Sporady Północne
Ach, to tu kręcili film Mamma Mia!
Grecja ma kilka akwenów żeglarskich, Sporady to ten rzadziej odwiedzany przez żeglarzy i mniej tłoczny. To, co wyróżnia Sporady spośród innych greckich wysp, to bujne i soczyste lasy sosnowe. W większości zatok wysokie drzewa porastające wzgórza schodzą do poziomu morza, co w zestawieniu z krystalicznie czystym morzem tworzy wyjątkowy zielono-szmaragdowy krajobraz.
Piękne miejsca na Sporadach posłużyły jako plenery do wielu scen filmu Mamma Mia:
- kościółek Św. Jana na skalnym klifie ze schodami, gdzie para bohaterów brała ślub
- plaża Kastani na wyspie Skopelos
- cypel „Tree Trees” w Zatoce Amarantos – także na Skopelos
Bazy czarterowe na Sporadach – Wolos i Skiatos
Wolos to duże portowe miasto leżące na stałym lądzie, dobrze skomunikowane z Salonikami i z Atenami. Rozpoczynając rejs w Wolos, możesz odkrywać uroki Zatoki Pagasyjskiej i jej zatoczek i małych portów. Dopiero po wypłynięciu przez cieśninę szerokości 4 km dotrzesz na Sporady – na wyspy Skiatos, Skopelos, Alonissos i Skyros.
Dotarcie do Skiatos wymaga przeprawy promowej, można też Skiatos przylecieć połączeniem lotniczym z Aten. Lotnisko położone jest bardzo blisko portu (samoloty przelatują tuż nad kotwicowiskiem sąsiadującym z portem). Kiedy już jesteśmy na miejscu w bazie czarterowej Skiatos – Sporady są na wyciągnięcie ręki, a właściwie jesteśmy w samym ich sercu.
Morski Park Narodowy Alonisos – Sporady Północne
Ten najstarszy i największy morski park narodowy w Grecji utworzono w 1992 roku m.in. dla ochrony zagrożonej wyginięciem, mniszki śródziemnomorskiej (Monachus monachus) – ssaka z rodziny fokowatych. Inne cenne gatunki zwierząt występujące w parku: koralowce, sokoły skalne, różne gatunki mew, kormorany, delfiny, a także kaszaloty. Z naukowego i kulturowego punktu widzenia jest to również obszar bardzo interesujący ze względu na znaleziska archeologiczne – osady, wraki statków i klasztory. Więcej o Parku >>
Poznaj największe wyspy archipelagu Sporady Północne
Skopelos to największa z wysp Sporadów ze wspaniałymi plażami, zatokami i wioskami
Wyspa Skopelos ma duży port po północnej stronie wyspy – to stolica wyspy o nazwie Skopelos. Trzy mniejsze porty na wyspie: Loutraki (port wsi Glossa), Neo Klima i Agnontas.
Piękne kotwicowiska – najbardziej znane i najlepiej osłonięta jest zatoka Panormos. Warto także rzucić kotwicę w zatoce Limnonari lub Stafillos, a w spokojny dzień przystanąć przy klifie z kościółkiem św. Jana na północnym wybrzeżu.
Miasto Skopelos jest bardzo malownicze z czerwonymi dachami, amfiteatru, z brukowanymi ulicami i na szczycie wzgórza znajduje się wenecki zamek. Wybierz się do Muzeum Folkloru by poznać bogatą historię wyspy.
W Skopelos można znaleźć ulice handlowe, supermarkety, piekarnie i wszelkie udogodnienia związane z dużym miastem. Nie wychodź ze Skopelos bez spróbowania tradycyjnego placka serowego, przepysznego przysmaku z chrupiącego ciasta w kształcie spirali, wypełnionego lokalnym serem kozim.
Skiatos to wyspa złotych plaż i dzikich, skalistych wybrzeży
Miasteczko Skiatos jest zdecydowanie miejscem turystycznym i jest dobrze znane ze swojego życia nocnego i kosmopolitycznego charakteru. Niektóre miejsca, które warto odwiedzić, to stary port, Bourtzi, kościół św. Mikołaja i Plakes. Kolejna ciekawostka to lotnisko Skiathos, gdzie lądowanie i start samolotu odbywa się kilka metrów nad naszymi głowami – można te obserwacje prowadzić z pokładu jachtu, jeśli akurat kotwiczymy przed portem. Nie zapomnij odwiedzić domu-muzeum Alexandrosa Papadiamantisa, greckiego powieściopisarza i poety, który ma w Skiatos także pomnik i główną ulicę, gdzie można dobrze zjeść i kupić najlepsze na Sporadach pamiątki.
