypadku wody na molo północnym znajdują się tymczasowo otwarte punkty poboru (po uzgodnieniu z firmami czarterowymi), w przeciwnym razie można ją również zamówić tankowcem (jakość niezalecana). Miejscami można uzyskać energię elektryczną z przyłączy brzegowych. Urządzenia sanitarne nie są dostępne.

Market spożywczy przy pływającym pomoście, większy, lepiej zaopatrzony znajduje się kilkaset metrów w stronę lotniska. Na ulicy Papadiamanti – niezliczone tawerny i sklepy z pamiątkami, odzieżą, biżuterią, galerie. Na targu rybnym (na południe od miasta) można kupić świeże ryby i owoce morza.

Zatoki na południu Skiatos

W zatokach południowego wybrzeża znajdziesz przyzwoite kotwicowiska i dobrą ochronę przed meltemi, a wszystko to w bardzo atrakcyjnym otoczeniu. Cokolwiek robisz w pobliżu lądu, musisz uważać na pływaków, nurków i innych entuzjastów sportów wodnych w pobliżu.

Platanias – pierwsza zatoka na zachód od szerokiego wejścia do miasta Skiathos. Najlepsze miejsca do cumowania w meltemi zajmują miejscowi żeglarze na stanowiskach do cumowania. Ochrona przed plażą byłaby dobra, ale na szybko opadającym dnie jest tylko stosunkowo małe miejsce do zakotwiczenia.

Koukounaries – podobnie jak sąsiednia wschodnia zatoka Platanias, cała plaża jest dostępna do kąpieli. Obszar dla pływaków jest oznaczony bojami na całej szerokości, a kilka dróg dojazdowych dla łodzi rekreacyjnych (narty wodne itp.). Przy odpowiedniej ostrożności możesz zakotwiczyć na dobrym podłożu (jeśli znalazłeś miejsce wolne od wodorostów). Ze względu na szerokość zatoki, miejsce narażone jest na zafalowanie. Na wschód od zatoki ujście zostało wykorzystane jako mały port. Molo jest używane przez parowce turystyczne w ciągu dnia, a nocą mogą przepływać rybacy. Jeśli znajdziesz miejsce, tutaj możesz cieszyć się najlepszą ochroną przed północnymi wiatrami.

Kościółek św. Jana - tzw. Klif Mamma Mia

Kościółek św. Jana – tzw. Klif Mamma Mia

WYSPA SKOPELOS

Port Skopelos

Port w stolicy wyspy jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Grecji i jest wart odwiedzenia. Domy, kościoły i staromiejskie wille stoją obok siebie wokół skalistej zatoki w kształcie półksiężyca i nadają temu miejscu szczególnego uroku. Wiele jachtów znajdzie bezpieczne miejsce do cumowania przy północnym pirsie o długości 400 m. Należy jednak pamiętać o ciężkim łańcuchu cumowniczym biegnącym równolegle do kei oddalonego o 30 m. Dostępnych jest bardzo niewiele lin cumowniczych. Wodę i prąd można kupić za niewielką opłatą (10 EUR w 2023), za którą płaci się tym samym systemem kart, jaki jest używany w wielu miejscach w Grecji. Niedaleko portu znajduje się wiele dobrych tawern i przyjemnych kawiarni.

Loutraki

Loutraki na wyspie Skopelos z każdym rokiem staje się coraz bardziej kurortem wakacyjnym. Port jest chroniony przed wiatrami, spodziewaj się falowania powodowanego przez wiatry południowe i ruch statków. Łodzie cumują rufą do pływającego pomostu. Brakuje tu miejsc, zwłaszcza w sezonie. Szybko robi się płytko w kierunku brzegu, głębokość wody jest mniejsza niż 2 m. Alternatywnie łodzie mogą zakotwiczyć w południowej części portu na głębokości do 6 m. Cumując jachtem należy pamiętać o zachowaniu pola manewrowego dla promu. W pobliżu lub w Glossie znajduje się wiele restauracji i sklepów, do których można dotrzeć nową wysadzaną drzewami drogą.

