Czarter jachtów na Seszelach

Wstąp do żeglarskiego raju!

Seszele - czarter katamaranów

Seszele – czarteruj katamaran i żegluj w tropikach!

Granitowe skały o fantastycznych kształtach, palmy z przedziwnymi wielkimi orzechami, olbrzymie żółwie – to i wiele innych cudów zobaczymy gdy wybierzemy czarter jachtu lub katamaranu na Seszelach. Rejon ten oferuje żeglowanie po spokojnych wodach przez okrągły rok, a położenie w rejonie równika zapewnia 12-godzinny dzień przez cały rok.

Historia archipelagu

Najwcześniejsze wzmianki o tych wyspach pochodzą z VIII wieku n.e., kiedy arabscy ​​marynarze zaczęli pływać po wodach Oceanu Indyjskiego, otwierając pierwsze  szlaki handlowe na wschodnie wybrzeże Afryki i dalej. Jest całkiem możliwe, że około 3000 lat p.n.e mogły tu zawitać wyprawy egipskie, być może także byli tu między 200 a 500 rokiem n.e. żeglarze indonezyjscy, którzy ostatecznie osiedlili się na Madagaskarze. Z pewnością potężna chińska flota z 1421 r. miała na swoich mapach Seszele.

Piraci uciekający przed flotą europejską wykorzystywali wyspy jako bazę już w XVII wieku, a francuska osada została założona w 1770 roku. Wyspy pozostały w rękach francuskich aż do klęski Napoleona pod Waterloo, do czasu scedowania Seszeli na Wielką Brytanię na mocy traktatu paryskiego w 1814 roku. Seszele uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1976 roku, stając się republiką w ramach Wspólnoty Narodów. Współczesne rządy na Seszelach odbywają się w ramach republiki prezydenckiej, w której prezydent Seszeli jest zarówno głową państwa, jak i szefem rządu, oraz w ramach systemu wielopartyjnego.

Przyroda i turystyka – największe bogactwo Seszeli

Nie ma tu wielu zasobów naturalnych, ale jest wspaniała przyroda, plaże i morze – dlatego Seszele koncentrują się turystyce. Bezsprzecznie największe możliwości zwiedzenia tego wyspiarskiego kraju daje przemieszczanie się od wyspy do wyspy na pokładzie jachtu lub katamaranu. Żaden turysta mieszkający w jakimkolwiek uroczym zakątku Seszeli nie ma możliwości zobaczenia tylu ciekawych i zachwycających miejsc, do których może dopłynąć załoga wyczarterowanego na Seszelach katamaranu.

Wyspy Wewnętrzne i Wyspy Zewnętrzne

Seszele to archipelag 115 wysp rozsianych po 530 000 mil kwadratowych (1 374 000 km2) zachodniej części Oceanu Indyjskiego. To ogromny obszar, ale żeglarze czarterujących jachty na jedno- czy dwutygodniowy rejs skupiają się na żeglowaniu po Wyspach Wewnętrznych.

41 wysokich, granitowych Wysp Wewnętrznych łącznie zajmuje powierzchnię 247,2 km kw. – to 54% całkowitej powierzchni lądowej Seszeli, na której mieszka ponad 99% ludności Seszeli i obejmują główne i największe, wyspa Mahé, na której znajduje się lwia część infrastruktury rządowej, usług, obiektów handlowych i turystycznych, a następnie Praslin, druga co do wielkości wyspa i wreszcie La Digue.

Pozostałe 74 wyspy to Wyspy Zewnętrzne, głównie płaskie wyspy rafowe, piaszczyste rafy koralowe i atole podzielone na pięć odrębnych grup wysp: Grupa Amirantes; Południowa Grupa Koralowa; Grupa Alfonsa; Grupa Farquhar i Grupa Aldabra.

Słonecznie i gorąco przez cały rok!

Seszele-czarter-katamaranu23 (4)

Cudowna przyroda Seszeli

Leżące 4°-11° na południe od równika, w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, Seszele mają klimat tropikalny: ciepły i wilgotny z silnymi wpływami morskimi. Temperatura utrzymuje się stale na poziomie 24-32°C, nie ma wyraźnej pory suchej i przez cały czas panuje pewna wilgotność. Klimat wysp jest dyktowany przez pasaty i to one określają pory roku.

Region ten nie jest nawiedzany przez cyklony i jest atrakcyjny i bezpieczny przez cały rok. Czartery na Seszelach są zawsze słoneczne, a średnia temperatura to 27 st. C i raczej nie spada poniżej 24 st. C. Zazwyczaj temperatura nie przekracza 32 st. C, a wilgotność powietrza wynosi około 80%.

