Alarm człowiek za burtą!

Pierwsza rzecz - wyrzuć koło ratunkowe

Alarm człowiek za burtą koło ratunkowe

Wyrzuć koło ratunkowe natychmiast gdy ktoś z załogi wypadnie za burtę!

To miała być przygoda życia, rejs dookoła świata we dwoje. Byli na Karaibach, gdy Stanisław wypadł za burtę. Elżbieta nie wyrzuciła mu odpowiednio szybko koła ratunkowego, potem jeszcze popełniła szereg innych błędów. Finał był tragiczny – Stanisław utonął. Mowa o wypadku jachtu Vagant – wiele materiałów o tym wypadku znaleźć można w internecie, w tym Raport Końcowy Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich 118/7 Bardzo poważny wypadek morski Jachtu żaglowego „Vagant”
Wypadnięcie za burtę kapitana na Atlantyku w dniu 21 listopada 2017 r. 

Żeglując podczas słonecznych wakacji nie zapominajmy, że zawsze wypadnięcie z jachtu, bez względu na to, czy jest doskonałym czy słabym pływakiem, jest zagrożeniem życia.

Tak, jak dzieci w przedszkolu uczą się dzwonić na telefon ratunkowy 112, tak każdy wchodząc na jacht  musi być świadomy, co robić, gdy ktoś z załogi wypadnie z jachtu.

Kiedy zobaczysz, że ktoś wypadł – wrzeszcz ile sił „człowiek za burtą”! Niech ten okrzyk oderwie załogantów od innych czynności. I jednocześnie rzucaj koło – nie myśl które (zawsze są dwa), nie myśl jak, nie oglądaj się na innych – po prostu rzucaj! Do tego nie potrzeba żadnych kwalifikacji czy specjalnych pozwoleń, koło rzuca ta osoba, która stoi najbliżej. Gdy wchodzisz na jacht, zwróć uwagę, gdzie zamocowane są koła ratunkowe, przyjrzyj się, co trzeba odpiąć czy odwiązać, by móc koło swobodnie użyć, poproś o instrukcję postępowania.

Ludzie wypadają, kiedy jacht płynie, dlatego każda sekunda jest ważna – bo każda sekunda to kolejne metry oddzielające jacht od rozbitka.

Im bliżej niego upadnie wyrzucone koło, tym szybciej da oparcie osobie, która znalazła się w wodzie – zaskoczona, przestraszona, zmarznięta i coraz bardziej zmęczona.

Będąc na jachcie zrób wszystko, aby za burtę nie wypaść. Stosuj zasadę „jedna ręka dla jachtu” – zawsze przytrzymuj się relingów. Kiedy tylko poczujesz się mniej pewnie z powodu silniejszego wiatru czy wyższych fal – załóż uprząż i przypnij się do trwałego elementu jachtu.

Bądź pewny, że kiedy zdarzy się tak, że  wypadniesz za burtę – nie zostaniesz bez pomocy.

Magda-Mykonos-e1667593991429.jpg

Magda Koczewska

Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować.
Chętnie w tym pomogę, zacznijmy od rozmowy 🙂

Więcej o mnie
  

Masz pytania – zadzwoń!
Porozmawiajmy o bezpiecznym
czarterowaniu jachtu.
502 386 503