Neo Klima

Port Neo Klima na Sporadach

Port Neo Klima na Sporadach

Oryginalny port został rozbudowany i oferuje nowe nabrzeże ze słupkami z wodą i prądem (opłata 10 EUR za kartę – 2023). Głębokość 3-5 m,  zmniejsza się do 2 w starym basenie. Piasek i błoto na dnie, kotwica trzyma dobrze. Port dobrze chroni od meltemi.  Tawerny i sklepy. Warto wdrapać się na zalesione wzgórze by podziwiać widok na Skiatos

Wybudowane na zboczu góry miasteczko Glossa, drugie co do wielkości na wyspie, jest zdecydowanie warte uwagi. Wypełniają je urokliwe domki z malowanymi balkonami z drewna oraz okiennicami. Stoją przy wąskich uliczkach, które pną się w górę do małego placu z kościołem. Przysiądź w kawiarni lub tawernie i podziwiaj piękne widoki. Nie przegap też ciekawego Muzeum Dziedzictwa Kulturowego.

Agnontas

Zatoka Ormos Agnontas leży na wschód od przylądka Ak Myti. Jest to port schronienia dla promów, które nie mogą zacumować na Skopelos w przypadku silnych wiatrów z północy, następnie autobus zabiera pasażerów do Skopelos. Prawie nigdy nie jest możliwe zakotwiczenie w rejonie portu, ponieważ kilka dostępnych miejsc jest szybko zajętych. Łodzie cumują dziobem lub rufą lub przy nabrzeżu. Głębokość wody szybko opada w kierunku plaży, dlatego należy zachować ostrożność podczas cumowania. Silne falowanie ekspresowych promów uszkodziło już wiele jachtów zacumowanych przy nabrzeżu. Zaleca się zachowanie wystarczającej odległości. W porcie jest fala, gdy wieje zachodni wiatr. W pobliżu tawerny z homarami i innymi owocami morza.

Panormos – najpiękniejsze kotwicowisko na Sporadach

Zatoka jest całkowicie otoczona gęstym lasem sosnowym i daje wrażenie prawdziwego górskiego jeziora. Zatoka jest osłonięta, ale występują silne podmuchy wiatru z północy. Jachty cumują rufą do długiej linii brzegowej na zachodnim brzegu. Lina podana na brzeg musi być długa, ponieważ dno mocno się wypłyca. Ponieważ zatoka jest tak piękna i osłonięta, Ormos Panormou jest pełna w sezonie i nie jest łatwo znaleźć dobre miejsce do cumowania. Na plażę można dostać się pontonem, znajdziesz tam kilka tawern i mały sklep spożywczy. Można posiedzieć w tawernach nad samym morzem i podziwiać wspaniałe widoki.

Port Patitiri na wyspie Alonissos - wygone nowe nabrzeża, dostępne media - prąd i woda

Port Patitiri na wyspie Alonissos – wygodne nowe nabrzeża, gdzie cumuje się w sąsiedztwie rybackich łodzi, dostępne media – prąd i woda

WYSPA ALONISSOS

Alonissos to trzecia wyspa Sporad Północnych od zachodu, po Skiathos i Skopelos . Obok sąsiedniej wyspy Peristera jest ostatnią zamieszkałą wyspą w drodze na północny-wschód. Wioski znajdują się w południowej części wyspy (Chora lub Old Village, Patitiri, Votsi, Milia i Steni Valla ), dalej na północ znajdziesz tylko obiekty turystyczne, indywidualne gospodarstwa lub osady. Turystyka masowa jest znacznie mniej reprezentowana na Alonissos w porównaniu do sąsiednich Skiathos i Skopelos.

Mając zaledwie 14 kilometrów długości i 4 kilometry szerokości, Alonissos zapewnia bogactwo pięknych plaż (Megalos Mourtias, Steni Vala, Milia, Chrisi Milia, Marpounta), z których wiele jest dostępnych tylko drogą morską. Znajdziesz je na wschodnim i południowym wybrzeżu wyspy.

