Czarter w Grecji

Praktyczne informacje dla żeglarzy

Wybierz czarter jachtu w Grecji, a będziesz mieć do dyspozycji rozległe i zróżnicowane akweny żeglarskie. Zachodnie wybrzeża Grecji oblewa Morze Jońskie, wschodnie – Morze Egejskie, a na nim jest do wybory kilka archipelagów: Wyspy Zatoki Sarońskiej, dalej na wschód Cyklady i  położony blisko Turcji archipelag Dodekanez.  W kierunku północnym, nieco na uboczu usadowiły się spokojniejsze Sporady. Warunki wietrzne na wymienionych akwenach są zróżnicowane, więc każdy żeglarz znajdzie coś dla siebie.

Pogoda w Grecji – wiatr, temperatura, pływy

Grecja - Morze Jońskie

Grecja – Morze Jońskie

Na Morzu Egejskim w końcu czerwca lub na początku lipca zaczyna wiać meltemi. Jest to suchy wiatr opisywany od tysięcy lat, bywa też określany innymi nazwami – Etesians albo Boreasz.  Może wiać szereg dni bez przerwy czasem osiąga też dużą siłę 7-8, a nawet 9°B. Taki sztorm trwa zwykle 3-4 dni, bywa więc, że żeglarze podczas czarteru w Grecji są przez meltemi zmuszeni pozostać w porcie dłużej, niż planowali. Najczęściej jednak wiatr ten osiąga siłę 3-4°B i cichnie o zmierzchu. Meltemi przynosi przyjemny chłód mieszkańcom wysp i turystom wypoczywającym na lądzie, wpływa korzystnie na widoczność i obniżenie wilgotności powietrza. Pełnię siły osiąga w lipcu, a zamiera końcu września i na początku października, w ostatnich latach wyłamuje się z tych reguł i praktycznie zawsze żeglarze na Morzu Egehskim powinni być przygotowani na meltemi.

Zatoka Sarońska oraz Sporady są spokojniejsze, a Dodekanez znajduje się w zasięgu meltemi, ale zazwyczaj ten wiatr jest tam słabszy, niż na Cykladach. 

Na Morzu Jońskim wiatr i warunki żeglowania są zdecydowanie bardziej przewidywalne. Dominuje mistral NW i WNW, wiejący z siłą 2-5°B, który jest bardziej równomierny niż meltemi. Żeglarze planujący czarter w Grecji powinni uważać jednak na wiatry katabatyczne pojawiające się po zawietrznej stronie wysp z wysokimi brzegami, taki wiatr może osiągnąć siłę 5-6°B, ma zwykle kierunek NE. Dla każdego żeglarza, także podczas czarteru w Grecji, ważna jest obserwacja, bo i na Morzu Jońskim zdarza się niespotykanie silny wiatr.

Pływy i prądy morskie na Morzu Jońskim i Egejskim

Zmiany poziomu wody na skutek pływów na greckich wodach, jak i na całym Morzu Śródziemnym są małe i praktycznie podczas żeglowania na czarterowym jachcie w Grecji praktycznie pomijalne. Skok pływów  wynosi 10 – 50 cm, tyko w zatoce Evia i Zatoce Pagasitikos osiąga wiosną 80 cm, nie ma silnych prądów, przeciętna ich prędkość to 1,2 w.

Temperatura morza w Grecji

Woda w morzu w maju ma ok. 18°C i nagrzewa się przez kolejne miesiące, a najcieplejsza jest w sierpniu (25°C), po czym temperatura spada powoli, aby w listopadzie osiągnąć znowu 18°C. Morze jest chłodniejsze na zachodnich wybrzeżach wysp, przy wietrze N i NE, a cieplejsze przy wietrze S i na płyciznach.

