Biograd Boat Show
Targi żeglarskie, spotkania dla profesjonalistów, Kongres Stowarzyszenia Brokerów Czarterowych
Jesień – sezon targowy, czas na Biograd Boat Show!
Staram się co roku odwiedzić jedną z jesiennych imprez targowych w Europie. Rok temu przeszkodziła mi w tym pandemia, ale tym razem wyjazd na 23. Biograd Boat Show doszedł do skutku i był bardzo udany. W jednym czasie było kilka imprez, a ponieważ przyleciałam wcześniej, to wykorzystałam ten wolny czasu, by odwiedzić kilka nowych miejsc w okolicy. Zachęcam, by je zobaczyć , można to zrobić zostając kilka dni w Chorwacji po rejsie żeglarskim, albo przyjeżdżając wcześniej.
Zobaczyłam Marinę Kornati w Biogradzie w zmienionej odsłonie (ze zwodzonym pomostem pływającym łączącym część wschodnią zachodnią), odwiedziłam kilka jachtów i katamaranów – tych z czarterowych flot oraz całkiem nowych (premierowy Bali 4.2 i Bali 4.6). Spotkałam się z przedstawicielami chorwackich armatorów z którymi współpracuję i nawiązałam wiele nowych znajomości. Jestem dobrze przygotowana do wyszukiwania, oferowania jachtów do czarteru w Chorwacji w przyszłym sezonie!
Jako że to był wielowątkowy pobyt Chorwacji, w mojej relacji z tej imprezy ujęłam każdy z wątków oddzielnie – zapraszam do zapoznania z każdym z poniższych tematów w poszczególnych zakładkach.
-
Targi Biograd Boat Show
-
Kongres Stowarzyszenia Brokerów Czarterowych (BCAA)
-
Croatia Charter Expo
-
Zwiedzanie okolicy – Nin, Park Narodowy Paklenica, Muzeum Archeologiczne w Biogradzie
Październikowa pogoda była piękna – błękitne niebo i słońce przez większość mojego pobytu. Krótkie rękawy i kąpiele morskie? Owszem, choć nie było upału, a woda w morzy była dość chłodna. Po zachodzie słońca polar okazał się niezbędnym towarzyszem, dość nagle robiło się chłodno.
23. Biograd Boat Show
Rok 2020 był wyjątkowo zły dla imprez targowych – wiele z nich zostało odwołanych z powodu pandemii Covid-19, często w dramatycznych okolicznościach (Targi w Southampton odwołano w przeddzień otwarcia, gdy wszystko było już przygotowane i zapięte na ostatni guzik). Targi w Biogradzie miały szczęście – były jedną z trzech żaglarskich imprez targowych, które odbyły się w 2020 roku zgodnie z planem.
Tegoroczny Biograd Boat Show osiągnął rekordową liczbę odwiedzających, pomimo wymogu certyfikatów Covid i ulewnego deszczu w piątek. Kolejną niespodzianką był fakt, że targo odwiedziło zdecydowanie najwięcej zagranicznych gości w historii.
Było ponad 300 zarejestrowanych wystawców oraz wiele światowych i chorwackich premier statków. Wielkimi zwycięzcami tegorocznej wystawy byli chorwaccy budowniczowie łodzi, którzy skorzystali z wyższych kosztów znanych międzynarodowych marek. Było to bardzo widoczne dla lokalnych budowniczych większych jachtów motorowych.
Działania B2B w Biogradzie odniosły ogromny sukces, z bardzo licznie uczęszczanymi 5. Dniami Morskimi organizowanymi przez Chorwacką Izbę Gospodarczą, a także niezwykle udanym Croatia Charter Expo z ponad 100 dostawcami flot i agencjami czarterowymi.
Organizatorzy podjęli decyzję o sprawdzaniu certyfikatów Covid do wejścia na imprezę w celu promowania bezpieczeństwa i okazało się to właściwym wyborem. Miasto Biograd podczas targów naprawdę ożyło – większość restauracji pozostała otwarta. Targi Biograd odbędą się w dniach 26-30 października 2022 r.
Croatia Charter Expo
W oddzielnej części hali D Targów w Biogradzie miało miejsce wydarzenia Croatia Charter Expo – miejsce spotkań firm czarterowych z agentami. Wystawcami były firmy chorwackie i jedna grecka. Miałam okazję podsumować sezon z tymi armatorami, których świetnie znam oraz nawiązać relacje i poznać ofertę pozostałych operatorów. Te bezpośrednie spotkania zawsze dobrze wpływają na klimat późniejszych kontaktów, z korzyścią dla efektu negocjacji czy rozwiązywania problematycznych sytuacji.
Najlepiej jednak z armatorami spotykać się w bazie czarterowej przy tej okazji oglądając łódki. Dlatego właśnie jestem umówiona na listopadowe spotkanie z nową grecką firmą czarterową z siedzibą w Marinie Olympic w Lavrion.
STOWARZYSZENIE AGENTÓW CZARTEROWYCH.
B.C.A.A. Boat Charter Agencies Association to grupa ponad 200 osób z agencji czarterowych z całej Europy. Naszym codziennym miejscem spotkań jest Facebook, gdzie wymieniamy się informacjami o operatorach czarterowych. Kiedy ktoś pierwszy raz planuje nawiązać kontakt z armatorem, pyta o rekomendacje członków grupy. Inni uczestnicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i można szybko mieć opinię: „dobra firma”, „wspaniała współpraca”, „dobry serwis”, „miałem z nimi szereg czarterów i nigdy żadnej reklamacji”. Po takich kilku pozytywnych rekomendacjach można rozpocząć współpracę w pewnością, że przyniesie ona dużo satysfakcji i zadowolenia zarówno klientom, jak i mi – to są wszak naczynia połączone.