Alonissos była jedną z pierwszych zamieszkałych wysp Morza Egejskiego, na co wskazują pozostałości osadnictwa neolitycznego znalezione na Przylądku Kokkinokastro („Czerwony Zamek”). Na wyspie Yioura, w jaskini Cyklopa, odkryto ślady działalności człowieka w IX wieku p.n.e.

To stąd Argo, statek, na którym Jason i Argonauci przypłynęli po odzyskać Złote Runo, wypłynął do Troi. Liczne wraki statków z czasów klasycznych i bizantyjskich leżące na dnie morskim potwierdzają potęgę morską wyspy na przestrzeni lat. Podróżni (np. Buodelmondio w 1420 roku), zauważyli, że mieszkańcy Alonissos byli bardzo doświadczonymi żeglarzami.

Narodowy Park Morski Alonissos

Mniszka śródziemnomorska (monachus monachus) to gatunek foki, który stał się przyczynkiem do utworzenia w 1992 roku Narodowego Parku Morskiego. Poza terenem morza, objął on 27 wysp i wysepek, w tym Alonissos. To największy park morski w Europie, na którego obszarze można podziwiać dziką naturę, nurkować w czystych wodach, łowić ryby i pływać.

Ekolodzy szacują, że obecnie na świecie żyje prawdopodobnie mniej niż 500 par mniszek. Tradycyjnie zabijane dla skóry i oleju, a także tępione przez rybaków, którzy uważali je za konkurencję, liczba mniszek zmniejszyła się jeszcze bardziej w ostatnim czasie w wyniku niepokojów i zanieczyszczenia spowodowanych przez mieszkańców wybrzeży. Samice foki mniszki mają powolny cykl reprodukcyjny i są wyjątkowo wrażliwe podczas ciąży. Samica mniszki morskiej, jeśli coś zakłóci jej spokój podczas ciąży, może z łatwością dokonać aborcji swoich młodych. Grób z I, odkryty podczas wykopalisk w porcie Rodos w 1999 roku, zawierał szkielet foki mniszki, pochowany z honorami pogrzebowymi w rodzinnym grobowcu, wraz ze szczątkami ludzi i psa, co sugeruje, że foka była uważana za członka rodziny.

Park obejmuje wyspy: Alonissos, Peristeri (obie są w strefie B) Kira Panayia, Yioura, Skantzoura, Piperi (sterfa A). Nocne kotwiczenie w strefie A jest dozwolone tylko w niektórych miejscach. Jeśli planujemy odwiedzić jachtem zatokę Planitis (lub inne zatoki)na wyspie Kyra Panagia, należy wykupić bilet wstępu (opłata za całych jacht  i każdego członka załogi).

Port Patitiri

Port został przebudowany w 2018 roku, jachty cumują przy północno-wschodnim molo bezpośrednio na prawo od wejścia. W całym porcie dostępne są teraz media (prąd i woda) dostępne po wykupieniu karty (10 EUR w 20123). Nie ma muringów, cumuje się z kotwicą i liną rufową. Przy wejściu uważać na promy.

W Patitiri jest dużo tawern i sklepów, jest nawet ośrodek zdrowia. Warto przejechać się autobusem lub taksówką do „Old Village” czyli do Chory – dawnej stolicy wyspy, która została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1965 roku, a obecnie wraca do blasku stając się siedzibą tawern, sklepów z pamiątkami i pensjonatów. Średniowieczny zamek oferujący przepiękne widoki na morze, kamienne domy z malowniczymi dziedzińcami, wąskie brukowane uliczki i liczne kościoły stanowią esencję typowej greckiej osady na wyspie.

Steni Vala

Mały naturalny port, służący jako schronienie dla łodzi rybackich i czarterowych. Uwaga na niewielką głębokość. Lokalne tawerny oferuję dobre jedzenie, jest minimarket. W tej części wyspy znajduje się Ośrodek ratownictwa i Rehabilitacji dla rannych o osieroconych fok. Warto odwiedzić centrum informacyjne, aby dowiedzieć się więcej o Narodowym Parku Morskim Alonissos.

