Czarter jachtów na Malcie
Czarter jachtów na Malcie na samym środku Morza Śródziemnego daje poczucie, jakby się wkroczyło w świat w dawnych czasach. Ten mały kraj z tysiącletnią historią ma gęstą, stylową zabudowę z piaskowca w miodowym kolorze z charakterystycznymi kolorowymi balkonami. Wędrówka ulicami Valetty i innych miast, to przyjemność obcowania z ciekawą i unikatową architekturą. Dodatkowym atutem tego żeglarskiego akwenu to wspaniałe piękno nadmorskiego krajobrazu, gdzie dzikie klify sąsiadują z gęsto zabudowanymi miastami. Morze jest krystalicznie czyste, kąpielisk i kotwicowisk obfitość – czarter jachtu na Malcie na długo pozostanie w pamięci.
Maltańczycy zachowali swój język, lokalne nazwy bywają równie ciekawie napisane, co trudne do przeczytania dla przyjezdnych. Podczas tygodniowego czarteru można przyswoić bez trudu najważniejsze zasady (np. Marsaxlokk czytamy „marsa-szlok”). Tubylcy są życzliwi przyjezdnym, a jako, że to była kolonia brytyjska, porozumienie się w języku angielskim nie stanowi żadnego problemu.
Południowo-wschodnia Malta jest niezwykle piękna i zaskakuje licznymi niespodziankami żeglarzy pragnących pływać w czystych wodach Delimara lub przyjrzeć się tradycyjnej wiosce rybackiej Marsaxlokk. Tutaj też zobaczysz kolorowe tradycyjne łodzie rybackie luzzu, które stały się ikoną Malty. Nadal te łodzie zaopatrują targ rybny Marsaxlokk i rodzinne restauracje, w których ryby i owoce są podstawa manu. Koniecznie trzeba zajrzeć w ten barwny i smakowity,zakątek Malty, gdzie tradycja jest wciąż żywa.
Żeglując wzdłuż południowego wybrzeża Maltyw kierunku Zurrieq warto pamiętać o kąpieli w głębokim błękitnym morzu tuż obok słynnych jaskiń Blue Grotto. Warto dotrzeć też do malowniczych zatok zachodnich i na Gozo.
Wschodnie i zachodnie wybrzeże Malty: świat rozrywki vs. świat surowych klifów
Wschodnie wybrzeże jest najbardziej ruchliwym obszarem Malty, nie tylko dlatego, że jest bardziej zabudowane niż zachodnia strona, ale także dlatego, że koncentruje się tu życie rozrywkowe wyspy. Niektóre z najlepszych klubów nocnych można znaleźć w okolicach Sliema i St Julians, gdzie znajdują się liczne restauracje, hotele pięciogwiazdkowe, kawiarnie, kluby i bary. Łatwo tam dotrzeć, kotwicząc w zatokach Spinola lub St George. Jeśli się cumuje gdzieś dalej, można w te rejon dotrzeć taksówką.
Żeglując dalej na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża, można znaleźć piękne miejsca do kąpieli. Qawra, Wyspy Świętego Pawła i Zatoka Mellieha to doskonałe miejsca do kotwiczenia i są one niezwykle popularne wśród maltańskich żeglarzy, ich śladami podążają czarterujący jachty na Malcie. Wschód jest bardzo chroniony od południowo-wschodnich podmuchów, co sprawia, że żegluje się komfortowo po płaskich wodach. Przy wietrze północno- zachodnim, Zatoka Świętego Pawła i Mellieha dają dobrą osłonę podczas stania na kotwicy, więc można tu stanąć na lunch lub nawet na noc.
Zachodnia strona Malty jest najdziksza. Podchodząc od południa, klify Dingli wydają się majestatyczne. Ostre skalne ściany są wyrzeźbione w ciągu setek lat przez wiejący wiatr i wzburzone morze nadające im niecodzienne kształty. Dalej na północ znajdziemy doskonałe kotwicowiska w zatoce Gnejna i w zatoce Ghajn Tuffieha.
Malta i Gozo – Marina Kalkara i Marina Mgarr
Zatoka Kalkara oblewa od północnego wschodu otoczone murami miasto Birgu . Od średniowiecza służyła jako jeden z portów średniowiecznego fortu Saint Angelo. To tutaj statki z różnych części Morza Śródziemnego przybywały z towarami do tego tętniącego życiem morskiego miasta. Północna część zatoki jest wypełniona tradycyjnymi nadmorskimi willami zbudowanymi z wapienia w kolorze miodowym. W bezpośrednim sąsiedztwie Kalkary znajdują się liczne obiekty o dużym znaczeniu: Instytut Morski, Malta Centre for Restoration i imponujący Fort Ricasoli. W tym ostatnim kręcono większość scen do filmu Gladiator.
Marina Kalkara jest prowadzona przez rodzinną firmę o długich morskich tradycjach. Oferuje żeglarzom w pełni wyposażone pomosty pływające z całodobową ochroną, prąd i wodę na kei, łazienki. To z tej mariny rozpoczyna się większość czarterów na Malcie.
Kolejną mariną do dyspozycji żeglarzy jest Marina Mgarr na wyspie Gozo – jest prąd, woda, sanitariaty, w pobliżu dobrze zaopatrzony supermarket. Marina nie jest w pełni osłonięta i przy silnych wiatrach sirroco i mistral fala może czynić duże spustoszenie. Właściwie na wyżej wymienionych kończy się oferta marina w tym rejonie. Pod tym względem Malta nie rozpieszcza żeglarzy, ale rekompensuje to wspaniałymi kotwicowiskami i kąpieliskami.
Zadzwoń, porozmawiajmy |