W okolicy dominują znane na całym świecie plaże – w większości zagospodarowane, ale i całkiem dzikie. Najpiękniejsza i najsłynniejsza to plaża Koukounaries – nad plażą zwieszają się sosny, a ich szyszki spadają na połyskujący drobinkami miki piasek. Od szyszek spadających na plażę pochodzi jej nazwa oznaczająca „plaża szyszkowa”.
Alonisos ma dzikie piękno i autentyczną scenerię
Wyspa jest częścią Parku Morskiego, chroniącego piękno i dziedzictwo przyrodnicze tego wyjątkowego obszaru.
Patitiri to nowa stolica i główny port Alonisos, zbudowany w stromej skalistej zatoce z czystą wodą. Całe wybrzeże od Patitiri do Agios Dimitrios i cieśninę między Alonisos i Peristerą jest pełne pięknych zatok dających wiele możliwości kotwiczenia.
Stolicą Alonissos była aż do 1965 r. Stara Chora, kiedy silne trzęsienie ziemi zniszczyło prawie całą osadę. W następnych latach większość mieszkańców przeniosła się w pobliże wybrzeża, gdzie zbudowali nową stolicę, Patitiri. Slowo patitiri oznacza prasę do wina – to nawiązanie do czasów, gdy wyspa Alonisos była ważnym ośrodkiem produkcji wina. Niestety zaraza zniszczyła uprawy winorośli.
W Patitiri jest wszystko, czego można oczekiwać od małego miasteczka turystycznego i dobrego miejsca na uzupełnienie zapasów dla czarterujących jachty. Przy porcie jest wiele barów i tawern, choć powiadają, że lepsze restauracje są w Chorze (Old Vilage). Można się tam dostać autobusem lub taksówką, można też dojść na piechotę.
Skyros – najbardziej na południe wysunięta wyspa archipelagu
Główny port wyspy to Linaria, niewielkie miasteczko na zachodnim wybrzeżu wyspy. Jest tu port promowy i przytulna marina o standardzie rzadko spotykanym w Grecji (łazienki, keja z efektownym podwodnym oświetleniem). Dziesięć kilometrów od Linarii znajduje się stolica o tej samej nazwie, co wyspa: Skyros, znana bardziej jako Chora.
Kościół Agios Nikolaos w Pouria jest wykuty w skale w miejscu, w którym znajdował się starożytny kamieniołom wapienia. Znajduje się blisko morza w Akra Pouria, niedaleko plaży Molos. Wnętrze jest niewielkie, mieści się w nim tylko kilka ikon. W pobliżu znajduje się starożytny kamieniołom i wiatrak, a także fotogeniczne kaplice Agia Paraskevi i Agios Ermolaos.
Wyspa Skyros słynie z lokalnych koni rasy Skyros – ich wysokość nie przekracza 1,12 metra. Mówi się, że ich odległymi przodkami były konie Aleksanda Weilkiego, niektórzy twierdzą że przedstawione na fryzie Partenonu konie nalżą do tej rasy. Spekuluje się że konie zostały przywiezione na wyspę przez Ateńczyków około V wieku p.n.e.
Według mitologii greckiej, jeden z największych bohaterów, Tezeusz, zginął na Skyros, gdy miejscowy król Likomedes zrzucił go z klifu.
Zadzwoń, porozmawiajmy |
Galeria zdjęć najpiękniejszych zakątków Sporadów
Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować
Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska
Zadzwoń, porozmawiajmy |
Inne artykuły o Grecji:
WOLOS – baza czarterowa na SPORADACH
Morski Park Narodowy Alonisos – Sporady Północne
GRECJA – 5 żeglarskich akwenów
Nie zapomnij o UBEZPIECZENIU CZARTERU
ubezpieczenie kaucji
ubezpieczenie kosztów anulacji
OC skippera
koszty leczenia za granicą