Wyspy wokół Alonissos

Yioura ma neolitycznie zamieszkaną jaskinię naciekową, która chroniła Cyklopa Homera; rodzi się tam rzadki gatunek dzikich kóz; według ustaleń zamieszkała od IX-VII w p.n.e.
Kyra-Panagia (lub Pelagoníssi) należy do klasztoru Megistis Lavras na Górze Athos. Znajduje się tu również klasztor z XII wieku, jeden z największych naturalnych portów Morza Śródziemnego, zatoka Planitis, dobrze zachowany młyn i odrestaurowana tłocznia oliwek/winogron.
Piperi stanowi rdzeń Parku Narodowego, w którym gniazdują śródziemnomorskie foki i ptaki morskie; dostęp łodzią jest zabroniony.
Ksiro (lub Peristera) z dziewiczymi piaszczystymi plażami.
Skatzoura z imponującym klasztorem Evaggelistria.
Psathoura, wulkaniczna wyspa zdominowana przez latarnię morską, najwyższa na Morzu Egejskim, zbudowana przez Francuzów w XIX wieku i ruiny starożytnego miasta na dnie morza.

Skyros, Anemosa – wyspa smagana wiatrem

Linaria na wyspie Skyros

Port Linaria na wyspie Skyros

Skyros leży w samym sercu Morza Egejskiego. Jest to najbardziej wysunięta na południe i wschód wyspa Sporad, a od wyspy Evia dzieli ją ok. 22 Mm. Skyros to silne kontrasty – można znaleźć wzgórza porośnięte sosnami, skaliste krajobrazy górskie, idylliczne wybrzeża, piękne zatoki, rozległe plaże, jaskinie przybrzeżne i region Natura na południu – wszystko to tworzy naturalny i pełen różnorodności krajobraz.

Zwiedzający stolicę wyspy można podziwiać lokalną architekturę, wyszukane rzeźby w drewnie, hafty i ceramikę bizantyjską. Wśród wybielonych słońcem zabudowań  Chory można odkryć małe muzea z tradycyjnymi wnętrzami i ciekawymi eksponatami. Domy w stolicy wyspy są bardzoej podobne do zabudowań znanych z Cykladów – mają płaskie dachy, w  odróżnieniu do spadzistych dachów krytych dachówką, jakie zobaczymy na Skopelos i Skiatos.

Miłośnicy przyrody odkryją na wyspie unikatowe gatunki roślin, zwierząt i ptaków –  czarny tulipan, dzika orchidea i rzadki gatunek sokoła. Skyros jest także domem dla jednej z najrzadszych i najstarszych ras koni, które można spotkać tylko na tej wyspie.

Produkty rolne na Skyros są najwyższej jakości, ponieważ są wytwarzane na miejscu w większości tradycyjnymi metodami – sery, mięso, miód, zioła, ryby są najwyższej jakości.

Na wyspie jest ogromna liczba kościołów i kaplic, klasztor Agios Georgios, świętego opiekuna wyspy, dumnie wznosi się na wzgórzu.

Oszałamiające plaże Skyros należą do najpiękniejszych w Grecji, z krystalicznie czystą wodą, pięknymi krajobrazami ze złotymi piaszczystymi plażami, perłowymi kamieniami i jaskiniami morskimi.

Port Linaria

Ten port na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy wyróżnia się na tle innych greckich portów, to niemal marina – stanowiska cumownicze wyposażone są w muringi, są toalety i prysznice, a nawet pralnia! Zgłoszenie podejścia do portu na kanale 09 UKF. Prąd i woda dostępne na kei. Dobre możliwości zaopatrzenia. Port dobrze chroni od meltemi. Warto przejechać się do Chory (wynajętym skuterem lub nieregularnie kursującym autobusem).

  

Masz pytania? Zadzwoń!
Porozmawiajmy o czarterach jachtów na Sporadach!
Magda Koczewska 502 386 503

Magda-Mykonos-e1667593991429.jpg

Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować

Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska

Więcej o mnie
  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o czarterach jachtów na Sporadach!
Magda Koczewska 502 386 503

Galeria zdjęć z archipelagu Sporady