Czarter do samodzielnego prowadzenia
Idealna droga do pełnej swobody!
Jeśli masz odpowiedni patent i żeglarskie doświadczenie, możesz wyczarterować jacht i cieszyć się pełną wolnością podczas rejsu z rodziną i przyjaciółmi!
Czym jest czarter do samodzielnego prowadzenia (bareboat)
Ty jesteś kapitanem i dowodzisz jachtem i załogą. Jacht, który otrzymujesz na czas czarteru jest w wyposażony we wszystko, co potrzebne do bezpiecznego i komfortowego żeglowania:
- wyposażenie nawigacyjne (ploter mas zintegrowany z GPS, kompas, autopilot, wiatromierz, echosonda…)
- wyposażenie bezpieczeństwa (apteczka, koła ratunkowe, tratwa ratunkowa, pasy, uprzęże, sygnały wzywania pomocy)
- wyposażenie hotelowe (w pełni wyposażona kuchnia, koce, poduszki, pościel w kabinach)
Jako kapitan odpowiadasz za jacht i załogę oraz ze płynny przebieg podróży. Żeglowanie to, jak wiadomo, wysiłek zespołowy – przydziel role pozostałym członkom załogi, a podróż dla każdego będzie angażująca Niezależnie od tego, czy chodzi o obsługę żagli, sterowanie czy gotowanie, każdy może się włączyć, aby wakacje czarterowe na jachcie były niezapomniane.
Uprawnienia do samodzielnego prowadzenia jachtów
Planując wyczarterowanie jachtu w Grecji w Chorwacji czy we Włoszech, upewnij się, że spełniasz wymagania do ich prowadzenia.
Jachtowy Sternik Morski – jeśli masz uprawnienia wydane przez PZŻ możesz wyczarterować i prowadzić jednostki do 18 metrów długości pokładu – to praktycznie wszystkie jachty, jakie są oferowanie do czarteru jako „bareboat”. Patenty wydawane przez PZŻ to uprawnienia narodowe i są akceptowane przez wszystkich armatorów.
Żeglarz Jachtowy – mając ten patent nie masz wystarczających uprawnień do czarterowania jachtów na morzu. Zdobądź wymagany staż morski jako załoga i zdaj egzamin na Jachtowego Sternika Morskiego, dopiero wtedy będziesz uprawniony do czarterowania i samodzielnego prowadzenia jachtów.
Certyfikat Kompetencji RYA – jest kilka rodzajów tych certyfikatów, warto się upewnić, przesyłając skan patentu przed potwierdzeniem rezerwacji czarteru.
Certfikat ISSA – dla pewności prześlij skan, a my zapytamy armatora, czy ten dokument jest wystarczający.
Voditelj Brodice – patent chorwacki. Jeśli jesteś jego posiadaczem, możesz prowadzić jachty, ale tylko na wodach chorwackich, w Grecji i na innych akwenach ten patent nie jest wystarczający (jeśli właścicielem jest Polak).
Świadectwo SRC (Shorte Range Certyficate) – bezwzględnie wymagany jest w Chorwacji (przynajmniej jedna osoba na pokładzie musi mieć patent radiowy), niektórzy armatorzy w innych krajach także go wymagają – generalnie warto uprawnienia na radio posiadać, by prawidłowo i bez stresu komunikować się z wykorzystaniem jachtowego radia UKF.
Na akwenach egzotycznych od kapitana wymaga się przedstawienia żeglarskiego CV z opisem doświadczeń (taki skrócony wyciąg z książeczki żeglarskiej). Dobrze mieć w dorobku prowadzenie jednostek podobnej wielkości i znajomość akwenu. Na Seszelach wymagane są oba – żeglarskie CV i patent.
Patent to nie wszystko, warto mieć doświadczenie na wodach, na których planujesz prowadzić rejs – znać akwen i jego specyfikę.
Jeśli nie czujesz się pewnie, brakuje Ci wiedzy o akwenie lub chcesz po prostu zwolnić się z odpowiedzialności za jacht i załogę – skorzystaj z pomocy lokalnego skipera!
Dlaczego warto wybrać czarter jachtu do samodzielnego prowadzenia
Jeśli posiadasz patent, masz doświadczenie i determinację, by podjąć trud organizacji rejsu (to na kapitana najczęściej spada to zadanie) oraz załogę, która Ci ufa i chce z Toba popłynąć, nie czekaj, wyczarteruj jacht! Poniższe podpowiedzi pomogą Ci podjąć decyzję o wyborze tego rodzaju czarteru.
Będziesz cieszyć się prywatnym jachtem
Jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów czarteru bareboat jest niezrównana prywatność, jaką oferuje. W przeciwieństwie do czarterów ze sternikiem, gdzie profesjonalny kapitan dołącza do Twojej podróży, czarter bareboat pozwala Tobie i Twoim towarzyszom cieszyć się jachtem tylko dla siebie. Ten układ daje Ci całkowitą swobodę w projektowaniu wakacji dokładnie zgodnie z wyobrażeniami Twoimi (i Twojej załogi).