DWIE GŁÓWNE PORY ROKU I DWIE PRZEJŚCIOWE

Od grudnia do marca: pasat północno-zachodni 

Pora ciepła i wilgotna. Wiatr NW ze średnią prędkością wiatru 5-10 węzłów, zwykle najsilniejsze o świcie. W okresie od grudnia do marca występują okresowe nawałnice deszczu i silniejsze wiatry.

Od maja do października: pasat południowo-wschodni

Stosunkowo suchy okres. Średnia prędkość wiatru w okresie od czerwca do września wynosi 10-20 węzłów, z sporadycznymi podmuchami przekraczającymi 30 węzłów. Chłodniej i sucho. Idealne warunki żeglarskie.

Miesiące spokojnego przejścia: kwiecień i listopad

Seszele pogoda - temperatura powietrza, temperatura wody, opady

pogoda Seszele – temperatura powietrza, temperatura wody, opady

listopadzie (przed pasatem północno-zachodnim) wiatr zaczyna się zmieniać na lekki i cieplejszy – to początek głównej pory deszczowej.
Kwiecień (przed pasatem południowo-wschodnim), kiedy wiatry cichną i zaczynają zmieniać kierunek.

Tym lekkim i zmiennym okresom wiatru towarzyszą spokojne morza i czyste wody. Warunki do pływania, snorkelingu, a zwłaszcza nurkowania są najlepsze w kwietniu/maju oraz październiku/listopadzie, kiedy temperatura wody dochodzi do 29ºC, a widoczność pod wodą przekracza 30 metrów.

Pływy, prądy, falowanie
Pływy wahają się w zakresie 0,9 – 2,0 m, a czas między wysoką a niską wodą wynosi 6 godzin. Czasami pływy wdzierają się kanałami do tych lagun, która przy niskiej wodzie są całkiem suche. Pomiędzy wyspami i przy wejściach do lagun występują prądy o zróżnicowanych prędkościach. Rozkołys jest średni, fale osiągają od 1 do 2 m, wyższe zdarzają się jedynie na otwartym morzy przy mocnym wietrze.

Temperatura wody w morzu 25-30 st. C

Opady – jak wszędzie w tropikach występują w postaci krótkotrwałych obfitych deszczy, często padających lokalnie. Najwilgotniejszym miesiącem jest styczeń , ale nawet wtedy jest dużo słońca przed i po opadach.

Strony internetowe z prognozą pogody

Prognozy pogody można uzyskać wywołując Seychelles Radio (stacja przybrzeżna) na kanale VHF 16 i zwykle przełączając się na kanał 26. Jeśli dostępne jest połączenie internetowe, strony takie jak www.windguru.cz i www.magicseaweed.com zawierają obszerne raporty o stanie oceanów na Seszelach.
Można sprawdzić także www.windfinder.com/forecast/mahe_seychelles_airport oraz passageweather.com

Czarter jachtu na Seszelach – poznawaj granitowe wyspy i koralowe atole

Seszele - jachty i katamarany

Seszele – Coco de Meer zobaczysz tylko turaj

Seszele to grupa wysp idealnych do spędzenia wakacji na jachcie – położone na Oceanie Indyjskim w pewnym oddaleniu od wybrzeży Afryki i od Madagaskaru są odosobnionym archipelagiem z dala od cywilizacji. Część z nich zbudowana jest z granitu i ma górzyste ukształtowanie, pozostałe to płaskie, koralowe atole. Granitowe wyspy wewnętrzne skupione są wokół Mahe, Praslin i la Digue. 72 koralowe wyspy wewnętrzne leżą rozrzucone na kształt łuku wygiętego w stronę Afryki.

Decydując się na czarter jachtu lub katamaranu na Seszelach i odkrywając z jego pokładu ten wyspiarski kraj trzeba pamiętać, że dostęp do stref chronionych i parków narodowych jest kontrolowany lub ograniczony, należy się liczyć z opłatą za wstęp. Ponadto niektóre z wysp to własność prywatna, trzeba uzyskać pozwolenia na cumowanie lub kotwiczenie, przy wielu prywatnych wyspach jest to w ogóle niemożliwe.

Parki morskie, rezerwaty i wyspy na Seszelach – odwiedź je jachtem lub wyczarterowanym katamaranem

Rafy koralowe na Seszelach są prawnie chronione i znajdują się dzięki temu w dobrym stanie. Nurkując z maską i fajką można podziwiać ich bogate życie i spotkać ławice barwnych ryb oraz żółwie, które nie boją się ludzi. Spotkania z delfinami nie należą do rzadkości, ale można także natknąć się na rekina czy inne znaczącej wielkości ryby. Bez wątpienia czarter jachtu na Seszelach jest okazją do bliskiego kontaktu naturą i niezapomnianą przygodą!

