Grecja czy Chorwacja?
Którą wybrać na wakacje na pokładzie jachtu?
Grecja i Chorwacja – najpopularniejsze kierunki wśród żeglarzy, czarterujących jachty. Oba kraje oferują miłośnikom morza wyjątkowe przeżycia: piękne morza, zabytkowe miasta i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Ale co z warunkami żeglowania, pogodą, lokalną kuchnią i cenami marin? Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm popularnym destynacjom żeglarskim.
Jak dotrzeć na miejsce?
Do Chorwacji z Polski dojedziemy autem – możemy zabrać dużo bagażu, ale długa podróż jest męcząca, dlatego coraz częściej wybieramy samolot. Lotniska na chorwackim wybrzeżu zlokalizowane są w pobliżu czarterowych baz: Zadar, Split, Dubrownik i Pula, a wybór bezpośrednich połączeń z polskich miast jest spory.
Grecja – nieliczni decydują się na podroż samochodem nad Morze Jońskie, zdecydowana większość żeglarzy wybiera lot, a najwięcej połączeń jest do Aten, skąd można dotrzeć w każdy zakątek Grecji liniami wewnętrznymi lub kursowymi autobusami. Są też bezpośrednie loty na Korfu, Kos i Rodos.
Warunki żeglarskie
Jedną z najlepszych rzeczy w Chorwacji jest to, że nie trzeba długo płynąć, aby dostać się z jednej wyspy na drugą. Jest to mniejszy obszar niż wyspy greckie i rzadko zdarza się, aby podróż trwała dłużej niż 3-4 godziny. Może to być idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do spędzania długich godzin na pokładzie. W Chorwacji rzadko zdarza się, aby wiatr osiągał 20 węzłów (poza borą i jugo – to bardzo silne wiatry).
Grecja ma wiele akwenów, wśród których są i spokojne, odpowiednie na pierwszy rejs czy żeglowanie w rodzinnym gronie (Wyspy Jońskie, Zatoka Sarońska). Żeglarze szukający wyzwań, znajdą więcej emocji na Cykladach, gdzie odległości między wyspami się większe i warunki wietrzne często są trudniejsze. Żeglarze w Grecji, a konkretnie na Morzu Egejskim, liczą się z wiatrem meltemi, ten północny wiatr zdarza się między majem a wrześniem i często ma tylko przyjemne 5 stopni w skali Beauforta, ale może też wiać z prędkością 40 węzłów, budując krótkie i wysokie fale.
Zabytki i parki narodowe
Chorwackie miasta są warte zobaczenia, budowle takie, jak Pałac Dioklecjana w Splicie i katedra w Szybeniku, Korcula, Trogir, Zadar, Dubrownik to miejsca tłumnie odwiedzane. Jeśli pociąga cię natura, Chorwacja zaprasza do trzech parków na wyspach: Archipelag Wysp Briońskich, Kornaty oraz Mljet, dla żeglarzy dostępny jest także Park Narodowy Krka.
Grecja to kolebką europejskiej cywilizacji, tu na każdym kroku można znaleźć starożytne zabytki, wiele z nich jest na żeglarskim szlaku: świątynia Posejdona na Przylądku Sounion, świątynia Afai na wyspie Egina, w całości uznawana za stanowisko archeologiczne wyspa Delos, Rodos… Przy okazji greckiego rejsu możesz zwiedzić zabytki i muzea w Atenach. Miłośnikom przyrody spodoba się dziewicza atmosfera Parku Narodowego Sporady Północne, gdzie chroniony jest gatunek śródziemnomorskiej foki.
Sezon żeglarski w Chorwacji i w Grecji
W Chorwacji, która leży bardziej na północ w stosunku do Grecji, sezon jest krótszy, w drugiej połowie września pogoda staje się zmienna, jest chłodniej, woda w morzu ochładza się. W Grecji do końca października trwa żeglarski i kąpielowy sezon.
Grecja: 24°C (wrzesień) i 20°C (październik) oraz temperatura morza pomiędzy 24°C-22°C
Chorwacja: 21°C (wrzesień) i 17°C (październik) oraz temperatura morza pomiędzy 20°C-23°C
Plaże
Obie destynacje mają piękne plaże. Najbardziej znane plaże w Chorwacji to Sakarun na wyspie Dugi otok i Zlatni Rat na wyspie Brac – obie są plażami żwirowymi, choć ogólnie w Chorwacji dominują plaże skaliste. Grecja może pochwalić się spektakularną plażą Sarakiniko na wyspie Milos, plażą z połyskującym piaskiem Koukounaries na Skiatos, przepięknymi plażami z białym piaskiem na Wyspach Jońskich.