Wydasz mniej pieniędzy
Wybór czarteru bez sternika pomaga znacznie obniżyć koszty. Żeglując bez sternika, eliminujesz wydatki, takie jak opłata sternika, jego posiłki i zakwaterowanie. Dzięki temu jest to korzystny wybór dla doświadczonych żeglarzy, którzy chcą cieszyć się żeglowaniem bez nadwyrężania budżetu.
Twoja rodzina i przyjaciele mogą stanowić załogę
Czarter jachtu do samodzielnego prowadzenia to praca zespołowa i koleżeństwo. Twoja rodzina i przyjaciele mogą przyjąć przydzielone zadania, takie jak nawigacja, obsługa żagli, troska o zaopatrzenie i gotowanie, co sprzyja poczuciu współpracy i zacieśnia więzi. Razem stworzycie niezapomniane wspomnienia, dążąc do wspólnego celu: niespiesznej eksploracji pięknych wysp, zatok, miasteczek w słońcu i miłej atmosferze. Dla rodzin może to być również doświadczenie edukacyjne dla młodszych członków, ucząc ich odpowiedzialności i pracy zespołowej, jednocześnie rozwijając miłość do morza.
Możesz żeglować we własnym tempie
Elastyczność to jedna z największych zalet czarteru do samodzielnego prowadzenia. Chcesz zatrzymać się na odosobnionej plaży, nurkować w krystalicznie czystych wodach lub delektować się posiłkiem w lokalnej nadmorskiej tawernie? Zrób to!
Zdobywasz doświadczenie i budujesz pewność siebie
Godziny spędzone na pokładzie i przepłynięte mile budują doświadczenie kapitana. Wytyczanie trasy, obserwacja, słuchanie komunikatów pogodowych, dostosowywanie się do warunków na morzu, manewry, nieoczekiwane trudności, które wymagają podejmowania decyzji, odpowiedzialności i często kreatywności – tego nie nauczysz się na żadnym żeglarskim kursie. Zyskujesz wyjątkowe poczucie spełnienia i autonomii!
Skorzystaj z pomocy specjalistów
Nie czujesz się pewnie na nowym akwenie, czy jachcie, którego nie znasz? Zatrudnij na jeden dzień skippera – przećwiczycie manewry i zapytasz o istotne nawigacyjne kwestie!
Nie macie ochoty na gotowanie lub po prostu chcecie lepiej poznać lokalną kuchnię? Zatrudnij szefa kuchni! To niezrównana szansa na niezapomniane posiłki na pokładzie.
Pierwszy kapitański rejs
Każdy wilk morski miał kiedyś swój pierwszy rejs, warto się do niego dobrze przygotować, aby był bezpieczny i udany zarówno dla kapitana, jak i całej załogi
Wybierz mniej wymagający akwen
Kapitańskie doświadczenia najlepiej zbierać w Chorwacji lub w Grecji – na Zatoce Sarońskiej lub Wyspach Jońskich. Zastaniesz tam łagodny, regularny wiatr i wiele wysp położonych blisko jedna od drugiej, więc w przypadku załamania pogody jest blisko do portu schronienia.
Starannie wybierz łódź do czarteru
Najlepiej, by była
- nie za duża – aby manewrować z większą pewnością,
- nie za nowa – na nowiutkiej każda ryska jest widoczna i to może stresować,
- nie za stara lub dobrze odnowiona – by była sprawna technicznie.
Zastanów się, czy jest istotne dla Ciebie wyposażenie – grot rolowany (łatwiejszy w stawianiu, zrzucaniu i refowaniu), ploter map w kokpicie przy stanowisku sternika, czy dwie płetwy sterowe, obecne w niektórych modelach nowszych jachtów, nie będą problemem przy manewrach (dwie płetwy są pomocne przy żegludze w bajdewindzie, ale podczas manewrów na silniku na biegu wstecznym wymagają nieco innego podejścia).
Poczytaj przed rejsem
- Przeczytaj Ogólne Warunki Umowy, abyś dobrze znał swoje prawa i obowiązki (gdy się coś wydarzy, nie będziesz miał już czasu na lekturę)
- Zapoznaj się z akwenem – poczytaj locję, przygotuj trasę z wariantami na różną pogodę, poznaj niebezpieczne miejsca, ale i atrakcyjne miejsca na trasie
- Dowiedz się jak najwięcej o jachcie, na którym będziesz żeglować.
Zadzwoń, porozmawiajmy |
Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować
Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska
Zadzwoń, porozmawiajmy |
Nie zapomnij o UBEZPIECZENIU CZARTERU
ubezpieczenie kaucji
ubezpieczenie kosztów anulacji
OC skippera
koszty leczenia za granicą