Prognoza pogody i ostrzeżenia nawigacyjne w Grecji

  • Prognozy pogody dla żeglarzy w Grecji w radiu: Korfu (kanał 02 UKF), Knossos (83 UKF), Rodos (63 UKF), Salamis (23 UKF), Pireus (86 UKF), Saloniki (23 UKF, Limnos (82 UKF), Kios (85 UKF) o godz: 06:00; 10:00; 16:00; 22:00 UTC (aby uzyskać czas lokalny należy dodać 2 godziny zimą i 3 godziny latem)
  • Prognozy pogody dla żeglarzy w Grecji w internecie: www.poseidon.hcmr.gr, www.windguru.cz/pl, www.weather.gr/gr/en

Informacje praktyczne dla żeglarzy wybierających się na czarter w Grecji

Dokument podróży: paszport bądź dowód osobisty
Strefa czasowa: UTC +2
Waluta: Euro
Energia elektryczna: 220V, 50Hz
Ograniczenia prędkości na drogach: 50km/h teren zabudowany, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 110 km/h drogi szybkiego ruchu, 120 km/h autostrady, autostrady są płatne
Karty kredytowe: akceptowane w większości marin, restauracji, sklepów, liczne bankomaty na terenie całej Grecji
Woda z kranu: zdatna do picia
Numer alarmowy: 112 (w języku angielskim, francuskim i greckim)
Informacja: 11888
Policja: 100
Policja Portowa/Straż Przybrzeżna (Coast Guard): 108 (12UKF)
Straż Pożarna: 199
Numer alarmowy w nagłych przypadkach zdrowotnych: 166
Ubezpieczenie zdrowotne: posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą korzystać z publicznej służby zdrowia (przychodnie IKA i szpitale państwowe), zasady korzystania ze służby zdrowia są odmienne niże w Polsce i opisane są na stronach NFZ https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do/grecja. NFZ doradza zawarcie indywidualnego ubezpieczenia kosztów leczenia z granicą, które pokrywa m.in koszty współpłacenia, jakie ponosi pacjent w Grecji.

Promy w Grecji: https://www.ferries.gr/en/, https://www.ferriesingreece.com/, https://www.greekferries.gr/
Kanał Koryncki: https://corinthcanal.com/

Uprawnienia wymagane przy czarterze, mariny i porty, lotniska w Grecji

Uprawnienia wymagane do prowadzenia jachtu czarterowego w Grecji

Jakie uprawnienia są wymagane, aby prowadzić wyczarterowany jacht w Grecji?

  • jachtowy sternik morski – patenty wydawane przez Polski Związek Żeglarski są honorowane przez każdego greckiego armatora, jachtowy sternik morski może prowadzić w Grecji jachty i katamarany do 18 m długości;
  • kapitan jachtowy – wg wydawcy patentu posiadacz tego stopnia może prowadzić jachty żaglowe po wodach morskich bez ograniczeń, jednak greckie firmy czarterowe rzadko oddają do samodzielnego prowadzenia (bareboat) swoje największe jachty i katamarany; nieliczne firmy zgadzają się czasem udostępniać w opcji bareaboat swoje modele Lagoon 52, Saba 50, Dufour 56, Hanse 575, Jeanneau 58, większość operatorów tej wielkości jednostki czarteruje wyłącznie ze stałym skiperem lub załogą;
  • żeglarz jachtowy – jest uprawniony do prowadzenia jachtów do 12 m długości do 2 Mm od brzegu w porze dziennej, to niewystarczające uprawnienia do prowadzenia jachtu w Grecji, dla tych osób najlepszym rozwiązaniem jest czarter w Grecji z kapitanem (skiperem);
  • inne patenty – najlepiej upewnić się, czy armator akceptuje patent poprzez przesłanie skanu do konsultacji.

Czarterujący nie musi mieć żeglarskiego patentu

Jeśli w załodze jest osoba z patentem, to właśnie ta osoba będzie odpowiedzialna za nawigację, a zawarcie umowy i wszelkie formalności przeprowadza czarterujący. To dość często stosowana praktyka wśród klientów LEO Yachting, jej plusem jest to, że ciężar organizacji rejsu i jego prowadzenia jest rozłożony na dwie osoby. Dla armatorów greckich jachtów to całkowicie naturalne.