Parki morskie na Seszelach:

Cousin / Aride / Curieuse Marine National Park / Ste. Anne Marine National Park / Ile Coco Marine National Park / St. Pierre

Prywatne wyspy na Seszelach:

Bird / Chauvre Souris / Anonyme / Cousine / Denis / Felicite / D’Arros  and St. Joseph Atoll / Fregate / Grand Soeur / Moyenne /
D’Arros and St. Joseph Atoll / Fregate / Grand Soeur / Moyenne / North / Petite Soeur / Round Island near Mahe / Round Island near Praslin

Zobacz największe wyspy Seszeli:

Mahe – największa wyspa Seszeli z populacją 40 tys. ludności, tutaj znajduje się Victoria, stolica Seszeli, a także najwyższe szczyty Seszeli (900 m n.p.m.) i kilkadziesiąt plaż. W Mahe jest także Muzeum Historii Naturalnej, Centrum Sztuki Rękodzielniczej i ogród botaniczny z roślinami charakterystycznymi dla regionu.
Praslin – wyspa palm, druga co do wielkości wyspa Seszeli. Ma tylko 5000 mieszkańców i Park Narodowy z ogromnymi palmami i wspaniałą rafę koralową.
La Digue – podobno najpiękniejsza wyspa archipelagu, można ją zwiedzić na rowerze (poza tym można tu spotkać jedynie wozy ciągnięte przez woły).
Coco Island – wyspa leżąca w sąsiedztwie wyspy La Digue. Jest niewielka – jej powierzchnia to tylko 1,8 ha. Obecnie jest tu rezerwat przyrody, będący częstym celem wycieczek turystów.
Curieuse ma sporą ilość dużych boi do cumowania dla jachtów. Ta wyspa to dom dla ponad dwustu olbrzymich żółwi. Rosną tu niezwykle twarde drzewa takamaka i palmy coco de mer (ich polska nazwa to lodoicja seszelska). Palma coco de mer rośnie tylko na Seszelach i wyłącznie na dwóch wyspach : Praslin i Curieuse. Ta roślina ma największe nasiona spośród wszystkich roślin na świecie, ważą do 25 kg i toną w wodzie. Ptaki ich też nie przeniosą w dziobach, dlatego ta palma nie ma szans, aby przedostać się na inny ląd.

Typowa 11-dniowa trasa rejsu na Seszelach

Czarter jachtu na Seszelach

Niezapomniane zachody słońca na Seszelach

W tym żeglarskim raju nie ma dużych odległości między wyspami, dlatego czarter na Seszelach to trochę żeglowania, a resztę czasu można przeznaczyć na podziwianie przyrody kolejnych wysp archipelagu.

Dzień 1: Victoria, Mahe

Check-in

Dzień 2: Victoria, Mahe – Anse Royale, Mahe, 14 Mm

Rano odwiedzamy lokalny targ w Victorii , a następnie płyniemy na północ  okrążając  wyspę Mahe. Po drodze odwiedzamy Park Narodowy Port Launay, gdzie znajduje się geologiczny fenomen – ogromne, ukształtowane przez naturę schody z płaskimi stopniami prowadzące wprost do morza – wyglądają jak wykute  przez człowieka. Na noc stajemy w zatoce Anse Royale.

Dzień 3: Anse Royale,  Mahe  – St.  Anne Marine Park, 8 Mm

Rano – St. Anne Marine National Park. Jest to bardzo popularne miejsce wśród żeglarzy. Postój na kotwicy przy wyspie Cerf Island, są tam piękne plaże z białym drobniutkim piaskiem. W okolicy jest kilka  doskonałych miejsc do nurkowania, szczególnie na północnym-zachodzie i południowym wschodzie wyspy St Anne. Noc na kotwicy przy wyspie Cerf.

Dzień 4: St. Anne Marine Park – La Digue, 30 Mm

Przez większość dnia żeglujemy na północ w kierunku wyspy La Digue. Noc na kotwicy w zatoce Grande Anse.

Dzień 5: La Digue

Zatoka Petite Anse i Grande Anse to wspaniałe kotwicowiska i piękne plaże oddzielone od siebie formacjami skalnymi. Plaże te stanowiły scenerię dla wielu filmów (Roman Polański kręcił tu sceny do filmu „Piraci”). Wyspa bez samochodów –  warto pożyczyć  rower i zrobić sobie  wycieczkę po wyspie rzadko odwiedzanej przez turystów. Szczególnie interesujące są: Union Estate – plantacja wanilii i rezerwat ptaków spotykanych tylko na tej wyspie. La Digue uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp na Seszelach.

 Dzień 6: La Digue – Grande Soeur – Cocos Island – Curieuse, 13 Mm

Rano płyniemy w kierunku wysp Marianne i Felicite,  po południu –  na wyspę Curieuse. Po drodze warto zatrzymać się w parku Coco Marine National Park – są tam urocze plaże i jedno z najlepszych na Seszelach miejsca do nurkowania – rafy koralowe i tysiące kolorowych ryb robią niesamowite wrażenie. Noc na kotwicowisku w zatoce Baie Laraie na wyspie Curieuse.

