Malediwy

Czarter jachtu na koralowych wyspach

Malediwy to wybitnie wyspiarski kraj, więc jacht, jako środek do przemieszczania się pomiędzy wysepkami, sprawdza się doskonale. Wyspy pogrupowane są w atole i wśród nich są:

  • wyspy bezludne,
  • wyspy zamieszkałe przez tubylców (moim zdaniem najciekawsze),
  • wyspy zajęte przez resorty – znane nam, Europejczykom, z oferty biur podróży. 

Podczas czarteru jachtu na Malediwach można się przekonać, że to wspaniały akwen do nurkowania i snurkowania.  Jest wiele miejsc, gdzie przy samej powierzchni znajduje się to, co najciekawsze – wspaniałe podwodne życie. Żółwie, delfiny, płaszczki, ośmiornice, rekiny rafowe i ogromne bogactwo kolorowych ryb… Do najbardziej ekscytujących należą spotkania z rekinami wielorybimi – ryby te osiągają do kilkunastu metrów długości!  Będąc na jachcie można je zwabić świecąc wieczorem w wodę mocnym światłem. Najpierw pojawia się plankton, który lgnie do światła, a to przyciąga rekiny. Pomimo swoich olbrzymich rozmiarów rekiny wielorybie są dla ludzi całkiem niegroźne.

Wiele wrażeń dostarczy także wędkowanie. Tuńczyki, barracudy, mahi-mahi (koryfena) i inne ryby – jest ich w malediwskich wodach prawdziwa obfitość. Trzeba uważać na ryby trujące, których w tych wodach nie brakuje.

Na malediwskich stołach królują tuńczyki i kokosy w różnej postaci. Większość pozostałych artykułów spożywczych jest sprowadzana z zagranicy – w najczęściej ze Sri Lanki i z Indii.

Malediwy – 1190 wysp i wysepek

Trukusowe morze - tak kojarzą się Malediwy

Malediwy – bajkowe wyspy i turkusowe morze

Wszystkie wyspy Malediwów są pochodzenia koralowego, są niewielkie i  zgrupowane w atolach o różnej wielkości i kształcie. Archipelag rozciąga się na ok 550 mil morskich na północ, od południu opierając się niemal o równik. Odległości pomiędzy atolami są spore, ale komunikacja rozwiązana jest bardzo dobrze – pływają promy i latają samoloty. Zamieszkałe przez tubylców malediwskie wyspy mają wiejski charakter bez dróg i samochodów. Właściwie jedynym miastem w tym kraju jest Male – stolica kraju. Tu skupia się przemysł, instytucje i urzędy, są ulice i wysoka zabudowa. Male liczy około 130 tys.  mieszkańców i mieści się na wyspie o szerokiej na 1, a długiej 2 km. Ciasno tu…

Malediwy to kraj muzułmański, wyznawcy innych religii nie mogą być jego obywatelami. Zabronione jest spożywanie alkoholu i rzeczywiście  nie można go kupić w żadnym sklepie ani w barze. Alkohol  jest dostępny dla turystów w ograniczonym zakresie – w resortach i w pływających barach i osiąga w tych miejscach wysokie ceny (np. piwo 0,33 kosztuje 5 EUR).

Malediwy to kraj bezpieczny, na ulicach można spacerować, nawet po zmroku bez ryzyka zaczepiania itp. Nie należy obawiać się kradzieży rzeczy osobistych.

Kobiety, które widuje się na ulicach mają zakryte włosy, ale ubrane są zazwyczaj barwnie, szczególnie te młodsze. Malediwskie dziewczyny są piękne, uśmiechnięte i starannie umalowane. Te zatrudnione w sklepach jako sprzedawczynie uśmiechają się miło i  sprawiają wrażenie skrępowanych, gdy artykułu o który pytamy lub jest w niewystarczającej ilości. Tubylcy oczekują, że przybysze uszanują ich zwyczaje i będą się ubierać odpowiednio – zakryte ramiona i nieprzesadnie krótkie spodenki, bez głębokich dekoltów u pań. Stroje bikini dozwolone są wyłącznie na „bikini beach” – zazwyczaj każda wyspa zamieszkała przez tubylców ma wyznaczoną taką plażę. Malediwki nie plażują, a jeśli pływają, to w zwykłym ubraniu.

Sprawdź pogodę na Malediwach

pogoda na Malediwach

Temperatura powietrza i wody morskiej na Malediwach, liczba godzin słonecznych

Na Malediwach jest gorąco przez cały rok. Na klimat łagodny wpływ mają monsuny.. Południowo-zachodni monsun wiejący od maja do października przynosi deszcz i wiatr. Północno-wschodni monsun królujący od listopada do kwietnia wieje w porze suchej. Wieje wtedy słabo. Zmiany temperatury powietrza w ciągu roku są niewielkie – od 28 ° C do 32 ° C.

pogoda na Malediwach - wiatr

Wiatr na Malediwach

Zaplanuj trasę rejsu na Malediwach

podczas rejsu na malediwach odwiedzisz wiele ciekawych miejsc - snorkowanie na wraku

Miejsc do snorkowania na Malediwach jest naprawdę wiele!