Co-skipper obowiązkowy w Grecji

Władze greckie wymagają, aby każdy skipper wyznaczył swojego zastępcę, który w razie konieczności doprowadzi samodzielnie jacht do portu. 1. oficer (co-skiper) musi posiadać doświadczenie żeglarskie, powinien też posiadać jakikolwiek żeglarski patent. Jeśli go nie ma – podpisuje stosowne oświadczenie przy odbiorze jachtu.

Mariny w Grecji

W Grecji najczęściej cumuje się w niewielkich portach miejskich, gdzie często na kei są słupki z wodą i prądem, niestety brak jest łazienek. Opłaty portowe są zazwyczaj niskie, czasami cumuje się bezpłatnie. Z greckich portów blisko jest do tawern, sklepów, uliczek miasteczka, gdzie można pospacerować. Greckie porty – choć nie tak nowoczesne, jak chorwackie mariny, mają swój niepowtarzalny urok i atmosferę.

Bazy czarterowe – miejsca, gdzie rozpoczynamy i kończymy grecki rejs najczęściej są w marinach, choć na Sporadach rejs na czarterowym jachcie możemy rozpocząć w Volos lub Skiatos – to są porty, nie mariny.

Więcej o greckich marinach: www.greek-marinas.gr

Mariny w rejonie Aten

Marina Alimos www.alimos-marina.gr
Marina Agios Kosmas www.hellinikon.com
Marina Flisvos www.flisvosmarina.com
Marina Zea www.medmarinas.com
Olympcmarine http://olympicmarine.gr/

Mariny na Morzu Jońskim i na półwyspie Peloponez

Marina Gouvia (Korfu) www.medmarinas.com
Marina Lefkas (Lefkada) www.medmarinas.com
Marina Cleopatra (Preweza) www.cleopatra-marina.gr/
Marina Preveza https://greek-marinas.gr/en/marinas/preveza-marina/
Marina Kalamata www.medmarinas.com

Mariny na Morzu Egejskim i archipelagu Dodekanez

Marina Rhodes www.rhodesmarinas.com
Marina Kos www.kosmarina.gr
Marina Samos www.samosmarina.gr
Marina Leros www.lerosmarina.gr
Marina Mytilini www.mytilinimarina.com/

Mariny w Grecji Północnej

Marina Platamon www.marinaplatamon.gr
Marina Thessaloniki www.thesaloniki-marina.gr
Marina Sani https://www.sani-resort.com/en_GB/sani-marina

Lotniska międzynarodowe w pobliżu akwenów czarterowych w Grecji

Międzynarodowe Lotnisko w Atenach – El. Venizelos ATH: www.aia.gr
Międzynarodowe Lotnisko Korfu Kapodistrias CFU: https://www.cfu-airport.gr/
Lotnisko Aktion (Preveza) PVK: www.hcaa-eleng.gr/preveza.htm
Międzynarodowe Lotnisko Kos – Hippocrates KGS: www.kosairportguide.com
Międzynarodowe Lotnisko Rodos – Diagoras RHO: www.rhodes-airport.org
Port lotniczy Saloniki – Macedonia SKG: www.thessalonikiairport.com/

Promy w Grecji: https://www.ferries.gr/en/, https://www.ferriesingreece.com/, https://www.greekferries.gr/
Kanał Koryncki: https://corinthcanal.com/

  

Masz pytania? Zadzwoń!
Porozmawiajmy
o jachtach w Grecji
Magda Koczewska 502 386 503

Magda-Mykonos-e1667593991429.jpg

Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować

Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska

Więcej o mnie
  

Masz pytania? Zadzwoń!
Porozmawiajmy
o jachtach w Grecji
Magda Koczewska
502 386 503

Ubezpieczenie-czarteru-1.jpg

Nie zapomnij o UBEZPIECZENIU CZARTERU

ubezpieczenie kaucji
ubezpieczenie kosztów anulacji
OC skippera
koszty leczenia za granicą

Więcej…