Koszty cumowania w portach i marinach
Żeglarze kochają Grecję, ponieważ w lokalnych portach można zacumować za niewielką opłatą. Raczej nie stosuje się rezerwowania miejsc przy kei z wyprzedzeniem. Niewiele marin oferujących łazienki, ale w portach najczęściej dostępny jest prąd i woda.
Mariny w Chorwacji są stosunkowo nowe i doskonale wyposażone, ceny cumowania są wysokie, nierzadko przekraczają 100 EUR za noc. Nieco tańsze są porty miejskie, można też cumować na boi (w opłacie za postój na boi jest często ujęty wstęp do parku narodowego). Można rezerwować miejsce w marinie z wyprzedzeniem. Bezpłatnie można zacumować przy niektórych restauracjach – opłata za cumowanie ujęta jest w posiłku. Ceny niektórych chorwackich marin możesz sprawdzić na stronie sieci marin ACI https://aci-marinas.com/.
Kotwiczenie w każdym kraju ma swoją specyfikę
Chorwackie wybrzeże jest na ogół skaliste, co sprawia, że nie sprzyja bezpiecznym postojom na kotwicy.
W Grecji jest o wiele bardziej prawdopodobne, że będziesz stawał na kotwicy nie tylko na w ciągu dnia na kąpiel, ale i na noc – najczęściej dno morskie jest piaszczyste i idealne do kotwiczenia. W przeciwieństwie do Chorwacji, w Grecji nie ma tak wielu boi do wynajęcia.
Kotwica w Grecji jest znacznie częściej używana, bo przy tradycyjnym na Morzu Śródziemnym stawaniu rufą do nabrzeża, dziób jest przytrzymywany od przodu przez kotwicę. W Chorwacji regułą jest, że w każdym porcie i w każdej marinie są muringi, które niezawodnie stanowią trzeci (obok dwóch cum rufowych) punkt zaczepienia i stabilnego zacumowania jachtu. W Greckich portach muringi spotykane są rzadko, dlatego najczęściej w porcie trzeba korzystać z kotwicy. Takie cumowanie jest bardziej wymagające dla kapitana niż korzystanie z muringów, dlatego młodym stażem kapitanom rekomenduję na pierwszy samodzielnie prowadzony rejs Chorwację.
Masz pytania? Zadzwoń! |
Raj dla motorowodniaków
Chorwacja na całym wybrzeżu oferuje steki łodzi i jachtów motorowych dostępnych do samodzielnego prowadzenia (bareboat) i jest pod tym względem akwenem wyjątkowym. Małe zafalowanie, niewielka odległość miedzy wyspami, doskonała infrastruktura żeglarska – to wszystko sprzyja motorowodniakom. W Grecji takich jednostek jest dosłownie kilka.
Tradycyjna kuchnia
Liczne greckie tawerny na nabrzeżu i w głębi nadmorskich miasteczek zapraszają na greckie przekąski tzatziki, sałatkę grecką i wiele innych dań na bazie jogurtu, serów i warzyw. Mówią, że grecka kuchnia to raj dla wegan, ale znajdą się też na greckim stole mięsne dania: musaka, souvlaki, gyros, jagnięcina, kozina. Na śniadanie możesz wypić kawę frappe i przekąsić tyropitę z ciasta filo. Napoje alkoholowe ouzo i tsipouro to element greckiej tradycji.
Chorwacja specjalizuje się w grillowanych mięsach i rybach, ale to, co szczególnie polecam w chorwackiej kuchni to peka – tradycyjną metodę gotowania ośmiornicy, jagnięciny lub innego mięsa z warzywami w gorącym popiele przez kilka godzin, tak aby rozpływała się w ustach. Spróbuj także lokalnych napojów – rakija, travarica, oriechovac, wino proszek.
Masz pytania? Zadzwoń! |
Aby żeglować, nie trzeba posiadać jachtu - wystarczy go wyczarterować
Chętnie w tym pomogę, rekomenduję do czarteru wyłącznie jachty, które są w rękach sprawdzonych i godnych zaufania operatorów
Magda Koczewska
Więcej o czarterach w Grecji:
CZARTER JACHTÓW W GRECJI
PROPOZYCJE TRAS REJSÓW W GRECJI
PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA ŻEGLARZY
CZARTER W GRECJI Z DZIEĆMI
Żeglowanie wiosną w Grecji
Połączenia lotnicze do baz czarterowych w Grecji
Zadzwoń, porozmawiajmy |