Zdarzają się inne opinie np. „nie radzę”, „nigdy więcej”, „są na mojej czarnej liście” – wtedy nie ryzykuję i takich armatorów unikam. Często rozwija się dyskusja i pojawiają się przykłady postępowania nie fair i staje się jasne, dlaczego jachty tej firmy ciągle są widoczne w systemie rezerwacji, podczas, gdy łódek innych armatorów już nie ma, bo dawno już zostały zarezerwowane.
Taka wymian informacja daje mi i innym członkom stowarzyszenia przewagę nad sprzedawcami czarterów online. W takim systemie, jakich jest kilka zarówno polskich jak i mających siedziby w różnych krajach Europy, brakuje informacji o poszczególnych armatorach, nie ma rankingu operatorów. Rezerwując jacht online klient ryzykuje – może trafić na doskonałą obsługę i świetnie przygotowany jacht albo na łódkę od firmy czarterowej świadczącej serwis kiepskiej jakości ze słabo przygotowanymi jachtami.
Nasze spotkanie w Biogradzie było pierwsza okazją do rozmów na żywo. Rozmawialiśmy miedzy sobą, a także mieliśmy spotkania z armatorami wystawiającymi się na stoiskach Croatia Charter Expo. Poza wymianą informacji naszym celem jest wypracowanie standardów, uczciwych zasad gry pomiędzy operatorami i agencjami a także pomiędzy operatorami a klientami.
Razem możemy więcej niż działając w pojedynkę. Będziemy działać na rzecz standardów jakościowych i respektowanie uczciwych zasady w biznesie czarterowym.
Wycieczki w okolicy Biogradu i Zadaru
Nin
Planując kilkudniowy pobyt w Zadarze lub okolicy nie zapomnijcie odwiedzić niewielkiego ale jakże pięknego miasteczka Nin. To ważne miejsce dla chorwackiej państwowości, pełniące na przestrzeni dziejów wiele ważnych funkcji. To właśnie w Ninie (obok Biogradu i Klisu) mieścił się pierwszy ośrodek administracyjny i religijny nowo założonego państwa chorwackiego. Spełniał funkcję rezydencji królewskiej oraz ośrodka koronacyjnego królów Chorwacji.
Nin położony jest ok. 20 km od Zadaru. Starówka Ninu leży na małej wyspie, połączonej ze stałym lądem dwoma mostami. Kształt wyspy narzuca ciekawy, heksagonalny układ ulic.
Kościół św. Krzyża (chor. crkva Sv. Križa) z IX w., uważany niegdyś za najmniejszą katedrę świata (40 m obwodu), ponieważ był najprawdopodobniej siedzibą biskupa Ninu.
Park Narodowy Paklenica
Założony jeszcze w 1949 roku. Obszar chroniony, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ma zadanie chronić dziewicze tereny obejmujące kaniony Wielkiej i Małej Paklenicy oraz najwyższe szczyty pasma Welebit: Wagański wierch (1757m n.p.m.) i Sweto (1753 m n.p.m.). Jeśli lubicie góry i dziką przyrodę, przyjedźcie tu koniecznie. To raj dla piechurów z gęsta siecią szlaków pieszych, można tu także odwiedzić jaskinię Manita Peć. To także raj dla wspinaczy – główne chorwacki centrum wspinaczkowe. Jest tu 590 tras wspinaczkowych o różnych poziomach trudności (od 3 do 8c)
Biograd – Muzeum Archeologiczne
Uwagę większości zwiedzających przyciąga ładunek zatopionego statki z XVI wieku . Jest to unikalna kolekcja na Morzu Śródziemnym, zawierająca ponad 10 000 przedmiotów. Wenecki statek handlowy, załadowany po brzegi różnymi drogimi towarami do handlu w portach Morza Śródziemnego, zatonął w 1583 roku w Kanale Pašman, niedaleko wysepki Gnalić, kilka mil na południe od Biogradu.
Przez prawie cztery stulecia na dnie morza krył się skarb o nieocenionej wartości. Został przypadkowo odkryty przez rybaków z wyspy Murter dopiero w 1967 roku. Od tego czasu przeprowadzono liczne badania archeologiczne i odnaleziono wiele obiektów o nieocenionej wartości. Dokumentują kulturę materialną epoki, o której wiedza opiera się obecnie głównie na źródłach pisanych i przedstawieniach wizualnych.
Wśród towarów, jakie wiózł statek, są luksusowe szkło: szklanki, butelki, filiżanki, małe naczynia, szkło okienne okrągłe i lane oraz małe okrągłe i prostokątne lusterka. Ze względu na staranność i jakość wykonania ustalono, że szkło pochodzi z jednego z weneckich warsztatów na wyspie Murano.
Świeczniki zajmują drugie miejsce pod względem liczby i piękna. Powstały w północnej Europie, najprawdopodobniej w Lubece. Duża żelazna skrzynia kryła 54-metrową belę jedwabnego adamaszku.
Wyobraźnie pobudza fakt, że tkanina, okrągle szyby okienne, liczne korale były wiezione na zamówienie sułtana Murata 3 – dla jego matki oraz na wyposażenie jego haremu.
Muzemu czynne w godzinach 8-14.
Zadzwoń! |