 Dzień 7: Curieuse – Siant Pierre – Curieuse, 6 Mm

Wyspa Curieuse  jest częścią Marina National Park i jest zamieszkała przez  gigantyczne żółwie, warto je zobaczyć. Warto wybrać się na wycieczkę wśród  mangrowców i palm kokosowych na druga stronę wyspy, gdzie znajduje się interesujące muzeum. Następnie wyspa St Pierre – chyba najczęściej fotografowana wyspa na Seszelach. To tutaj jest piękna plaża z ogromnymi głazami,  które podziwiać tu można razem z pióropuszami palm kokosowych poruszających się na wietrze.

 Dzień 8: Curieuse – Ariede – Curieuse, 10 Mm

Wyspa Aride jest objęta ochroną  Royale Society of Nature Conservation. Mieszka tam zaledwie kilku pracowników rezerwatu. Wyspa jest miejscem lęgowym ponad miliona ptaków morskich. Ptaki – nie mają tutaj naturalnych wrogów np. kotów czy szczurów. Również miejscowe rafy koralowe są siedliskiem dla wielu gatunków rzadko spotykanych tropikalnych ryb.

 Dzień 9: Curieuse – Cousin – Anse Lazio, Praslin, 14 Mm

Wyspa Cousin Island jest rezerwatem ptaków i  rzadko spotykanych gatunków ogromnych żółwi.  Wąska ścieżka prowadzi do miejsca gdzie żyją żółwie oraz na wzniesienie, z którego roztacza się piękny widok na wyspę. Noc na kotwicy w zatoce Anse Lazio na wyspie Praslin, gdzie jest prawdopodobnie najpiękniejsza plaża na Seszelach.

 Dzień 10: Anse Lazio, Praslin –  Ste Anne, Praslin

Zwiedzanie wyspy Praslin  i Vallee de Mai – Parku Narodowego wpisanego na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO. Wycieczka po dolinie wśród  ogromnych palm kokosowych Cocos de Mer (do 40 m wysokości), których orzechy kokosowe mają kształt damskich pośladków a ich waga dochodzi nawet do 30 kg.

Dzień 11: Ste Anne, Praslin

Uprawnienia wymagane na Seszelach od prowadzących jachty i katamarany

Cudowne rejsy na Seszelach

Seszele – skaliste granitowe wysepki, jakich nie zobaczysz w innych częściach świata

Na Seszelach, jak i w innych rejonach tropikalnych, armatorzy czarterowanych jachtów wymagają od skipperów wypełnienia “sailing resume”, zawierającego opis doświadczeń żeglarskich. Jeśli rozważasz wyczarterować na Seszelach katamaran, dobrze, aby mógł się wykazać doświadczeniem w ich prowadzeniu w przeszłości, choć nie jest to warunek konieczny.  Na Seszelach, poza życiorysem żeglarskim, trzeba przedstawić patent żeglarski – odpowiedni do wielkości prowadzonego jachtu lub katamaranu.

Seszele jest to rejon bezpieczny i atrakcyjny przez wszystkie miesiące roku. Planując rejs na Seszelach warto zapoznać się z sezonami na tym akwenie, które różnią się między sobą cenami czarteru. Sezon A to najwyższe opłaty za czarter, sezon F – najniższe. Tańsze okresy nie oznaczają wcale, że pogoda jest zła, raczej wynikają z popytu – latem, gdy jest pięknie na Seszelach, akweny Morza Śródziemnego wydają nam się atrakcyjniejsze – bo bliższe. Polecam czarter na Seszelach od połowy czerwca do połowy września – jest wtedy świetna pogoda i stały wiatr SE.

czarter jachtow seszele - sezony

Sezony czarterowe na Seszelach – zróżnicowane ceny czarteru (graniczne daty mogą się zmieniać)

  

Zadzwoń!
Porozmawiajmy o czarterach katamaranów na Seszelach!
502 386 503 Magda Koczewska

Magda-Mykonos-e1667593991429.jpg

Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować

Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska

Więcej o mnie
  

Zadzwoń!
Porozmawiajmy o czarterach
katamaranów na Seszelach
502 386 503 Magda Koczewska

  • Seszele-czarter-katamaranu23-1.jpg
  • Cudowne rejsy na Seszelach
  • Seszele-czarter-katamaranu23-3.jpg
  • Seszele-czarter-katamaranu23 (4)
  • Seszele-czarter-katamaranu23-5.jpg
  • Czarter jachtu na Seszelach
  • Seszele-czarter-katamaranu23-7.jpg
  • Seszele - jachty i katamarany
  • Seszele-czarter-katamaranu23-10.jpg
  • Seszele - żagluj wśród rajskich wysp!
  • Seszele - czarter katamaranów