Trasa 8 dni / 7 nocy, 147 Mm

Dzień 1: Laguna Hulhumale – Rafa Bananowa – Kohdhipparu | 3h30min. (14,2Mm)

Zaokrętowanie w lagunie Hulhumale o godz. 14.00, po 20 minutowym rejsie statkiem z międzynarodowego lotniska w Male. Żeglowanie do Rafy Bananowej (Północny Atol Male) – doskonałe miejsce do snorkowania, gdzie z pewnością zobaczysz płaszczki. Popłyń w kierunku Atolu Ari i zakotwicz w lagunie Kohdhipparu, gdzie spędzisz noc.

Dzień 2: Kohdhipparu  – Rasdhoo | 4h00 (21,3Mm)

Po 4 godzinach żeglugi dotrzesz na Rasdhoo, lokalną wyspę, gdzie możesz cieszyć się lokalnym stylem życia, popijając herbatę, kawę lub zimne napoje w lokalnych kawiarniach znajdujących się przed portem. Po snurkowaniu w lagunie i zwiedzaniu okolicy noc spędzisz w lagunie Rasdhoo.

Malediwy to kraj muzułmański

Kraj muzułmański – wyznajesz inną religię – nie możesz być obywatelem tego kraju

Dzień 3: Rasdhoo – Genburugau – Dhigga – Fesdhoo | 5h00 (21Mm)

Żegluj do pięknego miejsca do nurkowania Genburugau, potem lunchu w Dhigga, rafie z bogactwem życia morskiego i koralowców płyń do laguny Fesdhoo.

Dzień 4: Fesdhoo  – Moofushi – Enboodhoo – Rahddhiggaa | 3h30 (16,5 Mm)

Żegluga do laguny Moofushi – snorkowanie, potem docieramy na niezamieszkaną wyspę Enboodhoo, gdzie możesz odkryć jej dziką naturę spacerując, snurkując lub relaksując się na plaży. Płyń następnie na piknikową wyspę Rahddhiggaa, gdzie możesz cieszyć się plażą lub snorkowaniem z kolorowymi rybami i bogactwem życia morskiego w otaczającej lagunie. Noc w lagunie Rahddhiggaa.

Dzień 5: Rahddhiggaa  – Theluveligaa – Dhangethi | 2h45 (14,5 Mm)

Płyń w kierunku Theluveligaa do pięknej rafy z kolorowymi koralami i rybami, a potem jeszcze dalej, aby dotrzeć na piknikową wyspę Theluveligaa. Po obiedzie godzinna żegluga do lokalnej wyspy Dhangethi na noc.

Dzień 6: Dhangethi – Maamigili | 2h30 (12Mm)

Płyniesz do Maamigili, gdzie spędzisz noc. W tym obszarze często można potkać rekiny wielorybie, noc na kotwicowisku Maamigili.

Dzień 7: Maamigili – Rihiveli Huraa – Guraidhoo | 8h45 (45,5Mm)

Po 7 godzinach żeglugi dotrzesz do Rihiveli Huraa, gdzie możesz cieszyć się białym piaskiem lub pływać z płaszczkami. Potem żegluga do lokalnej wyspy o nazwie Guraidhoo na noc.

Dzień 8: Guraidhoo – Enboodhoo Falhu – Hulhumale | 4h30 (18,2Mm)

3,5 h żeglugi do laguny Enboodhoo, gdzie kwitnie piękne życie morskie, snorkowanie, a potem godzinna żegluga na kotwicowisko Hulhumale. Wyokrętowanie.

Warto wiedzieć, nim wybierzesz się na Malediwy

czarter na Malediwach - usiądź wygodnie

Usiądź wygodnie i nie spiesz się – jesteś na Malediwach

Wiza: jest wbijana na Malediwach na lotnisko po przylocie.

Nie wolno przywozić: alkoholu i wyrobów z wieprzowiny. Alkohol jest zabierany do depozytu i oddawany przy wylocie.

Waluta: rufia malediwska, w powszechnym użyciu jest tez dolar maerykański

Karty kredytowe: Visa i Matercard sa akceptowane w wielu miejscach, ale na prowincji lepiej mieć gotówkę

Bankomaty: tylko w Male

Czas pracy banków: niedziela – czwartek 7:30 do 2:30

Dni wolne od pracy: piątek, sobota

Szczepienia: nie są wymagane

Napoje: rekomendowana jest woda butelkowana

Alkohol:  napoje alkoholowe są niedostępne poza resortami i łodziami safari ( za „safari boats” są uważane także jachty, które mogą być zaopatrzone w alkohol przez zamówienie u armatora przed czarterem)

Zabronione są także: pornografia, wizerunki bogów jakiejkolwiek religii, narkotyki, psy, broń palna i biała. Plażowanie i kąpiel w morzu topless i nago są surowo zabronione na wyspach Malediwów. Skromne sukienki, koszulki i szortysą odpowiednie do odwiedzenia wysp.
Publiczne kultywowanie religii innej, niż islam jest zabronione.

Galeria zdjęć – tak właśnie jest na Malediwach:

Magda Koczewska na Mykonos

Zobacz podwodny świat na Malediwach:

  

Zadzwoń, porozmawiajmy
o Malediwach!
502 386 503 Magda Koczewska

Sprawdź także inne rejony egzotyczne: 

KARAIBY

TAJLANDIA

SESZELE

MAURITIUS